Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

Siūlomi SP pataisymai – pudra ant spuogo

2023/12/29


Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) pateikė Europos Komisijai (EK) derinti papildomą Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (SP) pakeitimą. ŽŪM tikina, kad jis parengtas atsižvelgus į dabartinę geopolitinę situaciją ir jos sukeltos krizės padarinius, sudėtingą situaciją pieno sektoriaus rinkoje, žemės ūkio vystymui nepalankias klimato sąlygas. Esą taip pat atsižvelgta į kylančius sunkumus dėl besikeičiančių ūkininkų ir kitų paramos gavėjų poreikių, atliekamą pirmųjų SP įgyvendinimo metų stebėseną ir 2023 m. pasėlių deklaravimo rezultatus. Kiek šie pakeitimai, jei jiems pritartų EK, iš tiesų pagerintų ūkininkavimo sąlygas, „Ūkininko patarėjas“ paprašė pakomentuoti siūlomus pakeitimus analizavusį Lietuvos ūkininkų sąjungos Pakruojo skyriaus pirmininko pavaduotoją, ūkininką Gedą ŠPAKAUSKĄ:

„Tai labiau kosmetiniai pataisymai, o esminių pokyčių, kad būtų naikinami kokie nors pertekliniai reikalavimai ar būtų atsisakoma kurių nors ekoschemų, jos iš esmės būtų koreguojamos, to nėra. Tad jei EK ir patvirtins pataisas, iš esmės SP nesikeis. To tikėtis ir nereikėjo – praėjo tik vienas sezonas ir ūkininkai susitaikė su tokia situacija bei įsigilino į geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB), ekologinių sistemų (ekoschemų) reikalavimus. Daugmaž jau įsivaizduoja, kokia yra paramos sistema, kai kurie jau yra prisiėmę ir įsipareigojimus 3 ar 4 metams. Tad esminių pokyčių tikėtis tikrai neverta. Bet negalima sakyti, kad pokyčių iš viso nėra.

Prašoma, kad GAAB 2 – „Durpynų ir šlapynių apsauga“ – reikalavimų taikymas būtų atidėtas dar metams ir būtų taikomas ne nuo 2024 m., o nuo 2025 m. Matyt, ŽŪM išgirdo žemdirbius ir pati pastebėjo, kad reikalavimo taikymui dar nėra pasirengta – neparuošti tikslūs žemėlapiai, ūkininkai nėra pasirengę vykdyti reikalavimus.

Prašoma GAAB 7 – „Sėjomaina ariamojoje žemėje“ – leisti atsėliuoti bent 35 proc. plotų, kai ūkis nedalyvauja ekoschemoje „Augalų kaita“, o likusiuose 65 proc. būtų taikoma augalų kaita. Tai labai svarbu, nes nuo pat SP įgyvendinimo pradžios žemdirbiams kildavo daugiausia klausimų būtent dėl atsėliavimo – kodėl pas mus yra labiau ribojama, kai kitos valstybės yra pasirinkusios kiek liberalesnę tvarką. Juolab kad ne viskas priklauso nuo pačių žemdirbių – visą laiką mūsų veiklai didžiulės įtakos turi gamtoje vykstantys procesai. Gali ir geriausiai viską susiplanuoti, net be jokio atsėliavimo, bet nutinka nenumatytų dalykų – pasėliai nušąla, neišdygsta, užmirksta, ir tenka atsėliuoti, nes kitos išeities nebūna.

Žemdirbiams labai svarbu, kad yra numatyta didinti išmokas už GAAB 8 – „Kraštovaizdžio elementų išlaikymas“ – reikalavimų laikymąsi. „Kraštovaizdžio elementai“ buvo labai nepopuliarūs – deklaracijose pasirinkta tik apie 6 proc. nuo numatyto ploto. Tad gal, padidinus išmokas, jie ūkininkams bus labiau priimtini. Bet tik truputį, nes išmokos didėtų labai nedaug, o kraštovaizdžio elementai, neduodami jokių pajamų, reikalauja iš žemdirbių papildomų išlaidų – reikia juos prižiūrėti. Reikia turėti ir įrangos, technikos jiems prižiūrėti, degalų technikai, jau nekalbant apie skiriamą laiką darbams. Tad nemanau, kad ši priemonė bus populiaresnė.

Vis vien populiariausiu negamybiniu reikalavimu taps reikalavimas turėti žaliojo pūdymo plotus. Nors jis ir neduoda jokio derliaus, bet visgi duoda tam tikros naudos – gerėja dirvožemio struktūra.

Yra ir ne itin žemdirbius džiuginančių siūlomų pakeitimų – jei ūkis ekoschemų reikalavimus taiko daugiau kaip 300 ha plote, yra numatyta 15 proc. mažinti kompensacines išmokas. Taip atsiranda savotiškos „lubos“, nuo kurių mažesnieji ūkiai nenukentės, tačiau didesniems tai vargu ar patiks.

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Redakcijos nuotrauka

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/03/04

Vieni protestuoja, kiti – puotauja

Tuo metu, kai viena žemdirbių skėtinė organizacija – Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) – planavo ūkininkų protesto akcijas, kurios dabar vilnija po visą Europą, kita – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) – ruošėsi dviejų dienų ko...
2024/03/04

Bendruomenės iniciatyva Klaipėdos rajone – pirmieji savarankiško gyvenimo namai

Klaipėdos rajone duris atveria pirmieji savarankiško gyvenimo namai. Savivaldybė jau pasirašė akreditavimo sutartį su kaimo bendruomene „Smilgynai ir kaimynai“, o apgyvendinimo paslaugas pirmieji klientai čia galės gauti ...
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...