Columbus +26,2 °C Mažai debesuota
Antradienis, 22 Spa 2024
Columbus +26,2 °C Mažai debesuota
Antradienis, 22 Spa 2024

Rudens darbai ūkyje: kaip efektyviausiai pasiruošti kitam sezonui?

2023/09/13


Ruduo žemdirbiams ne tik derliaus nuėmimo, bet ir dirvos paruošimo šaltajam metų laikui metas. Lietuvos klimato sąlygos, trumpas šiltasis vegetacijos periodas lemia, kad augalų derliaus nuėmimo periodas sutampa su žiemkenčių sėjos pradžia. Tai apsunkina optimalų pasiruošimą, nespėsi laiku pasėti žiemkenčių – nukentės būsimas derlius. Taigi labai svarbu tinkamai susiplanuoti svarbiausius darbus.

Svarbiausių augalininkystės darbų apžvalga

Rugsėjis ūkininkus pasitinka su žiemkenčių sėja. Žieminiai kvietrugiai ir rugiai įprastai sėjami pirmąjį rugsėjo dešimtadienį, o žieminiai kviečiai – antroje rugsėjo pusėje. Žieminiai kviečiai yra populiariausi Lietuvoje auginami kultūriniai augalai, mėgstami dėl aukštos paklausos pasaulio rinkose, taip pat ir dėl sąlyginai didelio pajamingumo.

Po sėjos reikia atlikti būtinus pasėlių priežiūros darbus, kurie leis pasiruošti žiemojimui. Svarbu pabrėžti, kad užgrūdinimo žiemai procesas augalams ne mažiau svarbus nei sėja. Žinoma, reikėtų nepamiršti ir ūkio technikos bei aplinkos atnaujinimo. Darbų ūkyje tikrai netrūksta, o sėkmingiausiai su jais susidoros tie, kurie gebės parengti tinkamą ūkio darbų planą ir nuosekliai jo laikysis.

Kad būtų lengviau susiplanuoti dienotvarkę – dalinamės nuosekliu ūkio darbų planu rudeniui.

Pagrindiniai žemės ūkio darbai rugsėjį

Pirmąjį rugsėjo dešimtadienį ūkininkai turėtų užbaigti žieminių rapsų sėją, toliau sėti žieminius miežius bei pradėti žieminių kviečių sėją. Priklausomai nuo techninių galimybių ir finansų, derėtų žieminius kviečius nupurkšti piktžoles naikinančiu herbicidu. Taip pat patartina kuo anksčiau apsispręsti, kas ir kur bus sėjama pavasarį.

Galvojant apie derliaus nuėmimą – vertėtų į laukus išvažiuoti tik tada, kai saulė bent kelias valandas apdžiovina nuo lietaus ar rasos permirkusias varpas. Tačiau ir palijus darbų yra: galima ruošti sėklas sėjai, rūpintis nukultų grūdų pardavimu ar laikymu. Rekomenduojama pradėti galvoti apie jau sudygusių žieminių rapsų pasėlių priežiūros darbus.

Mėnesio antrasis dešimtadienis (nepaisant orų sąlygų) turėtų sutapti su visų rūšių javų ir vasarinių rapsų kūlimo pabaiga. Renkantis tarp dviejų blogybių – drėgnesnių grūdų ar vėlyvesnio kūlimo – agronomai pataria rinktis pirmąją. Nors finansinės išlaidos džiovinant grūdus išauga, ūkininkai gali džiaugtis aukštesnės kokybės grūdais, kuriuos lengviau parduoti, be to, išlieka didesnis jų kiekis.

Dirvos toliau ruošiamos žiemai. Panašiu metu pradedami kasti cukriniai runkeliai, nuimamas bulvių derlius, rengiamasi pjauti silosui skirtus kukurūzus.

Trečiasis dešimtadienis turėtų būti skirtas pradėtų darbų užbaigimui (visi laukai iki šio meto jau turėtų būti nukulti). Dėl dažnesnių kritulių rugsėjį kai kada nepavyksta užbaigti javų sėjos, todėl darbai gali nusikelti ir į spalį. Vėlesnei sėjai patartina palikti drėgnesnius laukus, kurie iki tol jau turėtų spėti apdžiūti. Priklausomai nuo laiko ir kitų resursų – galima svarstyti apie dirvos kalkinimą, jei iki tol šio darbo nepavyko atlikti. Net ir po javų sėjos kalkinimas daro teigiama įtaką dirvos pH neutralizavimui.

Rudens pabaigoje – technikos paruošimas pavasariui

Nudirbus būtinus kūlimo, sėjos bei žemės paruošimo darbus ūkininkai įprastai turi daugiau laisvo laiko kitoms svarbioms užduotims. Tai melioracijos sistemų atnaujinimas, laukų kultūrinimo darbai, piktžolių naikinimas aplinkiniuose laukuose, akmenų rinkimas iš laukų bei turimos žemės ūkio technikos atnaujinimas.

Vasaros darbai vargina laukuose dirbančius ūkininkus, alina jų naudojamą techniką. Siekiant didesnio veiklos efektyvumo patartina kasmet atnaujinti augalų auginimo technologinius įrankius bei ieškoti inovatyvių sprendimų, atsižvelgiant į auginamas kultūras ir ūkio dydį – investuoti į geriausius rezultatus užtikrinančią techniką.

Žemės ūkio sektoriuje vyrauja akivaizdus produktų ir prekių kainų sezoniškumas, todėl ūkio priežiūros prekės yra brangiausios būtent tada, kai jų reikia labiausiai. Atsižvelgiant į tai techniką išmintinga pirkti ar atsinaujinti tuomet, kai žemės ūkio darbai yra kiek aprimę – šaltuoju metu laiku.

Su tuo susijusi ir viena iš dažniausiai pasitaikančių šio sezono problemų – ūkio technikos atnaujinimas ar taisymas, kai naujojo derliaus lėšos dar negautos. Technikos tvarkymas reikalauja nemenkų išlaidų, o pirmoje rudens pusėje dar ne visi ūkininkai skaičiuoja pelną. Prisideda ir dalies ūkininkų išskaičiavimas lūkuriuoti ieškant optimalių grūdų realizacijos galimybių, didžiausių supirkimo kainų. Kai grūdų kainos nedžiugina, ūkininkai yra priversti ieškoti alternatyvių finansavimo pasirinkimų.

Paskola žemės ūkio technikai įsigyti yra ypač aktuali smulkesniems ar pradedantiems ūkininkams, kurių veiklos sėkmė priklauso nuo gebėjimo atlaikyti trumpalaikius finansinius iššūkius. Kita vertus, ne visi ūkininkai gali džiaugtis vienodai geromis skolinimo sąlygomis: didžiuosius gelbsti bankų suteikiami kreditai, tačiau daliai pradedančių ūkininkų ši bankų paslauga nėra prieinama. Todėl „LANDE“ stengiasi šią problemą spręsti bei užtikrina trumpalaikį kreditavimą visų tipų ūkiams žemės ūkio technikai įsigyti ar atnaujinti.

Į ūkininkus orientuotos kredito paslaugos gali pateikti daugelį privalumų: sektoriaus išmanymą ir orientaciją į svarbiausių problemų sprendimą, suteikiamas galimybes pasinaudoti specialiais partnerių pasiūlymais.

 

Titulinėje nuotr. – Guntis LAICANS, sutelktinio finansavimo platformos „LANDE“ agronomas

 

Partnerio turinys

Dalintis