Columbus +2,9 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024
Columbus +2,9 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024


Dalia KARPAVIČIENĖ
ŪP korespondentė 

Šienapjūtė – prie pabaigos, pašarų ruoša – įsibėgėja

2024/06/07


Šiaulių r. Naisių žemės ūkio bendrovėje (ŽŪB) šienapjūtė jau prie pabaigos, tačiau pašarų ruošimas tik įsibėgėja. Iki rudens atolas bus pjaunamas dar porą kartų, vėliau bus gaminamas kukurūzų silosas. Pasak bendrovės pirmininko Zenono Šerkšnio, pirmoji šiemetė žolė užaugo vešli, nepalyginamai geresnė negu pernai. Ir orai netrukdė. Įvairių pašarų bendrovei reikia paruošti labai daug, nes ir laikomų galvijų banda yra didžiulė.

Naisių ŽŪB pirmininkas Z. Šerkšnys „Ūkininko patarėjui“ pasakojo, kad iš viso šiemet jau nušienauta apie 420 ha. „Per maždaug dešimt dienų beveik viską ir pavyko nušienauti. Liko tik nedideli gabaliukai, kuriuose tvarkomės su smulkesne technika, nes stambioji ten neišsitenka“, – bendrovės vadovas rodė į netoli pakelės išguldytas storas pradalges, iš tolo kvepiančias šviežios žolės gaiva. Ten žolė bus paliekama išdžiūti, o šienas bus skirtas veršiukams. Šieną presavo Arvydas Miškūnas, mechanizatoriumi bendrovėje dirbantis antrą dešimtmetį.

presuoja siena
Mechanizatoriumi bendrovėje dirbantis antrą dešimtmetį Arvydas Miškūnas presuoja šieną.

Kituose plotuose žolė jau sugrėbta, bet dar nesupresuota. Bendrovė yra nusprendusi nebevynioti apdžiovintos žolės į ritinius – viską krauna į tranšėjas. „Ir patogiau, ir pigiau, nes mažiau sunaudojama visokiausių plėvelių, ir darbas našesnis“, – tokios technologijos privalumus vardijo Z. Šerkšnys.

Pirmosios šiemetės šienapjūtės bendrovės pirmininkas nepeikė – atvirkščiai, lygindamas su praėjusiais metais, džiaugėsi puikiais, vešliais žolynais. Dar ir gamtai dėkojo, kad tinkamų orų nepagailėjo, netrukdė šienapjūtės darbams. „Pernai ne tik pirmosios žolės mažiau buvo, bet ir paimti jos neleido. Pašarų kokybė tikrai nukentėjo, bet atolai neblogi ataugo. Kažkaip viskas lyg ir išsilygino“, – pasakojo ŪP pašnekovas. Bendrovės pirmininkas sakė, kad, panašu, ir šiemet atolas nebus prastesnis už pernykštį, kurį tuoj po Joninių ketinama ir pjauti. Trečioji šienapjūtė tradiciškai numatyta apie liepos vidurį.

pasaru transejos
Šiemečiais pašarais jau pripildytos ir užkonservuotos tranšėjos.

Nuo bendrovės gyvavimo pradžios 1992-aisiais laikomų gyvulių pagausėjo triskart. Pastaruoju metu iš 1 000 melžiamų karvių per parą primelžiama ir perdirbti parduodama maždaug 28 t pieno. Per mėnesį bandoje apsiveršiuoja apie 70–80 karvių. Tad ūkyje dar laikoma ir apie 1 000 prieauglio. Tokiai gausiai galvijų bandai, pasak Z. Šerkšnio, sezonui reikia priruošti apie 8–9 tūkst. t žolės siloso, apie 9–10 tūkst. t kukurūzų siloso. Bendrovė papildomai įsigyja būtinų kombinuotųjų pašarų, rapsų išspaudų.

Pritrūkusi šiaudų, pernai jų įsigijo iš kaimyninio Pakruojo r. ūkininkų. Vėliau bendrovė nusprendė gyvulius kreikti durpėmis. Z. Šerkšnio teigimu, greitai paaiškėjo, kad toks sprendimas – labai teisingas, nes durpės gerai sugeria drėgmę, todėl gyvuliams patogiau, švariau.

„Bendrovė savo istorijos pradžioje susidūrė su įvairiais sunkumais, bet dėl priimtų teisingų sprendimų atsistojo ant kojų, plėtėsi. Prieš tris dešimtmečius bendrovė dirbo 1 000 ha žemės, o dabar – 3 000 ha. Turime modernios technikos, todėl užtenka apie 100 darbuotojų. Yra tokių žmonių, kurie Naisių ŽŪB dirba dešimtmečiais – visą savo darbingą gyvenimą. Tai džiugina“, – pažymėjo ŪP pašnekovas. Bendrovė investuoja į atsinaujinančią energetiką – pasistatė saulės elektrinę.

Augalininkyste ir gyvulininkyste užsiimanti žemės ūkio bendrovė priežiūros darbus žieminiuose rapsuose jau baigė. Žieminių kviečių dar laukia vienas purškimas, o vėliau – pagrindinis metų darbas – javapjūtė, derliaus surinkimas.

„Iš visų darbų ilgiausiai trunka javapjūtė ir sėja. Kol viską nuimame, kol pasėjame, ir spalis ateina. Didelis darbas – kukurūzų silosavimas, trunkantis apie mėnesį. Aiškų ritmą ir tvarką gali sutrikdyti gamta. Pernai labai smarkiai nukentėjome nuo krušos. Derlius jau buvo subrendęs, tai kruša jį ir išdaužė. Buvo laukų, kuriuose net nebekūlėme. Nebebuvo verta kombainų laužyti“, – apgailestavo Z. Šerkšnys. Nedideli ledukai ir šiemet kelissyk biro, bet didelės žalos augalams nepadarė. Ir šienapjūtei tikrai nesutrukdė.

Nuo 2021 m. bendrovei vadovaujantis agronomo išsilavinimą turintis Z. Šerkšnys redakcijai pasakojo, kad didžiausi šių dienų iššūkiai yra labai didelės amplitudės rinkos svyravimai, susiję su pasauline pandemija, karu Ukrainoje. Sunku spėti susigaudyti kainose, teisingai nuspręsti, kada parduoti derlių ar pirkti trąšas. „Stengiamės rizikas valdyti, kad verslo pamatai nesusvyruotų. Kita problema – darbuotojai. Kol kas jų netrūksta, bet ateityje visko gali nutikti. Kaimas sensta, jaunimo mažėja. Dar labiau problema paaštrėtų, jei neturėtume modernios technikos“, – ŪP pripažino nenuilstantis bendrovės vadovas.

 

Autorės ir Zenono ŠERKŠNIO nuotraukos

Viršelyje: Diplomuotas agronomas Zenonas Šerkšnys Naisių žemės ūkio bendrovei vadovauja nuo 2021 metų.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Verslas