Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Šaliai didesnę finansinę naudą atneštų vieninga akcizų politika

2024/02/13


2020–2023 metais Lietuvoje buvo pakeisti visų alkoholinių gėrimų akcizai. 2020 metais augo alkoholinių gėrimų gaminių pardavimai ir tai didino surenkamų akcizų sumas visose kategorijose. 2021 metais akcizai nebuvo keičiami, tad surenkamų akcizų pokyčiui įtakos turėjo tik pardavimų pasikeitimai. Nepaisant to, 2022 ir 2023 metais akcizai alkoholiniams gėrimams vėl buvo stipriai didinami, tačiau surinktos akcizinių mokėjimų sumos vos viršijo 3 proc., lyginant su ankstesniais metais. Duomenys rodo, kad šaliai būtinos aiškios akcizų indeksavimo taisyklės.
algirdas bartkus
Vilniaus universiteto ekonomistas, mokslininkas dr. Algirdas BARTKUS.

2020-ieji – augimo metai

2020 metų kovo mėnesį 10,5 proc. buvo padidintas akcizas spiritiniams gaminiams. Akcizai, sumokėti už spiritinių gėrimų pardavimus, tais metais išaugo šiek tiek daugiau nei 16 proc., lyginant su akcizais, kurie buvo sumokėti 2019 metais.

2020-aisiais ramaus vyno pardavimai augo 13,3 proc., putojančio vyno segmente buvo stebimas 9,5 proc. prieaugis, o spirituotų vynų grupėje – 5 proc. susitraukimas. Akcizai šioms prekių grupėms keisti nebuvo, tad šie svyravimai su akcizų dydžių pasikeitimais ir neturėtų būti siejami.

Alaus pardavimai išaugo 3,1 proc., o spiritinių gėrimų segmente, greta išaugusio akcizo, buvo stebimas 3,2 proc. pardavimų prieaugis. Bendra akcizų suma 2020 metais išaugo 12 proc.

2021 metais daugiausiai augo pardavimų kiekiai

2021 metais akcizai nebuvo keičiami, todėl surenkamų akcizų pokyčiui įtakos turėjo tik pardavimų pasikeitimai. Minėtais metais ramaus vyno pardavimai išaugo 11,4 proc., putojančio vyno grupėje buvo stebimas 7 proc. prieaugis. Spiritinių gėrimų segmente fiksuotas 9,7 proc. augimas.

Spirituoto vyno pardavimai smuko 3,5 proc., o alaus gamintojai ir importuotojai susidūrė su 3,3 proc. smukimu. Augant pardavimams, didžiojoje dalyje segmentų bendra surinktų akcizų suma išaugo 8 proc.

2022 metais – didžiulis akcizų pokytis

2022 metais akcizai buvo pakeisti visoms gėrimų grupėms. Ramiam ir putojančiam vynui akcizas padidintas 10 proc., o lengviems vyno gaminiams – net 19,2 proc. Spirituotam vynui akcizas buvo pakeltas 7,7 proc., o spiritiniams alkoholio gaminiams – 6,8 proc. Alui akcizas buvo pakeltas 10 proc., tačiau paraleliai įvestas lengvatinis akcizas mažoms alaus darykloms, sudarantis pusę akcizo, tenkančio didesniems alaus gamintojams.

Nepaisant taip stipriai padidintų akcizų, bendra surinkta akcizinių mokėjimų suma buvo tik 3,3 proc. didesnė nei 2021 metais. Smunkant paklausai, dideli akcizų didinimai sugebėjo vos atsverti smukusios paklausos nulemtus biudžeto praradimus.

2022 metais ramaus vyno pardavimai smuko 5,6 proc., putojančio – 7,4 proc., o spirituoto vyno – 15,3 proc. Tais metais stipriųjų alkoholinių gėrimų rinka susitraukė 6,6 proc., o alaus segmentas išaugo 1,1 proc.

2023 metais vėl akcizų šuolis

Labai panašiai viskas klostėsi ir 2023 metais. Ramiam ir putojančiam vynui akcizai vėl buvo padidinti 10 proc., o lengviems vyno gaminiams – vėl 19,2 proc. Spirituotam vynui akcizas buvo pakeltas 8 proc. spiritiniams alkoholio gaminiams – 6,8 proc., o alui – 10 proc.

Nepaisant taip stipriai padidintų akcizų, bendra surinkta akcizinių mokėjimų suma buvo tik 3,4 proc. didesnė nei 2022 metais.

2023 metais ramaus vyno pardavimai smuko 6 proc., putojančio – 7,7 proc., o spirituoto – 10,3 proc. Spirito gaminių pardavimai susitraukė 4,6 proc., o alaus – 2,9 proc. 2023 metais, kaip ir 2022 metais, akcizo didinimas vos atsvėrė smunkančios paklausos nulemtus praradimus.

Realių gyventojų pajamų įtaka

Didžiajai daliai žmonių alkoholis nėra būtinoji prekė, todėl smunkant gyventojų realioms pajamos, alkoholio ir kitų nebūtinųjų prekių pardavimai yra linkę smukti. 2020 metais gyventojų realios pajamos išaugo 9,3 proc., 2021 metais – 5,2 proc. Tais metais buvo parduodami vis didesni kiekiai alkoholio gaminių bei surenkama vis daugiau akcizo (atitinkamai 12 proc. ir 8 proc.).

2022 metais realios gyventojų pajamos smunka 5,8 proc. ir neatsistato iki pat 2023 metų pabaigos. Susidūrę su stipriai išaugusiu kainų lygiu, gyventojai sumažino nebūtinųjų prekių, tokių kaip alkoholiniais gėrimai, įsigijimus.

Realios gyventojų pajamos yra pagrindinė priežastis, kuri nulemia pardavimų ir su jais susijusių akcizų svyravimus. Įvertinant gautų biudžeto įplaukų perkamąją galią, galima teigti, kad realios biudžeto pajamos iš akcizų 2020 metais išaugo 10,8 proc., 2021 metais išaugo 3,2 proc., o 2022 metais, nepaisant pakeltų akcizų, sumažėjo 13,1 proc. Realių biudžeto pajamų iš alkoholio akcizų smukimą galima buvo stebėti ir 2023 metais, kada jis sudarė 4,8 proc.

Svarbi vieninga ir ilgalaikė akcizų politika

Vieningos akcizų politikos turėjimas leidžia verslui geriau ir užtikrinčiau planuoti ateitį, išvengti tokių kazusų, kaip kelis šimtus siekiančio akcizo naftos dujoms atsiradimas. Akcizai yra nominalia verte išreikšti mokėjimai, tenkantys fizinėms sandorių apimtims, tad normalu, jog šalies gyventojams turtėjant ir augant bendram kainų lygiui, akcizai irgi turi būti didinami.

Visgi, geriausias pasirinkimas šalies finansų ir verslo planavimo požiūriu yra aiškios akcizų indeksavimo taisyklės, kurios leistų nustatyti akcizus, atsižvelgiant į augančias šalyje pajamas, kainas bei protingai reaguojant į kaimyninių šalių taikomas mokestines priemones.

Vertinant paskutinius alkoholinių gėrimų akcizų kėlimus, jie buvo pernelyg dideli ir neatnešė maksimalios naudos šalies finansams. Pavyzdžiui, kuro akcizų kėlimas buvo gana sėkmingas. Todėl racionalių akcizų peržiūrėjimo metodikų turėjimas leistų šaliai turėti didesnę finansinę naudą, o verslui – labiau prognozuojamą rytojų.

 

dr. Algirdas BARTKUS, Vilniaus universiteto ekonomistas, mokslininkas

123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Panevėžio veterinarijos tarnybai gresia pardavimas

Panevėžys (JP.lt). Pažagieniuose ruošiamasi parduoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Panevėžio departamento patalpas. Bus pardavinėjami keli pastatai. Kol kas aukcionas nepaskelbtas, bet VMVT Panevėžio departamento darbu...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...
2024/04/25

Sodininkai nuostolius skaičiuoja milijonais

Balandžio viduryje staiga kritusi oro temperatūra, gausus ir šlapias sniegas bei kruša daliai Europos sodininkų gal ir nebuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus, tačiau jau dabar aišku, kad dalies derliaus išgelbėti...
2024/04/25

Pamaryje siuvami gaminiai pasiekia ir Ukrainos karius

Monikos Dobrovolskytės karjera galbūt galėjo prasidėti vienoje iš sostinės veterinarijos klinikų, bet ji pasuko pamario link. Mergina nėrė į turizmo verslą Ventėje, kur daugiau nei 10 metų siūlo iškylas laivais ir apgyvendinimo pasla...
2024/04/25

EP patvirtino taisykles dėl pakartotinio pakuočių naudojimo ir perdirbimo

Trečiadienį Europos Parlamentas priėmė naujas taisykles, kuriomis siekiama, kad ES rinkoje pakuotės taptų tvaresnės ir jų būtų naudojama mažiau. Taisyklėse, dėl kurių preliminariai susitarta su ES Taryba, numatytas pakuočių atliekų kiekio mažinimo...
2024/04/24

Pajamų deklaravimui liko vos savaitė: dažniausiai užduodami klausimai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamas privalantiems deklaruoti gyventojams tai padaryti liko savaitė. Pajamų mokesčio deklaracijas pateikti jie turi iki gegužės 2 d. Šiuo metu pareigą atliko apie 69 proc. privalančiųjų d...