Ashburn +5,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +5,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023


Žemės ūkio ministerija

 

Strateginio plano naujovė – parama sumaniesiems kaimams kurti

2023/11/12


Jau kitų metų pavasarį startuos Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano intervencinė priemonė „Sumanieji kaimai“, gerinsianti gyvenimo kokybę kaimo vietovėse. Šiuo metu Žemės ūkio ministerija parengė ir pateikė visuomenei derinti šios naujos priemonės įgyvendinimo taisykles.

Sumanus kaimas – tai modernus, iniciatyvus, orientuotas į pokyčius kaimas, gebantis pasinaudoti savo stipriosiomis pusėmis, atviras naujovėms ir inovatyvioms technologijoms. Remiant sumaniųjų kaimų kūrimą, siekiama įtraukti pačius gyventojus į inovatyvias veiklas ir pažangius sprendimus, kurių pagrindinis tikslas – pagerinti gyvenimo kokybę kaimo vietovėje.

Ankstesniuoju 2014–2020 m. finansiniu laikotarpiu buvo remiami kaimo vietovių infrastruktūros gerinimo ir atnaujinimo projektai, o dabar bus fokusuojamasi į pažangių sprendimų pasirinkimą ir jų pritaikymą kaimo gyvenamojoje teritorijoje.

Sumanių kaimų strategijos ir jų projektai bus įgyvendinami iniciatyvos „iš apačios į viršų“ principu. Strategijų iniciatorės ir plėtotojos vietos veiklos grupės į projektų įgyvendinimą įtrauks partnerius (fizinius ir juridinius asmenis, savivaldybes, mokslo ir mokymo įstaigas), kurie patys nuspręs, kokių inovatyvių veiklų, paslaugų ar priemonių labiausiai trūksta jų kaimo gyvenamojoje vietovėje ir imsis tai įgyvendinti. Visos šios atskiros projekto veiklos bus integruotos į bendrą sumanaus kaimo strategiją.

Vietos veiklos grupės parengta strategija turės apimti bent vieną sumanaus kaimo temą: vietos ekonomika; įtrauki vietos infrastruktūra ir paslaugos; sumanios vietos bendruomenės; aplinkos apsauga ir klimato kaitos pokyčių švelninimas.

Sumaniųjų kaimų projektuose galės būti pačios įvairiausios veiklos. Tai ir robotizuoti ūkiai, viešosios elektroninės paslaugos, kolektyvinių transporto priemonių naudojimas pagal kaimo gyventojų poreikius, atsinaujinančių energijos išteklių naudojimas ir daugybė kitų veiklų.

Sumanieji kaimai skatins partnerystę, tad vietos veiklos grupės galės jungtis kaip partnerės ir pretenduoti į dar didesnę paramą. Jeigu sumaniųjų kaimų strategiją įgyvendins viena vietos veiklos grupė, didžiausia paramos suma sieks iki 500 tūkst. eurų, jeigu dvi – iki 600 tūkst. eurų, o jeigu bendradarbiaus trys ir daugiau vietos veiklos grupių – iki 700 tūkst. eurų.

Didžiausia paramos suma vienam projektui įgyvendinti – 200 tūkst. eurų. Finansuojama bus iki 85 proc. tinkamų finansuoti išlaidų, kai vykdomas viešųjų, socialinių paslaugų, viešųjų paslaugų perdavimo, socialinio verslo ar bendruomeninio verslo projektas; iki 80 proc. – kai vykdomas veiklos projektas, kurio galutinis rezultatas nėra materialusis turtas; iki 65 proc. – kai vykdomas privatus verslo projektas.

Atrenkant pažangiausias sumanaus kaimo strategijas, laimės tos, kurios skatins partnerystę tiek tarp vietos veiklos grupių, tiek tarp skirtingų sektorių partnerių, taip pat bus skatinamas investuotojų, jaunimo, mokslo institucijų pritraukimas. Kiti prioritetai bus skiriami pažangiems aplinkosaugos, socialiniams, skaitmeniniams sprendimams.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/04

Pelkėse verda tikra pekla (I)

Lietuvių tautosakoje pelkė apibūdinama kaip klampi vieta su stovinčiu vandeniu, kurioje knibždėte knibžda įvairiausių mistinių padarų. Todėl ji savo paslaptingumu nuo seno baidė ir domino žmones. Ši vieta ir dabar nepraranda susidomėjimo, n...
2023/12/04

Dauguma „Sodros“ išmokų pasieks gavėjus prieš šventes

„Sodra“ ketina iki Kalėdų išmokėti visas pensijas bei kitas periodines išmokas. Kai kurie gavėjai šį mėnesį gaus po dvi išmokas.
2023/12/04

Paaiškėjo dviejų žemdirbiškų konkursų nugalėtojai

Pirmąją žiemos dieną Kėdainių krašto žemdirbiai rinkosi į Krakes. Čia kultūros centre paskelbti konkursų „Metų ūkis“ ir „Metų žemdirbys“ nugalėtojai.
2023/12/04

Dekoratyvus, veržlus, skanus – kas?

Nedaug rastume augalų, tinkamų tiek želdynams, tiek gyvatvorėms, tiek nepageidaujamiems vabzdžiams atbaidyti, ir gydomųjų savybių turinčiomis uogomis. Jeigu užsimintume, kad iš jo pagaminta burtų lazdelė buvo pati galingiausia Hogvartse, ti...
2023/12/04

Svarbu tinkamai vykdyti įsipareigojimus – nekurti dirbtinių sąlygų gauti paramą

Siekiantys gauti paramą investiciniams projektams pareiškėjai turi užtikrinti, kad dirbtinai nekurs sąlygų gauti paramą. Svarbu žinoti, kad, jei skiriama parama, paramos gavėjai įpareigojami šios nuostatos laikytis visą projekto įgyv...
2023/12/04

Pradėta platinti nauja Vyriausybės taupymo lakštų emisija

Šiandien pradėta platinti nauja vienerių metų trukmės Vyriausybės taupymo lakštų (VTL) emisija, už kurią bus mokama 3,8 proc. metinių palūkanų. Taupymo lakštų emisija bus platinama gruodžio 4–18 d., o išperkama 20...
2023/12/04

Vyndarystės verslas: labiausiai norimas – rabarbarų vynas

Pakruojo rajone Klovainiuose gyvenantis Dainius Jurgaitis su gyvenimo drauge ir verslo partnere Aušra Šimkute prieš keletą metų kaime nusprendė auginti avietes, vėliau – iš uogų virti uogienes, džemus, dar vėliau ...
2023/12/04

Pagailo šaltyje paliktų jautukų

Plungė („Žemaitis“). Vos iškritus pirmajam sniegui ir paspaudus šaltukui, visi skubame kuo šilčiau apsirengti ir užtikrinti palankias gyvenimo sąlygas savo augintiniams. Deja, bet yra ir tokių, kurie į pastarąjį re...
2023/12/04

Apdovanoti sėkmingiausiai dirbantys tradiciniai amatininkai

Metų sandūroje Žemės ūkio ministerijos ir VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros surengtoje metinėje konferencijoje „Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas“ apdovanoti sėkmingiausiai &sca...