Columbus +13,0 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024
Columbus +13,0 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024

Spalvingi gėlynai lauko induose

2023/06/10


Želdynai gražu, bet ne visur juos galima įrengti. Norisi jaukumo ir terasoje, ir pavėsinėje ar balkone. Sodybose šias erdves madin­ga užpildyti specialiais gėlynais dekoratyviniuose induose. O ką juose sodinti?

Indai ir augalai

Pasak gėlių kolekcininko Vlado Karpa­vičiaus, balkono ir terasų kompozicijoms formuoti galima naudoti įvairius indus: paprastus arba modernius plastikinius lovelius su hidroponika, taip pat pintus krepšelius, metalinius, keraminius ar ko­kybiško plastiko vazonus. Svarbu juos saugiai, tvirtai pakabinti arba tinkamoje vietoje pastatyti, kad nekeltų pavojaus žmonėms, ir, žinoma, kad džiugintų augalų ir pasirinktų indų kompozicija.

„Be pagrindinių, dažnai kompozicijoms naudojamų augalų, galite rinktis ir retokai gėlių deriniuose sodinamus foninius, kurie gali tapti netikėtu akcentu kitų draugijoje arba derėti atskirose indų kompozicijose“, – siūlo V. Karpavičius.

Paprastoji draikūnė pridengia kompoziciją tarsi ažūrinis šydas.

Elegantiškas ažūras

„Pavieniui ir kompozicijose elegancija spinduliuoja pupinių šeimai (Fabaceae) priklausantis dekoratyvus garždenis (Lotus maculata) ‘Gold Flash’, kurio itin puošni, tanki melsvai žalia ažūrinė lapija nusvyra iki metro, – pasakoja kolekcininkas. – Per žiemą išlaikius šviesioje, vėsioje, 10 °C temperatūroje, kitais metais sulauksite gausiai apsipilant įstabiais gelsvai oranžiniais, gerveles primenančiais žiedais.“

Augintojas pataria žiemą vazonuose jų visiškai neuždžiovinti, nes augalas nugelsta ir nukrinta spygliukai. Prieš žiemą negalima formuoti, nebent minimaliai patrumpinti dalį šakų, nes žiedynus garždeniai krau­na ant antramečių ūglių. Mėgsta saulę ir šilumą, neutralios reakcijos substratą (pH 6,5–7,5). Vasarą laistoma ir tręšiama kas 7–10 dienų žydinčioms gėlėms skirtomis trąšomis. Dauginama auginiais. Atvėsus orams, reikia įnešti į kambarį arba šiltnamį.

Baltosios smilgos ‘Green Twist’.

V. Karpavičius siūlo garždenius derinti su lašišiniais ir rausvais žiedais žydinčiomis pelargonijomis, šalavijais, skeptrenėmis, sundavilėmis, jūriniais laibeniais.

Daili ir smulki lapija

Paprastoji draikūnė (Muehlenbeckia complexa) – rūgtinių (Polygonaceae) šeimos dekoratyvinis kambarinis augalas, kilęs iš Naujosios Zelandijos ir Australijos. Gre­ta augantys ir besiplečiantys ploni stiebai gali išsiraizgyti dideliame plote arba svirti žemyn. Žiedeliai – balti, smulkūs, susitelkę nedideliuose pažastiniuose žiedynuose. Kolekcininkas pastebi, kad draikūnės puikiai užpildo tarpus tarp stambių ir ryškių augalų.

Vasarą gerai auga nesaulėtoje vietoje balkone, terasoje. Galima sodinti lauko vazonuose ir loveliuose, pakabinamuose krepšiuose kartu su vienmetėmis gėlėmis. Patartina saugoti nuo vidurdienio saulės.

Garždenio ‘Gold Flash’ ir puikūno kompozicija lauko vazonuose.

Laistoma gausiai ir kas 3–4 savaites trę­šiama. Rudenį ir žiemą šie augalai nebetrę­šiami, laistomi saikingai, geriausiai žiemoja šviesiuose ir vėsiuose (10–15 ºC) kamba­riuose. Galima persodinti kasmet arba kas dvejus metus į durpinį substratą, pagerintą ilgalaikėmis, lėtai tirpstančiomis trąšomis.

Žalieji fontanai

Kolekcininko teigimu, kuriant natūralią gamtą primenančias kompozicijas, itin tiks greitai auganti ir pakabinamuose krepšiuo­se ar pastatomose vazose svyranti baltoji smilga (Agrostis stolonifera) ‘Green Twist’, priklausanti miglinių (Poaceae) šeimai.

Dėl greito augimo ji dažnai vadinama bambuku. Šis foninis augalas dekoratyviais lyg plaukai svyrančiais stiebais su gausia lapija mėgsta pusiau saulėtą vietą ar dalinį pavėsį ir drėgną substratą. Gali užaugti iki 1,5–2 m, lengvai formuojama ir genima. Įdomi ir margalapė forma.

Viksvuolės ‘Little Prince’ puikiai auga induose su vandeniu, o užmaskuoti gali svyrantys augalai.

Šiuos greitai augančius augalus geriau auginti atskirai – kaip žaliuosius veržlius fontanus ar originalias natūraliai atrodan­čias kolonas. Greta derinti prie aplinkos vazonuose pasodintus įvairius dekoraty­vinius augalus.

Vandens suviliota

„Viksvuolė (Cyperus prolifer) ‘Little Prince’ – viksvuolinių (Cyperaceae) šeimos augalas, daugelio vadinamas papirusu, vasarą džiugina išvaizdžiais skėčio for­mos žiedynais. Šie augalai puikiai auga baseinėlyje, sodinu iki 10 cm gylyje arba derinu kompozicijose. Užauga iki 40– 80 cm aukščio ir 20–40 cm pločio, – sako V. Karpavičius. – Papirusą, atskirai nuo kitų augalų, įstatykite į indą su vandeniu ir užmaskuokite jį svyrančiais augalais.“

Augintojas pataria pavasarį viksvuoles persodinti į durpių substratą (pH 6,0–6,5). Nuo balandžio pradžios iki rugpjūčio pabaigos kas 10 dienų tręšti komplek­sinėmis trąšomis su mikroelementais. Žiemą viksvuoles parsinešti į kambarį. Jei patalpa vėsesnė, geriausia laikyti sausai ir saikingai laistyti.

Žemyn svyrantis ‘Green Twist’ tarsi žaliasis krioklys.

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Vlado Karpavičiaus nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/04/19

Investavimas į naujausias technologijas tampa neatsiejamas nuo žemės ūkio veiklos sėkmės

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas lankėsi žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambyno“ karuselinės melžimo aikštelės atidarymo renginyje. Šis penkis ūkius vienijantis pieninės galvijininkystės kooperatyvas, veikiantis ja...
2024/04/19

Seismologiniai duomenys rodo, kaip stipriai žmogaus veikla keičia net Žemės gelmes

„Žemės drebėjimai kyla ne tik dėl geologinių priežasčių, bet ir dėl žmogaus veiklos, tarkim, išgaunant žemės gelmių išteklius. Tad seisminiai stebėjimai būtini ir mūsų šalyje – jie svarbūs tiek mokslui, tiek visuom...
2024/04/19

Ūkininkai Vilė ir Vidmantas Navickai apie gyvenimo etapus jungiančias vertybes

Iš kartos į kartą perduodamas atsakingas požiūris į žmones ir gyvulius, pasitikėjimu ir pagarba grįstus santykius, darbą, aplinką – svarbios Alytaus r. ūkininkaujančių Vilės ir Vidmanto Navickų gyvenimo etapus jungiančios vertybės. Ji...
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

Dzūkai jau kviečia grybauti

Dzūkijos nacionaliniame parke balandžio 20 d. prasidės grybavimo sezonas. Direkcija kviečia eiti miškan ir ieškoti pavasarinių grybų. Vieni tokių – bobausiai.
2024/04/19

KT vertins, ar kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) ėmėsi svarstyti, ar parlamento įteisintas kailinių žvėrelių verslo draudimas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.
2024/04/19

Šienligės rizikos „banginiai“ – kaip juos suvaldyti?

Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, kad šienligę pavyks suvaldyti inovatyviomis priemonėmis. Dažniausiai minimi trys pagrindiniai alergijos žiedadulkėm...
2024/04/19

Susietosios paramos už plotą reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia dėmesį į svarbiausius susietosios paramos už plotą reikalavimus.
2024/04/19

„Vičiūnai“ pasitraukė iš Rusijos

Po beveik dvejus metus trukusio pardavimo proceso „Vičiūnų grupė“ pardavė Rusijos Kaliningrado srityje veikiantį fabriką ir septyniose valstybėse veikiančias logistikos bei prekybos įmones. Tokiu būdu bendrovė visiškai pasitrauk...