Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023
Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023


BNS

 

Seimo komitetas – už pasibaigusio galiojimo maisto nukainavimą ir prekybą

2023/09/20


Seime skinasi kelią siūlymas leisti prekiauti pasibaigusio galiojimo, bet dar tinkamais vartoti produktais. Dabar tai daryti draudžiama, todėl esą daug maisto iššvaistoma.   

Seimo Sveikatos reikalų komitetas vieninteliam „valstiečiui“ Aurelijui Verygai susilaikius  trečiadienį pritarė tokiems Maisto įstatymo pakeitimams, kuriuos parengė grupė Seimo narių bei ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Siūloma leisti pratęsti maisto, paženklinto žymeniu „geriausias iki“, minimalų tinkamumo vartoti terminą ir jį pardavinėti ilgiau nei nurodyta ant pakuotės.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Maisto skyriaus patarėja Ilona Drulytė sako, kad pataisos leistų toliau vartoti tik tuos produktus, kurie būtų ženklinami „geriausia iki“, o ne „tinka vartoti iki“.

„Pasibaigus „tinka vartoti iki“ terminui jie tampa nesaugūs, o pasibaigus „geriausia iki“ keičiasi visų pirma kokybinės savybės, juslinės, kurias galima įvertinti. Be abejo, gali atsirasti ir gedimo požymių“, – komitete teigė ji. 

Ekonomikos ir inovacijų ministrės patarėja Grėtė Lelė pabrėžė, kad VMVT parengs išvadas prekybininkams, kaip toks maistas – miltai, makaronai, aliejus, miltai – turės būti pateiktas lentynose, kaip jį pirkėjai galėtų atskirti. Anot jos, prekybininkams taip pat tektų pasirūpinti, kad tokios prekės būtų saugios ir tinkamos vartoti.  

G. Lelės teigimu, kaimo vietovėse yra daug mažų parduotuvių, iš kurių labdaros organizacijos besibaigiančio galiojimo  produktų nesurenka ir jis išmetamas.

„Tai tos parduotuvės kelis pakelius makaronų galės pardavinėti ilgiau“, – teigė ministrės patarėja. 

Jos teigimu, pasibaigus „geriausias iki“ terminui, prekyba galėtų būti pratęsta 30-45 dienas, kaip yra pavyzdžiui, Slovakijoje. Be kita ko, ji, pabrėžė, kad Europos Komisija jau inicijavo maisto ženklinimo peržiūrą: „Komisija žiūri, kad ateityje iš viso neliktų dvigubo ženklinimo“.

G. Lelė taip pat sakė, kad prekiauti pasibaigusio galiojimo, bet dar geru maistu prekybininkams nebus privalu.

„Tai ne privalomas įpareigojimas prekybininkams, jeigu jie nematys prasmės ženklinti ir pigiau parduoti tokį produktą, jie galės to ir nedaryti, o pirkėjai galės tokio maisto nepirkti“, – komitete tvirtino ministrės patarėja.  

Pasak jos, tokia tvarka galioja 12-oje Europos Sąjungos valstybių ir ji pasiteisina. 

Didžiausios labdaros organizacijos „Maisto bankas“ vadovas Simonas Gurevičius siūlo nustatyti prekybininkų atsakomybę, kad jie neprekiautų tokiais produktais iki paskutinės minutės, kai jis pradeda gesti.

S. Gurevičius pateikė duonos pavyzdį: „Jos galiojimas yra penkios dienos, o trečią dieną ją jau reikėtų nupiginti, nes gali pradėti pelyti“.

Jo teigimu, „Maisto bankas“ kasdien maistą surenka iš 600 vietų: „Galėtume maistą surinkti iš daugiau vietų, bet reikalinga prekybininko valia“.

Pasak S. Gurevičiaus, per metus „Maisto bankas“ išgelbėja apie 6 tūkst. tonų maisto.  

 

Sniegė BALČIŪNAITĖ/BNS

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/10

Rusiški grūdai užkariauja Lietuvos rinką

Europos Sąjunga (ES) Rusijai netaiko sankcijų, susijusių su žemės ūkio produktų eksportu, todėl rusiškų grūdų srautai sėkmingai keliauja į Bendriją. Kaimyninė Latvija jau užsitarnavo šalies, importuojančios didžiausius rusiškų...
2023/12/10

Prakartėlės pasklido po Rokiškio dvarą – unikali tradicija tęsiasi

Artėjant Kalėdoms Rokiškio dvaro centriniuose rūmuose atsivėrė naujai sukurtų prakartėlių paroda. Dvaro teritorijoje esančiame kluone lankytojų laukia nuolatinė jų ekspozicija, o apšviestuose oficinų languose jau šį savaitgalį...
2023/12/10

Hidroenergetikai dvaro sodyboje restauruoja stogą: „Esame bendruomenės nariai“

Hidroenergetikos įmonė Biržuvėnų dvaro sodybos (Telšių r.) buvusį kartono fabriką nuomojasi jau dvidešimt metų ir siekia apsaugoti šį kultūros paveldo objektą.
2023/12/10

Remia sveikesnį vaikų maitinimą

Iki gruodžio 31 d. šalies ikimokyklinio ir priešmokyklinio vaikų ugdymo įstaigos gali teikti paraiškas pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokykl...
2023/12/10

Nepamirškime patikrinti, ar bitės saugiai žiemoja

Žiemos laikotarpiu bityne darbo netrūksta. Ruoštis ateinančiai vasarai niekada ne per ansti, o kaskart apeiti ir pasiklausyti, kaip žiemoja bitės – kiekvieno bitininko pareiga.
2023/12/10

Nuo kitų metų gegužės – nauji reikalavimai pavežėjams, kitiems vežimo paslaugų teikėjams

Siekiant mažinti šešėlį ir užtikrinti didesnį keleivių saugumą bei geresnį aptarnavimą, nuo kitų metų gegužės planuojama pakeisti keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais teisinį reglamentavimą. Tarp svarbiausių pokyčių &...
2023/12/10

Kaimas šventė naujojo tilto vardynas

Lietuvos kelių, žvyrkelių, tiltų būklė – viena iš svarbiausių patikimų temų peikti valdžią, politikus, biurokratus. Bet artėjant Kalėdoms būna išimčių – beveik stebuklų.
2023/12/10

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/10

Įvyko pirmosios žiemos sezono ristūnų žirgų lenktynės (nuotraukų galerija)

Šeštadienį, gruodžio 9-ąją, Širvintų hipodrome įvyko pirmos žiemos ristūnų žirgų lenktynės. Rungėsi 15 ristūnų ir vadeliotojų duetų, įveikę 1800 m distanciją.