Ashburn +9,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +9,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Stiprinama pagalba mamoms, patiriančioms psichologinių sunkumų nėštumo ir pogimdyminiu laikotarpiu

2023/09/14


Siekdama stiprinti pagalbą nėščiosioms ir pagimdžiusioms moterims, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) inicijuoja teisės aktų pakeitimus ir kitas priemones, siekiant laiku atpažinti psichologinius sunkumus, stiprinti artimųjų ir visuomenės palaikymą ir supratingumą bei užtikrinti veiksmingą ir savalaikę specialistų pagalbą.

„Lietuvoje atlikti tyrimai rodo, kad viena iš penkių pagimdžiusių moterų turėjo reikšmingų pogimdyminės depresijos simptomų, o pastarojo laiko skaudūs įvykiai rodo, kad ši problema vis dar nepakankamai atpažįstama ir pagalbos teikiama per mažai. Spręsti šiai problemai svarbus tiek institucijų, tiek ir visuomenės dėmesys ir įsitraukimas. Tėvams ir šeimoms ypač svarbus artimųjų ir visuomenės supratingumas ir palaikymas, o ministerijos inicijuojami teisės aktų pakeitimai ir kitos priemonės prisidės prie geresnės informacijos sklaidos ir pagalbos prieinamumo“, – teigė SAM Psichikos sveikatos skyriaus vedėjas Ignas Rubikas.

Inicijuojamais teisės aktų pakeitimais siūloma nustatyti, kad asmens sveikatos priežiūros specialistai, vykdantys nėščiųjų ir vaikų sveikatos patikrinimus, turėtų išsamiau vertinti nėščiosios ar mamos psichologinę sveikatą ir prireikus nukreipti specialistų pagalbai. Ministerija jau pradėjo teisės aktų rengimą ir derinimą su šeimos gydytojų, akušerių, psichikos sveikatos ir kitų specialistų organizacijomis bei nevyriausybiniu sektoriumi, o suderintus sprendimus numatoma paviešinti iki rugsėjo pabaigos.

Prioritetas – laiku įvertinti situaciją ir suteikti reikalingą informaciją

SAM pakartotinai primena asmens sveikatos priežiūros įstaigoms, teikiančioms stacionarines akušerijos paslaugas, visais atvejais išrašant pacientę ją informuoti (žodžiu ir įteikiant lankstinuką) apie pogimdyminės depresijos požymius ir pagalbos galimybes. Siekiant užtikrinti šios pareigos sklandesnį vykdymą, numatoma šioms įstaigoms iš naujo išplatinti lankstinukus, parengtus kartu su šioje srityje dirbančiomis nevyriausybinėmis organizacijomis. Šių veiksmų kontrolę numatoma aptarti tiesiogiai su įstaigų atstovais artimiausiame Perinatologijos integruotos sveikatos priežiūros stebėsenos komiteto posėdyje.

Numatoma keisti nėščiųjų sveikatos tikrinimo reikalavimus, apibrėžtus „Nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros tvarkos apraše“, taip pat „Vaikų ir pilnamečių mokinių, ugdomų pagal bendrojo ugdymo programas, sveikatos tikrinimo tvarkos aprašą“ ir kitus teisės aktus. Juose numatoma įpareigoti specialistų komandas pasiteirauti nėščiųjų bei mamų apie jų psichologinę (psichikos) sveikatą, įvertinti pogimdyminės depresijos simptomus ir prireikus informuoti ar nukreipti, kur galima gauti pagalbą.

Siekiant užtikrinti tinkamą specialistų pasirengimą atlikti šias naujas funkcijas, numatoma ir toliau organizuoti mokymus specialistams. Iki šiol SAM iniciatyva jau apmokyta beveik 400 specialistų – šeimos gydytojų, akušerių, gydytojų akušerių-ginekologų, slaugytojų ir kitų profesinių kvalifikacijų specialistų, o iki ateinančių metų pabaigos numatoma apmokyti dar bent antra tiek.

Šeimos narių psichikos sveikatos sunkumų ir būklės vertinimas jau vykdomas startavus bandomajam šeimų lankymo teikiant ankstyvosios intervencijos paslaugas projektui, kurio apimtyje 16-oje savivaldybių paslaugos teikiamos daugiau kaip 300 šeimų. Šis modelis parengtas pasiremiant kitų šalių patirtimi ir mokslo įrodymais grįstais paslaugos teikimo modeliais, siekiant suteikti savalaikę pagalbą besilaukiančioms ir vaiką iki 2 metų auginančioms šeimoms, kai yra padidėjusi tikimybė pasireikšti sveikatos ar socialinio pobūdžio rizikos veiksniams. Planuojama, kad nuo 2025 m. gegužės 1 d. šios paslaugos turėtų būti užtikrinamos visuose šalies sveikatos centruose, teikiant paslaugas savivaldybėje arba sudarius sutartį su gretimos savivaldybės sveikatos centru.

Patiriančioms psichologinių iššūkių – pagalba iš aplinkos ir specialistų

Neretai nėščiosios ir vaikus auginančios mamos, o taip pat jų artimieji neatpažįsta atsirandančių psichikos sveikatos sunkumų ar sutrikimų požymių arba neturi galimybių apie tai papasakoti aplinkiniams, ieškoti ir gauti pagalbos. Siekiant didinti visuomenės žinias ir supratimą apie nėštumo ir pogimdyminiu laikotarpiu šeimoms kylančius iššūkius ir emocinę sveikatą, numatoma inicijuoti komunikacijos kampaniją šia tema kartu su nevyriausybinėmis organizacijomis ir specialistais.

SAM primena, kad Lietuvoje veikia psichikos sveikatos priežiūros įstaigų tinklas: kiekvienas gyventojas, apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu, yra prirašytas prie psichikos sveikatos centro, kuriame gali gauti pagalbą esant psichikos ir elgesio sutrikimams ar jų požymiams. Psichikos sveikatos centrai per metus suteikia virš 1 mln. paslaugų gyventojams 58-iose Lietuvos savivaldybėse, o komandoje dirbantys gydytojas psichiatras, medicinos psichologas, socialinis darbuotojas ir psichikos sveikatos slaugytojas teikia kompleksinę pagalbą pagal paciento poreikius.

Paslaugas visose savivaldybėse taip pat teikia visuomenės sveikatos biurai. Anonimines ir nemokamas psichologinės gerovės ir psichikos sveikatos stiprinimo paslaugas (streso, emocijų valdymo užsiėmimai, iki 6 psichologo konsultacijų, savitarpio pagalbos grupės ir kita) gali gauti kiekvienas gyventojas, jos teikiamos grupinių arba individualių užsiėmimų formatu. Į šias paslaugas gali nukreipti ir psichikos sveikatos centro specialistai, jei paaiškėja, kad psichiatro ir jo komandos narių paslaugos pacientui nereikalingos.

Patikimą ir specialistų patikrintą informaciją apie pogimdyminę depresiją ir kitus psichikos ir elgesio sutrikimus ir pagalbos galimybes, o taip pat pogimdyminės depresijos įsivertinimo testą galima rasti SAM tinklalapyje www.pagalbasau.lt. Anonimines konsultacijas taip pat teikia pagalbos linijos: „Pagalbos moterims linija“, „Tėvų linija“, „Vilties linija“, „Sidabrinė linija“ ir kitos.

 

SAM informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/03

Pagerbiant genijaus atminimą keliama idėja Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna

Pagerbiant vieno iškiliausių Lietuvos dailininkų ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio atminimą svarstoma Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna.
2023/12/03

Šiltnamių rinkai žadama šviesi ateitis, bet technologijos pasirinkimas – jau galvosūkis

Ūkininkavimas versliniuose šiltnamiuose daugelyje šalių atneša milijonines pajamas. Ekspertų prognozėmis, toks daržovių ir uogų auginimo būdas ateityje tik augs, todėl tiek valstybiniu, tiek verslo lygiu daug investuojama į na...
2023/12/03

Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai

Stichinė nelaimė miškuose, sukelta žievėgraužio tipografo, vaizdingai dar vadinama ruduoju gaisru, rudąja stichija. Ji pražudė jau apie 3500 ha medynų. Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai.
2023/12/03

Duokite psichikos ligoniams advokatą!

„Tai itin sudėtinga tema. Kiekvienu atveju tenka individualiai spręsti mįslę, kaip laviruoti“, – įsitikinęs Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius, kalbėdamas, kaip padėti namuose prižiūrim...
2023/12/03

Galima veikti inovatyviai ir efektyviai, vienas sprendimų – sėtiniai žolynai

Esamoje geopolitinėje situacijoje sunkiai prognozuojamos grūdų supirkimo kainos, augantys energetikos kaštai, dažnėjantys ekstremalūs gamtos reiškiniai, griežtinami aplinkosaugos reikalavimai – šiandienos realijos, skati...
2023/12/03

Kada reikalingas augalo pasas?

Augalo pasas yra reikalingas tiekiant rinkai savo užaugintą augalinę produkciją mažmenine prekyba užsiimantiems ūkio subjektams, taip pat savo užaugintą augalinę produkciją tiekiant rinkai galutiniam vartotojui.
2023/12/03

Seime priregistruota naujų pasiūlymų 2024-ųjų biudžetui už milijardą eurų

Praėjus daugiau nei savaitei po to, kai Seimas antrą kartą apsvarstė kitų metų biudžeto projektą, parlamentarai vėl pateikė šūsnį siūlymų papildomai finansuoti kai kurias sritis.
2023/12/03

Kraujažolinio grublio pokštai – atsitiktinumas ar klimato kaitos pasekmė?

Pastaraisiais metais vis dažniau pavasarines daržoves atakuojantys juodi, kuproti „kirminai“ verčia nerimauti daržininkus, ypač tuos, kurie daržoves augina mažuose sklypuose ir nenaudodami insekticidų. Tai kraujažolinio grublio (Galeru...
2023/12/03

Priminimas poledinės žūklės mėgėjams: nerizikuokite

Atšalus orams ir žvejams jau ruošiantis žvejoti ant užšalusių vandens tvenkinių, aplinkosaugininkai primena, kad Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatyta prievolė žvejams mėgėjams žvejojant ant ledo turėti smaigus...