Columbus +17,9 °C Debesuota
Antradienis, 13 Geg 2025
Columbus +17,9 °C Debesuota
Antradienis, 13 Geg 2025

Sultingi visą sezoną žaliuojantys laiškai

2022/10/28


Kai svogūnų laiškų lysvėse nebelieka, juos kuo puikiausiai gali pakeisti daugiamečių česnakų laiškai, nors kai kurie gal ir neįtiks dėl aštroko skonio. Kaip praturtinti lysves ir stalą, kad žalių, sultingų laiškų jiems paįvairinti užtektų per visą daržų sezoną? To teiraujasi „Rasų“ žurnalo skaitytojai.


Nijolė MAROČKIENĖ

LAMMC SDI mokslo darbuotoja

cesnakai, zieminiai cesnakai, cesnaku veisles
Jauni česnakų laiškai – sultingi ir vertingi.

Atsparūs česnakai – atspariems žmonėms

Daugiamečiai česnakai – lengvai auginama, nepakeičiama žalumyninė daržovė ankstyvą pavasarį ir visą sezoną. Lietuvoje jie nėra populiarūs, galbūt dėl žinių trūkumo. Labiau žinomos ir mėgėjų auginamos šios rūšys: laiškiniai česnakai (Allium schoenoprasum L.), kampuotieji česnakai (Allium angulosum L.), lenktagalviai česnakai (Allium nutans L.) ir tuščialaiškiai česnakai (Allium fistulosum L.).

Ir dabar lenktagalvis česnakas dažnai vadinamas narcizalapiu svogūnu (česnaku), laiškinis česnakas – tribuliu, tribulkomis, kampuotasis česnakas – kvapiuoju česnaku, o tuščialaiškis česnakas – žieminiu svogūnu. Visi jie – česnakinių (Alliaceae) šeimos daugiamečiai žoliniai augalai, turtingi maistinių ir gydomųjų savybių. Tyrimais nustatyta, kad vitamino C, karoteno (provitamino A), cukrų, baltymų, fitoncidų kiekiu jie vertingesni už valgomuosius svogūnus. Žydėjimo metu augalai gausiai lankomi bičių.

Pirmojo derliaus laiškus skinti ir valgyti galima jau balandžio pabaigoje ar gegužės pradžioje, o su agrodanga derlių paankstinsite dviem savaitėmis. Nupjovę po 2–3 savaičių vėl turėsime jaunų sultingų laiškų. Iki rudens tai galime daryti 4–5 kartus. Vienoje vietoje augalai gali augti šešerius ir daugiau metų.

Daugiamečiai česnakai gerai žiemoja, ištveria didelius šalčius, speigus. Augalai atsparūs ligoms, kenkėjams ir gana dekoratyvūs.

Žaliasis konvejeris

Auginant skirtingų rūšių ir veislių daugiamečius česnakus, nesunku sudaryti ir žaliąjį konvejerį visam sezonui.

Lenktagalvio česnako sutinkamos dvi formos: plačiais lapais (plačialaiškiai) ir siaurais lapais (siauralaiškiai). Pirmojo laiškai plokšti, platūs, storoki, sultingi, tamsiai žalios spalvos. Česnakų su siaurais lapais laiškai siauresni, plonesni, šviesesni ir sultingesni.

Laiškinis česnakas Lietuvoje kaip dekoratyvus augalas auginamas jau seniai, bet jo laiškai tinka ir stalui. Antraisiais metais šie augalai formuoja žiedynus. Jei buvo dauginti kereliais, pavieniai žiedynai pradeda formuotis jau pirmaisiais jų augimo metais. Rekomenduojama pirmais metais neleisti žiedynams pražysti, būtina išpjauti, tuomet keras taps tvirtesnis.

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro Sodininkystės ir daržininkystės institute sukurta pirmoji lietuviška laiškinio česnako veislė ‘Aliai’. Jie anksti atželia, laiškai užauga tamsiai žali, vešlūs, tolygūs ir derlingi, žiedai – rausvos spalvos.

cesnakai, zieminiai cesnakai, cesnaku veisles
‘Aliai’ – lietuviška laiškinių česnakų veislė.

Kampuotųjų česnakų laiškai – sodriai žalios spalvos, plokšti, švelnaus skonio.

Tuščialaiškių česnakų lapai vamzdiški, tuščiaviduriai, išpūsti, gana stori. Žiedynas rutuliškas, be svogūnėlių, išleidžia šoninius stiebus. Žydi liepą–rugpjūtį. Sėklos daigumą išlaiko 2–3 metus.

Priesmėlio mėgėjai

Daugiamečius česnakus galima dauginti sėjant sėklas tiesiai į dirvą, sodinant daigus ir dauginant vegetatyviškai – dalijant 2–3 metų kerelius. Dauginant vegetatyviniu būdu, kereliai skirstomi po 5–7 svogūnėlius ir sodinami ankstyvą pavasarį arba rugsėjo pradžioje, kad prieš šalčius augalai spėtų įsitvirtinti dirvoje ir pavasarį išaugintų vešlius laiškus.

Minimali sėklų dygimo temperatūra – 2–4 °C. Sėklos sudygsta per 9–11 dienų. Svogūnams palankiausia 19–20 °C temperatūra.

Daugiametės svogūninės daržovės gerai auga priesmėlio puveningoje, nešlapioje lengvo priemolio dirvoje. Joms parenkama aukštoka, greitai džiūstanti dirva. Tinkamiausia neutralios reakcijos dirva. Kadangi mėgsta šviesą, jų nesodinkite po medžiais. Taip pat jie mėgsta drėgmę.

Pagrindinė šių augalų auginimo taisyk­lė – nesodinti jų po giminingų augalų toje pačioje vietoje 3–4 metus.

cesnakai, zieminiai cesnakai, siauralapiai cesnakai, cesnaku nauda organizmui
iauralapiai lenktagalviai česnakai.
Žydi tuščialaiškiai česnakai.

 

Nijolės Maročkienės nuotraukos

2022-10-28 Susijusios temos - skaitykite: česnakų veislės, daugiamečiai česnakai, laiškiniai česnakai

Dalintis