Ashburn +27,8 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024
Ashburn +27,8 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024

Marius DUBNIKOVAS
Ekonomistas
 

Rusijos dezinformacija yra nusitaikius į energetiką

2024/06/12


Žiniasklaidos tyrimų kompanija „Mediaskopas“ išanalizavo per trejus metus Rusijoje parašytus straipsnius apie tai, kaip Lietuva ketina atsijungti nuo dar sovietinio elektros tinklo ir prisijungti prie Europos. Per tris metus buvo parašyti daugiau nei 3000 straipsnių apie tai, kaip Lietuva skursta ir kokius kvailus sprendimus priima. Nors iš tikrųjų pagal pirkimo galią, tenkančią vidutiniam gyventojui, Lietuva lenkia tokias šalis kaip Estija, Lenkija ar Ispanija, juolab tą pačią Rusiją.

Labai didelis dėmesys kreipiamas Lietuvos pasitraukimui iš BRELL žiedo, kuris jungia Lietuvą, Latviją, Estiją, Baltarusiją ir Rusiją. Klausimas, kodėl Rusijos dezinformacija taip domisi Lietuvos ekonominiais ir energetiniais sprendimais? Atsakymas gan banalus ir kartu sudėtingas. Visų pirma, bandoma prieš tai okupuotas šalis išlaikyti įtakos zonoje, bet tuo niekas nesibaigia, nes tas bandymas turi mums milžiniškų pasekmių.

Energetikos klausimo kėlimas ir ekonominis Rusijos karas daro milžinišką įtaką mūsų šalies ekonominiams ir politiniams klausimams. Rusija pradėjo ir prapylė karą dėl energetikos. Bandė įvairiais būdais sukelti dujų kainą ir jiems tai pavyko, kai 2022 metais dujų kaina priartėjo prie keturių eurų už kubinį metrą. Vėliau Europa nusisuko nuo Rusijos ir galutinai nutraukė santykius. Apsirūpino pati dujomis iš suskystintų dujų terminalo, tačiau tokios atakos rezultatai dar ilgai tyvuliuoja mūsų informaciniame tinkle.

Rusijai veikiant per energetinį klausimą, sukeliamos labai didelės bangos – sukilo energetikos kainos, tada elektros kainos, tada verslas turėjo kelti prekių ir paslaugų kainas. Po to kilo infliaciniai procesai ir galiausiai pabrango pinigai, nes centriniai bankai bandė stabilizuoti situaciją. Visuose šiuose procesuose mes pradedame diskutuoti, kas kaltas dėl didelių kainų, dėl pabrangusių paskolų, dėl nestabilios situacijos versle ir taip toliau, nors pradinė priežastis buvo Rusijos ekonominis karas ir dujų branginimas. Mes pametame pirminį problemos šaltinį ir kaltiname vienas kitą arba net nepasitikime vieni kitais.

Rusija šį įrankį naudoja labai aiškiai, net realiai paaukojo „Gazprom“ kompaniją, kuri, praradus Europos rinką, tikriausiai yra arti bankroto. Bet rusija ir toliau bando žaisti pirminiame taške ties energetika. Bando sumenkinti mūsų pasitikėjimą mūsų energetikos tinklais – dėl to, kad mes nebebūsime BRELL tinkle. Taip pat keliami klausimai, ar energetikos bendrovės gali būti skaidrios ir kotiruotis biržoje, ar jos turi būti pelningos ir mokėti dividendus, nors kiekviena bendrovė turi būti pelninga arba žūti.

Labai atsargiai turime vertinti brukalus, kurie mums yra siunčiami apie įvairias sritis, tame tarpe ir energetikos, nes ji labai stipriai veikia mūsų ekonomiką ir tiesioginę gerovę. Atsisukus atgal atrodo keistai, kai visi ekonominiai ir energetiniai projektai puolami be jokių skrupulų. Galima pavardinti: Būtingės terminalas, suskystintų dujų terminalas, Darbėnų vandenilio gamykla, „Rheinmetall“ gamykla, jūros vėjo parkas ir visi kiti. Šie projektai atveda investicijas, kurias sieks ginti. Ir tai yra didžiausias mūsų saugumo garantas.

Dalintis