Ashburn +7,8 °C Mažai debesuota
Antradienis, 5 Grd 2023
Ashburn +7,8 °C Mažai debesuota
Antradienis, 5 Grd 2023

Saulės dukros

2023/07/19


Saulėtą vasarą simpatijų visada nusipelno sausrai pakančios vienmetės gėlės – portula­kos, daratėlės ir sanvitalijos. Jos tikros saulės dukros, žiedai primena saulę ir gražiausios būna šviečiant saulei.

Didžiažiedė portulaka

Didžiažiedė portulaka (Portulaca grandi­flora) – daugiametis žolinis augalas, kilęs iš Brazilijos ir Argentinos. Lietuvoje šios mielos gėlės auginamos kaip vienmečiai augalai.

Užauga apie 12–20 cm aukščio. Žiedai tuščiaviduriai, pusiau pilnaviduriai arba pilnaviduriai, 2,5–4 cm skersmens, po 2–3 susitelkę stiebo viršūnėje, nekvepiantys, išsiskleidžia tik saulėtą dieną. Žydi gausiai baltais, gelsvais, kreminiais, geltonais, oran­žiniais, rožiniais, raudonais, purpuriniais žiedais nuo birželio pradžios iki spalio mėnesio. Šaknų sistema negausi, bet per­sodinti augalai nesunkiai prigyja, nes yra atsparūs sausroms. Stiebai šliaužiantys, kylantys, stipriai šakoti, mėsingi, šviesiai žali su rausvu atspalviu. Lapai smulkūs, cilindriški, pražanginiai, taip pat mėsingi.

portulakos
Portulakos žydi įvairių spalvų žiedais.

Sėklos subręsta, jos labai smulkios, pilkos, blizgančios. Viename grame yra 10–13 tūkst. sėklų. Sėklos daigios 3–4 metus.

Portulakos atsparios ligoms ir kenkėjams, kartais pažeidžia tik amarai. Jei per drėgna, pažeidžia pilkasis puvinys.

Vieta. Geriausiai auga šiltoje ir saulėtoje vietoje, gali augti pietinėje kiemo pusėje, sausokoje priesmėlio dirvoje, nepakenčia trąšų ir vandens pertekliaus. Nereikia per­tręšti azotinėmis trąšomis, nes tada augalai auga per vešliai ir nežydi. Unksmėje nežydi ir neužmezga sėklų. Sunkiose ir per drėgnose priemolio dirvose auga sunkiai, skursta.

Portulakoms lietus baisiau už sausrą, nes šie augalai kilę iš karšto klimato ir pratę savyje „taupyti“ vandenį.

portulakos
Portulakos puošia lovelius ir sienutes.

Dauginimas. Portulakos dauginamos sėklomis, kurios sėjamos kovo mėnesį šiltnamyje arba balandžio pradžioje lauke lysvėje. Sėklos sudygsta per 8–12 dienų. Daigai pikuojami į daigyklas su durpiniu substratu, o paaugę persodinami į 8–10 cm skersmens vazonėlius. Persodinimo daigai nebijo, svarbu jų neperlieti. Į nuolatinę vietą gėlyne sodinami gegužės pabaigoje 10–15 cm atstumu. Įprastai vasaros pabaigoje užsisėja ir pačios. Galima sėti ir vėlyvą rudenį, prieš užšąlant žemei.

Pilnavidurės portulakos dauginamos ūgliais, kurie pjaunami rugpjūčio pabaigoje ir sodinami į smėlingą žemę vazonėliuose arba daigyklose. Įsišakniję ūgliai per žiemą laikomi šviesioje, 10–15 ºC temperatūros, sausoje patalpoje.

Pritaikymas. Portulakos sodinamos kiliminėse klombose, labai tinka alpinariu­muose, apželdinti pietinius šlaitus, akmenų sieneles, taip pat kapinėse. Šias gėlytes galima sodinti į vazonus, lovelius ir laikyti pietiniuose balkonuose.

portulakos
Portulakos dera su celiozijomis ir kitomis saulėtų vietų gėlėmis.

Deriniai. Didžiažiedes portulakas tinka derinti su įvairiomis vienmetėmis gėlėmis: pilkšvosiomis žilėmis, pajūrinėmis labuliari­jomis, lobelijomis, žydrūniais, sanvitalijomis, lakišiais. Alpinariumuose dera su perkūnropė­mis, eraičinais, liūtpėdėmis, pluoštagėlėmis, kiparisinėmis santolinomis, alpiniais astrais, čiobreliais, šilokais, uolaskėlėmis. Gražiai atrodo pasodintos įvairiuose induose vienos arba derinamos su kitais augalais.

Yra taip pat ir svyrančių pilnavidurių didžiažiedžių portulakų, kurios labai gra­žiai atrodo pakabinamuose krepšiuose ar loveliuose vienos arba pasodintos drauge su šlamučiais, tramažolėmis, skevolėmis, violetiniais ir rožiniais žiedeliais žydinčiomis kalibrachojomis ir verbenomis.

Saulažiedė daratėlė

Lietuvoje iš saulažiedžių dažniausiai auginama saulažiedė daratėlė (Dorothe­anthus bellidiformis, sin. Mesembryanthe­mum criniflotum) – daugiametis žolinis iki 10 cm aukščio augalas, kilęs iš Pietų Afrikos Kapo salos. Žiedai puošnūs ir trapūs lyg por­celianiniai, panašūs į saulučių, 3,5–4,0 cm skersmens, šviesiai ir tamsiai rožiniai, kre­miniai, balti, ryškiai raudoni su tamsiai rudu viduriuku, išsiskleidžiantys saulėtomis die­nomis. Kiekvienas žiedas žydi keletą dienų, o vietoje nužydėjusio išsiskleidžia nauji.

Šių sukulentinių augalų šaknų sistema negausi. Daratėlės su trumpais, bet gausiai šakotais stiebais, tamsiai žaliais, pailgais, mėsingais lapais, apaugusiais blizgančiais plaukeliais. Lapai sultingi (juose sukauptos vandens atsargos), todėl gali augti labai sausomis sąlygomis. Sėklas subrandina. Jos labai smulkios, 1 g yra iki 3 000–4 000 sėklų, daigios 3 metus.

Dauginimas. Sėklas pasėjus kovo mė­nesį šiltnamyje į dėžutes, augalai sužysta birželį, o pasėtos į lauką gegužę – tik rug­pjūtį. Daratėlės į lauką sodinamos, kai praeina šalnų pavojus, nes jos jautrios šalnoms. Vasaros metu galima įšaknydinti atskirus jų stiebelius.

daratėlės
Įvairiaspalviai daratėlių žiedai.

Vieta. Daratėlės geriausiai auga saulė­toje vietoje, nederlingoje priesmėlio, bet vandeniui laidžioje dirvoje. Nemėgsta per didelės drėgmės, todėl ir laistomos saikingai, stengiantis neužlieti vandens ant lapų. Daratėlės labai puošnios karštomis, sausomis vasaromis. Kai apsiniaukę arba kai auga pavėsyje, dažniausiai jų žiedai neišsiskleidžia. Nužydėjusius žiedus reikia nuskabyti, greičiau pražys nauji žiedai. Tręšiama tik porą kartų kompleksinėmis trąšomis, dažniau tręšti nereikia, nes jos jautrios druskų koncentracijai.

Pritaikymas. Saulažiedes daratėles tinka auginti alpinariumuose, kiliminiuose gėly­nuose su įvairiais kilimiais augalais, balkonų loveliuose ir pastatomuose vazonuose, taip pat kapinėse. Populiarios daratėlių veislės: ‘Magic carpet’, ‘Sparkles’, ‘Harlequin Mixture’ – žydi įvairių spalvų žiedais. Tinka derinti su alpinariumo augalais.

daratėlės
Daratėlės tinka auginti vazonuose, loveliuose.

Šliaužiančioji sanvitalija

Šliaužiančioji sanvitalija (Sanvitalia procumbens) kilusi iš Meksikos. Tai vien­mečiai žoliniai augalai apie 15–25 cm aukščio, labai šakotais stiebais, kurie driekiasi pagal žemę. Stiebai plonučiai, žalsvai rusvi, saulėtoje vietoje įgauna rausvą atspalvį. Stiebai apkibę smul­kiais lapeliais ir pasipuošę daugybe geltonų žiedelių. Jų žiedynai 2–2,5 cm skersmens, kaip saulėrąžų graiželiai, sudaryti iš vamzdiškų geltonų ar rudų žiedelių ir vienos eilės geltonų ar oran­žinių liežuviškų. Šias puikiąsias gėleles Meksikoje atrado italų botanikas San­vitali 1767 m. Atradėjo garbei jos ir pavadintos šiuo vardu.

Dauginimas. Sanvitalijos daugina­mos sėklomis ir žaliaisiais auginiais. Sėklos sėjamos kovo mėnesį šiltnamy­je į dėžutes ar daigyklas, pripildytas durpinio substrato, kurio pH 5,8–6,5. Sudygsta po 8–12 dienų. Sanvitalijos labai dažnai dauginamos ir žaliaisiais auginiais, kurie pjaunami nuo per žie­mą išlaikytų augalų arba nuo jaunų augalėlių, išaugintų ankstyvą pavasarį iš sėklų. Auginiai sodinami į daigyklas su durpiniu substratu, laikomi 18–22 ºC temperatūroje, drėgnoje aplinkoje. Jie įsišaknija per 18–20 dienų. Paaugę daigeliai persodinami į didesnius vazo­nėlius, kartą per savaitę patręšiami 0,2 proc. kompleksinių trąšų tirpalu.

sanvitalijos
Sanvitalijos – lyg mažosios saulėgrąžos.

Pritaikymas. Į gėlynus šliaužiančio­sios sanvitalijos sodinamos saulėtoje vietoje gegužę– birželį 20–25 cm ats­tumu. Šios gėlelės puriais, ryškiai gel­tonais kilimėliais papuošia ir pagyvina alpinariumus, bordiurus, rabates.

Karštomis vasaros dienomis sanvita­lijos laistomos minkštu vandeniu, kas 2 savaites tręšiamos kompleksinėmis trąšomis, išskinami peržydėję žiedeliai, greičiau sužydės nauji. Sanvitalijos kasmet vasaros pabaigoje subrandina sėklas, jos daigios 2–3 metus. Sanvita­lijos yra gana sveiki ir nereiklūs, visų mylimi augalai.

Deriniai. Sanvitalijos yra labai my­limos mūsų mažosios saulėgrąžos, jos dera su vasarą žydinčiomis vienmetėmis gėlėmis – aukštesnėmis: gvaizdūnė­mis, žioveiniais, ratiliais, godecijomis, celiozijomis, šalavijais, kvepiančiuoju tabaku; žemomis: žydrūniais, lobelijomis, petunijomis, verbenomis, begonijomis, nemezijomis; taip pat vienmetėmis dekoratyvinėmis lapinėmis gėlėmis: pajūrinėmis žilėmis, šakotosiomis perilo­mis, kochijomis, margeniais, irezinėmis. Sanvitalijos sodinamos ir daugiamečių gėlių grupėse, geltoni kilimai jas paryški­na ar peržydėjusias šiek tiek užmaskuoja.

Šliaužiančiosios sanvitalijos vis daž­niau sodinamos įvairiuose pakabinamuo­se krepšiuose, balkono loveliuose, pasta­tomuose vazonuose ar konteineriuose su įvairiais svyrančiais ir kompaktiškus kerelius auginančiais augalais: pelargo­nijomis, begonijomis, smulkiažiedėmis surfinijomis, fuksijomis, lobelijomis, verbenomis, skevolėmis, torenijomis, tramažolėmis, šlamučiais, suteromis, gubojomis ir vienos, sudarydamos švie­čiančios saulės saleles.

sanvitalijos
Sanvitalijos dera su pelargonijomis.

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

123rf nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/12/05

Milijonai įsisavinti. O kur meldinės nendrinukės populiacijos šuolis? (I)

Turbūt daugelis Lietuvoje žino, kad brangiausias pas mus paukštukas – visaip išgarsinta meldinė nendrinukė. Brangus jis ne tik todėl, kad yra itin retas ir saugomas, bet ir pinigine išraiška. Tam skiriami milijona...
2023/12/05

Dar vienas valdžios smūgis: mokestis už žemę – padvigubėjo

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Maža to, kad šiais metais Lietuvos ūkininkų nelepino gamtos sąlygos, kurios turėjo įtakos derliaus kokybei ir kiekybei, tai rudeniui besibaigiant juos dar šokiravo ir šiųmetės že...
2023/12/05

Epideminį sergamumo lygį siekia vis daugiau savivaldybių

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius kas savaitę didėja. 48-ąją šių metų savaitę (la...
2023/12/05

Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 metų veiksmų programos uždarymo renginyje – padėkos sektoriaus atstovams

Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 metų veiksmų programos įgyvendinimui artėjant prie finišo tiesiosios, Žemės ūkio ministerija pakvietė žuvininkystės sektoriaus atstovus ir suinteresuotas institucijas apžvelgti šios p...
2023/12/05

Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytojui skirta 46,4 tūkst. eurų bauda

Vilniaus miesto apylinkės teismas išnagrinėjo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) tirtą baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai kyšininkavimu buvo pareikšti dviem Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytojams ir dviem juos papirk...
2023/12/05

Suteikta mokesčio lengvata ūkininkams – tik kompromisinis variantas

Biržai („Biržiečių žodis“). „Ūkininkams žemė yra pagrindinis turtas. Kad didieji mūsų rajono ūkininkai „išmestų“ žemės sklypus pardavimui tik tam, kad galėtų kompensuoti savo apyvartines lėšas, to dar nė...
2023/12/05

Seimas patvirtino 2024 metų valstybės biudžeto projektą

Šiandien Seime patvirtintas Finansų ministerijos parengtas 2024 metų valstybės biudžeto projektas, kuriame didžiausias dėmesys skiriamas švietimo susitarimo įgyvendinimui ir trims Finansų ministerijos (FM) išskirtoms prioritet...
2023/12/05

Paprikos lauke – įdomesnės ir saldesnės

Ar visi esame matę vadinamųjų pomidorinių arba spiralinių paprikų, auginamų lysvėje? Tokių radome Salvinos Kievinienės ūkyje (Panevėžio r., Ramygala): čia paprikos pastaraisiais metais stebino derliumi ne tik šiltnamyje, bet ir lauke. Pa&sc...
2023/12/05

Parama tvarioms ūkių investicijoms

Šiais metais pradėtame įgyvendinti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginiame plane (SP) yra nauja intervencinė priemonė „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“, pagal kurią pirmasis kvietimas tei...