Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023
Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023

Sidabro švytėjimas gėlynuose

2023/09/30


Sidabrinių atspalvių įvairovė kiekvienam gėlynui suteikia savitą koloritą: dieną pilka spalva pati neutraliausia, o naktį – švyti sidabru ar beveik baltu pilkumu. Ji sušvelnina šalia esančias ryškias spalvas, sukuria ramią nuotaiką, švelnumo ir subtilumo potėpius. Šį kartą pakalbėkime apie daugiamečius – vilnotąją notrą ir įvairias kiečio rūšis.

Spalvingų gėlių draugijoje išryškėja jų nepaprastumas, mat pilka ir šios paletės atspalviai daugiau šviesos atspindi nei sugeria. Ir priešingai – želdynuose vienos pilkalapės gėlės neauginamos, nes didelės pilkos dėmės atrodytų nuobodokai.

Pilkalapės gėlės originalios ne vien ramia spalva, bet ir taisyklinga lapų forma, reljefiška, ornamentine faktūra: karpytų lapų ažūru, lygiu paviršiumi arba mažučių pūkelių, plaukelių barchatu. Pilkalapių augalų daug, vieni žemaūgiai, kiti – aukštaūgiai, vienmečiai ar dvimečiai, o dauguma yra daugiamečiai.

sidabriniai augalai, baltasis kietis
Baltasis kietis gėlyne.

VILNOTOJI NOTRA

Gėlynuose itin vertinama pilkalapė vilnotoji notra (Stachys byzantina), kurią galima įvairiai derinti su kitomis gėlėmis. Tai notrelinių (Lamiaceae) šeimos daugiametis, skroteles formuojantis, baltu pūku padengtas visžalis augalas. Jis paplitęs Pietų Europoje, Mažojoje Azijoje, Irane, Kaukaze. Savaime veša ant uolų šlaitų, kadagynuose.

Išauga iki 20–80 cm aukščio, stiebai statūs arba šakoti. Lapai lancetiški, sidabriškai pilki, minkšti, su baltais pūkučiais, atrodo kaip aksominiai (labai primena triušio auseles). Ūgliai šliaužia pažeme, sudarydami tankius kilimus. Žiedai rožiniai, susitelkę į tankius, pilkais pūkais apkibusius varpos formos žiedynus, žydi birželį–liepą. Kasmet sunokina sėklų. Bet jeigu norite, kad lapai būtų gražesni, neleiskite augalui žydėti.

sidabriniai augalai, vilnotoji notra
Vilnotoji notra ‘Helen von Stein’

Puošnios veislės

‘Silver Carpet’ žydi negausiai, su žiedynais siekia apie 15–20 cm, be jų – tik 5 cm. Ilgaamžė, želia tankiais kilimais. Lapai pilki, stipriai pūkuoti.

‘Cotton Ball’ – žemutis kilimas, su pūkuotais žiedynėliais siekia iki 10 cm aukštį.

‘Helen von Stein’ – viena iš stambiausių vilnotosios notros veislių. Labai greitai plečiasi, išaugdama į plačius kerus. Lapai mažiau pilki nei mažesnių, žemesnių veislių ‘Silver Carpet’ ir ‘Cotton Ball’. Žiedynai neišvaizdūs, tad geriausia juos išskinti.

sidabriniai augalai, vilnotoji notra
Vilnotosios notros ‘Helen von Stein’,‘Cotton Ball’ ir ‘Silver Carpet’ lapai.

Poreikiai

Geriausiai auga labai saulėtoje, šiltoje, net karštoje vietoje – pietinės saulės apsuptyje, bet pakenčia ir dalinę paūksmę. Pavėsyje lapai mažiau pilki, tad ne tokie gražūs. Gerai auga ne itin derlingose, pakankamai drėgnose, laidžiose dirvose. Trąšioje, derlingoje žemėje gyvena neilgai, o šlapioje, užmirkusioje supūva ir žūsta.

Nužydėjusius žiedkočius reikia nu­pjauti, jei nepašalinote prieš žydėjimą. Notroms per daug išsikerojus ir pradėjus stelbti kai­myninius augalus, kerą sumažinkite kastuvu. Augalai žiemoja nepridengti, atsparūs ligoms ir kenkėjams.

Dauginimas

Dauginama kero dalimis ir sėklomis, jas augalai subrandins kasmet, jei nenupjausite žiedynų. Geriau dalyti jaunesnius kerus (2–3 metų) pavasarį arba ankstyvą rudenį, iki rugsėjo vidurio.

Vienoje vietoje gali augti penkerius metus, vėliau jie praranda dekoratyvumą, tad būtina perso­dinti. Į smulkias dalis dalyti nepatartina, nes kitais metais notros gali nežydėti.

Sėklos sėjamos iš rudens į dėžutes arba lysves. Sudygsta pavasarį (600–800 jų sveria 1 g). Dėžutės įkasamos į žemę inspekte arba lysvėje. Pikuojama ins­pektuose arba lysvėse 10 cm atstumais. Į nuolatinę vietą sodinama rugsėjį 20–25 cm atstumu.

sidabriniai augalai, vilnotoji notra
Vilnotoji notra ‘Cotton Ball’

Pritaikymas

Sodinama grupėmis vejoje, alpinariumuose, prie pietinių tvorų bei sienelių, apvaduose su dau­giametėmis žydinčiomis ir dekoratyvius lapus auginančiomis gėlėmis. Tinka sto­gui apželdinti, taip pat retai lankomose kapinėse.

Sidabriškai pilkas vilnotųjų notrų kilimas puikiai dera prie įvairiausių žiedų spalvų, paryškina rausvus ar purpurinius lapus auginančias gėles, ramia lapija paįvairina skirtingas augalų formas, uždengia greta augančių gėlių išretėjusių ar nuplikusių stiebų apačią. Geriausia sodinti priekyje kitų augalų.

Dera su levandomis, jukomis, daugiame­čiais šalavijais, šluoteliniais flioksais, krūminiais, šiurkščialapiais ir virgininiais astrais, liatriais, japoninėmis plukėmis, stambiažiedžiais ir karpatiniais katilėliais, monardomis, pūstatauriais, žaliosiomis rūtomis, bijūnais, snapučiais, kaštonlapė­mis rodžersijomis, šliaužiančiąja vaisgina ‘Atropurpurea’, spalvingomis alūnėmis.

Žiedynai, lapai ir jauni ūgliai skinami puokštėms, taip pat džiovinami, nau­dojami augalų kompozicijoms kurti.

sidabriniai augalai, vilnotoji notra
Vilnotoji notra ‘Silver Carpet’

PLATI KIEČIŲ GIMINĖ

Kiečiai auginami ir vertinami dėl puošnių sidabro spalvos, plunksniškai suskaldytų lapų, kurie naudojami kaip fonas išryškinant žydinčius ir spalvingą lapiją turinčius augalus. Aukštaūgiai ir žemaūgiai kiečiai auginami gėlynuose – daugiamečių gėlių grupėse, greta de­koratyvinių visžalių ar vasaržalių krū­melių, o alpinariumuose – dažniausiai žemaūgiai. Tai natūralistinį kraštovaizdį padedantys atkurti daugiamečiai augalai, dauguma jų pasižymintys ir vaistinėmis savybėmis.

Kietis (Artemisia) – astrinių (Aste­raceae) šeimos daugiametis žolinis ar pusiau visžalis augalas, forma primenantis krūmą. Paplitęs visame Šiau­rės pusrutulyje, žinoma apie 250 rūšių. Tai vienmečiai ir daugiamečiai augalai, 10–100 cm aukščio. Lapai gražiai su­skaldyti, sidabriškai žali arba tamsiai žali, stipriai kvepiantys. Žiedai žalsvi, geltoni, smulkūs, sutelkti šluotelės ar kekės formos žiedyne. Kiečio pa­vadinimas kilęs iš Artemidės vardo, arba iš graikų kalbos žodžio artemes – „sveikas“.

sidarbriniai augalai, kietis
Baltasis kietis ‘Valerie Finnis’

Gražesnės rūšys ir veislės

Baltasis kietis (A. ludoviciana) užauga iki 30–100 cm aukščio ir daugiau. Lapai suskaldyti 3–5 cm pločio juostelėmis, apaugę baltais plaukeliais, labai gražios sidabriškos spalvos. Dėl šios išskirtinės spalvos ir pavadintas baltuoju kiečiu. Žydi birželį gelsvais žiedais. Nužydėjusį reikia apgenėti, tada gražiai atauga. Žiemą kartais viršutinė dalis apšąla, bet pavasarį vėl gražiai atželia.

Viena iš populiariausių veislių – ‘Va­lerie Finnis’ – išsiskiria puošniais sida­briniais, plačiais lapais. Aukštis apie 70 cm. Naudojamas spalviniams akcen­tams sudaryti.

Šmito kietis (A. schmidtiana) – vidu­tinio aukščio ar žemaūgis, pusiau visžalis daugiametis augalas. ‘Nana’ – žemaūgė forma, užauga iki 20–40 cm aukščio su labai gražiais, smulkiai karpytais lapais, sudaro kompaktiškus, purius kupste­lius. Žydi pilkais žiedais. Tinka auginti alpinariumuose, mūrinėse sienutėse (vertikalieji alpinariumai) ir induose. Labai gerai ištveria sausras.

Plačiai žinoma hibridinio kiečio (A. arborescens x A. absinthium) veislė ‘Powis Castle’. Tai itin puošnus puskrūmis, auginamas ir mėgstamas dėl aromatingų sidabriškos spalvos smulkiai karpytų bei pūkuotų lapelių. Krūmeliai rutuliški. Žiedeliai neišsiskiriantys.

Žvaigždinis kietis (A. stelleriana) auga krūmelio forma, iki 30–60 cm aukščio. Sparčiai dauginasi, tad greitai sukuria gražų paveikslą. Pirmamečių augalų forma primena pilkšvąją žilę.

sidabriniai augalai, kietis
Žvaigždinis kietis ‘Silver Brocade’

Daž­niausiai gėlynuose ir alpinariumuose auginama veislė ‘Silver Brocade’. Tai apie 30 cm aukščio platus, tarsi akso­minis sidabrinio pilkumo kupstas, kuris stipriai plečiasi ir sudaro vešlius kilimus. Dėl aromatinių, kenkėjus atbaidančių savybių tinkamas auginti gėlynuose, ypač tarp rožių. Pavasarį rekomenduojama nugenėti, o nužydė­jusius žiedynus išskinti.

Saugokite nuo užmirkimo, kadangi ši veislė labai jautri šaknų puviniui. Sodiname 4–5 vnt. į 1 kv. m kas 35 cm.

Auginimas

Kiečiai auginami atvirose, saulėtose (pietinė pusė) vietose, apysausėse ir priesmėlio bei smėlio dirvose. Jie yra nereiklūs ir sveiki augalai, kurių nepažeidžia kenkėjai bei ligos, nes turi daug fitoncidinių ir kitų vertingų medžiagų.

Augalų nelaisty­kite, nes nepakenčia užmirkimo, taip pat neleiskite telkšoti vandeniui. Jei kiečius auginate induose, irgi venkite drėgmės pertekliaus. Augalų tręšti nereikia.

sidabriniai augalai, kietis
Šmito kietis ‘Nana’ vasarą ir žiemą.

Anksti pavasarį visžalių rūšių augalus ge­rai apgenėkite, kad išaugtų naujos atžalos.

Dauginama kero dalimis pavasarį ar rudens pradžioje, o vasarą – pusiau su­medėjusiais auginiais, iš kurių užsiauginsite naujų augalų, jei senieji po žiemos žūtų.

Vienoje vietoje gali augti iki 5–7 metų, priklausomai nuo rūšies. Kad būtų de­koratyvūs, persodinti reikia dažniau, kas 3–4 metus. Dalis jų sparčiai plinta, todėl sodinant reikia apriboti jų augimą į šalis, pavyzdžiui, įkasti metalinę ar kitokią tvirtą plokštę. Sodinama 35–50 cm atstumais.

 

Parengė Rūta ANTANAITIENĖ

Redakcijos nuotr.

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/12/10

Rusiški grūdai užkariauja Lietuvos rinką

Europos Sąjunga (ES) Rusijai netaiko sankcijų, susijusių su žemės ūkio produktų eksportu, todėl rusiškų grūdų srautai sėkmingai keliauja į Bendriją. Kaimyninė Latvija jau užsitarnavo šalies, importuojančios didžiausius rusiškų...
2023/12/10

Hidroenergetikai dvaro sodyboje restauruoja stogą: „Esame bendruomenės nariai“

Hidroenergetikos įmonė Biržuvėnų dvaro sodybos (Telšių r.) buvusį kartono fabriką nuomojasi jau dvidešimt metų ir siekia apsaugoti šį kultūros paveldo objektą.
2023/12/10

Nepamirškime patikrinti, ar bitės saugiai žiemoja

Žiemos laikotarpiu bityne darbo netrūksta. Ruoštis ateinančiai vasarai niekada ne per ansti, o kaskart apeiti ir pasiklausyti, kaip žiemoja bitės – kiekvieno bitininko pareiga.
2023/12/10

Nuo kitų metų gegužės – nauji reikalavimai pavežėjams, kitiems vežimo paslaugų teikėjams

Siekiant mažinti šešėlį ir užtikrinti didesnį keleivių saugumą bei geresnį aptarnavimą, nuo kitų metų gegužės planuojama pakeisti keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais teisinį reglamentavimą. Tarp svarbiausių pokyčių &...
2023/12/10

Kaimas šventė naujojo tilto vardynas

Lietuvos kelių, žvyrkelių, tiltų būklė – viena iš svarbiausių patikimų temų peikti valdžią, politikus, biurokratus. Bet artėjant Kalėdoms būna išimčių – beveik stebuklų.
2023/12/10

Įvyko pirmosios žiemos sezono ristūnų žirgų lenktynės (nuotraukų galerija)

Šeštadienį, gruodžio 9-ąją, Širvintų hipodrome įvyko pirmos žiemos ristūnų žirgų lenktynės. Rungėsi 15 ristūnų ir vadeliotojų duetų, įveikę 1800 m distanciją.
2023/12/10

Ko reikia aplinkos apželdintojui: mylėti augalus ir nebijoti išsitepti

Lietuvos gyventojai pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiria savo namų ar sodybų aplinkos puoselėjimui, tad auga ir kraštovaizdžio bei dekoratyvinio apželdinimo specialistų paklausa. Dirbantys šioje srityje ne vienerius metus sako,...
2023/12/10

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/10

Ekologinių Danijos ūkių sėkmės paslaptis: dėmesys efektyvumui, inovacijoms ir vartotojų pasitikėjimas

Danijos ūkiai pagrįstai laikomi vienais inovatyviausių pasaulyje. Keliuose jų apsilankęs žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis kartu su Žemės ūkio ministerijos, „Ekoagros“, ūkininkų bei jų atstovais domėjosi, kaip danų ūkininkai...