Columbus +15,3 °C Debesuota
Antradienis, 30 Bal 2024
Columbus +15,3 °C Debesuota
Antradienis, 30 Bal 2024

Sveikos odos meniu

2023/04/11


„Nenoriu būti obuolys, noriu bėgioti ir žaisti“, – suriko penkiametė draugės dukrytė, išgirdusi posakį „Esi tai, ką valgai.“ Ir nors visi suprantame, kad taip pabrėžiame mitybos svarbą sveikatai, vis dėlto daugelis neįžvelgia tiesioginio mitybos ryšio su savijauta. „Mano aplinkoje yra daug tokių žmonių, išskyrus tuos, kurie labai alergiški arba siekia sulieknėti“, – apgailestauja Vilniuje dirbanti kosmetologė Irena BAUBINIENĖ. Jos specialybė verčia domėtis visais gražios odos aspektais, tad ji mielai dalijasi savo pastebėjimais ir žiniomis.

Sakoma, kad maistas būna arba ska­nus, arba sveikas. Ką apie tai manote?

Nesutinku. Seniai žinomi baziniai pro­duktai: uogos, vaisiai, daržovės, – juos perkame ir daržuose auginame dėl to, kad skanu. Maistą gardiname, pavyzdžiui, krapais, sezamo sėklomis, bet tai dar ir sveika. Nekalbu apie specifinę mitybą žmonėms su kokiais nors susirgimais – ką ir kaip jiems valgyti, sprendžia gydytojai. Tačiau moteriai, norinčiai būti gražiai, sakau, kad nebūtina misti vien burnočio miltais, goji uogomis ir ekologiškai augintais topinambais. Nors jie visai skanūs.

Pažįstama kosmetologė pasakojo apie savo klientę, kuri daug metų valgo tik produktus, kurie gražina odą. Pirmąkart ją pamačius, apstulbo – kvalifikuota specialistė sunkiai galėjo nuspėti, kiek moteriai metų, jos oda atrodė puikiai. Ką valgyti, kad taip atrodytume?

Mityba nelemia 100 proc. odos grožio, tik didelę dalį. Dar lemia ir genetika, laikinos ar nuolatinės gyvenimo ir dar­bo sąlygos (stresas, užterštas oras, ilgas buvimas prirūkytose patalpose, miego trūkumas), saulės poveikis (ar kruopščiai naudojama apsauga nuo saulės). Tačiau bent 50 proc. odos (taip pat plaukų, dantų, raumenų) sveikatos ir bendros savijautos mityba tikrai lemia.

Būtina gerti vandenį, ypač vyresnėms moterims bent 1,5 l per dieną, jei kepenys sveikos. Efektas bus žymiai geresnis, jeigu odą drėkinsite ir iš vidaus, ne tik kremais! Senėjimas susijęs su vandens trūkumu organizme – sutrinka maisto medžiagų įsi­savinimas, naujų ląstelių gamyba ir nervų sistemos veikla. Taip pat sąnarių darbas, t. y. judėjimas, labai svarbus jaunystei ir grožiui išlaikyti. Vanduo iš organizmo iš­plauna toksinus. Metams bėgant troškulio jausmas mažėja, todėl nusistatykite paros vandens normą ir pripraskite ją išgerti. Ne­priskaičiuotini alkoholiniai, saldūs, dažyti gėrimai, kava – ji tik varo iš organizmo skysčius. Tad jei negalite be kavos, ribokite jos kiekį ir nepamirškite vandens. Jei galite, puodelį kavos pakeiskite žalia arbata. Ji padeda kovoti su nerimu, išvengti širdies ir kraujagyslių ligų.

Kosmetologė Irena Baubinienė nesutinka, kad maistas gali būti tik arba skanus, arba sveikas: „Uogas, vaisius, daržoves perkame ir daržuose auginame dėl to, kad skanu.“

Kuo vandenį užsikąsti, kad būtume gražios?

Vandenį gurkšnokite visą dieną po truputį – taip neapkrausite inkstų. Mais­tas – tai tiesiog subalansuota mityba. Tiek moterims, tiek vyrams, turintiems odos problemų, jas išspręsti padės ląsteliena – ypač daržovės ir vaisiai su mažesniu gli­keminiu indeksu (GI): agurkai, kopūstai, brokoliai, braškės, žemuogės, baklažanai, serbentai, avietės, citrusiniai, obuoliai, kriaušės, lapinės daržovės. GI parodo, kaip maistas paveikia cukraus kiekį kraujyje. Žemesnio GI maistas jį veikia mažiau, o didesnio – iššaukia insulino šuolį, tai paskatina testosterono, itin veikiančio odos būklę, gamybą.

Kas neaugina ir nevalgo pomidorų? Juose daug antioksidantų: beta karoteno, vitamino C ir likopeno. Jie būtini ne tik sveikatai, bet ir grožiui. Be kitų naudų, beta karotenas ir likopenas skatina ląstelių atsinaujinimą, vitaminas C stimuliuoja kolageno, dėl kurio oda yra stangri, gamybą, taigi užtikrina jos elastingumą, stabdo pigmentines dėmes. Ne veltui Azijoje, kur vyrauja sveikos odos kultas, vitaminas C populiarus tiek tablečių, tiek grožio priemonių sudėtyje. Kad organiz­mas geriau įsisavintų likopeną, pomido­rų salotas gardinkite lašeliu alyvuogių aliejaus! Vitamino C – galiu jį pavadinti jaunystės eliksyru – yra daugelyje vaisių (ypač šviežiai nuskintų) ir uogų, o žiemą jo rasite net raugintuose kopūstuose ir bulvėse.

Grožio tema pirmą kartą pasidaro aktuali paauglystėje, kai paaugliai su­siduria su spuogų problema.

Spuogai dabar kankina ne vien vyres­nius paauglius, aknės amžius jaunėja, be to, ir subrendusios moterys vargsta dėl šios problemos. Tai išsprendžiama arba bent jau stipriai sumažėja, tačiau derina­mos kosmetologinės procedūros, išorinė spuoguotos odos priežiūra namuose ir, be abejo, koreguojama mityba. Padeda kai kurių produktų atsisakymas, tačiau ko atsisakyti, priklauso individualiai. Dažnai beria nuo pieno, blogų riebalų, traškučių. Vieną moterį išberdavo nuo kavos, kita negalėdavo valgyti bananų. Paprasčiausia suprasti, ko atsisakyti – testuoti. Kuriam laikui atsisakyti vienos ar kitos grupės produktų, paskui po kiek laiko atsargiai ragauti ir stebėti odos būklę.

Daugiau valgyti reikėtų kalcio ir cinko turinčių produktų: jūrų gėrybių, kalaku­tienos, kiaušinių, pieno produktų. Dideliu kalcio kiekiu pasižymi sezamų sėklos, užtenka kasdien ant maisto užsiberti jų nors šaukštelį.

Taip pat svarbu naudoti sveikus rieba­lus: riešutus, riebią žuvį, avokadus. Juose yra omega 3/6 rūgščių, dalyvaujančių medžiagų apykaitos procesuose, lėtina senėjimo procesus. Omega 3 trūkumas gali išprovokuoti padidėjusį odos sausumą.

Avokaduose be gerųjų riebalų dar yra vitamino E ir C, kurie taip pat naudingi odai. Skrebučiai su avokadu, mocarela ir pomidorais sotūs, paprastai pagaminami ir labai skanūs.

Mitybos tema labai aktuali ir moterų menopauzės laikotarpiu.

Tuo periodu keičiasi hormoninis orga­nizmo fonas: sumažėja estrogeno, todėl vyksta daugybė organizmo pokyčių, mo­terys skundžiasi dėl grožio ir sveikatos. Kai kam padidėja svoris, todėl mitybos tema tampa ypač aktuali. Organizmas netenka kalcio – jo atsargas būtina papildyti, tam tinka kietieji sūriai, kefyras, sezamų sėklos, žuvis, brokoliai, ankštinės daržovės.

Šiuo metu ypač svarbu skirti dėmesio skaniam ir sveikam maistui. Vartokite ma­žiau perdirbtų angliavandenių, atsisakykite pusfabrikačių, greitojo maisto, gazuotų gėrimų, daug kofeino turinčių energinių gėrimų. Nustokite save nuolat raminti saldainiais, pirktiniais kepiniais. Juodojo šokolado gabalėlis ir kavos puodelis ne­pakenks, bet ne kasdien, ne plytelė ir ne penki puodeliai kavos per dieną.

Gal galima reikiamų medžiagų gauti iš papildų ir dėl mitybos nesukti galvos?

Papildai tikrai padeda, jei kažkokių medžiagų trūksta, tačiau vien jų negana. Juos naudojant tikrai pagerėja, bet reikia žinoti, ko trūksta, nes pinigus išmesite į balą, o organizmas turės šalinti tai, ko jam visai nereikia. Dėl to papildus reikia gerti pasikonsultavus su specialistais ir pasidarius tyrimus, tai, kas padėjo Jurgai ar Nijolei, gali visai netikti.

Kita vertus, grožiui labai svarbus vanduo ir iš daržovių gaunama ląsteliena. Tai – na­tūrali organizmo šluota ir žarnyno bakterijų maistas. Sveikas žarnynas – sveikesnė oda.

Ne mažiau svarbu baltymai, ypač meno­pauzės periodu. Tai – statybinė medžiaga plaukams, nagams, raumenims. Jei jų gausite nepakankamai, senatvė aplankys anksčiau: matysite senstančią veido ir viso kūno odą, tvirtumą prarandančius nagus ir nežvilgančius plaukus. Vartokite žuvies, pieno, liesos mėsos, pupelių...

Grikiai labai vertingi tiek sveikatai, tiek grožiui. Jie tinka valgyti namuose, neštis į darbą, kai nėra galimybės sveikai užkąsti.

Mitybos specialistų patarimai dažnai trikdo, nes kiekvienas rekomenduoja vis kita. Kaip žinoti, kiek ir ko valgyti?

Būtina stebėti save ir atsirinkti, koks maistas šiandien tinkamiausias. Kilus abejo­nių, nueikite pas dietologą, ištirkite kraują. Svarbiausia žinoti bendrus mitybos princi­pus – kas gerai, kas blogai, kokių medžiagų reikia grožiui. Atsirinkti, kas tinka pačiai. Jei rekomendacijose, ką valgyti, galima pasiklysti, tai ko negalima – dažniausiai aišku. Nesu girdėjusi nė vieno mitybos specialisto, kuris sakytų, kad sveika val­gyti greitąjį maistą, pusfabrikačius, gerti gazuotus gėrimus. Žinoma, nuo karto per du mėnesius greičiausiai nieko nenutiks, kad tik tai netaptų kasdieniu įpročiu!

Kaip Jūs pati sprendžiate sveikos mitybos problemą?

Stengiuosi nevartoti pridėtinio cukraus, blogųjų riebalų, negeriu limonadų, neval­gau greitojo maisto, nevartoju alkoholio. Valgau pačios užaugintas daržoves. Aišku, kartais tenka nusidėti. Tada guodžiuosi, kad teigiamos emocijos iš gabalėlio py­rago prie kavos plepant su seniai matyta drauge, labiau padės, nei pakenks mano grožiui – juk laiminga šypsena yra esminė grožio detalė!

 

 

„Rasų“ korespondentė Giedrė RYMEIKĖ

Irenos Baubinienės ir Aušros Trasauskaitės, tinklaraščio „Skanauk su Aušra“ kūrėjos nuotraukos

 

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/30

„Pirmosios vagos“ šventėje ir žemė žadinta, ir Jurginių kiaušinienė čirškinta

Lazdijų krašte, Veisiejų seniūnijoje, Kailinių kaime surengta jau 23-ioji „Pirmosios vagos“ šventė. Šv. Jurgis – žemdirbių ir Veisiejų parapijos globėjas – išarė pirmąją vagą ir taip senu paproči...
2024/04/30

„Ekoagros“ priminimas dėl pokyčių nuo gegužės

Nuo gegužės mėnesio leidimai neekologiškai augalų dauginamajai medžiagai ir neekologiškiems gyvūnams – tik internetu, per naująsias duomenų bazes.
2024/04/30

Šakynos bibliotekoje – dailininkės ir bitininkės tapybos darbų paroda

Šakynos (Šiaulių r.) bibliotekoje eksponuojami Akmenės rajono meno mokyklos dailės pedagogės Ritos Almanis tapybos darbų paroda. 15 paveikslų vienas pagrindinių motyvų, pasak autorės, ėjimas spalvomis.
2024/04/30

Anglies sertifikavimo reglamentas – ambicingiems klimato kaitos mažinimo tikslams

Europos žaliasis kursas – tai 2019 metais pristatytas itin ambicingas siekis iki 2050 metų tapti pirmuoju klimatui neutralaus poveikio klimatui žemynu. Tam, kad pasiektų šį tikslą, Europos Sąjunga pradėjo daug iniciatyvų, kurios turėt...
2024/04/30

Prieš teismą stos dėl korupcijos ligoninėse teisiami asmenys

Šiaulių apygardos prokuratūra teismui perdavė baudžiamąją bylą dėl 4 ligoninių darbuotojų, 2 uždarųjų akcinių bendrovių vadovų ir vienos iš šių įmonių, manoma, padarytų korupcinio pobūdžio nusikaltimų. Šiauliuose veikia...
2024/04/30

Lietuvos kaimo tinklo nariams parama labai aktuali

Lietuvos kaimo tinklo nariai jau pasinaudojo šiemet pirmąja galimybe pateikti paraiškas dėl paramos vykdyti komunikacijos projektus. Per mėnesį trukusį paraiškų teikimo laikotarpį pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 202...
2024/04/30

Ar yra paprastesnis būdas investuoti į NT nei butas nuomai?

Sutelktinis nekilnojamojo turto finansavimas su įkei­timu tampa vienu populiariausių investavimo bū­dų Lie­tuvoje. Šią rinką pri­žiūrinčio Lietuvos banko duomenimis, pernai per su­telktinio finansavimo plat­for­m...
2024/04/30

Tyrimas: augalinė mityba populiarės

Sveikatos specialistų rekomendacijos, kad Lietuvos gyventojai savo kasdienėje mityboje turėtų vartoti daugiau daržovių ir mažiau mėsos, atrodo, pasiekia gyventojų ausis. Kaip rodo asociacijos „CropLife Lietuva“ užsakymu atliktas tyrima...
2024/04/30

Auganti įtampa Artimuosiuose Rytuose – poveikis naftos ir žemės ūkio produktų kainoms

(VDU ŽŪA langas) Balandžio pradžioje Iranui pagrasinus reaguoti į Izraelio įvykdytą Damasko ambasados ataką bei vėliau įvykdžius dronų atakas, įtampos Artimuosiuose Rytuose, kuriems tenka apie 40 proc. viso pasaulio naftos eksporto, dar labiau i&s...