Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

Marius DUBNIKOVAS
Ekonomistas
 

Saugumo poreikis didins mokesčius, tačiau ar sugebėsime juos subalansuoti?

2024/02/08


Netylant diskusijoms dėl gynybos finansavimo diskutuojama apie mokesčių didinimą. Daugiausia dėmesio skiriama, ko gero, neišvengiamam PVM didinimui bei pelno mokesčiui ir gyventojų pajamų mokesčiui. Tai natūralu, nes valstybės biudžeto pajamos realiai ir yra generuojamos iš šių mokesčių.

2023 metais biudžeto pajamos iš mokesčių pasiskirstė taip: PVM surinko 5,5 milijardų eurų, arba 35,5 proc. pajamų krepšelio; pelno mokestis ir gyventojų pajamų mokestis generavo 4,2 milijardo, arba 26,7 proc. pajamų.

Šie mokesčiai suneša 62,2 proc. visų biudžeto mokestinių pajamų, tad sprendimai turės būti daromi šiuose laukuose, nors artėjant rinkimams politikai vengia šios temos.

Yra siūlomi įvairūs variantai. Kol kas atrodo patraukliai PVM padidinimas 1 proc. punktu iki 22 proc. lygio ir pelno mokesčio didinimas 1 proc. iki 16 proc.; jei surenkamų lėšų nepakanka poreikiams – tada dydžius galima peržiūrėti ir padidinti skolinimosi lygius. Tokie mokesčių pakitimai nesukeltų kainų reikšmingai, o surenkama suma galėtų siekti 380–400 mln. eurų ateinančiais metais ir būtų greitas, efektyvus ir tvarus sprendimas.

Be šių mokesčių dar yra trečias „dramblys“, ant kurio laikosi mokesčių sistema. Tai akcizai, kurie sunešė 1,7 milijardo eurų pajamų. Degalų akcizai reguliuojami pagal gamtosaugininkų ir kelininkų poreikius, tačiau turime dar dvi akcizo dalis – alkoholis (apie 440 mln. eurų) ir tabakas (apie 350 mln. eurų).

Taigi PVM, pajamų mokesčiai ir akcizai sudaro beveik tris ketvirtadalius visų pajamų, o pridėjus 20 proc. siekiančią ES paramą praktiškai surenkame visą biudžetą – visi kiti mokesčiai yra niekiniai.

Grįžtant prie mokesčių, PVM ir pajamų mokesčių pokyčiai, tikėtina, bus sudėlioti naujajame biudžete. Kuro akcizo pokyčio planas jau numatytas keliems metams į priekį; lieka alkoholio ir tabako akcizai, kurių ilgametis auginimo planas baigiasi šiemet ir su ateinančių metų biudžetu teks galvoti apie naujus planus.

lieka alkoholio ir tabako akcizai, kurių ilgametis auginimo planas baigiasi šiemet ir su ateinančių metų biudžetu teks galvoti apie naujus planus.

Matant papildomų pinigų poreikį akcizus būtų galima didinti nuo esamų lygių 3–5 proc. kasmet ir numatant vėl 3 metų planą. Galėtų būti ir 5 metų planai, tada mokestiniai pokyčiai būtų projektuojami už 4 metų rinkiminio horizonto ir gal padėtų sumažinti šio klausimo perteklinį politizavimą. Toks mokestinis planas galėtų generuoti papildomai 24–40 mln. eurų papildomų pinigų kasmet, arba 72–120 mln. Eurų per trijų metų planą.

Faktas tas, kad akcizai privalo kilti ir taip mažinti šių produktų patrauklumą. Ilgamečiai planai pasiteisino, nes, pavyzdžiui, per pastaruosius dešimt metų alkoholio suvartojimas, skaičiuojant grynuoju alkoholiu, sumažėjo 23 proc., kai gyventojų skaičius krito nepilnais 3 proc. Alkoholio vienam gyventojui tenka mažiau. Priežastys įvairios – sąmoningumo augimas, pajamų didėjimas bei mokesčiai taip pat. Tuo pat metu alkoholio akcizo pernai buvo surinkta 78 proc. daugiau nei prieš dešimt metų.

Mokesčiai koreguoja vartotojų įpročius ir kartu leidžia papildyti biudžetą, rodo dešimtmečio VMI skaičiuojami akcizų duomenys. Tad reikėtų tęsti ilgamečių akcizų didinimo politiką, kuri leidžia keisti požiūrį, o verslui suteikia aiškumo ir mokesčių prognozuojamumą.

Dar svarbus aspektas dėl akcizų yra tas, kad mokesčiai gali sukelti pokyčius tarp produktų rūšių vartojimo – stiprus alkoholis vietoj silpo ar deginamų cigarečių vietoje kaitinamojo tabako. Balansai dėliojasi, tačiau akcizų politikoje buvo matomi ir tam tikri netolygumai, kai akcizai keliami labiau silpnam alkoholiui arba kaitinamam tabakui. Nors alkoholio vartojimas mažėjo, tačiau per dešimtmetį alkoholio suvartojimas per stiprų alkoholį išaugo nuo 36 proc. iki 43 proc. Tiek absoliutaus alkoholio yra išgeriama vartojant stipriuosius gėrimus. Vakarų Europoje šis skaičius nesiekia nė 20 proc., priklausomai nuo šalies.

Mažiausiai aistrų tikriausiai keltų vienodas akcizo didinimas visoms prekių grupėms – tiek alkoholio, tiek ir tabako sektoriuose, neišskiriant vieno ar kito. Vykdant politiką, kuri būtų nukreipta į alkoholio silpninimą ar mažiau kenksmingų tabako gaminių rinkoje buvimą, akcizai galėtų būti ir šiek tiek peržiūrimi ir tarp pačių grupių. Juolab siekiant greito efekto, kad būtų surinkta daugiau mokesčių – visada reikia taikyti į tas grupes, kurios ir atneša didesnį kiekį mokesčių. Daugiausiai akcizo surenkama būtent iš stipraus alkoholio ir cigarečių.

Mažiausiai aistrų tikriausiai keltų vienodas akcizo didinimas visoms prekių grupėms – tiek alkoholio, tiek ir tabako sektoriuose, neišskiriant vieno ar kito.

Vadovaujantis nuomone, kad saugumas yra pats svarbiausias, nes be šalies saugumo nebus nei pensijos, nei pelnų ar dividendų, ir gal net pačios šalies, galime koreguoti mokesčius gan minimaliais pokyčiais, kurie potencialiai gali sugeneruoti virš 400 mln. eurų kasmet, kai šiais metais gynybos biudžetas sudaro 2,09 milijardo eurų. Toks pokytis būtų reikšmingas, o jei poreikis didesnis, tada dar galima laviruoti tarp šių skaičių. Svarbu nepakenkti reikšmingai ekonomikai ir išlaikyti mokestinės sistemos, pagrindinių šalies mokesčių prognozuojamumą.

...galime koreguoti mokesčius gan minimaliais pokyčiais, kurie potencialiai gali sugeneruoti virš 400 mln. eurų kasmet...

Taip pat išlieka plačios diskusijos poreikis, kaip optimizuoti esamas biudžeto išlaidas ir kur turi būti prioritetai.

Dalintis
2024/03/04

Vieni protestuoja, kiti – puotauja

Tuo metu, kai viena žemdirbių skėtinė organizacija – Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) – planavo ūkininkų protesto akcijas, kurios dabar vilnija po visą Europą, kita – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) – ruošėsi dviejų dienų ko...
2024/03/04

Bendruomenės iniciatyva Klaipėdos rajone – pirmieji savarankiško gyvenimo namai

Klaipėdos rajone duris atveria pirmieji savarankiško gyvenimo namai. Savivaldybė jau pasirašė akreditavimo sutartį su kaimo bendruomene „Smilgynai ir kaimynai“, o apgyvendinimo paslaugas pirmieji klientai čia galės gauti ...
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...