Columbus +14,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 6 Spa 2024
Columbus +14,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 6 Spa 2024

Studentiškoje virtuvėje ne tik bulvės ir makaronai

2023/03/21


Apie studentišką virtuvę sklando legendos, apie jos šedevrus ar ten įvykusius nuotykius kalbama prisimenant linksmus jaunystės metus. Kažkada buvo įprasta matyti sovietinių laikų studentą, iš autobuso išlipantį su dviem sunkiais krepšiais kaimiškų bulvių, morkų, mamos iškeptų kotletų ar susuktų balandėlių maišeliu, kuriame dar ir nemenkas „kugelio“ gabalas, kad užtektų ir kambariokams pasivaišinti. Laikai keičiasi, jauni žmonės vis dažniau į Alma Mater atvažiuoja automobiliais, bet studentiško gyvenimo ritmas išlieka panašus – visada trūksta paskutinės nakties prieš egzaminą, visada stinga pinigų ir visada šalia atsiranda draugiškas kaimynas, pavaišinantis virtais makaronais ar keptomis bulvėmis. Vis tik smalsu, kokie kvapai sklinda studentiškoje virtuvėje, kai nereikia skubėti ir galima daugiau laiko praleisti prie puodų.

Renkasi sveiką maistą

Daržo ir sodo gėrybių iš tėviškės niekada netrūksta Deimantės virtuvėje. Iš Vilkaviškio persikėlusi į sostinę, Vilniaus universitete ji pradėjo studijuoti mikrobiologiją, nes ją visada traukė biologijos ir chemijos mokslai. „Smagiausia chemijos laboratorijoje. Įdomu matyti, suprasti, kas įvyko mėgintuvėlyje, pačiam viską atlikti. Mokykloje apie tai tik skaitydavome“, – prisipažįsta pirmakursė. Ramus darbas laboratorijoje jai prabėga labai greitai, tad ir ateitį norėtų sieti su panašia veikla, tik dar reikės apsispręsti, kokią sritį rinktis: medicininius tyrimus, farmaciją ar maisto gamybą.

Pasukus kalbą apie maistą, ji neslepia, kad mėsos valgo retai ir renkasi vegetariškus patiekalus. Merginai svarbu, kokie produktai sveiki organizmui, todėl jos virtuvėje pupelės, grikiai, moliūgai, burokėliai, cukinijos. „Taip, taip, mama dažnai įdeda kotletukų, bet ne mėsiškų, o pagamintų iš grikių, – juokiasi vilkaviškietė. Į sveiko maisto meniu ji įtraukė ir sušius. – Į juos dedu žuvies, nes joje gausu smegenims reikalingo fosforo, taip pat daržovių, ryžių, tofu. Ilgainiui įgudau juos gaminti ir dabar ilgai neužtrunku. Dažnai jais vaišinu ir draugus veganus.“

Deimantės tėvų sodyboje kasmet auga moliūgai, cukinijos, pomidorai, morkos, šparaginės pupelės, agurkai, paprikos, salotos, svogūnai, krapai, žirniai, – žodžiu, viskas, kaip įprastose lietuviškose sodybose. O ant palangės dar žaliuoja kelios želmenų dėžutės. Nesunku nuspėti, kad dalis šių gėrybių keliauja į Vilnių. Deimantė neslepia, kad receptų dažnai ieško internete, bet kai lieka mažiau laiko, tiesiog deda turimų daržovių į keptuvę ir tikisi geriausio.

Tiesa, nemažai tradicinių patiekalų sudėtyje yra mėsos, bet išradingai pirmakursei tai jokia problema – ją be vargo pakeičia tofu ar sojų faršu.

„Kitame mieste pritapti nebuvo sunku, bet pasijuto laiko stygius, nes viskas užtrunka ilgiau nei namuose, – apie pokyčių įtaką įprasto gyvenimo ritmui pasakoja studentė. – Nutariau laikytis darbotvarkės ir pajutau, kaip tai padeda priprasti prie miesto tempo. Be to, man ir šiaip patinka uždėti pliusiuką prie atliktos sąrašo užduoties.“ Nors bendrabutis ne toks jaukus, kaip namai, bet viena kita virtuvėje praleista valandėlė teikia džiaugsmo. „Kartais gaminame su drauge, bet dažniausiai patiekalą planuoju tik sau. Vis tik gaminu didesnį kiekį, labai patogu, kai lieka ką pasišildyti ir kitą dieną“, – pasakoja įžvalgi studentė.

Dažniau renkasi tai, ką pagamina greitai

Kiek kitokie kvapai sklinda, kai virtuvėn užsuka antrakursė Kornelija. Ji Vilniuje studijuoja muzikinio teatro programą, po paskaitų dažnai lieka tobulinti dainavimo ir grojimo fortepijonu įgūdžių, todėl į bendrabučio kambarį grįžta vėlai vakare. „Šios studijos patraukė galimybe gilintis į save. Tai būčiau galėjusi daryti ir studijuodama psichiatriją, bet šiame etape jaučiu, kad medicinos mokslai ne man. Esu baigusi Kauno 1-ąją muzikos mokyklą, todėl, pamaniau, tegul muzika man padeda vaidybos studijose, – apie priimtą sprendimą pasakoja antrakursė. – Vaidindama galiu „išsitaškyti“, ieškoti savęs, skirtinguose personažuose atpažinti savo asmenybės puses. Labai patinka, kai tai galiu derinti su šokiu – baletu arba džiaziniu.“

Studijuodama ji sutiko artimų žmonių, susiduriančių su panašiomis problemomis, tad jų patirtis padeda spręsti savąsias. „Sykį gavome užduotį pasirinkti personažą, šovė į galvą prisistatyti psichologe. Dėstytoja spontaniškai visiems pasiūlė sudalyvauti grupiniame psichologijos seanse. Po daugiau nei valandos jaučiausi visiškai išsekusi, bet tuo pat metu buvo įdomu mąstyti būnant kitu žmogumi, žvelgti į kitą, sėdint gydytojo kėdėje, atsisakyti paciento vaidmens, kuriame įprasta atsidurti realiame gyvenime,“, – studijų privalumais dalijosi Kornelija.

Ji prisipažįsta, kad išvažiuoti iš namų nebuvo sunku, bet pritapti kitame mieste nelengva, o dar užklumpa liūdesys dėl išsiskyrimo su augintiniais. Laimei, gelbsti rami naujų namų aplinka. „Gyvename su medicinos studijų studentais, jie labai tylūs, daug mokosi. Tad visai smagu virtuvėje pasileisti muzikos ir ką nors virti, kepti, tuo pačiu ir pašokti. Sykį taip šokančią užklupo kito kurso studentas, buvo nemažai juoko ir proga susipažinti, – apie nuotykius pasakoja Kornelija. – Negaliu sakyti, kad virtuvė yra mano hobis, bet kartais po įtampos paskaitose joje atsipalaiduoju, „atsijungiu“ nuo analitinio mąstymo. Smagu pafantazuoti, kokius maisto produktus ir kaip galėčiau sujungti.“

Kaune užaugusi mergina į sostinę daržo gėrybių nesiveža, viską perka parduotuvėje. Tad ne visada maistas toks vertingas, kaip išaugintas savomis rankomis. O ir stingant laiko, dažniau ant stalo atsiduria greitai pagaminami patiekalai. „Spintelėje ir šaldytuve visada turiu pieno, sūrio, duonos ir makaronų. Ryte paprastai greit susitepu sumuštinių, o vakare – kai galiu padžiazuoti, gaminu karį, kai liūdna – verdu makaronus“, – šypsosi studentė.

Vyriškos virtuvės ypatumai

Kiek neįprasta, bet visada įdomu paklausyti, kaip apie virtuvės reikalus pasakoja vaikinai. Nepraleidome progos pakalbinti Karolio, kuris studentišką duoną kremta jau penkti metai. Bendra virtuve jam nebereikia dalytis su kitais bendramoksliais, bet visada pagalvoja, ką įsidės į prekių krepšelį, ir į parduotuvę alkanas stengiasi neiti.

Ne kiekvienas vaikinas noriai šeimininkauja prie puodų, Karolis – ne išimtis, bet jeigu žino, kad sulauks draugų, raitojasi rankoves ir be baimės stoja prie viryklės: „Namuose mamai padėdavau gaminti maistą, tad kai ko pasimokiau. Ko nežinau, randu internete. Gal ir ne visada pavyksta, bet esu tikras, kad iš bado nemirsiu“, – juokiasi Karolis.

Jį į sostinę atvedė muzika. Vaikinas ruošiasi imtis muzikos terapijos mokslų ir svajoja tapti ne tik Lietuvoje žinomu terapeutu. Jis turi savo požiūrį į garsų daromą įtaką žmogui: „Muzika mane supa visą gyvenimą. Grojau fortepijonu, dabar rašau dainų tekstus. Per melodiją galiu išreikšti jausmus ir emocijas. Taip pat jaučiu, kaip ji gali keisti mano savijautą. Kai noriu įeiti į ramią būseną, klausau klasikos, nors ir ji yra įvairi: pavyzdžiui, Betchovenas „užveda“, bet išlieku santūrus, o girdėdamas Vivaldį, jaučiuosi lengvas. Kitaip veikia rokas ar metalas, jis leidžia išsilieti, stimuliuoja energiją.“

Posakis, kad muzika sujungia žmones, Karolio įsitikinimu, nėra vien žodžiai. „Kartu kuriant melodiją, ją atliekant atsiranda bendrumo jausmas, svarbus užmezgant ir išlaikant santykį su draugais, šeimos nariais, kitais žmonėmis, stiprėja pasitikėjimas. Jeigu vienam žmogui blogai ir jis nepritampa prie bendro ritmo, kiti melodijos „dalyviai“ jį gali išlaikyti, padėti draugui neiškristi ir galbūt pamažu prisijungti. Štai toks ir yra vienas iš muzikos terapijos aspektų. Paprasta, bet poveikis stiprus“, – svarsto vaikinas.

Kaip muzikoje, taip ir virtuvėje Karolis nepraleidžia progos paimprovizuoti. Nors apie sveiką maistą daug negalvoja, mėgsta salotas su vištienos krūtinėle, nepatingi ant duonos užsitepti avokado ir pagardinti sūdytos lašišos gabalėliu, o orkaitėje su sūriu kepti brokoliai – vienas mėgstamiausių jo užkandžių. Vaikystėje beveik kiekvieną sekmadienį blynų kvapas išversdavo jį iš lovos, tad nenuostabu, kad širdiniai blynai buvo vienas pirmųjų patiekalų, kuriuos išmoko gaminti. O kai jau moki išplakti blynų tešlą, tai visai nesunku suminkyti jos ir skryliams ar virtiniams.

„Kol kas viską gaminu paprastai. Jei kyla kokia mintis ar pritrūksta produktų, bandau keisti receptą – mėgstu padžiazuoti. Bet šioje srityje dar nesu didelis meistras, tai ir improvizacijos nesudėtingos“, – nebijo savikritikos Karolis ir ilgai negalvojęs prisipažįsta, kad kai tik pasitaiko proga, patiekalus pagardina petražolėmis, kurias vaikystėje niekam nematant vis nuskabydavo iš vazonėlio ant palangės. Kartais prisimena ir žaliuosius kokteilius, kurie anksčiau atrodė ne itin mėgstami, bet dabar ryte skaniai subėga į skrandį ir „užkuria“ dienai. Vienam tokių užtenka vos 6 ingredientų: špinatų, salierų, avokado, agurko, vandens, druskos. Šį kokteilį dar galima pagardinti datule.

Nereikėjo ilgai įkalbinėti Deimantės, Kornelijos ir Karolio pasidalyti mėgstamų patiekalų receptais. Nenuostabu, kad jie paprasti ir ypatingų įgūdžių jiems pagaminti nereikia, nes nelabai studentams lieka laiko, bet pirmiausia į akis krenta vienas bendras bruožas – naudojamų produktų kiekį visi trys pašnekovai deda iš akies, „matuoja“ po ranka pasitaikančiu puodeliu, stikline ar tiesiog ragauja.

Grikių kotletukai

Reikės:   

  • grikių
  • morkų
  • svogūnų
  • daržovių arba vištienos sultinio kubelio
  • 1–2 kiaušinių
  • miltų
  • vandens
  • skiltelės česnako
  • vištienos prieskonių
  • aliejaus kepti

Į išvirtus grikius įmaišykite pakepintų tarkuotų morkų su svogūnais, sudėkite atskirame inde išplaktus kiaušinius ir gerai išmaišykite. Įpilkite vandens, įberkite miltų, įspauskite česnako, įberkite prieskonių ir vėl masę gerai išmaišykite. Vandens ir miltų reikės tiek, kad gautųsi vientisa tešla.

Kotletus kepkite keptuvėje. Skanūs su bulvytėmis fri arba bulvių koše ir marinuotais burokėliais.

Vegetariška tortilija

Reikės:   

  • tortilijos lakštų
  • ryžių
  • morkos
  • svogūno
  • konservuotų pupelių skardinės
  • šlakelio pieno
  • kiaušinio
  • sūrio
  • paprikos
  • pomidorų padažo

Sutarkuokite morką ir pakepkite su pjaustytu svogūnu, užpilkite vandenyje ištirpintu sultinio kubeliu. Išplakite kiaušinį su pienu ir druska, supilkite į virtus ryžius, gerai išmaišykite ir sudėkite į keptuvę su morkomis. Kai pamatysite, kad kiaušinis iškepė, suberkite pupeles, smulkiai pjaustytą papriką, vėliau ir tarkuoto sūrio. Baigiant kepti, pagardinkite pomidorų padažu.

Kelis tortilijos įdaro šaukštus dėkite į lakštą ir lenkite jo kraštus iki vidurį, kad gautųsi kvadrato formos paplotėlis. Po to pakepkite keptuvėje, kol tortilijos lakštas taps gražiai gelsvas.

Daržovių karis

(Šį receptą visada galite papildyti vištiena – bet tuomet teks pakeisti ir patiekalo pavadinimą!)

Reikės:   

  • puodelio ryžių
  • paprikos
  • morkos
  • svogūno
  • saliero kotelio
  • 2 pomidorų
  • 2 česnako skiltelių
  • pomidorų pastos
  • kario prieskonių
  • druskos, pipirų

Papriką supjaustykite šiaudeliais, salierą – smulkiomis riekelėmis, pomidorus taip pat susmulkinkite, kad kepdami greičiau ištižtų, morkas sutarkuokite. Pirmiausia pakepkite morkas, po to sudėkite papriką ir salierą, pomidorus, smulkiai supjaustytas svogūną ir česnako skilteles, viską pagardinkite prieskoniais. Kol daržovės dar ne visai iškepusios, įpilkite pomidorų pastos, uždenkite keptuvę ir kelias minutes pakepkite. Po to į daržoves sudėkite išvirtus ryžius ir, uždengę dangčiu, pakepkite dar 5 min. ant vidutinio kaitrumo ugnies.

Jeigu mėgstate aitresnė maistą, galite pagardinti čiliukais.

Širdiniai blynai

Reikės:   

  • 2 kiaušinių
  • miltų
  • pieno
  • apie 30 g sviesto
  • cukraus

Kiaušinius plakite, kol taps šviesiai gelsvi. Įpilkite ištirpintą sviestą ir vėl gerai išplakite. Į plakinį įpylę pieno, plakite tol, kol susiformuos purslų.

Po to dalimis dėkite miltų ir tešlą gerai išsukite iki gana tirštos konsistencijos.

Prieš įpildami tešlos į forminę keptuvę, patepkite ją lašinuko gabaliuku arba aliejumi.

Blynus pamirkyti galite ir į uogienę, trintas šaldytas uogas, plaktą grietinėlę ar šokoladą – rinkitės tai, kas skaniausia!

 

 

„Rasų“ redaktorė Rūta VAITKEVIČIŪTĖ

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis