Columbus +20,8 °C Rūkas
Penktadienis, 20 Rgs 2024
Columbus +20,8 °C Rūkas
Penktadienis, 20 Rgs 2024
Susirūpinimą kelia Europoje pasirodžiusi invazinė azijinė bitė
Maltos universiteto nuotr.

Susirūpinimą kelia Europoje pasirodžiusi invazinė azijinė bitė

2024/09/17


Europoje pasirodė nauja invazinė bitė iš Azijos – nykštukinė raudonoji medunešė bitė. Mokslininkai tvirtina, jog invazinės rūšies įsitvirtinimas gali pridaryti daug naujų bėdų.

Europoje pirmąkart aptikta invazinė nykštukinė raudonoji medunešė bitė (Apis florea) aprašyta bitininkystės žurnale. Teigiama, jog azijinė bitė kolonizuoja naujas teritorijas daugiausia dėl žmogaus veiklos, tokios kaip jūrų prekyba ir nauji sklaidos koridoriai, atsirandantys dėl žmogaus sukurtų buveinių.

Šią bitę galima aptikti jau anksčiau nebūdingose teritorijose: Taivano rytuose, Jordanijoje, Arabijos pusiasalyje ir šiaurės rytų Afrikos vakaruose. O dabar A. florea kolonija pirmąkart aptikta įsitvirtinis Europoje. Kolonija aptikta Maltoje, Birzebbugia rajone.

Šioms bitėms būdingas atviras lizdas. Maltoje aptiktas invazinių bičių korys buvo 22 cm ilgio, 15 cm aukščio ir 9 cm pločio. Manoma, kad jame gyveno apie 2 000 bičių, nors bičių motinėlė neaptikta.

Mokslininkai dokumentavo incidentą bei įspėjo kompetentingas institucijas ir bitininkų bendruomenę būti pasirengusiems imtis veiksmingų likvidavimo priemonių.

Maltos universitetas pranešė, kad kai kurios bitės, prieš pašalinant koloniją, buvo surinktos tyrimo tikslais. Egzemplioriai buvo padovanoti Maltos universiteto Biologijos katedrai.

Pasak mokslininkų, A. florea kolonijų išlikimas Viduržemio jūros baseinui būdingomis klimato ir aplinkos sąlygomis yra tikėtinas scenarijus. Daroma prielaida, kad A. florea gali įsitvirtinti Maltos salose. Tai keltų rimtą pavojų natūraliai biologinei įvairovei, invazinei rūšiai konkuruojant dėl mitybos išteklių ir buveinių. Viduržemio jūros regiono šalis jau dabar pasiekia kitos invazinės rūšys (Megachile sculpturalis, M. disjuntiformis, Xylocopa pubescens ir X. aestunas).

Be to, su A. florea gali atkeliauti daugybė pavojingų patogenų (virusinių ligų bei kenkėjų, tarp jų parazitinės erkutės Euvarroa sinhai ir Tropilealaps clareae bei kt.) Žinoma, kad kai kurie patogenai keičia šeimininkus, todėl A. florea patekimas į naujas teritorijas gali kelti realią grėsmę Vakarų naminių bičių (Apis mellifera) ir laukinių bičių sveikatai.

 

Parengė Irma Dubovičienė

Dalintis