Ashburn +26,3 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023
Ashburn +26,3 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023

Sveikata nuo pirmo žingsnio į bityną

2023/01/30


Gilindamasis į paslaptingą bičių pasaulį žmogus ima išsamiau pažinti gamtą, suvokti savo galimybes, atsakyti į anksčiau keltus klausimus. Bitės gydo nuo pirmo žingsnio prie avilio. Tai medunešių vabzdžių dūzgesys, avilio kvapas, jame sunešti sveikatos lobiai – medus, vaškas, pikis, bičių duonelė, pienelis, net mirusios bitės. Visuomenei apie bičių ir jų produktų teikiamą naudą yra rašę prof. Antanas Gendrolis, dr. Algirdas Baltuškevičius, dr. Algirdas Amšiejus. Pastaruoju metu populiarėja apiterapija, anksčiau vertinta kaip alternatyvioji medicina.

Bitės nuodai – apiterapijos pradžia

Po ilgo parengiamojo darbo 2022 m. birželio 30 d. paskelbtas Lietuvos sveikatos apsaugos ministro įsakymas, kuriuo buvo patvirtintas papildomosios ir alternatyvios sveikatos priežiūros – apiterapijos paslaugos teikimo reikalavimų aprašas. Žinynuose teigiama, kad apiterapija (lot. apis – bitė, gr. therapeia – gydymas) – gydymo ir profilaktikos metodai, kuriuose naudojami bičių gaminami ir surenkami produktai, taip pat bičių nuodai.

Bičių produktai žinomi ir svarbūs nuo priešistorinių laikų. Ispanijoje Suevas de La Arana oloje rasti paleolito epochos piešiniai, vaizduojantys žmogų, kopinėjantį iš drevės medų. Medicinos tėvo Hipokrato (460–377 pr. m. e.) raštuose randami gydymo bičių produktais (medumi, pikiu) ir bičių įgėlimais pavyzdžiai. Ibn Sina (Avicena) (980–1037 m.) savo veikale „Gydymo mokslo kanonas“ tiesiogiai nurodė gydomąjį pikio poveikį ir rekomendavo kariams juo gydyti sužeidimus.

1858 m. prancūzų gydytojas Demarti pradėjo gydyti bičių nuodais. Tai laikoma šiuolaikinės apiterapijos pradžia. Ilgą laiką apiterapija laikyta tik gydymu bičių nuodais ir įgėlimais. Dabar apiterapeutų naudojamų bičių ir jų veiklos produktų sąrašas labai išsiplėtė. Naudojami praktiškai visi bičių produktai: medus, bičių surinktos žiedadulkės, pikis, bičių pienelis, bičių duonelė, bičių nuodai, vaškas, tranų hidrolizatas ir kiti produktai. Iš jų gaminamos įvairios farmacinės formos – tepalai, ekstraktai, tinktūros, tabletės, kurios naudojamos terapijai tiek atskirai, tiek derinant su bičių įgėlimais.

Rūpi ir Europos Parlamentui

„Lietuva turi gilias bitininkystės tradicijas, o galvojant apie mūsų visų ateitį, svarbu aptarti ir bičių bei jų produktų terapijos įtaką sveikatai ir bičių produktų, kaip tvarumo pavyzdžių, iniciatyvas“, – teigia Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komiteto Europos Parlamente (EP) narys prof. Liudas Mažylis. Jo nuomone, bičių ir bendrai apdulkintojų apsaugos klausimai tiek EP, tiek bendrai ES labai aktualūs ir galvojant apie pasiruošimą ateities sveikatos krizėms, ir kovoje su klimato kaita, todėl jie svarbūs kiekvienam piliečiui ir Lietuvai. EP nario prof. L. Mažylio surengtoje virtualioje konferencijoje „Bitininkystė: praeities tradicijos ir ateities iššūkiai“ kalbėjo Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos doc. dr. A. Amšiejus, gydytojas, Lietuvos apiterapeutų asociacijos prezidentas Povilas Rimkus.

Lietuvoje 2020 m. priimtas Papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros įstatymas, kuriuo papildomoji ir alternatyvioji sveikatos priežiūra yra integruota į bendrą Lietuvos nacionalinę sveikatos sistemą, o joje poįstatyminiais aktais įtvirtinta apiterapija.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) prof. Liutauras Labanauskas bičių produktus, ypač medų, yra kvalifikavęs kaip funkcinį maistą, kuris žmogui turi garantuoti gyvybei palaikyti būtiną energijos kiekį, suteikti malonaus skonio ir kvapo jutimą, stiprinti ir moduliuoti fiziologinę sistemą.

Lietuvos bitininkų sąjungos prezidentas Sigitas Uselis įsitikinęs, kad bitininkai savo veikla tausoja gamtą, tiekia žmonėms sveikatai naudingų bičių produktų, skleidžia bičiulystę ir kitaip teikia naudos visuomenei. Jau seniai įrodyta, kad bičių produktai padeda žmogui sveikti, nepalikdami šalutinio poveikio.

Universalūs vaistai

Pernai vyko keli renginiai, suvieniję bitininkus, mokslininkus, medikus ir apiterapeutus. Tarptautiniame „Apimondia 47“ renginyje Stambule (Turkija) pranešimą apie propolio panaudojimą žemės ūkyje karvių subklinikiniam mastitui gydyti pateikė LSMU Veterinarijos akademijos dr. Neringa Sutkevičienė.

Pernai gruodį Kaune vykusioje Lietuvos apiterapeutų konferencijoje apie bičių produktų panaudojimą žmonių gydymui kalbėjo gydytojai, mokslininkai, bitininkai iš Lietuvos, Estijos, Ukrainos. LSMU prof. Jūratė Jankauskienė papasakojo apie medaus naudojimą gydant vaikų akių ligas, šiaulietė bitininkė Roma Mačienė – apie bičių vaško ir vaško kandies panaudojimą apiterapijoje.

Lietuvių apiterapeutams į pagalbą atėjo kolegos iš Ukrainos. Būtent šioje šalyje XIX a. viduryje bitininkas Petro Prokopovičius sukūrė pagrindą šiuolaikinei Europos bitininkystei. Jis sukonstravo pirmąjį rėminį avilį, kūrė naujas bičių veisles, įsteigė bitininkų mokyklą, leido laikraštį, savo žinias skleidė Vakarų Europoje. Turėdamas tūkstančio šeimų bityną, iš vienos per sezoną gaudavo apie 120 kg medaus.

Pasaulio bitininkų asociacijų „Apimondia“ kongresas 2013 m. vyko Kijeve. Renginyje gausiai dalyvavo mūsų šalies bičiuliai, jie lankėsi ukrainiečių bičių ūkiuose, iš ten parsivežė ne tik „bičių miegamųjų“, bet ir daugelio apiterapinių produktų idėjų. Konferencijoje Kaune Ukrainos nacionalinio universiteto mokslininkai prof. Tetjana Garnik, doc. dr. Andrii Dinet skaitė pranešimus „Apiterapija: šio metodo teisinė-įstatyminė medicinos praktika Ukrainoje“, ,,Farmakoterapinės bičių nuodų savybės. Naudojimas medicinoje“, „Apiterapijos vaidmuo kompleksiškai gydant nutukimą ir 2 tipo cukrinį diabetą“.

Ir maistas, ir vaistas

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 12, 2023 m. sausio 28 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

ŪP korespondentas Justinas ADOMAITIS

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/10/01

Maisto produktų ženklinimas ES: ar vartotojai yra gerai informuoti?

ES taiko pažangią ir sudėtingą maisto produktų ženklinimo sistemą, kuri apima tiek privalomą, tiek neprivalomą informaciją, teiginius apie sveikumą ir tvarumą, taip pat įvairias programas ir logotipus. Europos Audito Rūmai ką tik pradėjo naują aud...
2023/10/01

„East West Agro“ darbuotojams nemokamai skyrė 1,66 proc. įmonės akcijų

Žemės ūkio technikos ir grūdų sandėliavimo įrangos prekybos bendrovė „East West Agro“ su savo darbuotojais sudarė opcionų sutartis, pagal kurias jie nemokamai galės įgyti 1,66 proc. bendrovės akcijų.
2023/10/01

Ūkininkas Nikolajus Dubnikovas: „Būtinas vartotojų supratingumas ir sąmoningumas“

„Kai Lietuvoje atsirado mėsinė galvijininkystė, mes neturėjome didelės, gilios patirties ir istorijos. Tai ne itin buvo susiformavę ir prieškariniu laikotarpiu, o per sovietinį laikotarpį praktiškai nebuvo net galimybės. Tik at...
2023/10/01

Prieškario Kalvarija: Šv. Uršulės atlaidai ir didžiausias jomarkas apskrityje

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą mieste buvo įsikūrusios stambiausios apskrities įmonės. Prašmatniose kareivinėse stovėjo caro kariuomenės pulkai. Buvo milžiniškas kalėjimas, kuriame 1905 m. kalėjo sukilėliai. Tarpukaryje į didžia...
2023/10/01

Ištikus insultui tėra vienintelė auksinė valanda

„Paskaičiuota, kad per kiekvieną uždelstą minutę iki krešulio pašalinimo ar ištirpdymo žūsta 2 mln. neuronų. Tad svarbi kiekviena minutė. Mūsų Insulto gydymo centre atliekami insulto simuliacijos mokymai padeda tobulėti ...
2023/10/01

D. Tuskas: antivyriausybiniame mitinge Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių

Varšuva, spalio 1 d. (AFP-BNS). Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas, sekmadienį kreipdamasis į minią sostinės centre, sakė, kad į antivyriausybinį mitingą Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių.
2023/10/01

Kokybiškiausios jautienos receptas – ūkininkų patirtis plius mokslo inovacijos

Skanaudamas sultingą jautienos kepsnį retas šios rūšies mėsos mėgėjas susimąsto, kiek daug ne tik žmogaus darbo, bet ir mokslo žinių tuo metu yra jo lėkštėje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) veik...
2023/10/01

Šv. Juozapo globos namuose išskirtinius patiekalus ruošia žinomas virtuvės šefas

Panevėžys (JP.lt). Itališka lazanija, troškinta jautiena, kepta kalakuto filė, įvairūs padažai, bulvių košė su natūraliu pienu ir sviestu, špinatų sriuba, salotos, cepelinai, naminė gira – štai tokiais ir k...
2023/10/01

Apžiūrėkime rūsius: ar tikrai bulvės saugios?

Laukuose daugiausia liko tik šalnų nebijančios daržovės, likusios jau baigiamos krauti sandėliuose, kur ir liks žiemoti. Vis tik apsaugotos nuo šalčių ne visada daržovės ilgesnį laiką išlieka sveikos. Pavyzdžiui, bulves gali p...