Europos Parlamentas (EP) po ne vienerius metus trukusių diskusijų pripažino, kad visoje Europos Sąjungoje (ES) yra būtina reguliuoti stambiųjų laukinių mėsėdžių – rudųjų lokių, vilkų ir Eurazijos lūšių – populiaciją, nes dažnėja šių žvėrių išpuoliai ne tik prieš ūkinius gyvūnus, bet ir prieš žmones.
Rezoliucija, nurodanti kitoms ES institucijoms imtis veiksmų sprendžiant stambiųjų mėsėdžių populiacijos problemą, balsuojant EP buvo priimta tvirta balsų dauguma (306 balsai už, 225 – prieš). Europarlamentarai pripažino, kad dėl šių žvėrių kaimuose įvyksta vis daugiau tragedijų, todėl reikia imtis skubių veiksmų. „Valstybės ES narės turi greitai imtis šio klausimo, o Europos Komisija (EK), pasitelkdama Aplinkos generalinį direktoratą, turi nustoti būti dogmatiška ir siūlyti konkrečius sprendimus valdant šių plėšriųjų žvėrių skaičių“, – teigiama rezoliucijoje.
ES žemdirbių organizacijų COPA ir COGECA išplatintame pranešime teigiama, kad jie pritaria tokiai aiškiai ir nedviprasmiškai EP siunčiamai žiniai – pastaraisiais metais stambiųjų mėsėdžių populiacija neregėtai išaugo, o ateinančiais metais gali pradėti dar sparčiau augti, todėl turi būti įdiegtas naujas požiūris į jos valdymą, nes dabartinė sistema yra pasenusi ir nebetinkama, ūkininkai ir kaimų gyventojai net negali apsaugoti savo šeimų ar gyvūnų nuo išpuolių.
Todėl prieš balsavimą dėl bendros rezoliucijos EP buvo baiminamasi, kad ES ūkininkams reikalingo sprendimo pasiekti nepavyks ir jau 30 metų galiojančios Buveinių direktyvos 19 straipsnis užkirs kelią veiksmingam stambiųjų mėsėdžių populiacijos valdymui, nors priemonės, kurias ES siūlė per pastaruosius dešimtmečius, jau nėra veiksmingos, nes buvo orientuotos į tą situaciją, kuri buvo prieš keletą dešimtmečių, kai mėsėdžių žvėrių populiacijos buvo menkos ir bijančios žmonių.
Dabar situacija visiškai kitokia. Tiesa, EP nebuvo viešai diskutuojama apie tai, kad 2020 m. Vokietijoje buvo užfiksuoti 942 vilkų išpuoliai, o Ispanijoje – net 5 085. Nebuvo kalbama ir apie tai, kad 2018–2021 m. Rumunijoje buvo apie 3 800 vilkų išpuolių, o per tą patį laikotarpį lokiai ES šalyse nužudė beveik 30 žmonių.
Paskaičiuota, kad ES 2021 m. gyveno 19 tūkst., o visame Europos regione – apie 21,5 tūkst. vilkų, o tai – reikšmingas padidėjimas per pastaruosius penkerius metus. Per šį laikotarpį Prancūzijoje jų padaugėjo daugiau nei dvigubai, o Portugalijoje augimo skaičius siekė net 159 proc. Daugiausia vilkų yra Italijoje, kur jų skaičius drastiškai artėja prie 3,5 tūkst. ribos, beje, šioje šalyje fiksuojamas ir didžiulis jų populiacijos augimas – 87 proc. Po Italijos pagal vilkų skaičių rikiuojasi Rumunija, Ispanija ir mūsų kaimynė Lenkija. Lietuvoje 2021 m. buvo užfiksuota 500 vilkų, o per penkerius metus jų skaičiaus augimas siekė 73 proc. Vilkų praktiškai nėra Liuksemburge, maža jų ir Belgijoje, Danijoje, Nyderlanduose.
2022.11.28ŪP korespondentas Dainius ŠEPETYS
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos