Aptikta kenkėjų
LŽŪKT Technologinių paslaugų skyriaus vyriausioji specialistė Giedrė Masliukovienė „Ūkininko patarėjui“ pasakojo, kad ankstyvas derliaus nuėmimo laikas ūkininkams leido optimaliu laiku paruošti dirvą ir pasėti žiemines kultūras. „Kadangi žieminiai rapsai daugiausia buvo sėjami rugpjūčio 13–20 d., o kai kuriuose rajonuose kritulių iškrito vidutiniškai tik apie 10 mm, galima sakyti, kad žieminių rapsų sėja buvo gana sudėtinga, tačiau dar sunkesnis buvo jų dygimas. Todėl dabar laukuose matome skirtingo išsivystymo augalus. Žieminių kviečių būklė priešinga – kritulių sulaukta tiek prieš sėjos darbus, tiek ir po jų. IKMIS meteorologinių stočių duomenimis, nuo rugsėjo 20 iki spalio 20 d. iškrito vidutiniškai apie 37 mm kritulių. Tad net ir pavėlinus sėją kviečiai puikiai sudygo ir vystėsi. O tai yra vienas iš svarbiausių veiksnių augalų produktyvumo formavimui“, – pasėlių būklę apibūdino G. Masliukovienė.
LŽŪKT augalininkystės konsultantų pastebėjimu, šiemečių pasėlių būklė išsiskyrė tuo, kad rapsuose kenkėjų rasta daugiau negu praėjusiais metais, nes rugsėjis buvo itin šiltas. O tai sudarė sąlygas ne tik šakniagumbiniams paslėptastraubliams, lapkočių minamusėms, kopūstinėms kandims plisti, bet ir virusinių ligų platintojams, tokiems kaip amarai ir cikados.
Neprašyti svečiai
„Persikiniai amarai yra pagrindiniai žalingos rapsams virusinės ligos – ropių geltos viruso, pernešėjai. Įvairių rūšių cikados yra fitoplazminių ligų, tokių kaip rapsų žiedų pažaliavimas – pernešėjos. Koks stiprus pasėliams padarytas pažeidimas, pamatysime tik pavasarį, augalams žydint“, – teigė LŽŪKT Technologinių paslaugų skyriaus vyriausioji specialistė. Ji minėjo, kad ligos neaplenkė ir žieminių kviečių. Ankstyvos sėjos žieminių kviečių pasėliuose fiksuotos rudosios rūdys – jos pažeidusios net 20 proc. pasėlių, miltligė – 15 proc.
Su kenkėjais šiais metais teko kovoti Šilutės r. ūkininkams. Pasak šio krašto ūkininkų sąjungos pirmininko Kęstučio Andrijausko, vasara buvo šilta, vasarai prilygo ir ruduo, todėl kenkėjų buvo daug. „Mūsų pasėliai taip pat nukentėjo nuo jų. Lapai buvo pakarpyti“, – atviravo vyras.
Širvintų krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Staniulis ŪP teigė, kad širvintiškiai žieminių javų laukuose buvo sulaukę retų svečių – rapsinių pjūklelių. „Turėjome problemų su šiais kenkėjais. Jie padarė daug žalos. Mūsų ūkyje rapsiniai pjūkleliai augalų lapus sunaikino iki stiebelio. Kenkėjus teko naikinti iš pasėlių būtent tuo metu, kai buvo sėjami kviečiai. Aš neapžiūrėjau laukų, buvau ramus, tačiau susidūriau su problema. Šiuo metu pasėliai yra išretinti lopais. Kiek yra padaryta žalos, matysime pavasarį“, – pažymėjo M. Staniulis.
Situacija gali pasikeisti
LŽŪKT Technologinių paslaugų skyriaus vyriausioji specialistė pasakojo, kad atlikti stebėjimai atsitiktine tvarka pasirinktuose 320 skirtingų laukų parodė, jog žiemojantys augalai yra fiziologiškai pasiruošę žiemoti ir turi didelį energinį augimo potencialą. Tačiau iki pavasario dėl nuolat kintančių oro sąlygų esama situacija laukuose gali pasikeisti kardinaliai. „Pagal IKMIS meteorologinių stočių dirvos drėgnumo jutiklių parametrus matome, kad kai kuriuose laukuose yra drėgmės perteklius. Tikimės, kad pasėliai nepradės gelsti dirvoje trūkstant deguonies. Pavasarį, norint išlaikyti sukauptą potencialą tiek žieminių rapsų, tiek ir žieminių kviečių pasėliuose, juos reikės tręšti kaip galima anksčiau ir efektyviau“, – teigė G. Masliukovienė.
Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Akmenės skyrius pirmininkė Gražina Gauronskienė minėjo, kad drėgmės perteklius žieminiuose pasėliuose jų rajone nėra masinis reiškinys. „Praėjusią savaitę melioracijos specialistė vyko į objektą ir aiškinosi situaciją, kodėl ūkininko laukai apsemti. Tai – galimai melioracijos sistemos problemų pasekmės. Smulkesni ūkiai negali jos susitvarkyti“, – ŪP pastebėjo G. Gauronskienė.
Šiuo metu kai kuriuose rajonuose dirvožemyje trūksta drėgmės. Alytaus r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Vytautas Patinskas atviravo, kad Dzūkijoje drėgmės rezervo nėra. „Pasėliai šiuo metu atrodo gražiai. Tačiau nerimaujame dėl dirvožemio. Nebuvo stipraus lietaus, dirvožemis minkštas, jis nesuslėgtas. Jei pasitaikytų pašalimų ir atlydžių, ištraukiotų augalų šaknis“, – pabrėžė V. Patinskas.
Anykščių r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Žilvinas Augustinavičius įžvelgia žieminių kultūrų peraugimo riziką. „Vegetacija dar vyksta. Jie dar gali augti, nes žolė dar auga“, – kalbėjo ūkininkas.
Gali būti netradicinė
Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją
arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,
tel. +370 603 75 963
https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt
bei Perlo terminaluose.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.