Ashburn +28,6 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 1 Bir 2023
Ashburn +28,6 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 1 Bir 2023

Sigutėnų kaimo darbštuoliai gražų gyvenimą kuriasi patys

2019/03/19

Visas Sigutėnų kaimas, įsikūręs kairėje Kruojos upės pusėje netoli Pakruojo miesto, 2005 metais susibūrė į bendruomenę. Dabar jai priklauso 111 narių, kurių pagrindinis veiklos principas: ,,Niekas kitas už mus nepadarys“. Iš tiesų, nedidelis Sigutėnų kaimas ir darni bendruomenė daug ką padarė: pastatė bendruomenės namus, įgyvendino 25 projektus, rajone net keturis kartus pelnė gražiausiai aplinką tvarkančios gyvenvietės vardą, saugo krašto papročius, vienija kelias kartas, daug dėmesio skiria jaunimui. Nuo 2007 m. darniai bendruomenei vadovaujanti Pranutė Kvedarienė didžiuojasi – Sigutėnų gyventojai yra vieningi ir aktyvūs, todėl čia gyventi gera.

Pirmiausia pasistatė klėtelę

Tik įkūrę bendruomenę, Sigutėnų darbštuoliai nutarė pasistatyti savo būstinę. Susirinkimams, renginiams, šventėms reikėjo stogo virš galvos. Tuometis Pakruojo r. savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Jonas Svečiulis padovanojo medinę klėtelę, kuri stovėjo kitoje rajono vietoje. Kaimo vyrai išardė senovinę klėtelę, pargabeno  rąstus į Sigutėnų kaimą ir iš naujo surentė nedidelę klėtelę, atnaujino stogą ir kitas konstrukcijas. Pirmininkė P. Kvedarienė pasakojo, jog buvo didelis džiaugsmas, kai   iškilo pirmieji bendruomenės nameliai. Nedideli – tik 35 kv. metrų, bet pačių įrengti. Susibūrę darbštūs žmonės ėmėsi aktyvios veiklos: pradėjo rengti tradicines šventes, koncertus, susitikimus. Reikėjo didesnės erdvės, todėl netrukus šalia klėtelės savo jėgomis pastatė dvigubai ilgesnį priestatą vasaros veiklai ir įkūrė bendruomenės poilsiavietę: išvalė buvusius šabakštynus, sutvarkė aplinką, pasodino medelių, įveisė gėlynus, vaikams įrengė žaidimų aikštelę. Aktyvi Sigutėnų bendruomenės veikla buvo įvertinta: konkurse ,,Lietuvos kaime gyventi verta“ pelnė pirmąją vietą.

Žino, kaip pritraukti lėšų

Sigutėnų bendruomenė aktyviai įgyvendina projektus. Pirmininkė P. Kvedarienė  pasakojo, kad veiklai plėtoti neužtenka vien entuziazmo – reikėjo nemažai lėšų, todėl daug dėmesio ir laiko paskyrė projektams parengti. Materialinei bazei sukurti, renginiams organizuoti lėšų sulaukė iš Europos Sąjungos fondų, dalį  projektų  finansavo Žemės ūkio ministerija, lėšų buvo skirta iš Pakruojo r. savivaldybės biudžeto. Vienas svarbiausių projektų – ,,Pastato rekonstrukcija pritaikant bendruomenės poreikiams“. Sulaukę finansinės paramos, sigutėniškiai savo rankomis ir savo lėšomis rekonstravo pastatytą priestatą. Dabar jų bendruomenės namai – šilti, modernūs, erdvūs, yra salė šventėms, susitikimams, šarvojimo patalpa. Sėkmingai įgyvendinę projektą ,,Laiptai į dangų“, antrajame pastato aukšte suremontavo palėpę ir įrengė sveikatingumo erdvę sportui: įsigijo treniruoklį, stalo teniso ir biliardo stalus, kitą inventorių. Čia renkasi ne tik kaimo gyventojai, bet ir pas juos atvažiuojantys vaikai ir anūkai. Aktyvūs lankytojai yra jaunieji svarsčių kilnotojai, o moterys renkasi į aerobikos užsiėmimus. Sigutėnuose rudenį rengiamos spartakiados. Žiemą visa bendruomenė susirenka į Rogučių šventes, dalyvauja slidžių žygiuose. Jau tradicine tapusi Žuvienės šventė suburia ne tik žvejus mėgėjus – visi yra vaišinami ant laužo didžiuliame katile išvirta gardžia žuviene.

Neužmiršta tradicijų

Sigutėnų kaimo moterys yra puikios šeimininkės ir kulinarės. Pasak P. Kvedarienės, Pakruojo krašto tradiciniai patiekalai yra išskirtinio skonio, gardi naminė duona, todėl stengiamasi išsaugoti kulinarinį krašto paveldą. Svarbu, kad būtų tęsiamos krašto tradicijos ir papročiai, kol nepateko į užmarštį. Išradingos, veiklios bendruomenės moterys rengia patiekalų degustacijas, dalijasi patirtimi, keičiasi senoviniais ir pačių sukurtais receptais. Kas ragavo, visi giria specifinio skonio Pakruojo krašto koldūnus –  virtienius su bulvių košės ir šoninės įdaru. Aktyvios moterys gamina keturių rūšių pagardus iš džiovintų daržovių ir prieskonių (morkų, salierų, porų, saldžiosios paprikos, svogūnų, česnakų, petražolių, krapų ir čiobrelių). Visiems patinka pagardai iš džiovintų moliūgų, cukinijų, obuolių, kriaušių ir slyvų. Bendruomenė dabar sėkmingai įgyvendina  projektą ,,Kulinarinio paveldo tradicijos – iš kartos į kartą“.

XXI amžius – naujų ir modernių technologijų amžius, greitas ir veržlus gyvenimo tempas, todėl svarbu, kad jaunimas nepamirštų savo šaknų ir krašto tradicijų“, – kalbėjo pirmininkė P. Kvedarienė. Vienas populiariausių projektų buvo ,,Žiemos švenčių tradicijų ir papročių perdavimas vaikams ir jaunimui“. Kūrybinėse dirbtuvėse vaikai ir jaunimas mokėsi, kaip pasidaryti Užgavėnių kaukes, visiems patiko rišti  verbas, buvo demonstruojama, kaip marginami margučiai, smagi buvo Vaikų Velykėlių šventė. Bendruomenė stengiasi išsaugoti kelių kartų dvasinį ryšį, rūpinasi, kad ateinančioms kartoms išliktų praėjusio šimtmečio pageltusios nuotraukos, šeimų relikvijos.

Veikla užsiima savo noru

Bendruomenės pirmininkė daug gražių žodžių skyrė Sigutėnų žmonėms. Jie nemoka dejuoti, jie nesiskundžia, kad kaime nyku ir neįdomu gyventi. Savanorystė – jų veiklos variklis. Ir į šventes, ir į talkas žmonės ateina savo noru. Jie padarė daug, kad pagerėtų gyvenimo kokybė kaime. Sigutėnų žmonės jaučia atsakomybę už kaimo dabartį ir ateitį. Jie puoselėja ne tik savo sodybas, bet ir viso kaimo grožį, skuba vienas kitam padėti bėdoje, jiems smagu būti kartu, bendrauti, veikti, gražinti aplinką. ,,Dėl tokių žmonių negaliu ir aš nesistengti. Kartais reikiamo dėmesio pritrūkdavo vyrui Romui, vaikams Renatai ir Robertui. Gaila, kad kaime mažai jaunimo – arba dirba užsienyje, arba didmiesčiuose studijuoja“,–  rodydama švenčių nuotraukas, apdovanojimus, pačių įrengtą biblioteką ir kitas jaukias patalpas kalbėjo P. Kvedarienė.

Sigutėnų bendruomenės namuose jau sukauptas nemažas veiklos archyvas, saugomi bendruomenės išleisti kalendoriai, daugybė kelionių, švenčių nuotraukų. Gana ilgas apdovanojimų sąrašas: bendruomenė ne kartą tapo įvairių konkursų laureate, buvo pripažinta bendruomeniškiausiai dirbusi, 2016 m. Žemės ūkio ministerijos skelbtame konkurse pelnė bendruomenės – spindulio nominaciją ,,Už pozityvius pokyčius“. Sigutėnai įtraukti į virtualią Lietuvos bendruomenių knygą. Bendruomenė pirmoji Pakruojo r. paskelbta saugios kaimynystės bendruomene, čia saugu gyventi, nes vieni kitiems yra nuoširdūs ir budrūs kaimynai. Į šventes moterys ateina pasipuošusios tautiniais drabužiais, vasarą pasipuošia lininėmis suknelėmis ir galvos apdangalais.

Aldona SIREIKIENĖ

ŪP korespondentė

 
Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/06/01

Europos ūkininkai – prieš Gamtos atkūrimo įstatymą

Šiandien, birželio pirmąją, Briuselyje buvo surengta greita akcija (flešmobas). Ja norėta parodyti, kad pagal siūlomą reglamentavimą Europos paveiksle ūkininkui nelieka vietos.
2023/06/01

Girdiškės pasididžiavimas – unikalūs bažnyčios altoriai

Šilalė („Šilalės artojas“). Vos kelias dešimtis gyventojų turinti Girdiškė nuo se­no garsėja Švenčiausiosios Mergelės Marijos Snieginės baž­nyčia. Legendomis api­pintas ne tik jos pavadini...
2023/06/01

Baltijos valstybių užgrobimo byla JAV Kongrese 1953 metais – ką prisimename?

Prieš 70 metų Jungtinėse Amerikos Valstijose valstybiniu lygiu buvo plačiai tirta komunistinės SSRS įvykdyta Baltijos valstybių okupacija 1940 m. ir jos aplinkybės. Apie tai Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Lietuvių išeivijos inst...
2023/06/01

Vaikų apsauga socialiniuose tinkluose: 5 moksliniais tyrimais paremti patarimai

Birželio 1 d. minima Tarptautinė vaikų gynimo diena kasmet primena pareigą ginti mažųjų interesus ne tik realiame, bet ir virtualiame pasaulyje. Ekspertai sako, kad vaikų auklėjimo sėkmės receptas slypi pusiausvyroje tarp švietimo ir protin...
2023/06/01

Nuo birželio 1 d. įmokos „Sodrai“ grynaisiais pinigais – tik „Perlo“ terminaluose

Nuo birželio 1 d. nebelieka galimybės įmokų „Sodrai“ mokėti grynaisiais pinigais Lietuvos pašte. Įmokas „Sodrai“ grynaisiais pinigais galima sumokėti „Perlo“ terminaluose.
2023/06/01

Seimas pradeda apkaltos procesą Seimo nariui P. Gražuliui

Seimas nusprendė pradėti apkaltos procesą Seimo nariui Petrui Gražuliui ir kreiptis į Konstitucinį Teismą išvados, ar šio parlamentaro konkretūs veiksmai, nurodyti Seimo specialiosios tyrimo komisijos išvadoje, prieštar...
2023/06/01

VDU Žemės ūkio akademija ir AB „Kauno grūdai“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį

Siekiant abipusiškai naudingos strateginės partnerystės verslo, mokslo, studijų srityse Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) kanclerė prof. Astrida Miceikienė ir AB „Kauno Grūdai“ generalinis direktorius...
2023/06/01

Lenkų ūkininkams apmaudu, kad kaip lietuviai negaus subsidijų už pieną

Lenkijos agrosektoriaus žiniasklaida jau rašo apie šalies ūkininkų apmaudą išgirdus, kad Europos Komisija ruošia pagalbos schemą Lietuvos ir Latvijos pieno gamintojams, tačiau Lenkija yra paliekama už borto.
2023/06/01

„BIOVELA Group“ augino rinkos dalį ir pardavimų pajamas

Mėsos perdirbimo įmonių grupė „BIOVELA Group“ praėjusiais metais ir toliau augino pardavimo pajamas, kurios didėjo 36 proc. ir pasiekė 234 mln. eurų.