Kaunas +17,9 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +17,9 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 19 Lie 2025

Senųjų dievų palaiminti

2022/12/25


Retas kuris nesvajoja auginti bičių ir jomis rūpintis. Matyt, taip jau priimta nuo seno lietuvių širdyse – rūpi jos ir naujai įkurtos, ir senos sodybos šeimininkui. Ypač jos svarbios gyvenantiesiems kaime, nes ir sąlygos auginti bites čia kur kas palankesnės. Bitelės ne tik medų neša, jos labai vertingos ir gausinant sodų, laukų derlių, jų trūkumą jaučia tiek gamta, tiek žmogus. Sėkmingo bitininkavimo paslaptis atverti lemta ne kiekvienam, tačiau Kustų šeimos bičiuliams tai duota, o savo patirtimi ir patarimais, kaip tvarkytis bityne, jie visuomet mielai dalinasi.

Meilė bitėms - jau kraujyje

Bičių auginimas ir priežiūra reikalauja labai daug kantrybės ir žinių, ne be reikalo Babilas, vyriausiasis bitininkystės ir bičių dievas senovėje, o gal ir dabar, teikdavo dalią auginti ir prižiūrėti bites tik išrinktiesiems, kitus, šio gebėjimo negavusius, jei ir augindavo bites, sėkmė aplenkdavo. Jaunas bitininkas Vytautas, matyt, turintis šį apdovanojimą, kartu su tėčiu Audriumi ir dėde Giedriumi Troškūnų seniūnijoje, gražiame Varšaukos viensodyje, sėkmingai bitininkauja. Dar mokydamasis Kauno kolegijoje Agroverslų technologijų studijų programoje parengė bakalauro baigiamąjį darbą apie bites ir jų priežiūrą, jau tuomet padėdavo bitininkauti šeimos bityne. Šiuo metu augina 350 bičių šeimų, Bakfasto ir Karnikos rasių bitelės apgyvendintos daugiaaukščiuose aviliuose. Pasak Vytauto, jų bitynas kiekvienais metais pagamina apie 20 tonų medaus. Kustų šeima didelį dėmesį skiria apsaugai nuo ligų bityne. Paklausti, kur deda vašką, prasitaria, kad tik iš jo gamina korius savo bitynui, nes koriai, pagaminti iš nežinomos kilmės vaško, gali turėti preparatų likučių, o tai bitėms tikrai nenaudinga.

Kustų bityne įrengtas šiuolaikiškas medaus tvarkymo cechas. Bičių ganyklos pasiekia miškingas apylinkių vietoves, o esant intensyviam medunešiui – ir Kėdainių apylinkes. Visą medų parduoda vietinėje rinkoje, nes jo paklausa didžiulė: apylinkių žmonės noriai atvažiuoja į Kustų viensodį įsigyti sveiko medaus. 

Matyt, tikrai vyriausiasis senovės bitininkas Babilas šiai šeimai suteikė didžiulius gebėjimus, o ir senovės bičių deivė Austėja globoja jų bitutes. Taip lengviausia būtų paaiškinti sėkmingą šeimos bitininkavimą. Vargu ar senovės bičių deivei patiktų, jei bitininkai, žiemai atėjus, ramiai lauktų pavasario ir naujo gausaus vasaros medunešio. Netgi šiuo laikotarpiu darbai šiame bityne veja vienas kitą ir, atrodo, niekada nesibaigs. Vytauto teiraujamės, kokius darbus reikėtų skubėti atlikti tiems sodininkams, bičiuliams, kurie dar neįgudę bitininkauti, o žiema jau pasibeldė... Kad ko svarbaus nepamiršus!

Darbai bityne žiemos pradžioje

Pabaigus sukti medų darbai bityne dar nesibaigia. Bitininkas turi ruoštis kitų metų sezonui. Pirmiausia reikia iškulti bičių duoną. Vėliau – lydyti vašką bei ruošti rėmelius naujam sezonui. Iš patirties matyti, kad lengviausias būdas tai įgyvendinti – lydyti vandens garais. Nuvirinant rėmeliai atnaujinami, tuomet ištempiamos vielos ir lydomos dirbtinės vaško plokštelės (vaškuolės). Taip pat nepamirštame ir gaminti naujus avilius bei tinkamai atnaujinti senuosius. Nors žiemos sezonas bitininkams nėra įtemptas, nereikalinga nuolatinė bičių priežiūra, tačiau dažnai pritrūksta laiko baigti ruošti inventorių ir jį atnaujinti. Belieka nepamiršti, jog bitės nebijo žiemos, jos bijo tik bitininkai.

„Noriu palinkėti, kad visuomet bitininkai išliktų vieninga šeima, o ant kiekvieno stalo visuomet būtų medaus, ypač šaltuoju laikotarpiu. Gražios bičiulystės ir gausaus bičių teikiamų produktų derliaus“, – linki mums Vytautas.

 

„Rasų“ korespondentas Donatas KLIMAVIČIUS

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2025/07/18

Nei bėgti, nei rėkti. Daržovių auginimo lietuviški ypatumai

Vilniaus universiteto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas prof. dr. Rimantas Stukas, pasidžiaugęs, kad viskas, ko reikia mūsų organizmui, užauga Lietuvoje, teigė: „Visos ligos – nuo nervų, nuraminti juos gali padėti tik daržovės.&ldq...
2025/07/18

Patvirtintas 18-as ES sankcijų paketas, nutaikytas į Rusijos karo mašiną – energetikos ir finansų sektorius

Šiandien, liepos 18 d., Europos Sąjungos (ES) Taryba priėmė 18-ą ekonominių ir individualių sankcijų paketą, skirtą riboti kritiškai svarbių Rusijos naftos ir finansų sektorių veiklą ir toliau visapusiškai varžyti režimo galim...
2025/07/18

Kubiliaus amatas perduodamas iš kartos į kartą

Šilalė („Šilalės artojas“). Kasmetiniame Bilionių plenere „Šimtmečio veidai ir vardai“ visada galima sutikti įdomių užsi­ėmimų turinčių žmonių. Šiemet prie tvenkinio šeimininkavo kubil...
2025/07/18

Europos Komisija saugos plieno sektorių

Europos Komisija pradėjo tikslines konsultacijas, siekdama padėti nustatyti būsimas priemones, skirtas apsaugoti ES plieno sektorių nuo nesąžiningos prekybos praktikos ir neigiamo pasaulinio plieno pertekliaus poveikio.
2025/07/18

Aplaidaus sutarčių vykdymo aukomis tampa vaikai, permokėdami už kotletą

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) atliko 8 ugdymo įstaigų Kaune ir Vilniuje maitinimo sutarčių vertinimus: Kauno Kazio Griniaus progimnazijos; Vytauto Didžiojo universiteto „Rasos“ gimnazijos; Kauno Varpo gimnazijos; Kauno Maironio ...
2025/07/18

Pieno supirkimo kaina: birželis

Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) paskelbė informaciją apie vidutines pieno supirkimo kainas ir supirktą pieną Lietuvoje 2025 m. birželio mėnesį.
2025/07/18

Moksleivių fizinis aktyvumas – ką nustatė profilaktiniai jų sveikatos patikrinimai?

Daugėja ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo įstaigas lankančių vaikų, kuriems profilaktinio sveikatos patikrinimo metu nustatoma pagrindinė fizinio ugdymo grupė. Tai rodo Higienos instituto administruojamos Vaikų sveikatos stebėsenos informacinės sis...
2025/07/18

Mėšlo eksportas: lyderiai ir autsaideriai

Lietuvoje gyvulininkystės sektorius yra gilioje krizėje, o štai Nyderlandai veržliai plečia mėšlo eksportą. 2025 m. pirmąjį pusmetį jis smarkiai išaugo ir yra 27,4 proc. didesnis nei 2024 m. pirmąjį pusmetį. „Ūkinin...