KRK delegacija Tbilisyje lankėsi Sakartvelo parlamento Žemės ūkio reikalų komiteto pirmininko Gela Samkharauli kvietimu. Vizito metu, kurį padėjo surengti Lietuvos Respublikos ambasadorius Sakartvele Andrius Kalindra, daugiausia dėmesio skirta Sakartvelo europinės integracijos ir bendradarbiavimo žemės ūkio srityje klausimams.
Vizitas prasidėjo susitikimu su Sakartvelo parlamento Žemės ūkio reikalų komiteto pirmininku G. Samkharauli ir komiteto nariais. KRK pirmininkas V. Pranckietis pasidžiaugė šiais metais minima Lietuvos ir Sakartvelo diplomatinių santykių 30 metų sukaktimi. „Tvirtai remiame Sakartvelo teritorinį vientisumą ir integralumą. Europos Sąjungos (ES) šalies kandidatės statuso suteikimas Sakartvelui – svarbus istorinis pasiekimas. Lietuva yra viena nuosekliausių Sakartvelo europinės ir euroatlantinės integracijos rėmėjų ir toliau ja išliks. Tačiau tam reikalinga ir Jūsų pagalba“, – teigė V. Pranckietis.
„Stebime naujas iniciatyvas dėl „užsienio agentų“ įstatymo, ir tai kelia susirūpinimą. Matydami Sakartvelo eurointegracijos siekius, norime būti tikri dėl šių siekių tikrumo ir nuoširdumo. Kelio į Europos Sąjungą per Rusiją nėra“, – pabrėžė KRK pirmininkas ir priminė, kad sprendimas dėl ES šalies kandidatės statuso suteikimo buvo priimtas su sąlyga, kad bus imtasi 2023 m. lapkričio 8 d. Europos Komisijos rekomendacijoje nurodytų veiksmų. Tai turėtų būti svarbi papildoma paskata konsoliduoti pastangas įgyvendinant reformas ir paspartinant likusių prioritetų įgyvendinimą.
KRK delegacijos narys J. Gudauskas susitikime akcentavo paramos Ukrainai svarbą ir perdavė Sakartvelo ir Ukrainos karių, sutiktų Ukrainoje ir kovojančių už Ukrainos laisvę, padėką už palaikymą.
Susitikime aptartos bendradarbiavimo žemės ūkio srityje kryptys, dvynių programos, kuriose aktyviai dalyvauja Lietuva, akcentuota Lietuvos patirties kooperacijos srityje svarba, galimas bendradarbiavimas ateityje.
Susitikime su Sakartvelo parlamento pirmininko pavaduotoja Nino Tsilosani KRK delegacijos vadovas V. Pranckietis dar kartą patvirtino Lietuvos paramą Sakartvelo ES ir NATO integracijai ir atkreipė dėmesį į nerimą keliančią situaciją dėl „užsienio agentų” įstatymo, Europos Komisijos rekomendacijų spartesnio įgyvendinimo. „Lietuva gali padėti Sakartvelui pasiekti geresnių rezultatų tiek žemės ūkio, tiek politinių sąlygų ir institucinio stiprinimo srityje. Siekiame tęsti bendradarbiavimą iki galutinio Sakartvelo įstojimo į Europos Sąjungą. Norime būti Lietuvos partneriai, kurie niekada nenuvils“, – sakė N. Tsilosani.
Susitikime su Sakartvelo parlamento vicepirmininke KRK narys J. Gudauskas dar kartą pakvietė parlamente aktyvų dėmesį skirti paramos Ukrainai klausimui, pristatė Lietuvos patirtį prisidedant prie sugriautų mokyklų ir vaikų darželių atstatymo Ukrainoje, siekiant, kad Ukrainos vaikai galėtų greičiau grįžti į ugdymo įstaigas. Sakartvelo parlamento pirmininko pavaduotoja N. Tsilosani pažadėjo dėti visas pastangas, kad Sakartvelas įsitrauktų į pagalbą šioje srityje.
N. Tsilosani įvertino Lietuvos patirtį žemės ūkio automatizacijos ir modernizacijos srityje ir išreiškė siekį dėl glaudesnio bendradarbiavimo dalijantis gerąja Lietuvos patirtimi.
Vizito metu KRK delegacija apsilankė Lietuvių kalbos ir kultūros centre prie Sakartvelo technikos universiteto, taip pat susitiko su Sakartvelo technikos universiteto rektoriumi akademiku Davidu Gurgenidze ir universiteto akademinės bendruomenės nariais. KRK delegacijos vadovas V. Pranckietis pakvietė universiteto rektorių kartu su Agrarinių mokslų fakultetu bendradarbiauti su Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademija ir perdavė kontaktus tolesniam bendradarbiavimui.
Susitikime su Sakartvelo aplinkos apsaugos ir žemės ūkio ministru Otaru Šamugia aptarti Lietuvos ir Sakartvelo bendradarbiavimo žemės ūkio srityje gilinimo ir patirties eurointegracijos srityje klausimai.
Ministras pabrėžė glaudžios partnerystės ir abiejų tautų bendradarbiavimo svarbą. „Praėjusių metų pabaigoje mūsų šalis gavo ES kandidatės statusą, prieš tai buvo įvykdytos kelios reformos. Šį procesą tęsiame dar energingiau, kad taptume visateise Europos Sąjungos nare. Šiame kelyje labai svarbi mūsų draugų parama“, – Pažymėjo O. Shamugia.
KRK delegacija susitikimo metu domėjosi bendra situacija Sakartvelo žemės ūkyje, apsirūpinimo maistu srityje, pieno ir gyvulininkystės sektorių padėtimi ir plėtros perspektyvomis.
KRK delegacijos narys K. Mažeika atkreipė dėmesį, kad Sakartvele nėra įdiegta pakuočių depozito sistema, dar vis neefektyviai veikianti atliekų rūšiavimo sistema, todėl kvietė ministrą O. Shamugia siekti didesnio proveržio šiose srityse.
Pasak V. Pranckiečio, Lietuvą ir Sakartvelą sieja panaši istorinė praeitis, o Lietuvos patirtis Sakartvelui galėtų būti ypač vertinga jos kelyje į ES. „ES narystė – tai nėra tik savaime suprantamas tikslas ar vienkartinis pasiekimas, tai – nuolatinis procesas. Tikiu, kad mes visi labai greitai tapsime didelės ES šeimos dalimi. Esame čia tam, kad palaikytume jus kelyje į ES, pasidalytume savo patirtimi, kad jūsų kelias į ES būtų kuo sklandesnis“, – pabrėžė KRK delegacijos vadovas.
Balandžio 9 d. Sakartvele buvo minimos 35-osios Tbilisio Rustavelio prospekte 1989 m. už Sakartvelo laisvę tragiškai žuvusiųjų aukų atminimo metinės ir 1991 m. paskelbtos Sakartvelo nepriklausomybės sukaktis. KRK delegacija kartu su Lietuvos ambasadoriumi Sakartvele A. Kalindra pagerbė aukų atminimą padėdami gėles prie aukų atminimo paminklo, esančio prie Sakartvelo parlamento.
Seimo kanceliarijos KRK biuro fotoinformacija