Ashburn +13,3 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +13,3 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024


Rūta VAITKEVIČIŪTĖ
„Rasų“ redaktorė
 

Šiemet neteisingai pasodinę rožę, kitais metais sulauksite erškėtrožės

2024/03/26


Augalų specialistams kartais sunku suprasti, iš kur atsiranda neįtikėtini mitai apie augalus. Vienas tokių sklando ir apie rožes. Augalų ekspertė Sandra Stanislavičė tvirtina, kad svarbiausia nedaryti klaidų sodinant jaunus sodinukus, tuomet nereikės dvejoti, kas puošia kiemą – rožė ar erškėtrožė.

Interneto svetainės edaigai.lt kūrėja S. Stanislavičė pasakoja, kad kai kurie rožių mėgėjai negailestingai apgeni gražuoles, pamatę šakeles su 7 lapais – mat yra įsitikinę, kad tai erškėtrožės atauga. „Tai visiškai netiesa ir neskubėkite jų išpjauti. Pirmiausia sulaukite žiedo, nupjauti visada spėsite! Po 7 lapus turi visos istorinės ir iš jų išvestos pilnavidurės rožės!“ – perspėja daug patirties turinti gėlininkė.

Sandra Stanislavičė teigia, kad teisingai pasodintos rožės skiepas žiemą neiššals ir augalas pavasarį nepateiks nemalonaus siurprizo.  

Daržininkai jau sausį pradėjo pirmuosius darbus. Kada raitotis rankoves gėlių mėgėjams, planuojantiems sodybą papuošti rožėmis?

Nelygu, kokių sodinukų įsigys. Rožių galima nusipirkti vazonėliuose, kuriuose jos ir buvo auginamos, arba plikomis šaknimis. Nusipirkę vazonėliuose, galite sodinti nors ir visus metus, svarbu, kad žemė nebūtų įšalusi.

Plikašaknių sodinukų sodinimo laikotarpis trumpesnis – nuo lapkričio iki balandžio. Joms galioja tos pačios taisyklės, kaip ir iš dirvos iškastiems medeliams ar dekoratyviniams krūmams. Sodinamos ir persodinamos, kol dar neprasidėjusi vegetacija: kol nesipumpuruoja, kol nepradeda žaliuoti lapeliai. Pradėjus sprogti lapams, augalai gyvybinę energija skiria augimui, todėl stipri intervencija į šaknų sistemą, tai stabdo, silpnesnis sodinukas gali ir neprigyti.

Taigi pagrindinė taisyklė – iš grunto iškastos rožės, sodinamos vėsiuoju metų laiku joms miegant. Sodinti galima, jei tik eina į žemę įsmeigti kastuvą. Prisimenu, prieš kelerius metus buvau labai nustebusi, kad Kauno botanikos sodo darbuotojai rožes sodino sausio 26 d.!

Ir iš tiesų tai įmanoma. Rožės skiepas įskiepijamas į erškėtrožės šaknį, kuri puikiai atlaiko didžiausius speigus, net 40 ar 45 °C šaltį. Jeigu rožė pasodinama į dirvą ir skiepo vieta užkasama 5–10 cm, tai net ir po sodinimo užėjus žiemos šalčiams ar žemę sukausčius gruodui, augalas tai atlaiko.

Kokiame gylyje užkasti skiepą, priklauso nuo augalų atsparumo šalčiui zonos, kurioje yra sodyba. Lietuva patenka į 4, 5 ir 6 zonas – kuo skaičius mažesnis, tuo žemesnėje temperatūroje augalas gali išgyventi.

rožių sodinimas
Rožes tiek plikomis šaknimis, tiek augančias vazonėliuose sodinti galima nuo lapkričio iki balandžio – svarbu, kad nebūtų įšalo ir augalas nesipumpuruotų. 

Ar verta susigundyti parduotuvių nuolaidomis, kai siūloma įsigyti vegetaciją jau pradedančių augalų?

Nuolaidos visada gerai, tai mūsų variklis. Tik tokiam augalui reikės daugiau laiko prigyti, teks skirti daugiau priežiūros, dažniau palaistyti. Sulapojusį sodinuką būtina pridengti balta agroplėvele nuo saulės ir šalnų.

Bet kurį augalą svarbu sodinti teisingai. Kokių taisyklių patariate laikytis sodinant rožes?

Jeigu pirkote plikašaknį sodinuką, grįžus namo būtina iškart jį išpakuoti, patiesinti šaknis ir pamerkti kibire. Paprastai jų šaknys būna įpakuotos su saujele durpių. Jos ilgai išbuvo šiose sausose durpėse, todėl vanduo padės augalui atsigauti, šaknys taps elastingesnės, labiau išsities.

Kibirą pastatykite šaltai: atvirame balkone, terasoje, nešildomame garaže, malkinėje, galų gale tinka ir vėsesnė, nesaulėta vieta kieme. Taip pamerktos rožės laikomos apie parą, jei reikia, galima laikyti ir 2–3 savaites iki galėsite pasodinti.

Rožėms iškaskite gerokai didesnes duobes nei yra jų šaknys ir įberkite kompostinės žemės arba perpuvusio mėšlo. Trąšų dėti nereikia. Tuo metu jos ne tik nepadės, bet gali nudeginti šaknis ir augalui bus daug sunkiau prigyti. Patręšti jaunąjį augalą bus galima kitais metais. Be to, nereikėtų pamiršti, kad trąšoms tirpti reikia 15 °C šilumos. Todėl jei trąšų bersime sodindami rudenį arba šiuo metu, kai vis dar laikosi žemesnė temperatūra, visos trąšos nutekės į dirvą ir nukeliaus į Baltijos jūrą, neduodamos jokios naudos augalui.

Prieš sodinant augalą reikia labai gerai prilieti duobę. Nesvarbu, kad bus neseniai lyta, žemės paviršius drėgnas, bet po žiemos giliau nei 5 cm gylyje žemė tikrai sausa kaip parakas. Gali tekti sodinuką kartkartėmis palieti ir vėliau, tai priklausys nuo oro. Jeigu žemę padrėkina tik lengva dulksna, laikosi šilta sausa arba net ir šalta, bet sausa savaitė, tokiu atveju, žinoma, būtina sodinuką palieti. O nulijus gerai liūčiai dėl laistymo galvos sukti nereikės. Neverta skubėti lieti ir sunkesnės, užmirkti linkusios dirvos.

Labai svarbu sodinant rožę jos šaknis duobėje ištiestumėte. Kad būtų greičiau ir paprasčiau, jas patrumpinu žirklėmis – augalas dėl to nenukenčia.

Tada susirandame rožės skiepą. Tai toks gumbelis tarp šaknų ir šakelių. Jis turi likti po žeme 5–7 cm, kitaip jau pirmą žiemą skiepas nušals, ir pavasarį sulauksite ne rožės, o erškėtrožės.

Visada rekomenduoju pavasarį pasodintą rožės sodinuką pridengti balta agroplėvele. Ji jaunus pumpurėlius apsaugos ir nuo tiesioginių saulės spindulių, ir nuo vėlyvųjų gegužės šalnų.

rožių sodinimas
Prieš sodinant rožes būtina pamirkyti, ištiesinti, patrumpinti šaknis, iškasti gerokai didesnę duobę nei sodinuko šaknys ir skiepo gumbą užkasti 5–7 cm gylyje.

Užsiminėte, kad žemę reikia praturtinti kompostu ar perpuvusiu mėšlu. Bet jeigu žemė molinga arba smėlinga, ar galima svajoti sodyboje sukurti rožyną?

Jokių abejonių. Tik reikės daugiau pastangų. Mūsų šeimos sodyba yra Molėtų rajone, aplink vien tik smėlis, visai toks, kaip pajūryje, bet auginu ir rožių.

Iškasu gerokai didesnę duobę ir įpilu daug kompostinės žemės. Žinoma, per kokius dvejus metus smėlis jį sugeria, tad jeigu rožė spėja per šį laiką įsitvirtinti ir prisitaikyti prie vietos, tai ir toliau auga. Silpnesnis sodinukas vargsta ilgiau, ypač jei įpilta mažiau komposto.

Be to, šiuo atveju darau išimtį ir sodindama beriu trąšų. Naudoju ilgo veikimo – priešingai nei kitos, jos nepradeda veikti, kol oras vėsesnis nei 15°C.

Kai žmonės sako, kad sodyboje molinga dirva arba smėlis, žvyras, visada rekomenduoju duobę rožei ruošti dviem metams, per kuriuos ji įsitvirtins, prisitaikys ir išmoks tokioje vietoje gyventi. Užmirkstančioje molingoje dirvoje dar reikia įrengti drenažą: į duobės dugną pilti smėlio arba žvyro, į kompostinę žemę papildomai įmaišyti smėlio.

O kaip sodinami vazonėliuose užauginti ir parduoti rožių sodinukai? Gal taikomos kitokios taisyklės?

Visiškai tokios pat, kaip ir plikašakniams sodinukams. Duobė paruošiama taip pat, skiepas įkasamas į 5–7 cm gylį po žeme.

Vazonėliuose augantys augalai gali šiek tiek suklaidinti, mat jų skiepas matomas virš žemės. Tačiau persodinant dirvos paviršiuje jo palikti negalima. Pasodinę rožę taip, kaip ji augo vazonėlyje, šiemet pasidžiaugsite gražiais žiedais, o kitais metais jau turėsite erškėtrožę, nes žiemos šaltis nušaldys rožės skiepą.

Kai taip nutinka, kai kurie žmonės galvoja, kad „rožė išsigiminė“ arba kas ji vienmetė, paruošta vieniems metams ir panašiai. O iš tiesų, tai sodinimo klaida. Deja, mažiau patyrusių rožių augintojų kartojama gana dažnai.

 

Sandros STANISLAVIČĖS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

 

 

Dalintis

2024/04/25

EP patvirtino taisykles dėl pakartotinio pakuočių naudojimo ir perdirbimo

Trečiadienį Europos Parlamentas priėmė naujas taisykles, kuriomis siekiama, kad ES rinkoje pakuotės taptų tvaresnės ir jų būtų naudojama mažiau. Taisyklėse, dėl kurių preliminariai susitarta su ES Taryba, numatytas pakuočių atliekų kiekio mažinimo...
2024/04/24

Vienas „Vičiūnų“ vadovų: verslo Rytuose pardavimo kaina nėra džiaugsminga

Kauno mero Visvaldo Matijošaičio iš dalies valdomai žuvies bei kitų maisto produktų gamybos ir prekybos „Vičiūnų grupei“ po beveik dvejus metus trukusio proceso pagaliau pardavus verslą Rusijoje, Baltarusijoje ir kitose N...
2024/04/24

Kova su nesąžiningos prekybos praktika maisto tiekimo grandinėje: EK įžvalgos

Šiandien Komisija paskelbė Direktyvos dėl nesąžiningos prekybos praktikos (NPP) įgyvendinimo maisto tiekimo grandinėje ataskaitą. 2019 m. priimta vadinamąja apsaugos nuo NPP direktyva draudžiama 16 praktikų, kurios gali turėti žalingą povei...
2024/04/24

Kuo daugiau uždaroma bankų skyrių – tuo didesni pelnai

„Vien tik auksas valdo mus, žmonės jam tarnauja!“ (J. V. Goethe, Mefistofelio sparnuota frazė dramoje „Faustas“) Lietuvos komerciniai bankai, žarstantys įspūdingus pelnus, regionuose uždaro skyrius, gyventojai lieka be...
2024/04/24

Pajamų deklaravimui liko vos savaitė: dažniausiai užduodami klausimai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamas privalantiems deklaruoti gyventojams tai padaryti liko savaitė. Pajamų mokesčio deklaracijas pateikti jie turi iki gegužės 2 d. Šiuo metu pareigą atliko apie 69 proc. privalančiųjų d...
2024/04/24

VMVT kviečia diskusijai: kodėl geriausią žmogaus draugą kaustome grandinėmis?

Balandžio 24 dieną minima Šuns diena. Anot Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistų, tokios progos minėjimas skatina atkreipti dėmesį į problemas, keisti požiūrį į augintinius ir elgesį su jais. Anksčiau šuo bu...
2024/04/24

Gyventojai dažniau skundžiasi dėl keliamo triukšmo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną, kasmet minimą balandžio paskutinį trečiadienį, atkreipia dėmesį į triukšmo žalą sveikatai ir primena, kur kreiptis, kai ramybės neduod...
2024/04/24

LSA kategoriškai nepritaria siūlymui įvesti naują savivaldybės tarybos pirmininko pareigybę

Bandymas paskubomis ir be diskusijų įvesti naują savivaldybės tarybos pirmininko pareigybę yra nepriimtinas ir diskredituoja ne tik teisinės valstybės principus, bet ir vos metus veikiantį naująjį vietos savivaldos modelį. Taip Lietuvos savivaldyb...
2024/04/24

Finansinę pagalbą jauniesiems ūkininkams teiks kredito unijos

INVEGA pasirašė sutartį su LKU grupe, į kurią jau galima kreiptis dėl paskolų pagal priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“. Šia finansine pagalba, su kuria didesnei daliai paskolos taikomos nulinės palūkanos, gali pasinau...