Ashburn -1,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 5 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -1,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 5 Vas 2023

Sultingi visą sezoną žaliuojantys laiškai

2022/10/28


Kai svogūnų laiškų lysvėse nebelieka, juos kuo puikiausiai gali pakeisti daugiamečių česnakų laiškai, nors kai kurie gal ir neįtiks dėl aštroko skonio. Kaip praturtinti lysves ir stalą, kad žalių, sultingų laiškų jiems paįvairinti užtektų per visą daržų sezoną? To teiraujasi „Rasų“ žurnalo skaitytojai.


Nijolė MAROČKIENĖ

LAMMC SDI mokslo darbuotoja

cesnakai, zieminiai cesnakai, cesnaku veisles
Jauni česnakų laiškai – sultingi ir vertingi.

Atsparūs česnakai – atspariems žmonėms

Daugiamečiai česnakai – lengvai auginama, nepakeičiama žalumyninė daržovė ankstyvą pavasarį ir visą sezoną. Lietuvoje jie nėra populiarūs, galbūt dėl žinių trūkumo. Labiau žinomos ir mėgėjų auginamos šios rūšys: laiškiniai česnakai (Allium schoenoprasum L.), kampuotieji česnakai (Allium angulosum L.), lenktagalviai česnakai (Allium nutans L.) ir tuščialaiškiai česnakai (Allium fistulosum L.).

Ir dabar lenktagalvis česnakas dažnai vadinamas narcizalapiu svogūnu (česnaku), laiškinis česnakas – tribuliu, tribulkomis, kampuotasis česnakas – kvapiuoju česnaku, o tuščialaiškis česnakas – žieminiu svogūnu. Visi jie – česnakinių (Alliaceae) šeimos daugiamečiai žoliniai augalai, turtingi maistinių ir gydomųjų savybių. Tyrimais nustatyta, kad vitamino C, karoteno (provitamino A), cukrų, baltymų, fitoncidų kiekiu jie vertingesni už valgomuosius svogūnus. Žydėjimo metu augalai gausiai lankomi bičių.

Pirmojo derliaus laiškus skinti ir valgyti galima jau balandžio pabaigoje ar gegužės pradžioje, o su agrodanga derlių paankstinsite dviem savaitėmis. Nupjovę po 2–3 savaičių vėl turėsime jaunų sultingų laiškų. Iki rudens tai galime daryti 4–5 kartus. Vienoje vietoje augalai gali augti šešerius ir daugiau metų.

Daugiamečiai česnakai gerai žiemoja, ištveria didelius šalčius, speigus. Augalai atsparūs ligoms, kenkėjams ir gana dekoratyvūs.

Žaliasis konvejeris

Auginant skirtingų rūšių ir veislių daugiamečius česnakus, nesunku sudaryti ir žaliąjį konvejerį visam sezonui.

Lenktagalvio česnako sutinkamos dvi formos: plačiais lapais (plačialaiškiai) ir siaurais lapais (siauralaiškiai). Pirmojo laiškai plokšti, platūs, storoki, sultingi, tamsiai žalios spalvos. Česnakų su siaurais lapais laiškai siauresni, plonesni, šviesesni ir sultingesni.

Laiškinis česnakas Lietuvoje kaip dekoratyvus augalas auginamas jau seniai, bet jo laiškai tinka ir stalui. Antraisiais metais šie augalai formuoja žiedynus. Jei buvo dauginti kereliais, pavieniai žiedynai pradeda formuotis jau pirmaisiais jų augimo metais. Rekomenduojama pirmais metais neleisti žiedynams pražysti, būtina išpjauti, tuomet keras taps tvirtesnis.

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro Sodininkystės ir daržininkystės institute sukurta pirmoji lietuviška laiškinio česnako veislė ‘Aliai’. Jie anksti atželia, laiškai užauga tamsiai žali, vešlūs, tolygūs ir derlingi, žiedai – rausvos spalvos.

cesnakai, zieminiai cesnakai, cesnaku veisles
‘Aliai’ – lietuviška laiškinių česnakų veislė.

Kampuotųjų česnakų laiškai – sodriai žalios spalvos, plokšti, švelnaus skonio.

Tuščialaiškių česnakų lapai vamzdiški, tuščiaviduriai, išpūsti, gana stori. Žiedynas rutuliškas, be svogūnėlių, išleidžia šoninius stiebus. Žydi liepą–rugpjūtį. Sėklos daigumą išlaiko 2–3 metus.

Priesmėlio mėgėjai

Daugiamečius česnakus galima dauginti sėjant sėklas tiesiai į dirvą, sodinant daigus ir dauginant vegetatyviškai – dalijant 2–3 metų kerelius. Dauginant vegetatyviniu būdu, kereliai skirstomi po 5–7 svogūnėlius ir sodinami ankstyvą pavasarį arba rugsėjo pradžioje, kad prieš šalčius augalai spėtų įsitvirtinti dirvoje ir pavasarį išaugintų vešlius laiškus.

Minimali sėklų dygimo temperatūra – 2–4 °C. Sėklos sudygsta per 9–11 dienų. Svogūnams palankiausia 19–20 °C temperatūra.

Daugiametės svogūninės daržovės gerai auga priesmėlio puveningoje, nešlapioje lengvo priemolio dirvoje. Joms parenkama aukštoka, greitai džiūstanti dirva. Tinkamiausia neutralios reakcijos dirva. Kadangi mėgsta šviesą, jų nesodinkite po medžiais. Taip pat jie mėgsta drėgmę.

Pagrindinė šių augalų auginimo taisyk­lė – nesodinti jų po giminingų augalų toje pačioje vietoje 3–4 metus.

cesnakai, zieminiai cesnakai, siauralapiai cesnakai, cesnaku nauda organizmui
iauralapiai lenktagalviai česnakai.
Žydi tuščialaiškiai česnakai.

 

Nijolės Maročkienės nuotraukos

2022-10-28 Susijusios temos - skaitykite: česnakų veislės, daugiamečiai česnakai, laiškiniai česnakai

Dalintis
2023/02/04

Sutrypė Pieno įstatymą?

Tauragės rajono Girininkų kaime ūkininkaujantis, pieninių karvių bandą laikantis Egidijus Kleinaitis, neapsikentė pieno supirkėjų savivalės ir ketvirtadienio rytą pieno išvežti jau nebedavė.
2023/02/04

Brandiname pieno ūkių tragediją

„Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) trečiadienį posėdžiavusi visuomeninė Pieno taryba konstatavo, jog kažkas kaltas, kad žemdirbiai dėl kritusių pieno supirkimo kainų likviduoja ūkius, tačiau kaip bus toliau – atsakymo nerasta“,...
2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/04

VVTAT skelbia ataskaitas apie 2022 m. vykdytą ūkio subjektų veiklos stebėseną

Valstybinė vartotojų teisių tarnyba (VVAT) praėjusiais metais, kaip ir iki anksčiau, vykdė ūkio subjektų stebėseną 4 srityse: reklamos, nesąžiningos komercinės veiklos, nesąžiningų sutarčių sąlygų ir nuotolinės prekybos. Stebėsena vykdyta konkreči...
2023/02/04

Penktadalis lietuvių „juodai dienai“ neatsideda nė kiek

Aukštos infliacijos sąlygomis Lietuvos gyventojams nemenku iššūkiu tampa pasirūpinti pakankamo dydžio finansine pagalve ir atsidėti ateičiai. Kaip rodo kreditų valdymo bendrovės „Intrum“ paskelbtos naujausios Europ...
2023/02/04

Erdvioje Gustonių sodyboje namų šilumą patiria ir globojami vaikai

Pasvalio rajone 48 globėjai augina 73 vaikus, be to, yra keturi budintys globėjai, pasiruošę visą parą priimti vaikus, jeigu jų šeimoje dėl priežiūros ir saugumo staiga iškilo rimtų problemų. Gustoniuose gyvenanti Viktorija Ob...
2023/02/04

Plungiškis užsimojo pastatyti darželį Kenijoje

Dažnas, apsilankęs trečiojo pasaulio šalyse, pradeda labiau vertinti tai, ką turime čia, Lietuvoje, tačiau ne kiekvienas imasi veiksmų, kad suteiktų realią pagalbą skurdžiau gyvenantiems žmonėms. Keli lietuviai pasiryžo prisiimti tokią soci...
2023/02/04

Santaros klinikų medikai: vėžio diagnozavimo ir gydymo būdai kartais primena fantastinių filmų scenarijus

Vasario 4 d. minima Pasaulinė kovos su vėžiu diena. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose per metus gydoma virš 4000 naujų vėžio atvejų – čia diagnozuojami ir gydomi visų rūšių navikai vaikams ir suaugusiesiems, gy...
2023/02/04

Tarsi vyšnios... ant palangės žiemą

Ar esate matę žiemą ant palangės vyšnias? Jeigu einant pro langą taip pasirodė, iš tiesų tai optinė apgaulė: ryškiaspalvėmis raudonomis arba oranžinėmis uogytėmis iš tolo švyti vėlyvosios kiauliauogės „karo...