Ashburn +20,8 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024
Ashburn +20,8 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024

Smūgis elektros rinkos liberalizavimui

2022/08/09


Loterijų organizatoriai elektros tiekimo rinkoje sužaidė pagal savo verslo taisykles. Žmonės pasirašinėjo sutartis su nepriklausomais elektros energijos tiekėjais – pirko loterijos bilietus. „Perlas Energija“ bilietas buvo nelaimingas.

Apie 180 tūkst. klientų turinčio nepriklausomo elektros tiekėjo „Perlas Energija“ pranešimas apie keičiamas sutartis – pasirinkusieji fiksuotas kainas bus perkelti į kintamos kainos planą – sukėlė sumaištį ne tik tarp šį elektros tiekėją pasirinkusiųjų, bet ir tarp politikų, verslo atstovų. Mat toks visuotinis sutarčių keitimas kvepia ne kuo kitu, o tik elektros tiekėjo bankrotu, tik kol kas nelabai norima tai pripažinti.

Perlas Energija, elektros tiekėjas, Vilius Juraitis, Ignitis, Vidmantas Jankauskas

Neišgyvena

Penktadienį UAB „Perlas Energija“ klientams išplatintame laiške teigiama, kad elektros tiekėjas naikina fiksuotos kainos planus ir esamiems, ir būsimiems klientams. Visi esami klientai yra perkeliami į kintamos kainos planą „Birža“. Naujas elektros planas įsigalios nuo rugsėjo 5 d.

Surengtoje spaudos konferencijoje nepriklausomo elektros tiekėjo UAB „Perlas Energija“ vadovas Vilius Juraitis aiškino, kad toks jų sprendimas atsisakyti klientų dažniausiai pasirinktų fiksuotos kainos planų reiškia, kad klientai mokės realią elektros kainą. Tokį įmonės žingsnį lėmė nuo praėjusių metų sparčiai brangę energetiniai resursai. Pavyzdžiui, vidutinė TTF indekso dujų kaina, palyginus su pernai metų liepos mėn. ir šių metų liepos mėn., augo 360 proc.: 2021 m. liepą buvo 36,02 Eur/MWh per mėnesį, 2022 m. liepą jau siekė 165,79 Eur/MWh. „Kai kainos auga ne po kelis, o dešimtimis procentų per mėnesį, arba kai kuriomis dienomis ir kartais, vartotojams teikti fiksuotos kainos planų tampa nebeįmanoma“, – viešai tikino V. Juraitis, tvirtindamas, kad toks jų sprendimas nereiškia, jog įmonė traukiasi iš nepriklausomų elektros tiekėjų gretų – jie ir toliau ketina tiekti elektros energiją, tik jau kiek kitokiomis sąlygomis.

V. Juraitis spaudos konferencijoje tikino, kad bendrovė išnaudojo visus vidinius resursus, todėl esanti priversta priimti sudėtingą sprendimą, kokį esą jau seniau yra priėmę kiti, mažesni elektros energijos tiekėjai Lietuvoje. Esą, turėdami su birža susietos kainos planą, klientai galės aiškiai matyti kainos pokyčius biržoje ir mokėti realią elektros kainą, žinodami, kodėl kaina yra tokia, kokia yra.

Be to, jie, kaip nepriklausomas elektros tiekėjas, turi teisę keisti sutarties sąlygas vienašališkai. Tai numatyta sutartyse su elektros vartotojais. Todėl „perliniai“ neva nori elgtis sąžiningai ir susiklosčiusioje situacijoje sprendimą keisti sutartis iš fiksuotos kainos į susietos su birža matanti kaip sąžiningiausią įmanomą šiandieniniame kontekste, kai energetikos rinka yra absoliučiai nekontroliuojama.

Nesutinkantieji su sutarties pakeitimais turi teisę per 30 kalendorinių dienų nuo informacijos apie sutarties sąlygų pakeitimą pateikimo pasirašyti sutartį su kitu elektros tiekėju. Tokiu atveju sutartis su bendrove „Perlas Energija“ bus nutraukta automatiškai.

Sutartis vykdyti privalu

Nepriklausomam elektros energijos tiekėjui „Perlas Energija“ informavus savo klientus apie naikinamus fiksuotos kainos planus, pakeičiant juos tiesiogiai su elektros birža susietu planu, Energetikos ministerija (EM) pareiškė, kad kreipsis į Valstybinę energetikos reguliavimo tarybą (VERT) ir Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą (VVTAT), prašydama įvertinti tokio veiksmo teisėtumą.

„Vartotojai, pasirinkdami fiksuotos kainos planus, turėjo lūkesčių, kad tai infliacijos akivaizdoje leis jiems prognozuoti savo išlaidas. Dabar dėl vienašališkų įmonės veiksmų jie to netenka. Aš, kaip ministras, visada būsiu vartotojų ir jų lūkesčių užtikrinimo pusėje“, – pranešime spaudai teigė energetikos ministras Dainius Kreivys.

Pasak jo, EM šiuo metu vertina susidariusią padėtį elektros energetikos rinkoje, o VERT bei VVTAT prašė atlikti teisinį įvertinimą ir užtikrinti vartotojų interesus. „Dėl Rusijos energetinio šantažo aukštos kainos yra daugumos ES šalių problema, tačiau nėra teisinga nepasiteisinusią verslo riziką perkelti ant vartotojo pečių. Vakar VERT konstatavo, kad „Perlas Energija“ priimtas sprendimas yra neteisėtas ir pažeidžia vartotojų interesus. Įmonė privalo kuo skubiau nutraukti neteisėtus veiksmus“, – tvirtino ministras.

EM vartotojams primena, kad jie visada turi galimybę keisti elektros energijos tiekėją, ir ragina kitus rinkos tiekėjus teikti patrauklius fiksuotos kainos pasiūlymus. Sutartis su nepriklausomu tiekėju pasirašę trečiojo liberalizacijos etapo klientai gali be jokių pasekmių grįžti į visuomeninį tiekimą.

Ir be EM raginimo VERT netruko atkreipti vartotojų dėmesį, kad, rinkoje išaugus elektros energijos produkto kainai, nepriklausomi elektros energijos tiekėjai gali teikti siūlymus keisti jau sudarytų sutarčių sąlygas, t. y. fiksuoto tarifo sutartis keisti į tiesiogiai su birža susietą planą, tačiau tam būtinas vartotojo sutikimas. Sutikimas (arba nesutikimas) turi būti išreikštas raštu, pabrėžia VERT. Ji kviečia vartotojus aktyviai rūpintis savo teisėmis. Elektros energijos vartotojas, gavęs informaciją apie tiekėjo ketinimą pakeisti sutarties sąlygas, turi teisę per 30 dienų raštu ar elektroniniu paštu atsakyti tiekėjui. Jis gali pritarti arba nepritarti pasiūlytam sutarties pakeitimui, nepritaręs pasiūlytam sutarties pakeitimui turi teisę nutraukti sutartį. Vartotojui išreiškus nepritarimą pasiūlytam sutarties pakeitimui, tačiau nenurodžius, kad pageidaujama nutraukti sutartį, lieka galioti tokios sutarties sąlygos, dėl kurių šalys jau yra sutarusios, teigia VERT.

Ji ragina nepriklausomus tiekėjus laikytis teisės aktuose nustatytos sutarčių sąlygų keitimo ir sutarčių nutraukimo tvarkos, nepiktnaudžiauti verslininko kaip stipresniosios sutarties šalies padėtimi ir tokiais savo veiksmais nediskredituoti elektros rinkos liberalizacijos proceso. VERT teigia kontroliuosianti, kaip nepriklausomi elektros energijos tiekėjai vykdo sutartinius įsipareigojimus.

VERT, nustačiusi, kad UAB „Perlas Energija“ ar kiti tiekėjai piktnaudžiauja savo padėtimi dėl sutarčių sąlygų keitimo, imsis visų įmanomų būtinų priemonių, kad apsaugotų ir apgintų vartotojų teises ir teisėtus interesus, rašoma tarnybos pranešime. Taip pat primenama, kad VERT už valstybės reguliuojamosios energetikos veiklos elektros energetikos sektoriuje pažeidimus elektros energetikos įmonėms skiria veiksmingas, proporcingas ir atgrasančias sankcijas.

Energetikos viceministras Albinas Zananavičius viešai teigė, kad po VERT išaiškinimo susidaro įspūdis, jog „pasiūlytas „Perlo Energijos“ sprendimas gali tikrai turėti įstatymo pažeidimo požymių, bet galutiniai teisiniai verdiktai bus pateikti šiek tiek vėliau“. Viceministro teigimu, patvirtintos taisyklės neleidžia imtis tokių veiksmų, kurių ėmėsi „Perlo Energija“, todėl teisės aktų keisti neplanuojama. Jis taip pat teigė, kad elektros rinkos liberalizavimas Lietuvoje sutapo su pakankamai sudėtinga situacija, tačiau liberalizavimo atidėjimas šiuo metu rimtai nėra svarstomas, nes tai sukeltų papildomą sumaištį.

Pavyzdžiu neseks

Birželio 26 d., pasibaigus nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimui, bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) duomenimis, 85,7 proc., arba 634 tūkst., šio etapo vartotojų pasirašė sutartis su nepriklausomais tiekėjais. Daugiausia jų rinkosi „Ignitį“, su kuriuo buvo sudaryta 786,6 tūkst. sutarčių, su „Perlas Energija“ – 178,5 tūkst. sutarčių, „Elektrum Lietuva“ – 98,6 tūkst., o su „Enefit“ – 96 tūkst. sutarčių.

Kiti nepriklausomi elektros tiekėjai paskelbė, kad sekti „Perlas Energija“ pėdomis kol kas neketina. Dalis jų teigė esantys pasirengę pateikti pasiūlymus į kintamos kainos planą perkeltiems „Perlas Energijos“ vartotojams.

Anot „Elektrum Lietuva“ vadovo Martyno Gigos, jų bendrovė veiklą tęsia įprastai, jokių drastiškų pokyčių ar masinio planų keitimo neplanuoja.

M. Giga tikino, kad energetikos rinka yra specifinė sritis, šiuo laikotarpiu reikalaujanti ypač stiprių kompetencijų elektros kainų valdymo klausimu. Tad jų bendrovė toliau laikosi pozicijos, kad elektros kainą namų ūkiams labiausiai apsimoka užfiksuoti, nes jos kilimo kryptis išlaiko savo vektorių.

„Esame pasiryžę skirti maksimalų dėmesį, pastangas ir tiek laiko, kiek jo reikės, kad padėtume vartotojams, kurie ne savo noru nuo rudens patenka į biržos kainų loteriją“, – teigė M. Giga.

Vakar „Elektrum Lietuva“ paskelbė, kad „Perlas Energijos“ vartotojams siūlo 36 mėn. terminyotas sutartis, kas mėnesį mokant po 38,3 ct/kWh (be valstybės kompensacijos). Tai, kad savo jau sudarytų sutarčių sąlygų klientams nekeis, agentūrai BNS sakė ir „Ignitis grupės“ ryšių su visuomene vadovas Artūras Ketlerius. Anot jo, jei klientas pasirinko fiksuotą planą, tai pagal tą planą ir mokės už suvartotą elektros energiją.

Negana to, „Ignitis“ vakar pateikė alternatyvą „Perlas Energija“ klientams, kurie nuspręs nesutikti su sutarties sąlygų pakeitimu ir nutrauks sutartį. Naujasis planas galios 40 mėnesių – pirmuosius keturis mėnesius nuo rugsėjo 1 d. vienos laiko zonos planą pasirinkusiems gyventojams taikoma kaina bus 33 ct/kWh (su valstybės kompensacija – 24 ct/kWh). Nuo 2023 m. 36 mėnesius būtų taikoma 39,5 ct/kWh kaina. Sutartį bus galima sudaryti nuo šio trečiadienio iki rugpjūčio 28 d.

Tai, kad nemato pagrindo keisti jau sudarytų sutarčių, nes bendrovė įvertino galimas rizikas rinkoje, BNS tvirtino ir „Enefit“ vadovas Vytenis Koryzna. Vakar bendrovė „Perlas Energijos“ vartotojams pasiūlė sudaryti 6 metų terminuotas sutartis, kas mėnesį mokant po 33 ct/ kWh (be valstybės kompensacijos).

Pakvipo neskaniai

Vos pasirodžius UAB „Perlas Energija“ pranešimui apie vienašališką sutarčių su klientais keitimą, socialiniuose tinkluose užvirė karšta diskusija. Joje Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius teigė, kad „Perlas Energija“ sutarčių su vartotojais sąlygų vienpusis keitimas turėtų būti laikomas tiekėjo veiklos nutraukimu. „Tai reiškia, kad turėtų būti panaudotas bendrovės prievolių užtikrinimas (garantija), kompensuojant klientų nuostolius arba kitų tiekėjų nuostolius, jei jie perims „Perlas Energija“ klientų aptarnavimą anksčiau sutartomis sąlygomis. Priešingu atveju turėsime milžinišką smūgį elektros tiekimo liberalizacijos reputacijai“, – socialiniame tinkle dėstė M. Nagevičius.

Advokatas Dominykas Vanhara atkreipė dėmesį į tai, kad „Perlas Energija“ apie keičiamas sutartis pranešė penktadienio popietę, kai „visi jau pakuojasi daiktus į sodybėles ar palangėles“, tikintis, kad per savaitgalį iki pirmadienio viskas pasimirš ir aprims.

„O kas nutiko? O nutiko paprastas dalykas – kai dėl elektros rinkos „liberalizavimo“ buvo sudarytos sąlygos ateiti į šią rinką iš esmės bet kam, – socialiniame tinkle rašė D. Vanhara. – Sakote, ne bet kam? O ką bendro su elektra turi loterijos bilietų pardavėjai? Pavyzdžiui, jei nori ateiti į tradicinės bankininkystės rinką, į tokią rinką gali ateiti tik turėdamas bent keliasdešimt milijonų eurų, turėdamas kietą vadovą bankininkystėje, kietą valdybą ir kt. O čia – prašom, įsteigiamas naujas UAB‘as su 100 000 Eur įstatiniu kapitalu, pasamdyti 6 darbuotojai, kai akcininkai anksčiau arčiausiai elektros rinkos buvo nebent tuomet, kai patys įjungdavo elektros kištuką į rozetę. Verslo planas labai paprastas – kadangi elektros kaina rinkoje buvo ir taip labai aukšta, todėl nemažai kas prognozavo, kad kainos turėtų kristi, pradedi siūlyti planus vartotojams su fiksuota kaina, pritraukti daug vartotojų ir lauki: kainos rinkoje kris – pas tave vartotojai visi su fiksuotomis kainomis, vadinasi, pardavinėsi jiems su dideliu antkainiu, iš to daug uždirbsi. Kainos kils – skelbi, kad nutrauki visus planus ir pardavinėji pagal biržos kainas. Nepatinka – kreipkis į teismą, pasibylinėsim, blogiausiu atveju išsikelsim bankroto bylą ir ką prarasim – tai 100 000 Eur... O ką reikėjo padaryti – tai bent jau į elektros tarpininkavimo rinką neprileisti vienadienių UAB‘ų.“

Išeitis viena – bankrotas

„Ūkininko patarėjo“ kalbintas energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas neslėpė, kad tokioje situacijoje, kokia susidarė UAB „Perlas Energija“, jis įžvelgiąs vienintelę išeitį – bankrutuoti. „Tai buvo savotiška loterija: žmonės pasirašinėjo sutartis – pirko loterijos bilietus. Ir paaiškėjo – jie laimėjimo neatnešė, todėl siūloma bandyti dar kartą, bet skubėti to daryti nereikėtų – reikėtų nenusileisti, reikalauti kompensacijos, sutarčių laikymosi. Pateiktas pasiūlymas nėra viliojantis, vertinant, kokios kainos dabar yra biržoje ir kaip ilgai jos išsilaikys“, – aiškino V. Jankauskas.

Jo nuomone, susiklostyti tokiai situacijai sąlygos buvo sudarytos dar tuomet, kai buvo rengiamos taisyklės, pagal kurias buvo atrenkami galimi nepriklausomi elektros tiekėjai. „Jau tuo metu, kai tiekėjus rinkosi komerciniai vartotojai, buvo susidariusi panaši situacija. Ir tuomet keletas neįvertinusių savo galimybių elektros tiekėjų bankrutavo. Dabar ji kartojasi. Tik tuomet buvo kiek kitokia situacija elektros rinkoje – elektros kainos taip sparčiai neaugo. Dabar jos tiesiog šuoliuoja aukštyn“, – pastebėjo V. Jankauskas. Pasak jo, ekspertai dar pernai Vyriausybei siūlė stabdyti liberalizavimą, neversti vartotojų rinktis nepriklausomo elektros tiekėjo. Tačiau į tokias rekomendacijas buvo tik ranka numota.

Energetikos eksperto prognozėmis, panašių atvejų Lietuvos elektros rinkoje dar gali pasitaikyti, nes tokiomis sąlygomis, kokios yra susiklosčiusios dabar, lengviausiai išlikti gali tik patys stambiausi nepriklausomi elektros tiekėjai, kurie į šią sritį atėjo gerai įvertinę situaciją, galimus iššūkius, – Lietuvos „Ignitis“, latvių valdoma „Elektrum Lietuva“ ir estiška „Enefit“. „Jie ne tik yra sukaupę patirties, bet ir patys užsiima elektros gamyba. Tie laikai, kai buvo galima uždirbti vien iš tarpininkavimo mokesčio, manau, jau praėjo“, – tikino V. Jankauskas.

  Redakcijos nuotrauka 2022.08.09 ŪP vyr. redaktoriaus pavaduotojas Kazys KAZAKEVIČIUS

Susijusios temos - skaitykite: Perlas Energija, elektros tiekėjas, Vilius Juraitis, Ignitis, Vidmantas Jankauskas

Dalintis
2024/05/23

Ne medžioklės sezono vilkams nebūna

Gyvenimas sukasi nenutrūkstamu ratu – ūkininkai augina gyvulius, o vilkai, pasitaikius progai, juos pjauna. To negali sustabdyti nei padidintos medžioklės kvotos, nei probleminių vilkų paėmimas iš gamtos, nei elektrinės tvoros. Pasitv...
2024/05/23

Šaulių priesaika toli nuo Tėvynės: nori stiprinti Lietuvos gynybinę galią

Gegužės 24-ąją Lietuvos šaulių sąjungos gretas papildys nauji broliai ir sesės Suomijoje – Helsinkyje, LR ambasadoje, šaulio priesaiką duos mūsų tautiečiai, gyvenantys ir dirbantys šioje šalyje. Šiemet pris...
2024/05/23

Augalams vien šilumos ir drėgmės neužtenka

Pastaruoju metu daug kalbama apie labai gerą žiemkenčių būklę, ypač žieminiai rapsai alsuoja produktyvumu. Tačiau daugybė tarpusavyje susipynusių pokyčių ir veiksnių kelia naujas rizikas ir tam tikrą netikrumą. Šiuolaikinis žemės ūkis susid...
2024/05/23

171 Lietuvos įmonė gaus į 11,3 mln. eurų ES finansavimo savo eksporto galimybių gerinimui

Produkcijos pristatymui užsienio parodose ir eksportui skirtų produktų bei paslaugų sertifikavimui labai mažos, mažos ir vidutinės Vidurio bei vakarų Lietuvos įmonės siekė gauti daugiau nei 20,2 mln. eurų finansavimą. Pagal Inovacijų agentūros pas...
2024/05/23

Įprasmintas devynių kaimų atminimas

Kupiškis („Kupiškėnų mintys“). Gegužės 18 dieną neeilinis susitikimas surengtas Antašavos parapijoje. Čia rinkosi Daršiškių ir dar aštuonių aplinkinių gyvybingų ir išnykusių kaimų gyvent...
2024/05/23

Paviršinio vandens telkinių pakrančių, melioracijos griovių apsaugos juostų deklaravimas pagal 4 GAAB standartą

Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) atkreipia dėmesį, kad 2024 m. gegužės 7 d. įsigaliojo Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų, taikomų nuo 2023 metų, aprašo pakeitimas.
2024/05/23

Daržovės kibiruose: kompaktiška ir patogu

Kai kurie daržininkai bent dalį daržovių augina ne lysvėse, bet kibiruose. Juose be vargo auga pomidorai, agurkai, paprikos, braškės. Ar tikrai toks sprendimas turi pranašumų? Kokių?
2024/05/23

Šerbeto upės ir visiškai sunaikinti sodai Lenkijoje. Ar sulauksime to ir Lietuvoje?

Praėjusį sekmadienį vos per 15 minučių kruša soduose sunaikino absoliučiai visą šių metų derlių, tačiau jos pasekmės vaismedžiams bus juntamos dar kokius dvejus metus. Tai – tikras Armagedonas, sako už galvų susiėmę Lenkijos so...
2024/05/23

Europos tamsiąją medunešę bitę siūloma įrašyti į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą

Lietuvos raudonosios knygos komisija siūlo įrašyti Europos tamsiąją medunešę bitę (Apis mellifera mellifera) į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, kitaip vadinamą Lietuvos raudonąja knyga.