Columbus +14,2 °C Debesuota
Penktadienis, 18 Bal 2025
Columbus +14,2 °C Debesuota
Penktadienis, 18 Bal 2025

Sensacija – cukriniai veržiasi į lyderius!

2022/10/08


Prasidėjęs cukrinių runkelių nuėmimo ir perdirbimo sezonas džiugina tiek augintojus, tiek perdirbėjus. Ne tik todėl, kad užaugo neblogas derlius, aukšti cukringumo rodikliai, bet ir dėl to, kad rinkoje pakilusi cukraus kaina, tikėtina, padengs išaugusius energetinius gamybos kaštus bei žaliavos kainą. Todėl augintojams buvo lengviau derėtis su perdirbėjais dėl ateinančių metų cukrinių runkelių supirkimo kainos, kurią pavyko gerokai padidinti. Saldžiosios šaknys veržiasi į lyderių pozicijas, kaina nukonkuruodamos rapsus bei kviečius, tad gali būti, kad vėl taps pelninga auginti cukrinius runkelius ir jų plotai ims didėti.

cukriniai runkeliai, cukraus kaina, runkelių supirkimo kainos, Kęstutis Patiejūnas

Saulius Mozeris Saulius Mozeris.

Kaip „Ūkininko patarėjui“ sakė AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris, cukraus gamybą fabrikas pradėjo rugsėjo 20 d. „Jau keletą metų iš eilės pirmiausia perdirbame ekologiškus cukrinius runkelius, iš kurių gaminame ekologišką cukrų ir kitus ekologiškus produktus: melasą, griežinius, fabriko kalkes. Per parą gaminome apie 700 t ekologiško cukraus. Šiemet ekologiškų runkelių cukringumas siekė apie 17,4 proc., o šaknies dydis buvo kiek mažesnis nei ankstesniais metais. Iš hektaro ekologiškų runkelių augintojai vidutiniškai kasė apie 40 tonų. Perdirbti juos baigėme rugsėjo 30 d. Apie porą dienų trunka, kol paruošiame fabriką pagrindinių runkelių perdirbimui, ir jau šiomis dienomis fabrike vyksta jų supirkimas ir perdirbimas. Prasidėjus tradicinių runkelių perdirbimui, kasdien pagaminame apie 1 200 t cukraus. Dėl atliktų investicijų pagerėjo fabriko našumas, tad įsibėgėjus procesui planuojame per parą perdirbti apie 7–7,5 tūkst. t runkelių. Šiemet planuojame pagaminti apie 100 000 t cukraus. Kol kas nežinia, kokio derliaus sulauksime, bet pagal esamus kontraktus perdirbimo sezoną planuojame neilgą, maždaug iki Kalėdų. Pakilus cukraus kainoms, galėjome padidinti ir cukrinių runkelių supirkimo kainas. Kviesdami naujus augintojus informuojame, kad juos galime avansu aprūpinti sėklomis, suorganizuoti sėjimo, kasimo, vežimo paslaugas. Augintojui tereikia turėti žemės ir užauginti derlių. Kaip žinia, cukriniai runkeliai nebūtinai turi būti auginami mūsų regione. Ne paslaptis, kad dalį jų atsivežame ir iš Latvijos. Visiems augintojams norime sudaryti vienodai konkurencingas sąlygas. Anksčiau transporto kaštus kompensuodavome iki 80 km, o dabar kompensuojame jau 100 proc. Pakilusios energetikos kainos labai stipriai smogė gamybos kaštams, tačiau tai amortizuoja išaugusios cukraus kainos. Dabar galime drąsiai teigti, kad cukriniai runkeliai tapo stipriai konkurencingi su rapsais ar javais. Cukraus kaina leidžia padengti ir išaugusius gamybos kaštus, ir žaliavos kainą. Europoje šie metai nėra gero cukrinių runkelių derliaus metai, bet jis žymiai geresnis nei pernykštis. Kai ėmėme pirmuosius mėginius prieš prasidedant gamybai, atrodė, kad derlius Lietuvoje bus vidutinis, tačiau dabar, kai prasidėjo perdirbimas, viliamės, kad jis bus gerokai didesnis, nei tikėjomės, o ir cukringumas dabar siekia iki 18 proc. Beje, sumažinome bazinio cukringumo normą nuo 17 proc. iki 16 proc., vien šis faktorius lems, kad runkeliai ateinančiais metais bus 18 proc. brangesni. Trąšų kainos dabar stabilizavosi ir tikimės, kad jos neaugs, o gal ir sumažės. Dabar rinka mums leidžia gaminti daugiau cukraus, tad tikimės pritraukti naujų augintojų, nes sąlygos ir kainos auginti saldžiąsias šaknis yra tikrai palankios“, – pasakojo S. Mozeris.

cukriniai runkeliai, cukraus kaina, runkelių supirkimo kainos, Kęstutis Patiejūnas Kastytis Patiejūnas.

„Ką tik prasidėjęs cukrinių runkelių nuėmimo ir perdirbimo sezonas nudžiugino gerais cukringumo rodikliais. Apie derlių dar kiek ankstoka kalbėti, bet antai Šiaulių r. dabar prikasame apie 73 t/ha, tai tikrai neblogai, o ypač palyginus su pernai, kai cukriniai runkeliai tiesiog išdžiuvo“, – redakcijai teigė  Lietuvos cukrinių runkelių augintojų asociacijos vadovas Kastytis Patiejūnas. „Kalbant apie kainas Kėdainių fabrike, ateinantiems metams suderėjome 44–45 Eur už toną 16 proc. bazinio cukringumo runkelių. Derybos prasidėjo nuo 37 Eur/t, tad pasiektu rezultatu tikrai džiaugiamės. Mūsų zonoje prie šiųmečių cukrinių runkelių kainos buvo pridėti 5 Eur/t tiems, kurie nemažins plotų 2023 m., o tai reiškia, kad kitų metų kainos dalį – 5 Eur – ūkininkai gaus dar šiemet. Nauji augintojai kitąmet gaus 44 Eur/t, tačiau tikimės, kad tai dar ne galutinė kaina ir ji kitais metais dar gali keistis į gerąją pusę, nes, mūsų žiniomis, abu fabrikai – tiek Kėdainių, tiek Marijampolės – turi problemų su runkelių kiekiais. Tikimės, kad augintojų skaičius ir cukrinių saldžiųjų šaknų plotai didės, tačiau kol kas Kėdainių fabrikui dar trūksta norimo kiekio augintojų, tad viliamės, kad dar šiek tiek padidinus kainą, atsiras daugiau augintojų.“

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje.

Redakcijos nuotraukos

2022.10.08

Susijusios temos - skaitykite: cukriniai runkeliai, cukraus kaina, runkelių supirkimo kainos, Kęstutis Patiejūnas

Dalintis