Ashburn +17,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024
Ashburn +17,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024

Irma DUBOVIČIENĖ
ŪP portalo redaktorė
 

Svečiams pasiūlo žemaitiškų valgių – ruošia iš savo ūkyje užaugintų gėrybių

2024/05/25


Kaimo turizmo sodyba ar ekologinis ūkis – kas svarbiau? Toks klausimas Žemaitijos širdyje, Telšių rajone, įsikūrusiai Gražinai Gaižauskienei ir sūnaus Manto šeimai veikiausiai nekyla. Abi veiklos gražiai papildo viena kitą, jau daugiau nei du dešimtmečius. 

Gražina Gaižauskienė prisipažįsta, kad jai labai patinka ruošti valgį, moteris už tai yra dėkinga savo šviesios atminties močiutei. Sako, gana griežtai liepdavo sėdėti ir mokytis žemaitiškų valgių ruošimo paslapčių, nes gyvenime pravers. Ir iš tikrųjų labai pravertė, ypač kai ji, lietuvių kalbos mokytoja, nutarė imtis naujos veiklos – ūkininkavimo, kaimo turizmo paslaugų teikimo. 

Jau aštuntą dešimtį pradėjusi ponia Gražina dabar yra žinių ir patirties šaltinis kitiems.

Tris vaikus užauginusi moteris turi 7 anūkus, 4 proanūkius. O didžiojoje virtuvėje, ruošdama maistą svečiams, žemaitiškų valgių degistacijas, ji šeimininkauja su marčia Alvida.

Netrūksta svečių, kurie gyvenime nebuvo ragavę tikro žemaitiško kastinio su bulvėmis, cibulynės, šmakalo ar kitų žemaitiškų patiekalų. Netrūksta ir tokių, kurie pirmąkart išgirsta apie griežtį ir labai stebisi ragaudami griežčių sklindžius ar kitokius valgius. Šeimininkės tuomet iš virtuvės atneša ir parodo šią daržovę, didumo sulig vaiko galva.

Gražinos Gaižauskienės sodyba
Atvyko svečių – bus žemaitiškų valgių degustacija.

Ūkiška racionalizacija – šiltnamis po žeme

Bulvės, griežčiai ir kitos daržovės, žalumynai – viskas iš šio ekologinio ūkio. Šeimininkė prasitaria, kad ankstyvosios daržovės auginamos požeminiame šiltnamyje, kuris 2 metrai po žeme. Smalsu pamatyti. Ponia Gražina juokiasi, kad tai jos sūnaus sumanymas. Sako, kad jau sezonas pasibaigęs, derlius nuimtas – esą nelabai ką yra žiūrėti, o ir šiltnamį ruošiamas pertvarkyti.

Einant taku nuo kalvelės viršaus statinį sunku pastebėti – tiesiog matyti polietileno danga uždengta plokštuma.

Gražina Gaižauskienė
Gražina Gaižauskienė prie požeminio šiltnamio.

Kaip tik čia įrengtas šiltnamis – jis įkastas tiesiog šlaite. 

Gražina Gaižauskienė
Šiltnamis yra pertvarkomas, sako Gražina Gaižauskienė.

Ponia Gražina praveria storas duris. Paaiškėja, pagal sumanymą šiluma ankstyvajam žalumyninių daržovių derliui tiekiama ne tik įprastiniu būdu, bet ir iš žemės gelmių. Tam statmenai įkasti vamzdžiai.

Gaižauskų sodyba
Ūkio šiltnamio racionalizacija: šiluma ir iš žemės gelmių.

Sūnaus Manto ir Alvidos šeima įsikūrusi čia pat ir yra, galima sakyti, ponios Gražinos verslo partneriai.

Dažnai susirenka ir kiti šeimos nariai. Moteris tvirtina, kad kaimo turizmo sodyboje ir 9 hektarų ekologinės gamybos ūkyje (auginamos sodo ir daržo gėrybės, yra juodgalvių avyčių banda) išsiverčia be samdomų darbuotojų.

kaimo turizmo sodyba Pas Gražiną
Kaimo turizmo sodyboje ir ūkyje svečiams padeda orientuotis rodyklės.

Pakapiai 

Svetinga šeimininkė noriai prisimena, kaip prasidėjo jos naujasis gyvenimo etapas. Pakapių kaimas (Telšių r. Viešvėnų sen.) – šiltų vaikystės prisiminimų vieta. Kaip tik čia gyveno jos močiutė, ir kaimyniniame Mažeikių rajone, Užventyje, augusi mergaitė čia vasarodavo. Anot G. Gaižauskienės, Pakapiai jai tapo ta vieta, kurioje svajojo įsikurti.  Todėl kai vieną kartą sužinojo apie šio kaimo pakraštyje parduodamą sodybą – akimirksniu apsisprendė.

Apylinkės apipintos legendų. Kaimo pavadinimas siejamas su maro metais – tuo, kad čia buvo labai daug kapelių.

Prie sodybos plyti 14 ha rekreacinis parkas, įkurtas Manto Gaižausko pastangomis. Šiame parke driekiasi 2 km takų ir 1,5 km laiptų, mat vietovė kalvota, daug skardžių. Pro parką teka Gervainio upelis. Stūkso Baro kalnas. Pasakojama, ant šio kalno vaidilutės kūrendavo ugnį, vykdavo vestuvės ir vakaronės.

rekrea cinis parkas
Čia prasideda 14 ha rekreacinis parkas.

Piligrimams svetinga sodyba

Daugiau nei du dešimtmečiai teikiant kaimo turizmo paslaugas – jau ištisa istorija. Viskas prasidėjo nuo to, kad Gaižauskai pradėjo rengti poilsio stovyklas vaikams, paskui ėmė paskolą, statė... Buvo kritinių momentų – kartą Naujųjų metų išvakarės įvyko gaisras, supleškėjo pirtis – o jau buvo padengti stalai svečiams...

Dabar, kaip pasakoja ponia Gražina, sodyboje daugiausia apsistoja šeimos su vaikais. Moteris labai džiaugiasi, kad prieš keletą metus, Telšių rajonui prisijungus prie šiuolaikinio piligrimų kelio „Camino Lituano“, jos sodybą ėmė lankyti ir piligrimai. Gražinos sodyboje keliaujantys piligrimai randa vakarienę ir nakvynę.

G. Gaižauskienė prisipažįsta, kad pradžioje dėl gauto pasiūlymo teikti paslaugas piligrimams abejojo, tačiau netrukus šiais savo svečiais labai apsidžiaugė. Jai įdomu, kas paskatina žmones leistis į piligrimines keliones. Todėl ji paprašo keliauninkų apie tai parašyti atsiliepimų knygoje. „Nei vienas nepasigailėjo, kad eina. Eina vėžiu sergantys, eina laimingi, nelaimingi – visokie", – pastebėjimais apie dalijasi sodybos šeimininkė.

Gražina Gaižauskienė
Gražinos Gaižauskienės rankose – piligrimų atsiliepimų knyga.

 

Autorės nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis