Ashburn -8,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -8,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023

Robotai ekologiniame ūkyje dirba dieną naktį

2022/09/16


Eikvoja tik saulės energiją, sėja, ravi ir dirba kone visą parą – kas? Ogi autonominis laukų robotas „FarmDroid“, kurį galima išvysti Panevėžio rajono ekologiniame ūkyje „AUGA Smilgiai“. Čia du tokie tyliai kruta jau antrąjį sezoną. Nenuostabu, kad šis ūkis išbando Lietuvoje dar nematytą naujovę – jis priklauso ekologiško maisto gamybos bend­rovei „AUGA group“, kuri yra tvarių žemdirbystės inovacijų lyderė šalyje.

laukų robotas „FarmDroid“, AUGA Smilgiai“, „AUGA group“, ūkis Lietuvoje „AUGA group“ vykdantysis direktorius Tadas Baliutavičius sakė, kad trumpai pailsėjęs ūkio kieme „FarmDroid“ keliaus ravėti rapsų laukų.

Robotai sėjo ir ravėjo runkelius

Apie 1 700 ha dirbanti augalininkystės ir gyvulininkystės bendrovė „AUGA Smilgiai“ – kol kas vienintelis ūkis Lietuvoje, kur jau antrąjį sezoną naudojamas danų pagamintas robotas „FarmDroid“. Net ne vienas, o du tokie robotai. Jų dar nėra daug ir Europoje. Pernai iš gamintojų „AUGA group“ pirktas pirmasis roboto modelis buvo viso labo keturiasdešimtas. Taigi šiuo atveju lietuviai yra vieni iš tvarių žemdirbystės inovacijų lyderių. Kitoje srityje jie – absoliutūs lyderiai. Primename, kad 2021 m. rudenį ekologiško maisto gamintoja pristatė pirmąjį pasaulyje biometanu ir elektra varomą traktorių – „AUGA M1“.

Grįžkime prie „FarmDroid“. Šiemet dvi savaeigės lauko mašinos pasėjo ir ravėjo 30 ha cukrinių runkelių plotą – kiekviena po 15 ha. Iš viso šiame ūkyje auginama apie 100 ha saldžiųjų šaknų, tad dar 70 ha plušėjo samdyti darbuotojai. Darbo rankų „AUGA group“ prireikia nemažai – įmonių grupė valdo apie 39 000 ha ekologiškai sertifikuotos dirbamos žemės, augina javus, ankštines kultūras, daržoves, užsiima gyvulininkyste ir kt.

„Šis daiktas nepigus, bet jis pasiteisino. O žvelgiant į ateitį, žemės ūkyje daug ką reikės automatizuoti ir robotizuoti, nes vis labiau stinga darbo rankų“, – naują ūkio pagalbininką, kuriam nereikia mokėti atlyginimo ir pirkti brangių degalų, „Ūkininko patarėjui“ gyrė nuo ūkio darbų trumpam atsitraukęs „AUGA Smilgiai“ vadovas Benas Gaušys. Vyksta žieminių kviečių sėja, tad reikia sužiūrėti, kad darbai klotųsi sklandžiai. Smilgiečiai sės apie 400 ha žieminių kviečių.

Dirba kone visą parą

Ekologiškai išauginti cukriniai runkeliai jau netrukus bus pradėti doroti, o laukuose dirbę robotai ilsisi bendrovės kieme. Bet jų poilsis truks neilgai. Jiems rudenį patikėta kita užduotis, bet apie ją vėliau. O kaip Danijoje pagaminti robotai „FarmDroid“ šiemet susidorojo su pagrindine užduotimi? „AUGA group“ vykdantysis direktorius Tadas Baliutavičius redakcijai pasakojo, kad jie į laukus buvo atvežti balandį, kai prasidėjo cukrinių runkelių sėja. Autonominis laukų robotas įkraunamas saulės energija, taigi, jokių degalų jam nereikia. Valdomas kompiuteriu, planšete ar išmaniuoju telefonu, kur įdiegta atitinkama programa. „Užduodame jam užduotį, apibrėžiame lauko perimetrą, žemėlapyje apibrėžiame kliūtis, jeigu tokių yra, užpilame sėklos ir paspaudžiame paleidimo mygtuką“, – aiškino jis.

Kai robotas apsėja jam skirtą lauką, iškart pradeda purenimo ir ravėjimo darbus. Jis žino, kur pasėta kiekviena sėklytė, tad purena ir piktžoles rauna ne tik tarpueiliuose, bet ir tarp sėklyčių, o vėliau – ir tarp kiekvieno išdygusio ir augančio runkelio. „Jis atsimena, kur padėta sėkla, kiek jų pasėta, kur apsisukinėjo, kur yra kliūtys, jas apvažiuoja ir toliau dirba. Ravi nuolat, kad piktžolės neišaugtų daugiau nei 10 cm. Su noragėliais, tokiais virbaliukais, 1 cm gylyje nutraukia šakneles kiekvienai piktžolei, lauką per sezoną apvažiuodamas 4–5 kartus“, – kalbėjo T. Baliutavičius. Sezono metu robotas dirbo vidutiniškai apie 20 valandų per parą. O ištisai giedromis dienomis įkrautos saulės energijos pakako net 23 valandoms – taigi, beveik visai parai. Ryte vos kyštelėjus saulės spinduliams robotas ima kaupti saulės energiją ir netrukus pajuda.

Valdomas nuotoliniu būdu

Savaeigė mašina juda...

 

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje.

 

Autorės ir „AUGA group“ nuotraukos

2022.09.16

ŪP korespondentė Vida TAVORIENĖ

Susijusios temos - skaitykite: laukų robotas „FarmDroid“, AUGA „Smilgiai“, „AUGA group“, ūkis Lietuvoje
Dalintis

2023/02/04

Brandiname pieno ūkių tragediją

„Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) trečiadienį posėdžiavusi visuomeninė Pieno taryba konstatavo, jog kažkas kaltas, kad žemdirbiai dėl kritusių pieno supirkimo kainų likviduoja ūkius, tačiau kaip bus toliau – atsakymo nerasta“,...
2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/04

Apdovanoti konkurso „Metų ūkis 2022“ nugalėtojai

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas pasveikino „Metų ūkis 2022“ pirmos vietos laimėtojus – įvairių rajonų 33-jų ūkių šeimininkus. Jiems įteikti Žemės ūkio ministerijos padėkos raštai už pažangų ūkininkavimą.
2023/02/03

Mokslininkas R. Šadzevičius: „Dalį tiltų pigiau griauti ir statyti naujus, nei remontuoti“

Praėjusiame amžiuje statyti tiltai jau įpusėjo savo amžių ir, nesulaukdami tinkamos priežiūros, pradeda kelti pavojų. Kėdainių tiltas per Nevėžį – tik vienas iš blogos būklės tiltų. Pasak Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akade...
2023/02/03

Pirmosios naujojo modelio uniformos jau pasiekė muitinės pareigūnus

Šiais metais Lietuvos muitinės pareigūnai bus aprūpinti naujomis uniformomis – pirmosios jau pasiekė muitinės postus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
2023/02/03

Dėl situacijos pieno rinkoje europarlamentaras kreipėsi į Europos Komisiją

Dėl kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų sunerimę pieno gamintojai bei perdirbėjai kreipiasi į Europos Parlamento (EP) narį Juozą Oleką. Į ūkininkų problemas visada įsiklausantis, jų interesus EP Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitete ginantis ...
2023/02/03

Oficialiai atidaryti nauji Ukmergės rūmai

Šiandien oficialiai atidarytos naujos Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų patalpos. Šiuolaikiškame pastate Deltuvos g. 17A, Ukmergėje dirba 22 teismo darbuotojai.
2023/02/03

Patvirtintos 2023–2027 metų KPP strateginio plano prekių, paslaugų ir darbų pirkimų taisyklės

NMA atkreipia dėmesį, kad sausio 31 d. patvirtintos Projekto vykdytojo, pretenduojančio gauti paramą iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai pagal Žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (Strateginis planas) int...
2023/02/03

Nuo pirmadienio dėl geležinkelio elektrifikacijos darbų keisis dalies traukinių eismas

Įsibėgėjant geležinkelio elektrifikacijos projektui, nuo pirmadienio, vasario 6 d., keisis dalies bendrovės „LTG Link“ traukinių tvarkaraštis maršrutuose Vilnius–Klaipėda, Vilnius–Šiauliai, Kaunas&ndash...