Ashburn +2,1 °C Debesuota
Antradienis, 28 Lap 2023
Ashburn +2,1 °C Debesuota
Antradienis, 28 Lap 2023

Sveikos morkos – nuo sėklų iki stalo

2023/10/07


Morkoms dirvą pradedame ruošti rudenį. Kaip užsiauginti ekologiškų morkų, pataria Roma Starkutė, LAMMC specialistė. Pristatome reikalavimus ir žingsnius, kurie padės morkoms ant jūsų stalo atkeliauti sveikoms.

VIETA. Morkas reikia auginti po bulvių, baltagūžių ar raudongūžių kopūstų, svogūnų, rugių. Jas patariama auginti greta žirnių, česnakų, ridikėlių, ropių, pomidorų, svogūnų. Pastarieji apsaugo morkas nuo morkinės musės.

Morkoms geriausiai tinka priesmėlio ar lengvo priemolio dirvožemis, purus, turtingas organinėmis medžiagomis, gilios struktūros. Pundelinėms ir ankstyvoms morkoms augti tinkamiausi priesmėliai su 2–3 proc. humuso.

Morkos auginamos antrais metais po mėšlo įterpimo, nes dėl nesuirusių organinių medžiagų gali išplisti morkinės musės.

Sunkias dirvas prieš morkų sėją reikia giliai supurenti dar rudenį, galima jas pagerinti įmaišant į kompostą smėlio, nes sunkiose, supuolusiose dirvose morkos labai ilgai dygsta, o šakniavaisiai išauga deformuoti ir šakoti. Galima prieš morkų sėją dirvos paviršių nupurkšti fermentuotu karvių išmatų tirpalu (30–400 g/ha praskiesti 80–100 l vandens).

SĖJA. Sėjant morkų sėklas galima sumaišyti su pankolio sėklomis, nes jis atbaido morkines muses.

Ankstyvai sėjai morkos sėjamos1–1,2 m pločio lysvėse, o vėlesniam – lygioje arba vagotoje dirvoje (sunkesnėse dirvose).

Anksčiausiai, kai tik galima įeiti į dirvą, sėjamos morkos, skirtos parduoti ryšulėliais. Vasaros ir rudens derliui morkos sėjamos balandžio pabaigoje, o laikyti per žiemą skirtos morkos sėjamos dar vėliau – nuo gegužės vidurio iki birželio 10 d. Morkas galima sėti ir rudenį, tik reikia padvigubinti sėklos normą.

PRIEŽIŪRA. Svarbu naikinti piktžoles, purenti, retinti po pietų, kai morkinės musės mažiau aktyvios. Morkoms reikia daug drėgmės, todėl jei dirva sausa, svarbu prieš sėją ją palieti. Kai morkos dygsta ar sudygusios, užtenka tik dirvos paviršių sudrėkinti. Norint išsaugoti drėgmę, taip pat galima tarpueilius mulčiuoti subrendusiu kompostu arba bastutinių šeimos piktžolėmis, kurios atbaido muses.

TRĄŠOS. Morkų sėjai skirtą lauką rudenį giliai supurename ir įterpiame 10–20 t/ha komposto. Morkos tręšiamos natūraliomis kalio trąšomis (kalio magnezija, kalio sulfatas ir kt.) ir fosforo trąšomis-fosforitmilčiais, organinės kilmės bechlorėmis „Eko Farm“ trąšomis. Purkšti tinka skystomis trąšomis su mikro- bei makroelementais: „Biokal 01“ ir kt. Vegetacijos metu morkas pravartu nupurkšti 0,2 proc. boro ir molibdeno tirpalu.

Galima naudoti ir kitas trąšas, skirtas tręšti ekologiniuose ūkiuose.Tręšti reikėtų baigti iki liepos vidurio.

APSAUGA (nuo morkinių musių). Morkas auginkime gerai vėdinamoje, atviroje vietoje. Į tą pačią vietą morkas galima sėti tik po 3–4 metų. Jų nesėkime tankiai. Tarpueilius mulčiuokime bitkrėslėmis, levandomis, krapais, paparčiais.

Ankstyviausias morkas pravartu uždengti agroplėvele. Ji apsaugo morkas ne tik nuo kenkėjų, bet ir nuo nepalankių oro sąlygų, po plėvele morkos greičiau sudygsta ir užauga.

Kenkėjų skraidymo metu skersai lauko pastatykime geltonus indus. Kai į geltoną indą per tris dienas gegužės mėnesį (pirmą kartą) ir rugpjūčio mėnesio pirmą dekadą (antrą kartą) papuls dvi morkinės muselės, purkškime stipriai kvepiančių žolių antpilais, pavyzdžiui, svogūnų ar česnakų ištraukomis.

 

„Rasų“ informacija

Jolantos TAMAŠAUSKIENĖS nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/11/28

Didės valstybės reguliuojama elektros kainos dalis, kils ir planų su fiksuota elektros energijos kaina tarifai

Vidutinė elektros kainos Nord Pool biržoje lapkričio 1–28 d. buvo 0,101 Eur/kWh be PVM – apie 16 proc. didesnė už vidutinę spalio mėnesio kainą, kuri siekė 0,087 Eur/kWh be PVM. Šį padidėjimą lėmė tai, kad pastarųjų trijų savaič...
2023/11/28

Lucasas: pilkoji zona – migracija - KOMENTARAS

Kai Kremlius ankstesnį kartą puolė Suomiją, jis pasitelkė tankus ir naikintuvus. Praėjus aštuoniasdešimčiai metų, jam pakanka mikroautobuso. Rusų pareigūnai veža 55 prieglobsčio prašytojus iš dabar jau uždaryto pasienio...
2023/11/28

Iki gruodžio pabaigos išmokas už deklaruotus plotus gaus 98 procentai paramos gavėjų

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) nuo gruodžio 1 d. pradeda mokėti likusią tiesioginių išmokų ir paramos pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (Strateginis planas) bei pagal Lietuvos kaimo plėtros...
2023/11/28

Kaip iš tos pačios žemės uždirbti dvigubai daugiau?

Grūdų kainos nuolat kinta, žemdirbystė – vienas iš sunkiausiai nuspėjamų sektorių. Kiekvienų metų rezultatus smarkiai veikia politinės, klimato ir finansų rinkos aplinkybės. Todėl surasti būdą, kaip atliepti kasmet besikeičiančius sek...
2023/11/28

Sergančiųjų kas savaitę sparčiai daugėja

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSVC) duomenimis, per savaitę sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius dar padidėjo. Bendras sergamumo ši...
2023/11/28

Bendra eismo įvykių statistika

Lietuvos kelių policijos tarnyba pateikia duomenis apie eismo įvykius šalyje registruotus iki šių metų lapkričio 22 d. įskaitytinai.
2023/11/28

Kaimo gyventojų finansinis raštingumas – kokia situacija?

(VDU ŽŪA langas) Kalbėdami apie kaimiškųjų savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimą bei kaimo vystymą negalime apeiti finansinio raštingumo temos, tai yra viena pagrindinių kompetencijų XXI amžiuje – finansinį ra&...
2023/11/28

Skambiai nuaidėjo LŽŪKT Raseinių r. biuro organizuota 30-ojo gimtadienio šventė

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Raseinių r. biuro komandai paskutinis lapkričio penktadienis buvo šventiškas. Kavinėje „Isada“ šurmuliavo biuro klientai ir partneriai, rėmę biuro iniciuotą renginį...
2023/11/28

Tiriama sisteminė korupcija ir nusikalstamos finansinės schemos Vilniaus apskr. atliekų tvarkymo centre

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl sisteminės korupcijos ir finansinių nusikalstamų schemų Vilniaus regiono atliekų tvarkymo srityje, susijusių su stambaus masto ky...