Ashburn +3,1 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 14 Lap 2024
Ashburn +3,1 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 14 Lap 2024
Simona Vatinaite
Simona Vatinaitė prie šiaudinių avilių, kuriuos pati nupynė. Autorės nuotr.

Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ
ŪP korespondentė 

Šiaudiniai aviliai – ne visoms bitėms

2024/10/14


Lietuvoje atgyja ne tik drevinė ir kelminė bitininkystė – medaus kopinėjimas iš medžių drevių ir iš kelmų padarytų avilių. Abi šias senovinio bitininkavimo tradicijas puoselėja Drevinės bitininkystės muziejus, veikiantis Musteikos k., Alytaus r. Kai kurie šalies bitininkai gaivina bitininkavimo tradiciją, kai bitės yra laikomos šiaudiniuose aviliuose.

Išplito XIX a.

„Šiaudinis avilys – natūrali bičių buveinė, kurioje jos jaučiasi geriausiai, kaip ir drevėje. Geriau nei rėminiuose aviliuose. Bet naujų rasių bitės nežinotų, ką daryti šiaudiniame avilyje. Jame turėtų gyventi vietinės – tamsiosios – bitės“, – „Ūkininko patarėjui“ tvirtino klaipėdietė Simona Vatinaitė, sutikta medkopio pabaigtuvių šventėje, vykusioje Ignalinos r. Stripeikių kaime veikiančiame Senovinės bitininkystės muziejuje. Moteris į ją atvyko kaip edukacinės programos dalyvė – lankytojus supažindino su pačios pintais šiaudiniais kepuriniais ir cilindriniais aviliais.

Šiame muziejuje yra kepurės ir cilindro formų šiaudinių avilių. Jie papilkėję nuo laiko ir suvargę nuo tarnystės. Senose nuotraukose matyti ir kvadrato formos šiaudinių avilių. Visi šie eksponatai – lietuviški, XIX a. pabaigos–XX a. pradžios.

Pasak ŪP pašnekovės, manoma, kad šiaudinių avilių tėvynė – Vokietija. Lietuvoje, o labiausiai Klaipėdos krašte, jie išplito XIX a. Toks bičių laikymo būdas, matyt, nusižiūrėtas nuo lenkų, latvių ir Rytų Prūsijos gyventojų.

Šiaudai – rugių

S. Vatinaitė pirmuosius šiaudinius avilius nupynė 2018 m. Prieš tai apžiūrėjo tokius senovinius avilius, saugomus Mažosios Lietuvos (Klaipėdoje), Lietuvos nacionaliniame (Vilniuje), kai kuriuose kituose šalies muziejuose. Juos pynė iš rugių šiaudų. Kodėl rugių? Nes jų šiaudas ilgesnis nei kitų javų. Žemaitijoje užaugintų rugių šiaudų, iš kurių pynė avilius, ilgis buvo 180 cm.

Pindama avilius, 5–6 cm skersmens rugių šiaudų grįžtes tvirtino skeltomis vytelėmis, liepos karna (apatine žieve) arba pušų šaknimis.

„Kad šiaudai nesudrėktų, iš jų nupintus avilius impregnuodavo molio, kalkių ir smėlio mišiniu. Vokietijoje impregnuodavo molio ir karvių mėšlo mišiniu arba vien mėšlu. Ištepdavo abi avilių puses – vidinę ir išorinę, ir jie gerai laikėsi, – aiškino avilių pynėja. – Lietuvos muziejuose mačiau senų šiaudinių avilių su rekonstrukcijos požymiais. Pavyzdžiui, vietose, kur sutrūko vytelės, šiaudai apipinti karna arba viela, virve. Bitininkai sutvirtindavo apirusius šiaudinius avilius, aptinkuodavo ir vėl naudodavo.“

Nusilipdo korius

Šiaudiniame avilyje yra dvi lakos: po vieną šiaudinėje ir medinėje jo dalyse. Medinė dalis – tai magazinas (meduvė). Jis dedamas prieš medunešį. Kepurinio šiaudinio avilio magazinas yra apačioje, o cilindrinio – viršuje. Tarp abiejų dalių dedamas sietelis, kad magazine neatsirastų perų – kad motinėlė nepereitų į jį ir nedėtų kiaušinėlių.

S. Vatinaitės pintų šiaudinių avilių yra įsigiję keli Lietuvos bitininkai. „Giedrius nejudina avilių, todėl į jų kepurę nededa medinių skersinių. Kas Lietuvoje veža šiaudinius avilius į ganyklas – deda į jų šiaudinę dalį skersinius. Jie prilaiko korį, kad nesulūžtų nuo svorio, kai avilys judinamas, – minėdama bičiulį, kuriam pardavė šiaudinių avilių, aiškino pynėja. – Bitės korius siuva nuo šiaudinės avilio dalies viršaus į apačią. Joje susiuva iki devynių liežuvio formos korių. Korius siuva ir magazine. Taigi nereikia į šiaudinius avilius dėti nei rėmelių, nei vaškuolių – dirbtinių vaško plokštelių. Vokietijoje ir Nyderlanduose į tokius avilius nededa skersinių, nors juos ir judina. Šių šalių muziejuose mačiau šiaudinių avilių be skersinių.“

Draugė medaus nekopinėja

S. Vatinaitės pintų šiaudinių avilių magazinuose yra stiklo langelis, skirtas stebėti bičių gyvenimą. Baigus stebėti, langelis uždengiamas durelėmis. „Bitėms geriausia dirbti tamsoje, – teigė ŪP pašnekovė ir papasakojo apie savo draugę olandę. – Ji gyvena netoli Amsterdamo, yra biodinaminio ūkio šeimininkė. Laiko arklius, karves, šuniuką, bičių. Šio miesto turguje prekiauja žolelėmis, kita ūkio produkcija. Jos bitės gyvena šiaudiniuose aviliuose. Draugė jų niekada nemaitina cukrumi. Medaus nekopinėja, kad jo turėtų bitės. Jas laiko dėl aplinkosauginių motyvų – kad būtų daugiau šių vabzdžių ir jie apdulkintų sodybos augalus. Draugės nuomone, sodyba be bičių, gyvulių yra mirusi.“ Jos draugas Giedrius iš šiaudinių avilių paima pusę medaus, pusę palieka bitėms, o bičiulis olandas šiaudiniuose aviliuose laiko apie 200 bičių šeimų. Tačiau medų ima, bites maitina cukrumi.

Lengviau padaromi ir pigesni

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis