Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Šeimų lankymo specialistė: esame labai arti šeimos ir turime didžiulį jų pasitikėjimą

2024/02/25


„Tai yra labai prasminga ir reikalinga pagalba, kurios reikšmę net sunku būtų tinkamai įvertinti“, – apie Lietuvoje dar naują šeimų lankymo paslaugą sako Irena Stažinskaitė-Glinskienė iš Plungės rajono, viena iš 13 pirmųjų mūsų šalyje šeimų lankymo specialisčių.

Nuo 2022 metų Lietuvoje įgyvendinamas bandomasis šeimų lankymo projektas, finansuojamas 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programos „Sveikata“ lėšomis. Paslauga teikiama besilaukiančioms, pagimdžiusioms ir vaikus iki dvejų metų auginančioms šeimoms 16-oje savivaldybių. Šeimos lankymo specialistai šiuo metu lanko daugiau nei 300 šeimų, kurios dalyvauja bandomuosiuose šeimų lankymo modelio diegimo projektuose. Visoje šalyje šią paslaugą planuojama teikti nuo 2025 metų gegužės.

„Bandomasis projektas parodė didžiulį šios paslaugos poreikį Lietuvoje. Džiaugiamės galėdami pasiūlyti įrankį, kuris leidžia suteikti realią pagalbą ne tik prižiūrint kūdikį, bet ir rūpinantis tėvų fizine bei psichine gerove“, – sako projektą administruojančios Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos programų skyriaus vadovė Sandra Remeikienė.

Remiantis užsienio šalių patirtimi specialias žinias įgiję sveikatos priežiūros specialistai pirmą kartą besilaukiančioms, nepilnametėms, vienišoms ar nepasiturinčioms mamoms, socialinės rizikos šeimoms padeda sumažinti galimas rizikas arba jų išvengti, saugiai pasirūpinti mamos ir vaiko sveikata, suformuoti gerus motinystės įgūdžius.

„Mes esame šeimos medikai, turintys didžiulį šeimos pasitikėjimą, kurį, žinoma, reikia užsitarnauti. Esame labai arti šeimos ir galime laiku užbėgti už akių tokioms problemoms, kaip pogimdyvinė depresija ar žindymo sunkumai“, – pasakoja 27 metų akušerės patirtį turinti I.Stažinskaitė-Glinskienė.

Jos nuomone, moterims labai reikia pagalbos ir žinių gerokai anksčiau – tinkamai jas parengiant gimdyti ir tapti mamomis. Kai moteris žino, kas kiekvieną gimdymo sekundę vyksta su jos kūnu, žino, kad jos tikslas – padėti vaikeliui ateiti į šį pasaulį, gimdymą ji priima kur kas ramiau ir drąsiau.

Dar viena labai jautri ir atidaus žvilgsnio reikalaujanti tema – santykiai šeimoje gimus kūdikiui. Specialistė pasakoja, kad kyla įvairiausių psichologinių problemų, ypač su kitais šeimoje augančiais vaikais.

„Randi šeimą, kurioje niekas nebesišneka, vaikai visokiausiais būdais protestuoja ir šeimą reikia tiesiog „suklijuoti“. Tada kalbamės su visa šeima ir kiekvienu atskirai, neskaičiuodamos laiko, nes tokių situacijų negalima palikti savieigai“, – pasakoja I. Stažinskaitė-Glinskienė.

Anot jos, pogimdyvinė depresija taip pat būna įvairi: viena gali būti aiškiai išreikšta, kita – vos apčiuopiama ir, jei laiku nesureaguosi, gali įvykti nepataisomų dalykų. Todėl šeimų lankymo specialistai labai atidžiai stebi mamų savijautą ir atitinkamai reaguoja. Kartais užtenka tik nuraminimo, nuoširdaus pokalbio ir viskas stoja į vietas.

Šeimų lankymo specialistai taip pat daro daugybę kitų darbų, kurie net neįeina į jų pareigas, tačiau yra ne mažiau svarbūs. Pavyzdžiui, pataria, pamoko, kaip išvirti vaikui košelę ar padeda dalintis išaugtais kūdikių ir vaikų drabužėliais, nebereikalingais žaislais, priemonėmis ir tampa patikimais patarėjais dar daugeliu kitų klausimų.

„Šeimų lankymo specialistų pagalba yra nepaprastai reikalinga. Gyvename informacijos pertekliaus laikais ir ta perteklinė informacija dažnai mamoms sujaukia protą, o mes esame tie specialistai, kurie sustatome viską į savo vietas, ar tai būtų klausimas apie gimdymo baimes, ar vaiko priežiūros priemones, kad mamytės jų tiesiog per daug neprisipirktų“, – sako pašaukimą naujoje profesijoje atradusi I. Stažinskaitė-Glinskienė.

 

Partnerio turinys

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

IKMIS: pasėlių stebėjimas ir LŽŪKT konsultantų rekomendacijos

Pavasaris vis krečia išdaigas. Belieka tikėtis, kad, sniegui nutirpus, nebus didesnio šaltuko ir sulaukę šiltesnių dienų augalai vystysis visavertiškai. Ūkininkų laukia nemažas iššūkis – persiplanuot...
2024/04/25

Lietuvos parlamentas metams pratęsė sankcijas rusams ir baltarusiams

Rusijai tęsiant karą Ukrainoje, Lietuvos Seimas metams pratęsė nacionalines sankcijas Rusijos ir Baltarusijos piliečiams. Nors būta siūlymų baltarusiams nustatyti naujų ribojimų, parlamentarai jiems nepritarė.
2024/04/25

Investuoti į žemės ūkio valdas ūkininkai gali ir su projekto partneriais – iš viso paramai skirta beveik 100 mln. eurų

Ūkininkai, siekiantys modernizuoti savo ūkius, iki gegužės 31 d. kviečiami teikti paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas&ldqu...
2024/04/25

Tarptautinės operacijos metu sulaikyti vertingas knygas iš Europos bibliotekų grobę asmenys

Šią savaitę Lietuvos, Prancūzijos, Latvijos, Lenkijos, Šveicarijos bei Sakartvelo teisėsaugos pareigūnai įvykdė tarptautinę operaciją, kurios metu sulaikyti, įtariama, organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai, iš Europoje e...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Radviliškio rajone statys „Agrokoncerno“ fermų kompleksą – darbų vertė 52,6 mln. eurų

Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ Radviliškio rajone, Bebrujų kaime, statys modernų 52,6 mln. eurų vertės „Agrokoncerno grupės“ karvių fermų kompleksą. 53 ha ploto sklype plėtojamas kom...
2024/04/25

Vidmantas Janulevičius. Kad Rusija mūsų nepultų

Savaitgalį džiaugėmės, kad JAV Atstovų Rūmai pritarė milijardinei paramai Rusijos užpultai Ukrainai. Nepaprastai svarbus momentas Ukrainai. Ir nors skeptikai vis tiek kabinėjasi prie paramos teikimo formos, bet ne skeptikai galų gale priima pasaul...
2024/04/25

Minint Vaistinių augalų sektoriaus šimtmetį, atidaryta paroda VDU Botanikos sodo parke

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Vaistinių augalų skyrius šiemet švenčia savo šimtąsias metines. Minint šią progą, sodo parkas pasipuošė istorinių nuotraukų ir dokumentų paroda, kurioje peržvelg...