Kaunas -3,2 °C Debesuota
Penktadienis, 6 Grd 2024
Kaunas -3,2 °C Debesuota
Penktadienis, 6 Grd 2024

Rūšių barjeras įveiktas? Paukščių gripo virusas – jau ir karvių piene

2024/04/08


Praėjusią savaitę Europos mokslininkai paskelbė ataskaitą apie labai pavojingo paukščių gripo (LPPG) pandemijos riziką ir priemones jai suvaldyti. Tuo pat metu iš pasaulio ateina vis didesnį nerimą keliančios žinios: Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) virusas patvirtintas melžiamoms karvėms, jo aptikta ir šių karvių piene. Ar spėsime pasiruošti naujai grėsmei?

Didžiausia JAV šviežių kiaušinių gamintoja ir platintoja „Cal-Maine Foods“ dėl LPPG protrūkio vienoje įmonėje Teksaso valstijoje neseniai buvo priversta sunaikinti 1,6 milijono vištų dedeklių ir 337 000 vištaičių, dėl to laikinai sustabdė veiklą šiame padalinyje. Bendrovės teigimu, laikydamasi JAV Žemės ūkio departamento (USDA) nustatytų protokolų dėl paukščių gripo protrūkio ji išbrokavo iš viso apie 3,6 proc. viso pulko.

Tai didžiausias paukščių gripo protrūkis JAV per keturis mėnesius. Tačiau atrodo, kad tokios žinios jau nelabai ką nestebina ir jau nesukrečia kaip kad būtų prieš metus ar dvejus, juolab kai patiriami nuostoliai yra toli.

Vis dėlto pandemijos scenarijus, prie kurio, regis buvome įpratę, keičiasi. Apie tai perspėja mokslininkai ir pati gamta.

WOAH: laukinei gamtai gresia pavojus

Pasak Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacijos (WOAH), besitęsiantis LPPG plitimas dabar pasiekė precedento neturintį etapą. Tai konstatuota paaiškėjus, kad pavojingas virusas aptiktas Antarktidos žemyninėje dalyje. 2021 m. Europoje išplitęs virusas apkeliavo žemynus ir tais pačiais metais pasiekė Šiaurės Ameriką, iki 2022 m. – Pietų Ameriką. Pernai užkratas pasiekė Antarkties salas, tačiau padėties rimtumas sustiprėjo jam įsiskverbus į Antarktidos šiaurinę žemyninę dalį, balandžio pradžioje pranešta per Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacijos informacinę sistemą (WAHIS).

Užkratą ten perintiems antarktiniams plėšikams identifikavo Argentinos mokslininkai. Viruso pasirodymas Antarkties ir Antarktidos zonose kelia nerimą, nes po veisimosi periodo jūriniai paukščiai migruoja toliau į šiaurę.

LPPG, kuris kadaise laikytas grėsme naminiams paukščiams, dabar nustatė „naują normalumą“, pagal kurį pereina nuo laukinių paukščių prie laukinių žinduolių, daug labiau nei stebėta iki tol. Pasak WOAH, nuo 2021 m. užkratas paveikė daugiau nei 25 paukščių būrius, 485 rūšis, be to, LPPG naujai patvirtintas 37 žinduolių rūšims. Pandemija kol kas nepasiekė tik Ramiojo vandenyno salų, Australijos ir Naujosios Zelandijos, tačiau situacija sparčiai keičiasi.

Teigiama, kad LPPG protrūkiai lėmė pastebimą laukinių gyvūnų, įskaitant jūrų žinduolius, populiacijų sumažėjimą Pietų Amerikoje. Dabartinio masto laukinių gyvūnų nykimas kelia precedento neturintį laukinių gyvūnų populiacijos nykimo pavojų, ekologinę krizę.

Dabartinio masto laukinių gyvūnų nykimas kelia precedento neturintį laukinių gyvūnų populiacijos nykimo pavojų, ekologinę krizę. (WOAH)

WOAH ragina į laukinę gamtą žiūrėti ne tik kaip į galimą pavojų ūkinių gyvūnų auginimui ir žmonių sveikatai, bet ir kaip į būtybes, kurioms reikalinga atskira apsauga.

antarktiniai plėšikai
Virusas pasiekė Antarktidos žemyminę dalį. WOAH nuotr.

Išvadas pateikė Europos ekspertai

Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC) visai neseniai paskelbė mokslinę ataskaitą, kurioje vertinami paukščių gripo pandemijos galimi rizikos veiksniai ir poveikio mažinimo priemonės.

Ekspertai pripažįsta, kad ūkiuose auginami tam tikrų rūšių kailiniai gyvūnai (pvz., audinių ar lapių), būdami labai imlūs gripo virusui, yra galimi plitimo veiksniai. Nors dar nėra patvirtinta, kad virusas gali būti perduodamas žinduolių (žinduolis – žinduoliui), laukiniai žinduoliai galėtų veikti kaip tilto šeimininkai tarp laukinių paukščių, naminių gyvūnų ir žmonių, sakoma ataskaitą pristatančiame EFSA pranešime.

Nors dar nėra patvirtinta, kad virusas gali būti perduodamas žinduolių (žinduolis – žinduoliui), laukiniai žinduoliai galėtų veikti kaip tilto šeimininkai tarp laukinių paukščių, naminių gyvūnų ir žmonių. (EFSA ir ECDC ekspertų mokslinės ataskaitos išvada)

Gyvūnai augintiniai, pvz., katės, gyvenantys namų ūkiuose ir būnantys lauke, taip pat gali būti potenciali perdavimo priemonė. Ūkininkavimas vietovėse, kuriose gausu vandens paukščių, kur gyvūnai laikomi lauke ir (arba) neužtikrinamas pakankamas biologinis saugumas, gali palengvinti viruso patekimą į ūkius ir tolesnį jo plitimą.

Anot ekspertų, situacijos raidoje ekstremalūs meteorologiniai reiškiniai ir klimato kaita yra papildomi rizikos veiksniai, nes gali paveikti laukinių paukščių ekologiją ir demografiją, ilgainiui – ir ligos vystymąsi.

Siekiant užkirsti kelią tam, kad paukščių gripui taptų imlūs žinduoliai ir žmonės, pabrėžiama, jog įvairių sričių valdžios institucijos turėtų dirbti kartu kuriant bendrą sveikatos koncepciją. Taip pat turėtų būti sustiprinta gyvūnų ir žmonių sveikatos priežiūra, genominė analizė, o ūkiuose stiprinamas biologinis saugumas užtikrinant, kad gyvūnai neturėtų sąlyčio su infekcija ir jos neplatintų.

Užsikrėtė karvės dvylikoje bandų

Tarptautinės bendruomenės susirūpinimą sukėlė naujausios neramios žinios, ateinančios iš JAV. Neseniai WAHIS pranešta apie LPPG pieniniams galvijams JAV. Karvėms pasireiškė klinikiniai požymiai: sumažėjo laktacija, gyvūnai neteko apetito, pasireiškė vangumas, karščiavimas ir dehidratacija.

Karvėms pasireiškė klinikiniai požymiai: sumažėjo laktacija, gyvūnai neteko apetito, pasireiškė vangumas, karščiavimas ir dehidratacija.

Pasak WOAH, protrūkiai galvijų ūkiuose gali reikšti augančią riziką, kad H5N1 virusas labiau prisitaiko žinduoliams ir gali išplisti kitiems gyvūnams bei žmonėms.

JAV Žemės ūkio departamentas (USDA) patvirtino paukščių gripo infekcijas melžiamoms karvėms 12 bandų, skirtingose valstijose.

paukščių gripas pieno ūkiuose
JAV valstijos, kuriose pieno ūkiuose patvirtintas paukščių gripas. Šaltinis: USDA

Užsikrėtė ir žmogus, nors žmonių užsikrėtimo rizika išlieka maža

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) balandžio 1 d. pranešė, kad paukščių gripas patvirtintas ir žmogui. Jis užsikrėtė nuo melžiamos karvės ūkyje Teksaso valstijoje. Tai anaiptol nebuvo balandžio 1-osios pokštas.

„Šis asmuo Teksase turėjo sąlytį su pieniniais galvijais, kurie, kaip manoma, buvo užsikrėtę LPPG A(H5N1) virusu. Pacientas kaip vienintelį simptomą nurodė akių paraudimą (atitinkantį konjunktyvitą) ir sveiksta. Pacientui buvo liepta izoliuotis ir jis gydomas antivirusiniu vaistu nuo gripo“, – teigia CDC.

Taip pat institucija pabrėžia, kad šis pavienis infekcijos atvejis (dar vienas paukščių gripo atvejis žmogui buvo patvirtintas 2021 m. pabaigoje) nekeičia H5N1 paukščių gripo žmonių sveikatos rizikos vertinimo: laikoma, kad rizika plačiajai visuomenei yra maža. Tačiau žmonėms, turintiems artimą ar ilgalaikį, neapsaugotą užsikrėtusių paukščių ar kitų gyvūnų (įskaitant gyvulius) arba užkrėstų paukščių ar kitų gyvūnų užterštą aplinką, kyla didesnė infekcijos rizika.

Visuomenė yra patikinama, kad raudona linija dar neperžengta. CDC vadovas dr. Mandy Cohen naujienų agentūrai „The Associated Press“ patvirtino, kad „tai nėra nauja viruso atmaina“.

 

ŪP portalo informacija

Viršelyje asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis