Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Alsėdžiai – vienas seniausių miestelių Žemaitijoje

2024/02/18


Plungė („Žemaitis“). Viena iš anksčiausiai rašytiniuose šaltiniuose paminėtų Žemaitijos gyvenviečių yra Alsėdžiai – miestelis, nutolęs per 20 kilometrų į šiaurės rytus nuo Plungės. Jame nesigirdi greitkelių triukšmo, bet tai ir ne užkampis – per pusvalandį gali pasiekti Telšius, Plungę ar Mažeikius, per valandą nuvažiuoti prie jūros. Jei nenori girdėti bangų mūšos, gali dviračiu minti prie Germanto ar Platelių ežerų – jie dar arčiau. Šis miestelis, pavasarį skendintis žalumoje, o žiemą – giliose pusnyse, žymus savo praeities istorijomis.

Miestelio ir jo pavadinimo atsiradimas

Alsėdiškiams gerai žinomas padavimas apie miestelio vardo kilmę: kartą į Alsėdžius atsitiktinai užklydęs keliauninkas. Norėdamas sužinoti, kur atsidūrė, paklausė pakelėj sėdinčio senuko: „Kuokė če vėita?“. Prastai girdinčiam senukui pasigirdę, kad teiraujamasi, ką jis čia veikiąs. Į tai senolis žemaitiškai atsakęs: „Al siedu“ – „Taigi sėdžiu“. Nuo to laiko miesteliui prigijęs Alsiediu (Alsėdžių) vardas.

Pirmą kartą žinomuose rašytiniuose šaltiniuose – kryžiuočių kronikose – Alsėdžiai paminėti 1253 metais.

1421 m. Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas Alsėdžių žemes kartu su Alsėdžių ežeru priskyrė Medininkų (Varnių) vyskupui. Nuo to laiko iki pat XIX a. vidurio Alsėdžiai buvo Žemaičių vyskupų centrinė valda, beveik 400 metų čia buvo Žemaičių vyskupijos pagrindinė rezidencija.

1475–1476 m. vyskupo Baltramiejaus Svirenkavičiaus pavedimu Alsėdžiuose, kalno papėdėje, buvo pastatyta pirmoji bažnyčia ir įkurta katalikų parapija. Šioje nedidelėje bažnytėlėje esą kabėjęs švč. Mergelės Marijos paveikslas (kai kuriuose rašytiniuose šaltiniuose nurodoma, kad tai buvo ne paveikslas, o statula), tikinčiųjų laikytas stebuklingu.

Vyskupas Motiejus II XV a. čia pastatė dvarą, prie kurio ir formavosi Alsėdžių miestelis. Šalia Sruojos buvo pastatytas malūnas, atsirado žuvininkystės tvenkinių.

Vyskupo Stepono Giedraičio lėšomis miestelio centre, ant kalno, vadinto Aukkalniu, 1793 m. pastatyta nauja trijų navų, su kupolu medinė Alsėdžių bažnyčia. Daug kartų remontuota ir atnaujinta, ši paprastų išorės formų bažnyčia čia stovi iki šiol. O miestelio kapinės garsios tuo, kad čia palaidotas Vasario 16-osios Nepriklausomybės Akto signataras Stanislovas Narutavičius. Be to, jo garbei pavadinta miestelio gimnazija. Alsėdžių vardas siejamas ir su šio valsčiau Šonių kaime gimusiu kitu signataru Jonu Smilgevičium.

alsedziai
Ne kartą alsėdiškiai siekė masiškiausio sėdėjimo rekordo. Gintarės KARMONIENĖS nuotr.

Švietėjiškų idėjų lopšys

XVI a. Žemaičių vyskupas Merkelis Giedraitis Alsėdžiuose įsteigė ir savo lėšomis išlaikė mokyklą, kurioje buvo ruošiami kandidatai į kunigų seminariją. 1765 m. prie Alsėdžių bažnyčios pradėjo veikti parapinė mokykla, o 1810 m. įsteigta pirmoji pradžios mokykla.

XIX a. pradžioje Alsėdžiai buvo vienas svarbiausių lietuvių tautinio judėjimo centrų. Čia gyvenęs vyskupas Juozapas Arnulfas Giedraitis 1812 m., išgirdęs apie per Lietuvą žygiuojančią Napoleono armiją, ragino žmones dėkoti Dievui, mat prancūzai išvaduos Lietuvą iš carinės priespaudos. Bet jo lūkesčiams nebuvo lemta išsipildyti. 1831 m. prasidėjus sukilimui, Vyskupas išleido atsišaukimą kunigams, ragindamas juos prisidėti prie sukilėlių ir būnant tarp jų eiti kapelionų pareigas, ginti bažnyčios ir tėvynės laisvę.

Kito, 1863 metų, sukilimo prieš caro valdžią metu Alsėdžius užėmė sukilėliai. Jie sunaikino rastus rusų valdžios dokumentus, caro portretus. Sukilėlių būrio vadas bažnyčios šventoriuje paskelbė naujosios valdžios manifestą, paragino žmones nevykdyti rusų valdininkų nurodymų. Antrą kartą miestelyje sukilėliai pasirodė tų pačių metų vasaros pabaigoje, tačiau, atvykus didesnėms rusų pajėgoms, greitai atsitraukė.

Lietuviškos spaudos draudimo laikotarpiu Alsėdžių neaplenkdavo knygnešiai. Aktyviai knygnešių judėjime dalyvavo zakristijonas, 1905 m. Didžiojo Vilniaus seimo dalyvis Kazys Kazlauskas.

XX a. pradžioje miestelį ištiko didelė neganda – sudegė Alsėdžių dvaras, kuriame reziduodavo žemaičių vyskupai. Tarpukario metais toje vietoje pastatyta Alsėdžių vidurinė mokykla.

Lietuvos nepriklausomybės metais Alsėdžiai buvo valsčiaus centras. Čia veikė sveikatos punktas, vaistinė, pradžios mokykla, Telšių miškų urėdija, paštas, pieninė, kooperatyvas, smulkaus kredito draugija, malūnas, lentpjūvė. 1930 m. kilus gaisrui, buvo sunaikinta didelė dalis tuo metu buvusio medinio miestelio, bet išliko bažnyčia, kurią žmonės, šlapiais audeklais dengdami, išgelbėjo nuo liepsnų.

Šių dienų Alsėdžiai

Jau daug metų Alsėdžiuose, vadinamojoje Žvėrinyčioje (vyskupų dvaro teritorijoje veikusiame Žvėrinčiuje, kur buvo auginami įvairūs egzotiniai ir vietos gyvūnai), vyksta įspūdingos miestelio vasaros šventės. Ne kartą organizuota sėdėjimo akcija, susijusi su miestelio pavadinimo reikšme „al siedu“. Į ją suvažiuoja ir buvę alsėdiškiai, miestelio gyventojų draugai, giminės, ir visi susėdę pakelėje bei susiėmę rankomis sudaro ilgą grandinę. Skaičiuojama, kiek žmonių susėdo, ir taip siekiama pagerinti rekordą.

Daugiau apie šį miestelį, jo praeitį ir dabartį galima sužinoti apsilankius seniūnijos pastate veikiančiame Alsėdžių pažinimo centre, kuriame istorinės žinios pateikiamos naudojant interaktyvias priemones. Tuos, kurie domisi krašto praeitimi, tikrai nustebins ir sužavės kiekvienas centro kampelis.

 

Aušra DIRVONSKIENĖ / ŽEMAITIS

Titulinėje / „Žemaičio“ nuotr. – Alsėdžių Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčia

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

IKMIS: pasėlių stebėjimas ir LŽŪKT konsultantų rekomendacijos

Pavasaris vis krečia išdaigas. Belieka tikėtis, kad, sniegui nutirpus, nebus didesnio šaltuko ir sulaukę šiltesnių dienų augalai vystysis visavertiškai. Ūkininkų laukia nemažas iššūkis – persiplanuot...
2024/04/25

Lietuvos parlamentas metams pratęsė sankcijas rusams ir baltarusiams

Rusijai tęsiant karą Ukrainoje, Lietuvos Seimas metams pratęsė nacionalines sankcijas Rusijos ir Baltarusijos piliečiams. Nors būta siūlymų baltarusiams nustatyti naujų ribojimų, parlamentarai jiems nepritarė.
2024/04/25

Investuoti į žemės ūkio valdas ūkininkai gali ir su projekto partneriais – iš viso paramai skirta beveik 100 mln. eurų

Ūkininkai, siekiantys modernizuoti savo ūkius, iki gegužės 31 d. kviečiami teikti paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas&ldqu...
2024/04/25

Tarptautinės operacijos metu sulaikyti vertingas knygas iš Europos bibliotekų grobę asmenys

Šią savaitę Lietuvos, Prancūzijos, Latvijos, Lenkijos, Šveicarijos bei Sakartvelo teisėsaugos pareigūnai įvykdė tarptautinę operaciją, kurios metu sulaikyti, įtariama, organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai, iš Europoje e...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Radviliškio rajone statys „Agrokoncerno“ fermų kompleksą – darbų vertė 52,6 mln. eurų

Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ Radviliškio rajone, Bebrujų kaime, statys modernų 52,6 mln. eurų vertės „Agrokoncerno grupės“ karvių fermų kompleksą. 53 ha ploto sklype plėtojamas kom...
2024/04/25

Vidmantas Janulevičius. Kad Rusija mūsų nepultų

Savaitgalį džiaugėmės, kad JAV Atstovų Rūmai pritarė milijardinei paramai Rusijos užpultai Ukrainai. Nepaprastai svarbus momentas Ukrainai. Ir nors skeptikai vis tiek kabinėjasi prie paramos teikimo formos, bet ne skeptikai galų gale priima pasaul...
2024/04/25

Minint Vaistinių augalų sektoriaus šimtmetį, atidaryta paroda VDU Botanikos sodo parke

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Vaistinių augalų skyrius šiemet švenčia savo šimtąsias metines. Minint šią progą, sodo parkas pasipuošė istorinių nuotraukų ir dokumentų paroda, kurioje peržvelg...