Kaunas +6,2 °C Debesuota
Antradienis, 13 Geg 2025
Kaunas +6,2 °C Debesuota
Antradienis, 13 Geg 2025

Samaniniai rutuliai

2022/12/18


Kokedama pastaruoju metu itin populiarėjantis augalų auginimo būdas. Gėlę įkurdinę didesniame ar mažesniame samanų kamuolėlyje sukursime ne tik puikią žaliąją namų dekoraciją, bet ir originalią dovaną. Kodėl nepabandžius? Kaip patiems pasidaryti tokią namų puošmeną, konsultuoja Kauno kolegijos lektorė Dana Žemaitaitienė.

Raminta LISAUSKIENĖ

Idėja iš Japonijos

Kokedama – augalų auginimas samanų kamuolyje, atkeliavo iš Japonijos sodo meno, kur yra susijęs su bonsų auginimu. Tekančios Saulės šalyje šio žaliojo meno kryptis atsirado palyginti neseniai – maždaug prieš 20 metų. Tokia originali augalinė dekoracija tinka ir interjerui, ir eksterjerui puošti. Ji gali būti labai nedidelė arba tokia, kurioje sugebėtų augti ir normaliai funkcionuoti įsodintas krūmelis ar net medelis.

Be vazono

Kokedamai neprireiks vazonėlio. Augalą galėsite auginti pakabintą, ant palangės ar kitoje šviesioje vietoje. Svarbiausia, kad samanų kamuolėlyje pasodintas augalas gautų pakankamai drėgmės bei šviesos, tačiau ne tiesioginių saulės spindulių. Kodėl? Į tokį gamtinį vazonėlį dažniausiai sodinami augalai, kurie nėra dideli saulės glamonių mylėtojai. Nedideli žemės resursai labai greitai išgarina drėgmę.

Beje, samanos naudojamos ne tik kokedamoms gaminti, jomis padengiamas vazonuose augančių kambarinių augalų žemės paviršius.

Augalai kokedamoms

Pirmiesiems bandymams labiau tiks aplinkos sąlygoms ištvermingi augalai: storalapiai, miško kaktusai ar kt. Jie turi būti mažiau jautrūs persodinimui, nereikalaujantys sudėtingos priežiūros. Rinkitės nestambius, jaunesnius augalus. Vėliau, įgavus patirties, galima sodinti įvairaus dydžio kambarinius, lauko augalus.

Auksinė proporcijų taisyklė

Nėra griežtų taisyklių, kaip reikėtų sukurti kokedamą, todėl kiekvienas gali improvizuoti. Vis dėlto gaminant šią puošmeną rekomenduojama paisyti proporcijų. Tad jei norime gauti proporcingą ir estetiškai atrodančią kompoziciją, augalas turi būti 1,5 karto aukštesnis už žemių ir samanų rutulį. Indas ar padėklas, ant kurio statysite kokedamą, neturi būti didesnis už pačią kompoziciją, o indo aukštis neviršyti ¼ rutulio aukščio.

Renkamės samanas

Samanos šioje kompozicijoje, galima sakyti, atstoja vazonėlį. Todėl jų vaidmuo gana reikšmingas: samanos sulaiko drėgmę ir neleidžia jai greitai išgaruoti iš žemės gniužulo. Tinka paprasčiausios mūsų miškuose, pievose ar soduose, pavėsyje augančios.

Neverta gundytis vadinamosiomis baltosiomis samanomis, augančiomis miške, nes iš tiesų tai yra ne samanos, o kerpės. Būdamos per šlapios, jos pasidaro gličios ir nelabai išvaizdžios.

Floristinių prekių parduotuvėse (specializuotose, o ne gėlių skyreliuose ar salonuose) galima nusipirkti samanų, kurios specialiu būdu yra paruoštos kokedamų gamybai ir net šiek tiek padažytos, norint paryškinti žalią spalvą.

Galima naudoti ir kiminus. Jie gerai sugeria drėgmę, bet greitai praranda spalvą, pabąla ir tada ne itin išvaizdžiai atrodo.

Svarbiausia, kad ant žemių dedamos samanos būtų vienodos rūšies bei spalvos, antraip iš jų sukurta gamtinė kompozicija atrodys netvarkingai ir neestetiškai.

Tvirti siūlai

Kokedamoms surišti skirtas virveles ar siūlus galite derinti prie samanų spalvos arba pasirinkti ryškesnes, išsiskiriančias, derančias prie augalo žiedų, kontrastuojančias su lapais. Jei pageidaujate labiau išryškinti paties augalo grožį, tuomet kokedamoms surišti rinkitės gijas, kurių nesimatytų. Visiškai priešingai elkitės, jei norite pagyvinti kompoziciją spalvomis, suteikti papildomo dekoratyvumo.

Svarbiausia, kad siūlai ar virvelės, kuriomis rišite samanas, būtų pakankamai stiprios, nes jos turi tvirtai išlaikyti visą augalo ir rutulio konstrukciją, ypač jei darysite pakabinamą kompoziciją.

Ant ko laikysime kokedamą?

Kiekvienas meno kūrinys suskamba tinkamai eksponuojamas tam tikroje erdvėje, todėl svarbu parinkti žaliajai puošmenai tinkamą pagrindą. Be to, parinktas indas surinks perteklinę drėgmę, todėl turėtų būti sandarus.

Augalus samanų rutuliuose galima komponuoti su labai originaliais indais bei panaudojant natūralius akmenėlius, šakas ar kitus gamtinius aksesuarus.

Jei kokedamą kabinsite, apgalvokite konstrukciją, kurią reikės pritaisyti prie samaninio žemių rutulio.

Imamės darbo

Reikės:

  • kambarinio augalo
  • drėgnų samanų
  • sunkaus žemių mišinio, kuriame gausu velėninės žemės (galima naudoti žemių mišinius palmėms auginti). Jo reikės tiek, kiek tilptų į tokiam augalui tinkamą sodinti vazonėlį, jei augintumėte augalą tradiciniu būdu.
  • stiprių siūlų
  • agrovermikulito, drėgmę palaikančių granulių
  • agromedžiagos (nebūtinai)

 

Ruošiame žemės mišinį

Į žemę pridėkite drėgmę palaikančių granulių bei agrovermikulito. Augalo šaknų sistemai reikalinga drėgmė ir oras, o būtent šie komponentai sugeria perteklinę drėgmę ir vėliau palaipsniui ją atiduoda augalui. Agrovermikulitas ne tik drėgmės kaupiklis, bet ir substrato puriklis, suteikiantis geresnę oro apykaitą šaknims. Vietoj jo galima naudoti agroperlitą, smulkias degto molio granules, lapuočių medžių anglies gabaliukus.

Sudrėkiname

Paruoštą žemių mišinį permaišykite ir sudrėkinkite, kad suspaudus saujoje jis nebūtų birus, o sukibtų. Jeigu mišinys bus labai purus ir nepakankamai sudrėkintas, negalėsime tinkamai apie augalo šaknis suformuoti kamuoliuko.

Žemių mišinys turi būti drėgnas, bet ne šlapias, čia jau turėsite pajusti, kada gana vandens.

Formuojame žemių rutulį

Kambarinį augalą išimkite iš indo, pašalinkite ant šaknų esantį žemių perteklių, palikite tik patį šaknų gumulą. Atminkite, kad purenti ar kaip kitaip dalyti šaknų gumulo nereikia.

Augalo šaknis apdėkite paruoštu žemių mišiniu ir rankomis lengvai spausdami suformuokite rutulį. Svarbiausia, kad šaknys būtų neišlįstų iš samanų rutulio.

Kokedamų gamybai galima pasitelkti ir vandeniui bei orui pralaidžią agromedžiagą, tačiau tai yra nebūtina. Ją naudojant žemių rutulys įdedamas į medžiagos skiautę, kuri surišama viršuje. Taip kuriant kokedamą nebyra žemės.

Dedame samanas

Apie žemių kamuolį dėkite drėgnas samanas, jas stipriai apsukite siūlais. Sukite įvairiomis kryptimis, stenkitės, kad siūlai nenusprūstų ir nenusinertų, laikytųsi tvirtai. Surišti turite ganėtinai kietai, kad niekas nekristų ir nebyrėtų.

Vėlgi, nors tvirtumas reikalingas, reikia išlaikyti tinkamą balansą – samanų kamuolys turi išlikti šiek tiek purus, o ne būti kietas kaip akmuo. Jei jis bus per kietas, augalo šaknys bus suspaustos ir negaus pakankamai oro.

Kad gerai pavyktų, sukdami siūlą ir švelniai paspausdami aplink augalo šaknis formuokite taisyklingą kamuoliuką. Siūlo galą užtvirtinkite keliais mazgais.

Paprastas būdas naudojant kempinę

Taip pat kokedamas greitai ir paprastai galima padaryti su floristų naudojama žaliąja kempine, vadinamąja oaze. Reikėtų paieškoti rutulio formos, specialiai skirtos kokedamoms formuoti. Ant oazės rutulio tvirtinamos samanos. Jos prie kempinės prismeigiamos U formos kabliukais ir apsukamos siūlu.

Žemės ir augalas dedami paskutiniai, pro kempinėje padarytą skylę. Kempinė labai patogi, nes gerai sugeria vandenį.

Tolesnė priežiūra

Laistymas. Laistykite augalus pamerkdami juos į indą su kambario temperatūros vandeniu. Tai darykite, kai samanų kamuoliukas taps lengvesnis nei ką tik pagamintas.

Šios gamtinės puošmenos negalima perdžiovinti. Tačiau atminkite, kad palaistyta kokedama turi būti drėgna, o ne šlapia – būtina gerai nuvarvinti vandens perteklių.

Tręšimas. Stilingąją puošmeną tręškite kaip ir kitas gėles – kartą per mėnesį pavasario ir vasaros laikotarpiu iki spalio mėn. Truputį trąšų tiesiog įberkite į laistomą vandenį.

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis