Tinkamai stebint ir elgiantis, galima užtikrinti nuotekų vandens kokybę, apie neseniai baigtą projektą „Nuotekų valymo įrengimas šiltnamių sodininkystei“ rašo olandų spauda. Tikinama, kad naujausios valymo technologijos leidžia išvengti pasėlių taršos ir rizikos visuomenės sveikatai.
Pritaikymas
Nuotekų vandens panaudojimas vertinamas kaip svarbi laistymo vandens tiekimo šiltnamių sodininkystėje galimybė. Gero laistymo vandens trūksta. Štai kodėl šiltnamių sodininkystės sektorius ieško sprendimų pagal „Glass Horticulture Waterproof“ inovacijų programą.
Ankstesni „Delft Blue Water“ tyrimai parodė, kad nuotekų vanduo gali būti pritaikytas naudoti šiltnamių sodininkystėje. Dabar baigtame projekte buvo tiriama, kaip galima užtikrinti drėkinimo vandens kokybę. Taip siekiama ne tik eliminuoti pavojus pasėliams bei visuomenės sveikatai, bet taip pat išvengti problemų, susijusių su pirkėjais ir draudėjais, arba antireklamos rizika.
Sumažinta rizika
Remiantis teisės aktais ir augintojų bei užsakovų keliamais reikalavimais, projekte nustatyta, kokius kokybės standartus turi atitikti iš nuotekų išgautas laistymo vanduo. Taip pat buvo atsižvelgta į mikroteršalus. Valant nuotekas atvirkštinio osmoso būdu ir pritaikius papildomą dezinfekcijos etapą, mikrobų, o, tikėtina, ir cheminių medžiagų poveikio žmonėms rizika sumažinama iki priimtino lygio.
Yra žinoma, kad augalų patogenai dažnai yra atsparesni oksidaciniams metodams, nei žmogaus patogenai. Todėl dozė gali būti didesnė, nei tinkama žmonių saugumui. Cheminės taršos rizika taip pat bus sumažinta, derinant šias technologijas. Mažų neįkrautų molekulių, kurios patenka į drėkinimo vandenį, poveikis augalams dėl tikėtinos kenksmingų medžiagų koncentracijos būsiąs nereikšmingas.
Atsakomybė už žalą
Projektas rodo, kad vandens kokybę galima užtikrinti tinkamai stebint, įskaitant membranos vientisumo jutiklį. Jei dėl kokių nors sutrikimų laistymo vanduo nebus tiekiamas numatytomis sąlygomis, augintojas gali reikalauti tiekėjo atsakomybės už tiesioginę žalą. Tai sunkiau padaryti dėl netiesioginės žalos, todėl geros kokybės užtikrinimas pristatymo metu yra labai svarbus.
Projekte taip pat buvo išbandytas socialinis išgrynintų nuotekų, kaip antai šiltnamių sodininkystės drėkinimo vandens, priimtinumas. Be to, buvo sukurtos strategijos, pagal kurias suinteresuotosios šalys galėtų toliau siekti tvaraus vandens naudojimo ir didesnio apyvartumo. Toks išgrynintas vanduo gali pasitarnauti kaip vandens deficito sprendimas.
Parengė Ričardas Čekutis
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos