Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023
Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023


BNS

 

Rusija stabdo visų Japonijos jūros gėrybių importą

2023/10/16


Maskva, spalio 16 d. (AFP-BNS). Rusijos valdžia pirmadienį pranešė, kad stabdo visų Japonijos jūros gėrybių importą dėl Tokijo išleidžiamų nuotekų iš Fukušimos atominės elektrinės, sekdama Kinijos pavyzdžiu.

Rusijos institucija „Rosselchoznadzor“, atsakinga už žemės ūkio produktų reguliavimą, pareiškė, kad „atsargumo sumetimais prisijungia prie Kinijos laikinųjų ribojamųjų priemonių žuvies ir jūros gėrybių importui iš Japonijos nuo 2023 metų spalio 16 dienos“.

Ji teigė, kad apribojimai liks galioti, „kol bus gauta išsami informacija, patvirtinanti jūros gėrybių produktų saugą“.

Kinija rugpjūčio pabaigoje sustabdė visų Japonijos jūros gėrybių importą dėl, jos nuomone, savanaudiško ir neatsakingo sprendimo į Ramųjį vandenyną išleisti apdorotą užterštą vandenį iš avarijos ištiktos elektrinės.

Japonija anksčiau šį mėnesį pradėjo išleidinėti antrą išvalytų nuotekų partiją iš Fukušimos atominės elektrinės.

Pirmasis vandens išleidimo iš Fukušimos AE etapas prasidėjo rugpjūčio 24 dieną. Tuomet Japonija pradėjo išleidinėti vandenį, kurio nuo 2011 metų katastrofos susikaupė 1,34 mln. tonų.

Elektrinės operatorius TEPCO pateikti duomenys rodo, kad leidžiant vandenį iš Fukušimos AE radioaktyvumo lygis jūroje saugių ribų neviršija, tačiau Kinija, ne kartą kritikavusi sprendimą išleisti vandenį iš elektrinės, uždraudė visą Japonijos jūrų gėrybių importą.

Pirmasis vandens išleidimo etapas baigėsi rugsėjo 11-ąją. Per antrąjį etapą planuojama išleisti dar 7 800 t vandens.

TEPCO pranešė, kad visi radioaktyvieji elementai buvo išfiltruoti, išskyrus tritį, kurio kiekis neviršija saugaus lygio.

Šis žingsnis sukėlė aršią kaimyninių šalių, pirmiausia Kinijos, kuri, remiantis muitinės duomenimis, pernai iš Japonijos importavo jūros gėrybių už daugiau nei 500 mln. dolerių (474 mln. eurų), reakciją.

Keli Fukušimos „Daiichi“ elektrinės reaktoriai išsilydė po to, kai aušinimo sistemos buvo pažeistos galingo 2011 metais įvykusio cunamio ir žemės drebėjimo, per kurį žuvo 18 tūkst. žmonių.

Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) pripažino, kad vanduo, kurį Japonija išleidžia į aplinką, yra saugus.

Tačiau Pekinas teigia, kad Tokijas neįrodė branduolinių nuotekų duomenų autentiškumo ir tikslumo, taip pat neįrodė, kad į vandenyną išleidžiamos nuotekos yra nekenksmingos jūros aplinkai ir žmonių sveikatai.

„Patvirtinta, kad pirmasis išleidimas buvo atliktas kaip planuota ir saugiai“, – žurnalistams savo ruožtu sakė Japonijos vyriausybės atstovas spaudai Hirokazu Matsuno (Hirokadzus Macunas). Jis pabrėžė, kad jokių nukrypimų nuo normos nenustatyta.

H. Matsuno teigė, kad vyriausybė „ir toliau labai skaidriai informuos apie stebėsenos duomenis tiek šalies viduje, tiek tarptautiniu mastu“.

Japonija taip pat ragina Kiniją nedelsiant atsisakyti japoniškų maisto produktų importo draudimų ir veikti vadovaujantis moksliniais duomenimis, pridūrė jis.

 

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/09

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/09

Į ūkį traukia gausybė šeimų: šeimininkas siūlo ypatingą pramogą

Artėjančios šventos Kalėdos – stebuklingas laikas, kai norisi daugiau laiko skirti jaukumui, šeimai ir namams. Snieguotas ir šaltas gruodis kviečia parnešti į namus eglę ir skubėti su šeima ją puošti.
2023/12/09

Mėsos kukuliai per Kūčias ir kiti švedų kalėdinių tradicijų išskirtinumai

Nors kalėdinis laikotarpis džiugina įvairių tautybių žmones, gyvenantiems šiaurės šalyse jis dar ypatingesnis: šaltas ir tamsias žiemas norisi praskaidrinti šventišku spindesiu ir mielais ritualais. Lietuvių bend...
2023/12/09

Paraiškas teikę bendradarbiauti norintys smulkūs ūkio subjektai – pirmumo eilėje

Nuo spalio 2 d. iki lapkričio 13 d. šalies smulkieji ūkio subjektai teikė paraiškas dėl paramos tarpusavio bendradarbiavimui. Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistai jau sudarė ir šių paraiškų pirmumo eilę.
2023/12/09

Kretingos potvynio pamokos: ką prevenciškai gali padaryti savivaldybės ir patys gyventojai

Lapkričio pradžioje Kretingoje po stipraus lietaus kilęs potvynis, užpylęs gatves ir kiemus, ne tik naikino žmonių turtą, bet ir kilo taršos pavojus: teko į vandens telkinius išleisti nevalytas nuotekas. Šis įvykis atskleidė, ...
2023/12/08

Remia sveikesnį vaikų maitinimą

Iki gruodžio 31 d. šalies ikimokyklinio ir priešmokyklinio vaikų ugdymo įstaigos gali teikti paraiškas pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokykl...
2023/12/08

Pelkėse verda tikra pekla (II)

„Ūkininko patarėjas“ toliau plėtoja pelkininkystės temą, kurios pradžia buvo publikuota 2023 m. gruodžio 2 d. numeryje. Tęsiame žurnalistinį tyrimą, kurio esmė – sužinoti, kodėl Europos Sąjungos (ES) ir valstybės lėšos kre...
2023/12/08

Investicijų projektams trūkstant valstybės žemės diskutuojama, iš kur jos paimti

Aplinkos viceministrei pareiškus, kad Lietuvoje beveik nėra laisvos valstybinės žemės investicijų projektams, Seimo Ekonomikos komiteto nariai abejoja, ar reikia steigti tokios žemės rezervo fondą. Kai kurie jų siūlo iš ūkininkų paim...
2023/12/08

Keisčiausios sukčių apgaulės – nuo Holivudo aktorių iki astronautų, neturinčių pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus. Todėl &s...