Ashburn +26,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024
Ashburn +26,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024

Senųjų miškų išsaugojimui – banko finansinės injekcijos

2024/04/21


Šalies gyventojų rūpestį senosiomis giriomis papildo augantis verslo dėmesys. Pagal naują banko ir fondo pasirašytą paramos sutartį senųjų miškų išpirkimo išsaugojimui tikslais 2024 m. skiriama 20 tūkst. eurų. Tai padės plėsti „Sengirės fondo“ globojamų miškų plotą, šiandien siekiantį 118,87 hektarų visoje Lietuvoje.

Šių metų tikslas – per 170 ha globojamų sengirių

Šių metų „Sengirės fondo“ tikslas – iki 2024-ųjų pabaigos globoti daugiau kaip 170 ha būsimų sengirių, praplečiant esamus masyvus. Tikimasi, tai nebus riba, nes praėjusiais metais išaugę fondo globojamų miškų plotai viršijo nustatytus tikslus. Šiemet taip pat numatyta tęsti visuomenės edukaciją apie senųjų miškų ir bioįvairovės išsaugojimo svarbą bei vykdyti globojamų miškų priežiūrą ir pažinimą.

„Fondas siekia išsaugoti Lietuvoje dar išlikusius natūralius, neliestus senųjų miškų fragmentus. Jų išsaugojimas itin svarbus ekosistemų, visuomenės sveikatos ir stabilumo, atsparumo palaikymui. Būtent tokie senieji miškai artimiausi sengirėms. Deja, senesnių nei 300 metų miškų nebeturime, o senesni nei 200 metų sudaro vos 0,0009 proc. šalies ploto. Todėl itin svarbus kiekvieno brandaus, seno miško plotelio išsaugojimas ir prie to prisidėti gali kiekvienas – tiesiogiai saugodamas turimą mišką, informuodamas fondą apie vertą išsaugoti konkretų mišką, prisidėdamas finansiškai bei žinios sklaida“, – atkreipia dėmesį fondo bendraįkūrėjas, dokumentinio filmo „Sengirė“ režisierius Mindaugas Survila.

mindaugas survila

Pernai fondui apie pusę paramos miškams išpirkti beveik lygiomis dalimis skyrė tiek fiziniai, tiek ir juridiniai asmenys. Fondo įkūrėjus džiugina, kad miškų išsaugojimu besirūpinančios bendruomenės entuziazmas užkrečia ir verslą.

Sengirė – vertybė, kurią sunaikinus pinigai nebepadės

Praėjusiais metais, vienu iš „Sengirės fondo“ rėmėjų tapus „Mano bankui“, senųjų miškų globėjai išpirko pirmąjį senojo miško sklypą Vakarų Lietuvoje. Tai 6,08 ha sklypas prie Veiviržo upės, netoliese Pangirių, Šilininkų kaimų Šilutės rajone. Miškas yra Veiviržo ir Šalpės upės slėnių teritorijos bei Veiviržo ichtiologinio draustinio dalis, jame – 800 metrų besitęsianti Veiviržo upelio pakrantė su turtingais įvairiarūšiais šlaitų lapuotynais.

Paramą „Sengirės fondui“ lydi banko darbuotojus ir klientus įtraukiantys projektai – pažintinės išvykos, paskaitos ar filmo peržiūros.

Atsižvelgiama į daugiau kaip 40 mokslinių kriterijų

„Per ketverius „Sengirės fondo“ veiklos metus išpirkome ir globojame 18 miško sklypų įvairiose Lietuvos vietose. Saugomų miškų amžius — nuo 60 iki 160 metų. Juose išskirta 33 Europos Bendrijos svarbos Kertinės miško buveinės, kuriose gyvena retos, saugotinos, į Raudonąją knygą įtrauktos gyvūnų, augalų, kerpių, grybų rūšys. Čia gausu natūralios, visai gyvybei palaikyti svarbios gyvastingos medienos, ji — namai, maistas, trąša tūkstančiams skirtingų organizmų“, – pasakoja „Sengirės fondo“ bendraįkūrėjas M. Survila.

Fondo globojamiems miškams leidžiama vystytis ir bręsti be žmogaus įtakos. Vienintelės tokiuose miškuose vykstančios veiklos – apsauga ir stebėsena pažinimo tikslais: būklės monitoringas, buveinių ir indikatorinių, retų, saugotinų rūšių registravimas, kitokie moksliniai tyrimai ir edukacinė veikla, atsižvelgiant į gamtosaugos principus bei konkretaus miško biologinį jautrumą.

Globotinus senuosius miškus fondas išperka iš privačių ar juridinių asmenų. Potencialiai vertingiausių miškų – būsimų sengirių – ieškoma, atsižvelgiant į daugiau kaip 40 mokslinių kriterijų. Tarp atrenkamų girių plotų struktūros požymių – miško įvairiaamžiškumas, mozaikiškumas, mikrobuveinių įvairovė ir kt. Atsižvelgiama ir bioįvairovės kriterijus: medžių rūšinę sudėtį, seno miško rūšių skaičių ir gausą, saugomų rūšių skaičių.

 

Partnerio informacija

Dalintis
2024/05/21

Populiacijos griūtis kaimiškosioms savivaldybėms – gyvybingumo iššūkis

(VDU ŽŪA langas) Labai daug kalbama apie Lietuvos kaimo vietovių plėtrą: ES žaliojo kurso iniciatyvas, ES finansinę paramą, kaimiškųjų vietovių ir jų savivaldybių infrastruktūros gerinimą, žemės ūkio modernizavimą, verslo aplinkos gerinimas...
2024/05/21

Pirmąją balsavimo iš anksto dieną balsuoti atvyko 41,5 tūkst. rinkėjų

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia pirmosios išankstinio balsavimo dienos antrajame Respublikos Prezidento rinkimų ture aktyvumą.
2024/05/21

ŽŪM siūlo drausti iš Rusijos ir Baltarusijos įvežti daugiau nei 2,8 tūkst. produktų

Seimui balandį uždraudus į Lietuvą importuoti žemės ūkio produktus ir pašarus, kurių kilmės šalis yra Rusija ar Baltarusija, konkretų jų sąrašą parengusi Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlo drausti daugiau nei 2,8 tūkst. įvairi...
2024/05/21

Kaip gimė gražiausias išeivijos leidinys – Vinco Kudirkos raštai?

Prieš 125 metus mirė Lietuvos himno autorius, rašytojas, varpininkas Vincas Kudirka (1858–1899), o prieš 115 m. pradėtas spausdinti pirmasis jo raštų rinkinys, kuris šešiais puikiai išleistais...
2024/05/21

Seimas svarstys, kaip geriau suderinti gyventojų ir vykdančių ūkinę veiklą asmenų interesus

Seimas po pateikimo pritarė Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo ir Geležinkelių transporto kodekso pataisoms, kurios geriau suderina gyventojų ir ūkio subjektų interesus, aiškiau reglamentuoja žemės naudojimo ir ūkinės veiklos vykdy...
2024/05/21

Lietuvoje prarasti pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių vairuotojų

Lietuvoje nuo kitų metų sausio prarasti vairuotojo pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių asmenų, didžioji dalis jų – 30-65 metų amžiaus, pranešė „Regitra“.
2024/05/21

Botanikas dr. M. Lapelė: „Mes pervertiname gamtos gebėjimą atsikurti“

Gegužės 21-ąją yra minima „Natura 2000“ – ambicingiausios ir didžiausio masto iniciatyvos, skirtos išsaugoti Europos gamtos paveldą – diena. Ši data pasirinkta todėl, kad 1992 m. gegužės 21 dieną buvo patvirti...
2024/05/21

Štai kaip per metus ES susitraukė gyvulininkystė

Eurostatas paskelbė duomenis, kaip 2023 m. ES pakito ūkinių gyvūnų skaičius. Palyginti su ankstesniais metais jis sumažėjo.
2024/05/21

Po svarstymo pritarta siūlymui griežtinti atsakomybę už nusikaltimus valstybei

Seimas po svarstymo pritarė Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos inicijuotoms Baudžiamojo kodekso pataisoms, kuriomis numatoma nustatyti proporcingas bausmes už pačius pavojingiausius nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos konstitucinius pa...