Ashburn +14,2 °C Debesuota
Trečiadienis, 28 Vas 2024
Ashburn +14,2 °C Debesuota
Trečiadienis, 28 Vas 2024

Šimtametis avilys tapo bityno simboliu

2022/01/01


Apie dvarus daugiausia gali papasakoti istorikai ir paveldo tyrinėtojai. Tačiau apie Joniškio rajone nykstantį Daunoravos dvarą nemažai istorijų gali papasakoti bitininkė Oksana Steponavičienė. Vienas iš tokių pasakojimų – apie šimtametį buvusio dvaro bityno avilį, kuris atkeliavo į bitininkės sodybą.

Avilys mena praėjusius laikus

Daunoriškės kaimo pakraštyje, prie netoli tekančio Vešėtinio upelio, gyvena bitininkė O. Steponavičienė ir jos šeima. Čia yra ir Oksanos bitynas, dar dalis jos avilių įkurdinti Nartaučių kaime, šimtametėje vienkiemio sodyboje, kurioje gyvena bitininkės anyta Ema Steponavičienė. Vasarą bitėms ten rojus – auga šimtametės liepos.

Pernai anyta savo marčiai Oksanai padovanojo seną avilį, kuriam daugiau nei šimtas metų, ir papasakojo įdomią samanomis apaugusio bičių namelio istoriją. Tas avilys kažkada stovėjo Daunoravos dvaro bityne. Dvaro pastatai iškilo XIX amžiuje. Klestėjimo laikais buvo pastatyti 44 įvairios paskirties pastatai, dvaras valdė 2 600 ha žemės, veikė didelis ir pažangus ūkis, laikė produktyvius veislinius galvijus, buvo įveisti sodai ir uogynai. Iki šių dienų išliko begriūvantis medinis ponų namas, dar keli ūkiniai pastatai, pieninė, svirnas. Kadangi Daunoravos dvaras yra regioninės reikšmės paveldo objektas, svarstoma, ar Joniškio rajono valdžiai pavyks prikelti nykstantį dvarą naujam gyvenimui.

Oksana Steponavičienė siunčia naujametinius linkėjimus iš baltu sniegu užkloto bityno

Kai kas į buvusį Daunoravos dvarą važiuoja ieškoti laumžirgių, tyrinėtojai ieško istorijos pėdsakų, o mes šį kartą klausėmės įdomaus pasakojimo apie šimtametį avilį. Paskutinės dvaro valdytojos grafienės Martos Keizerling bitynu rūpinosi sodininkas-daržininkas Krauzė. Jis ir prižiūrėjo biteles. Pasakojama, kad aviliai buvo sunumeruoti ir išrikiuoti netoli upės, ant aukšto skardžio. Šalia stovėjo sodininko namelis. Kai grafienė 1940 m. pasitraukė į Vokietiją, Daunoravos dvaras buvo išdraskytas, išvogtas. Sodininko namelyje apsigyveno kiti žmonės. Į tą sodo namelį atsikėlė rūpestingas žmogus Bajelis, kuris, kaip pasakoja senbuviai, ir toliau prižiūrėjo dvaro bites. Kai nebeliko Bajelio, bitynas buvo apleistas. Kartą patvino upelis, vandens srovė nunešė šimtametį avilį. Žmonės jį ištraukė iš vandens. Avilys atsidūrė Oksanos anytos sodyboje. Jį moteris paremontavo, bet jo nenaudojo bitelėms įkurdinti. Neseniai avilį Ema padovanojo sūnaus šeimai. Taip atsirado Oksanos bityno pavadinimas – „Senojo dvaro avilys“. Istorinė buvusio dvaro bityno relikvija bus rekonstruota ir papuoš O. Steponavičienės sodybą.

Bitininkavimo pamokos – kolūkio bityne

Netikėta ekspozicija baltame Oksanos bityne – Dievo vabalėlių suneštos dovanos

O. Steponavičienė pasakojo, kad bitėmis susidomėjo dar mokydamasi mokykloje. Oksana vasaromis talkino kolūkio bitininkui. Jai teko padirbėti buvusiame Žagarės seniūnijos Daukšių kolūkio bityne. Stropus bitininkas Vytautas Grigutis jaunąją talkininkę mokė, kaip reikia atakiuoti korius, rodė, kaip išsukamas medus, aiškino, koks įdomus yra bičių pasaulis.

O. Steponavičienė džiaugėsi, kad bitininkas V. Grigutis iki šių dienų jai yra mokytojas, patarėjas ir konsultantas. Dabar jie yra tikri bičiuliai, dalijasi patirtimi, aptaria bityno reikalus.

Bitės į Oksanos gyvenimą atėjo visai netikėtai. Jos anyta E. Steponavičienė laikė bites ir sūnaus šeimai kasmet duodavo kibirą medaus. Prieš 11 metų anyta padovanojo avilį su bitėmis ir pasakė, kad daugiau ji medaus nebeduos – patys globokite bites ir kopinėkite medų.

Oksana juokavo, kad šitaip ji buvo priversta išmokti bitininkauti. Iš pradžių patarimų negailėjo anyta, pamokė, kaip reikia prižiūrėti biteles, dar padovanojo vertingą Jono Kriščiūno knygą „Bitininkystė“, kurią Oksana vadina bitininkų biblija. Informacijos ieškojo internete, skaitė straipsnius, dalyvavo seminaruose. Taip pradedančiosios bitininkės sodyboje kasmet vis daugėjo avilių. Dabar O. Steponavičienė turi 34 bičių šeimas.

Oksana 16 metų dirba apskaitininke. Kai grįžta po visų dienos darbų, ji skuba ne į namus, bet pirmiausia eina į sodą apžiūrėti savo bitelių. Stebėdama bites, Oksana pasineria į garsų, kvapų ir spalvų pasaulį. Jai itin mielas bičių dūzgesys. Tai – savotiška terapija ir meditacija. Ji bites vadina Dievo vabaliukais, kurie dovanoja daug gėrybių: medų, duonelę, žiedadulkes, pikį.

„Bitės su žmogumi daro stebuklus: tampi geresnis, ramesnis, – sakė Oksana. – Jos lengvai nepasiduoda žmogaus įtakai, mat turi savo taisykles ir savo gyvenimą. Bitės man suteikė daug džiaugsmo, pilnatvės pojūtį. Savo džiaugsmu dalinuosi su kitais, kasmet Joniškio senelių namams „Santara“ dovanoju medaus.“

Medus su gintaro dulkėmis ir kankorėžiais

Dažnai tenka išgirsti žodžius, kad medus yra ir maistas, ir vaistas. Tą patvirtina ir O. Steponavičienė. Ji stengiasi, kad medus būtų pagardintas įvairiais priedais – žolelėmis, sėklomis ar pumpurais. Ji į medų pabandė įmaišyti pušų pumpurus, kurie tinka kosuliui gydyti, stiprina imunitetą, tik reikia žinoti tinkamą laiką, kada tuos pumpurus skinti, kada atsiveria jų gydomosios galios. Oksana pasidžiaugė, kad pati pirmoji Lietuvoje tokį medų gamina, jam išrinko pavadinimą „Pumpurėlis“, indelis yra užrišamas drobiniu audiniu ir papuošiamas vaškinėmis bitutėmis. Tai – nauja ir originalu. Šiais metais bitininkė savo klientams pasiūlė medaus su kedro riešutais – taip atsirado medus „Gurmanams“. Indelį puošia vaškinis kankorėžis.

Oksana sakė, kad jie kasmet daro medaus tyrimus, turi firminį ženklą produkcijai žymėti, nuolat domisi naujovėmis, skaito įvairią literatūrą. Bitininkė įsitikinusi, kad negalima sustoti vietoje. Pirkėjams patinka plaktas natūralus medus, kuris nesukietėja, lengvai tepasi ant duonos. Klientai vertina medų su šeivamedžio žiedais, sveikatinimui yra skirtas medus su pikiu (propoliu). Pirties mėgėjams patinka medus su gintaro dulkėmis, kurios yra puikus odos šveitiklis. Daugelis pirtininkų ieško Oksanos specialaus medaus „Pirties malonumai“.

Medus iš „Senojo dvaro avilio“ bityno yra paklausus, parduodamas ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje užsienio šalių: Latvijoje, Švedijoje, Olandijoje, Vokietijoje, Airijoje, Danijoje, Norvegijoje. Klientai, norėdami nusipirkti bičių produktų, patys susiranda bitininkę. Šiais metais Oksanos bityno medus pasiekė Angliją, iškeliavo į ekologiškų prekių internetinę parduotuvę.

Bitininkė daugelį metų vis vijosi savo svajonę – ketino įrengti apiterapijos namelį. Tad ateinančią vasarą jos svajonė jau išsipildys. Bitutės gydys visus norinčiuosius.

2022-01-01 ŪP korespondentė Aldona SIREIKIENĖ

Autorės  ir Oksanos STEPONAVIČIENĖS nuotraukos

Oksana Steponavičienė, Daunoravos dvaras, Joniškio senelių namai Santara, Aldona Sireikienė, Ūkininko patarėjas
Dalintis
2024/02/28

Pavojingas kokteilis gali susprogdinti ekonomiką

Suskystintų naftos dujų (SND) akcizo viražai, kai nuo nulinio tarifo jis buvo pakeltas iki beprotiškų aukštumų, o paskui labai nenoriai nuleistas ant žemės, pakurstė įvairių minčių ir svarstymų, kodėl į tokius kraštutinumus pu...
2024/02/28

Valstybinių miškų 2023 m. sanitarinės būklės apžvalga

Valstybinės miškų tarnybos (VMT) Miško sanitarinės apsaugos skyriaus darbuotojai parengė Lietuvos valstybinių miškų 2023 m. sanitarinės būklės apžvalgą. Apžvalga parengta remiantis VĮ Valstybinių miškų urėdijos duomenim...
2024/02/28

Profesionalus fotografas iš Ramygalos R. Dūda: „Mano tikslas parodyti žmonėms, kad jie – gražūs“

Panevėžys (JP.lt). „Pagal pavardę turėjau tapti muzikantu“, – šmaikščiai savo internetinėje svetainėje rašo Rokas Dūda. Tačiau šio fotografo požiūris į savo amatą ne tiek šmaikštus, kiek ...
2024/02/28

Sutelktos pajėgos Baltijos jūroje nuskandintai karo amunicijai surinkti

Po Antrojo pasaulinio karo Baltijos jūroje, pavyzdžiui, netoli Bornholmo baseino, Gotlando gilumos, Gdansko gilumos, Flensburgo fiordo ir Mažojo Belto buvo išmesta apie 40 000 tonų cheminės amunicijos. Nežinomas kiekis į jūrą taip pat buvo ...
2024/02/28

Dirvinis asiūklis – piktžolė ar vaistažolė?

Net neabejoju, kad daugeliui daržininkų dirvinis asiūklis visuomet išliks piktžole, kovojant su ja daržovių lysvėje ar gėlyne, nusvyra rankos. Asiūklio stiebas nariuotas, iš kiekvieno narelio kyšo aplink išsidėsčiusios ...
2024/02/28

Ūkininkai patiria pavojingą psichologinę įtampą – bet kam tai rūpi?

Pratrūkus ūkininkų protestams, politikai mėgina suvaldyti situaciją švelnindami žemės ūkio veiklai keliamus reikalavimus. Visuomenėje netrūksta ir neigiamo protestuojančių žemdirbių vertinimo, nesupratimo. Tuo tarpu užsienio mokslininkai ka...
2024/02/28

NŽT vykdo naujų valstybinės žemės patikėtinių priežiūrą

Nuo šių metų valstybinė žemė miestuose ir miesteliuose patikėjimo teise perduota valdyti savivaldybėms. Joms patikėta teisė sudaryti valstybinės žemės nuomos, panaudos sandorius, priimti administracinius sprendimus, susijusius su patikėjimo...
2024/02/27

Iki Prezidento rinkimų 75 dienos: ne visų būsimųjų kandidatų sąskaitos pilnėja

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) informuoja, kad iki gegužę vyksiančių Respublikos Prezidento rinkimų likus 75 dienoms visi juose kandidatuojantys asmenys bendrai jau yra gavę daugiau kaip 560 tūkstančių eurų.
2024/02/27

EP pritarė planui atkurti 20 proc. ES sausumos ir jūrų teritorijų

Antradienį, vasario 27 d., Europos Parlamento (EP) nariai patvirtino gamtos atkūrimo įstatymą, kuriuo siekiama iki 2030 m. atkurti bent 20 proc. ES sausumos ir jūrų teritorijų, o iki 2050 m. – visas nualintas ekosistemas.