Kaunas -1,6 °C Debesuota
Antradienis, 21 Sau 2025
Kaunas -1,6 °C Debesuota
Antradienis, 21 Sau 2025

Spalviname hortenzijas

2017/06/09


Didžialapės hortenzijos puošnios savo gausiu žydėjimu ir rausvais, violetiniais, mėlynais, baltais žiedais. Dar įdomi, išsiskirianti iš kitų dekoratyvinių augalų, jų savybė, kad kintant dirvožemio pH ar tręšiant rūgščiomis trąšomis, daugumos veislių žiedynai kaip chameleonai keičia spalvą.

Kas lemia žiedų spalvą? Dubravos arboretumo vadovė, dendrologė Valerija Baronienė teigia, kad gėlininkai ir sodininkai seniai žino, kad didžialapių hortenzijų, kaip jokių kitų augalų, žiedų spalva priklauso ne tik nuo genetinių savybių, bet ir nuo dirvožemio. Svarbu jo rūgštingumas, aliuminio, fosforo ir azoto jonų koncentracija. „Spalvai įtakos turi ir apšvietimas. Ilgiau ir ryškiau žydi daliniame pavėsyje auginamos didžialapės hortenzijos“,– sakė V. Baronienė.

Ruoškitės iš anksto Aliuminis reikalingas mėlynam pigmentui gaminti. Kaip pastebi VDU Kauno botanikos sodo Dendrologijos kolekcijų sektoriaus jaunesnioji mokslo darbuotoja dr. Asta Malakauskienė, paprastai soduose yra pakankamas aliuminio kiekis, tačiau hortenzijos jį sunkiai pasisavina, nes dirvožemiai kalkingi, per aukšto pH. Jei reikia, galima papildomai įmaišyti aliuminio sulfato. Tačiau keičiant tam tikros veislės spalvą į priešingą, tikriausiai neišgausite naujos sodrios vientisos spalvos, kokią galite įsigyti išsirinkę norimos žiedų spalvos veislę. Jei norėsite eksperimentuoti ir keisti žiedų spalvą patys, darykite tai labai anksti, gerokai prieš žydėjimą – nuo vėlyvo rudens ar ankstyvo pavasario.

Pasiseks ne visada Yra keletas veislių, kurios niekada nežydės mėlynais žiedais, kad ir koks dirvožemis būtų. Tai ‘Alpengluhen’, ‘Pia’ ir ‘Kardinal’. Esant rūgštinei substrato reakcijai, kai pH žemas, tokių veislių žiedų spalva būna rausvai violetinių atspalvių. Sakoma, kad baltažiedės veislės spalvai rūgštumas neturi įtakos. „Dėl visų baltais žiedais žydinčių veislių negaliu to patvirtinti, bet ‘White Wonder’ tikrai spalvos nekeičia“, – tvirtina dendrologė A. Malakauskienė.

Kaip spalvinti? Pasak UAB „Jūsų sodui“ direktoriaus Petro Basalyko, pavasarį reikia rūgštiklių su azoto rūgštimi, o vasaros viduryje – rūgštiklių su sieros ar ortofosfato rūgštimi (naudojama 100 ml/10 l vandens) arba tręšti rūgščiomis ir hortenzijoms skirtomis trąšomis, kaip amonio sulfatas. Tinka naudoti specialias trąšas, skirtas hortenzijoms, šilauogėms, rododendrams. Norint išgauti mėlyną hortenzijų žiedų spalvą, patartina rūgštikliu laistyti kas 3 savaites ir pavasarį augalus patręšti amonio sulfato trąšomis, o paskui vasaros pradžioje – granuliuotosiomis kompleksinėmis trąšomis (N:P:K – 4:6:10), kuriose gausu fosforo ir kalio. Vietoj barstomų trąšų galima laistyti ir tirpių 0,2 proc. kompleksinių trąšų tirpalu.

Veislės chameleonės ‘Parsifal’ – žiedai nuo rausvų iki mėlynų arba maišytos. ‘Hamburg’: rūgščioje terpėje – žiedai tamsiai mėlyni, o šarminėje (pH 7) – rausvi. ‘Niedersachsen’ – šviesiai alyviniai arba mėlyni. ‘Kluis Superba’ – augalai labai jautrūs dirvožemio tipui, dažniausiai žiedai rausvi. ‘Blue Wave’: mėlyni, kai labai rūgšti žemė, kitu atveju – rausvai alyviniai.

Pažintis

  • Daugiausia skirtingų hortenzijų rūšių ir veislių Lietuvoje, net 111, eksponuojama VDU Kauno botanikos sode. Iš jų 41 didžialapės hortenzijos.
  • Apsilankę žydėjimo metu (nuo liepos) galėsite plačiau susipažinti su didžialapės hortenzijos mėlynos ir rausvos spalvos veislėmis.
‘Fireworkd Blue’ ‘Qufu’ ‘Dark Angel Blue’ ‘Blue Wave’ (pH 5,5–6,5) ‘Blue Wave’ šarminame dirvožemyje (pH 6,5 ir aukštesnis) ‘Blue Wave’ rūgščiajame dirvožemyje
(pH žemiau kaip 5,5) ‘Kardinal Violet’  
Dalintis