Kaunas -3,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 14 Grd 2024
Kaunas -3,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 14 Grd 2024


BNS
 

Rusija stabdo visų Japonijos jūros gėrybių importą

2023/10/16


Maskva, spalio 16 d. (AFP-BNS). Rusijos valdžia pirmadienį pranešė, kad stabdo visų Japonijos jūros gėrybių importą dėl Tokijo išleidžiamų nuotekų iš Fukušimos atominės elektrinės, sekdama Kinijos pavyzdžiu.

Rusijos institucija „Rosselchoznadzor“, atsakinga už žemės ūkio produktų reguliavimą, pareiškė, kad „atsargumo sumetimais prisijungia prie Kinijos laikinųjų ribojamųjų priemonių žuvies ir jūros gėrybių importui iš Japonijos nuo 2023 metų spalio 16 dienos“.

Ji teigė, kad apribojimai liks galioti, „kol bus gauta išsami informacija, patvirtinanti jūros gėrybių produktų saugą“.

Kinija rugpjūčio pabaigoje sustabdė visų Japonijos jūros gėrybių importą dėl, jos nuomone, savanaudiško ir neatsakingo sprendimo į Ramųjį vandenyną išleisti apdorotą užterštą vandenį iš avarijos ištiktos elektrinės.

Japonija anksčiau šį mėnesį pradėjo išleidinėti antrą išvalytų nuotekų partiją iš Fukušimos atominės elektrinės.

Pirmasis vandens išleidimo iš Fukušimos AE etapas prasidėjo rugpjūčio 24 dieną. Tuomet Japonija pradėjo išleidinėti vandenį, kurio nuo 2011 metų katastrofos susikaupė 1,34 mln. tonų.

Elektrinės operatorius TEPCO pateikti duomenys rodo, kad leidžiant vandenį iš Fukušimos AE radioaktyvumo lygis jūroje saugių ribų neviršija, tačiau Kinija, ne kartą kritikavusi sprendimą išleisti vandenį iš elektrinės, uždraudė visą Japonijos jūrų gėrybių importą.

Pirmasis vandens išleidimo etapas baigėsi rugsėjo 11-ąją. Per antrąjį etapą planuojama išleisti dar 7 800 t vandens.

TEPCO pranešė, kad visi radioaktyvieji elementai buvo išfiltruoti, išskyrus tritį, kurio kiekis neviršija saugaus lygio.

Šis žingsnis sukėlė aršią kaimyninių šalių, pirmiausia Kinijos, kuri, remiantis muitinės duomenimis, pernai iš Japonijos importavo jūros gėrybių už daugiau nei 500 mln. dolerių (474 mln. eurų), reakciją.

Keli Fukušimos „Daiichi“ elektrinės reaktoriai išsilydė po to, kai aušinimo sistemos buvo pažeistos galingo 2011 metais įvykusio cunamio ir žemės drebėjimo, per kurį žuvo 18 tūkst. žmonių.

Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) pripažino, kad vanduo, kurį Japonija išleidžia į aplinką, yra saugus.

Tačiau Pekinas teigia, kad Tokijas neįrodė branduolinių nuotekų duomenų autentiškumo ir tikslumo, taip pat neįrodė, kad į vandenyną išleidžiamos nuotekos yra nekenksmingos jūros aplinkai ir žmonių sveikatai.

„Patvirtinta, kad pirmasis išleidimas buvo atliktas kaip planuota ir saugiai“, – žurnalistams savo ruožtu sakė Japonijos vyriausybės atstovas spaudai Hirokazu Matsuno (Hirokadzus Macunas). Jis pabrėžė, kad jokių nukrypimų nuo normos nenustatyta.

H. Matsuno teigė, kad vyriausybė „ir toliau labai skaidriai informuos apie stebėsenos duomenis tiek šalies viduje, tiek tarptautiniu mastu“.

Japonija taip pat ragina Kiniją nedelsiant atsisakyti japoniškų maisto produktų importo draudimų ir veikti vadovaujantis moksliniais duomenimis, pridūrė jis.

 

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis