Ashburn +10,4 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +10,4 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

Savivaldybės turės registruoti gyventojų turimas kompostines

2024/02/12


Aplinkos ministerija (AM) siūlo įteisinti, kad savivaldybės registruotų visas gyventojų turimas kompostines, gautas iš savivaldybių ir įsigytas jų pačių. Šie duomenys reikalingi rengiantis svarbiam pokyčiui – fiziniams asmenims, kompostuojantiems namų ūkiuose susidarančias biologines atliekas, galės būti nustatyta mažesnė rinkliava už atliekų tvarkymą.

Taip pat parengtos rekomendacijos, kaip namų ūkiuose ir urbanizuotų vietovių bendruomenių daržuose turi būti įrengiamos kompostinės, kad jos būtų saugios sveikatai ir aplinkai.

Tai numato pateikti derinimui Komunalinių atliekų turėtojų registravimo tvarkos aprašo ir Biologiškai skaidžių atliekų kompostavimo, anaerobinio apdorojimo aplinkosauginių reikalavimų pakeitimai. Planuojama, kad jie įsigaliotų nuo 2024 m. birželio 1 d., kad savivaldybės ir visuomenė spėtų pasiruošti.

Šiuo metu taip pat derinamas Atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimas, kuris leis savivaldybių taryboms priimti sprendimą atliekų turėtojams, kompostuojantiems namų ūkiuose susidarančias biologines atliekas jų susidarymo vietoje, nustatyti mažesnę rinkliavą ar kitą įmoką už komunalinių atliekų tvarkymą.

Informacija apie gyventojų turimus kompostavimo įrenginius reikalinga ir Aplinkos apsaugos agentūrai, kuri teikia Europos Komisijai duomenis apie tai, kiek komunalinių atliekų perdirbta, kiek biologinių atliekų sukompostuota namų ūkiuose.

Norint paskatinti maisto atliekų kompostavimą namuose, Biologiškai skaidžių atliekų kompostavimo, anaerobinio apdorojimo aplinkosauginiuose reikalavimuose numatoma, kad uždarose kompostinėse, iš kurių neteka skysčiai ir nesklinda kvapai, kartu su kitomis biologinėmis atliekomis leidžiama kompostuoti mėsos, žuvų, riebalų, pieno produktų atliekas.

Kompostavimui bendruomenių daržuose nustatomi tokie patys reikalavimai, kaip ir buitiniam kompostavimui namuose ar viešojo maitinimo įstaigose. Pavyzdžiui, kompostuojant atliekas kompostavimo vieta turi būti parenkama nuošalioje, kuo toliau nuo gyvenamųjų pastatų esančioje sklypo vietoje ne arčiau kaip 2 metrų atstumu nuo gretimų sklypų ribos. Taip pat įvedama bendruomenės daržo sąvoka.

Norint, kad anaerobinio raugo ir komposto tyrimai būtų geriau prieinami, siūloma nustatyti alternatyvius tyrimus, suvienodinti jiems taikomus reikalavimus ir nuotekų dumblo kompostui bei nuotekų dumblo anaerobiniam raugui taikomus reikalavimus.

Nustatoma išimtis komposto temperatūriniams režimams, kai asmenys gamina kompostą su sliekais, nes šiam procesui vykti reikalinga žemesnė temperatūra.

Atkreipiame dėmesį, kad reikalavimai dėl galimų papildomų komposto, anaerobinio raugo tyrimų įsigalioja iš karto, kai bus pasirašytas aplinkos ministro įsakymas dėl Biologiškai skaidžių atliekų kompostavimo, anaerobinio apdorojimo aplinkosauginių reikalavimų pakeitimų.

Kompostinių įsigijimui šiais metais Aplinkos ministerija savivaldybėms ir regioniniams atliekų tvarkymo centrams numačiusi skirti 2 mln. eurų paramą. Kvietimą teikti paraiškas planuojama paskelbti 2024 m. antrą ketvirtį.

 

AM informacija

Dalintis
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...
2024/03/03

Verslo partneriams iš Kinijos labūnaviškis padovanojo savo tapytą „Monos Lizos“ kopiją

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Laikrodžiui išmušus 17 valandą verslininkas Audronius VAIDALAUSKAS užveria kabineto duris. Medžio granulių gamyba užsiimančios bendrovės „Eco standartas“ savininkas i&scaron...
2024/03/03

Savo kandidatus į EP patvirtino dar viena politinė partija: sąrašą ves A. Kubilius

Šiandien Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą (EP).
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.