Ashburn +8,4 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024
Ashburn +8,4 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024

Šventės baigėsi – kur dėsime eglutes?

2023/01/07


Po Trijų Karalių naujas rūpestis – tenka nupuošti gruodį džiuginusias Kalėdų eglutes, bet kur dėti medelį? Dendrologijos draugijos ekspertės, dendrologės Rimos ŽEBRAUSKAITĖS nuomone, ką su jomis daryti teks spręsti patiems. Jeigu eglutė nukirsta, galite ją nunešti į specialią aikštelę – vėliau žaliaskarės tampa biokuru arba kompostuojamos. Jei pirkote vazonėlyje, galite pasodinti kieme, sodyboje ar kitame plote – taip medeliui leisite gyventi ilgiau ir džiuginsite aplinkinius.

Ne visos žaliaskarės ištveria šventes

Jau daugiau kaip dešimt metų madinga pirkti vazone pasodintą eglutę ir ją puošti žiemos šventėms. Vieniems patogu, kad nereikia sukti galvos kaip ją pastatyti, kiti tikisi ją dar išsaugoti ir praturtinti jau pradėtą sodinti eglių gojelį. Tačiau sėkmė lydi ne visus.

„Priežasčių daugybė: pirmiausia eglė gyvas organizmas, žiemą beveik sustoja vegetacija ir medelis tarsi užmiega. O mes ją atnešam į šiltą kambarį, priverčiam pabusti, eglutė ima leisti ūgelius, tačiau šiltas kambarys, tai visai ne ta aplinka, kur ji galėtų augti, – pastebi dendrologė. – Kita priežastis: kartais šeimininkas pamiršta medelį palaistyti, kartais kaip tik persistengia – laisto kasdien kol supūdo šaknis. Laistyti, žinoma, reikia, tačiau saikingai atsižvelgiant į kambario temperatūrą, į vazono dydį ir į tai, kiek vandens eglutė sugeria.”

Rima Žebrauskaitė primena, kad nereikėtų eglučių su vazonu statyti kur papuola, šviesioje ir vėsioje patalpoje jos turės daugiau galimybių sulaukti pavasario.

Prieš žiemos šventes kalėdinių medelių augintojai siūlo įsigyti ne tik paprastųjų eglių, bet ir dygiųjų (sidabrinių), serbinių, juodųjų, baltųjų ar jų žemaūgę veislę ‘Conica’, paprastųjų pušų, taip pat kėnių. „Pastebėjome, kad dažniausiai pavyksta išsaugoti paprastąją ir dygiąją eglę, kėniai blogiau iškenčia eksperimentus, – ­patirtimi dalijasi specialistė. – Be to, švenčių negandas geriau turėtų ištverti mažesnė eglutė nei didesnė.“

Eglutes, ypač didesnes, auginti vazonuose mažai kas ryžtasi, nes jos įnoringos ir kad būtų tikrai gražios reikia ypatingos priežiūros.

Kur laikyti po švenčių?

Šiltoje patalpoje pradeda brinkti spygliuočių pumpurai, išauga ūgeliai, tačiau jie būna liauni, silpni, blyškios spalvos. Pasibaigus šventėms, eglutė kambaryje tampa nereikalinga, o lauke dar žemė įšalusi, padengta sniego patalais, tad šviežiai susprogusios eglutės nėra kur dėti – į sniegą juk nesodinsi.

R. Žebrauskaitė pataria geriau eglutę statyti šviesioje, vėsioje (0–5°C) patalpoje ir saikingai laistyti, jei orai nešalti, gal ir į lauką išneštai nieko neatsitiks, bet geriau nerizikuoti. Ją lauke į nuolatinę vietą sodinkite kovą, kai tik iš žemės išeis įšalas. Dieną prieš sodinimą medelį paliekite, o prieš sodinant, įsitikinkite – ar nepažeistas šaknynas.

Pirmais metais eglutė nebus išvaizdi, bet reikia turėkite kantrybės – jei nenuvyto, nesudžiūvo, kitais metais pradės augti ir stiebtis, tada jau galėsite ir patręšti.

„Eglutę auginti vazone kelerius metus: ją puošti, paskui laikyti kieme, kitais metais vėl puošti, – tikrai nepatariame, – iš patirties sako specialistė. – Tą padaryti gali pavykti tik rimtiems bonsai medelių augintojams arba labai patyrusiems ar užsispyrusiems sodininkams, nes vazonuose Kalėdų medeliai nemėgsta augti, skursta, praranda dekoratyvumą.“

R. Žebrauskaitė sako, kad nors vietą eglutei greičiausiai renkatės pagal sklypo išplanavimą ir kitus augalus, jei norite, kad medelis gerai augtų, atsižvelkite ir į gruntą. Tarkime, paprastosios ar dygiosios eglutės gruntui nėra reiklios – ilgai auginamos, ateityje jos išaugs per 20 metrų. Baltosioms eglutėms (Picea glauca) ieškokite nuo vėjo ir iš dalies nuo kaitrios saulės apsaugotos vietos, su derlingu dirvožemiu. Tokios pat sąlygos reikalingos ir kėniams – juk ne visuomet Kalėdoms puošiate eglutes.

Kaip panaudoti nukirstas žaliaskares?

„Jei šventiniu laikotarpiu džiaugėtės nukirsta žaliaskare, nupuošus jos nemeskite į šiukšlių konteinerį. Tikrai rasite, kur ją panaudoti, – pataria dendrologė. – Jos šakomis galite apdengti šalčiui ir aktyviai žiemos saulei jautrius visžalius augalus: rododendrus, buksmedžius, lauralapes vyšnias, margalapius kadagius, puskiparisius, kukmedžius. Taip pat pravers aprišti vaismedžių kamienus, pridengti rožes ar braškių lysves. Plonas eglės šakas galite sudėti į komposto dėžę – bus puikus pagrindas, ateityje kompostuojant augalų liekanas. Arba susmulkinkite šakų smulkintuvu, o gautomis drožlėmis mulčiuokite augalus sode.”
Kelerius metus iš eilės daugelyje miestų vyksta akcija „Kalėdinė eglutė – namų šilumai“, kurios metu gyventojai skatinami nupuoštas eglutes atiduoti perdirbti. Surinktos eglutės perduodamos katilinėms, naudojančioms biokurą. Šiuo kuru šildomi gyventojų būstai. Nupuoštus medelius gyventojai kviečiami atnešti į specialius didelės talpos konteinerius, pažymėtus akcijai skirtais lipdukais.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Rūtos Antanaitienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/02/27

Traktorių manifestacijos prablaivė politikus: EK žemės ūkyje siūlo permainas

Vakar, pirmadienį, vykusiam Europos Sąjungos (ES) Žemės ūkio ir žuvininkystės tarybos svarstymui Europos Komisija (EK) pateikė visą pluoštą siūlymų, kaip nuraminti piktus žemės ūkio sektoriaus protestus – pasiūlė sušvelninti ka...
2024/02/27

Ar smulkiesiems Europos pieno gamintojams pavyks įveikti besitęsiančią pieno krizę?

Didžiausia pasaulyje pieno gamintoja yra Europos Sąjunga (ES). Tik ar pavyks išlaikyti lyderės pozicijas? Naujausioje USDA Pasaulio rinkų ir prekybos ataskaitoje nedviprasmiškai teigiama, kad 2024 m. ES perspektyvos prastos – p...
2024/02/27

Išsaugota vertinga pelkė

Sunaikinimo vos išvengusi Juodymų pelkė nuo 2023 m. tapo 371,9 ha ploto valstybės saugomu telmologiniu draustiniu, o daliai pelkės suteiktas „Natura 2000“ saugomų teritorijų tinklo buveinių apsaugai svarbios teritorijos (BAST) s...
2024/02/26

Žemės ūkio ministrai sutarė dėl atsako į krizinę padėtį žemės ūkyje

Atsižvelgdami į tebesitęsiančius ūkininkų protestus ir remdamiesi pirmininkaujančios Belgijos informacija bei Europos Komisijos parengtu neoficialiu dokumentu dėl reikalavimų supaprastinimo, Europos žemės ūkio ministrai vasario 26 d. Taryboje...
2024/02/26

Ūkio vystymo strategijų daug. Kur link sukti?

(VDU ŽŪA langas) Žemės ūkis yra sudėtingesnis nei daugelis kitų verslų, su kuriais paprastai lyginamas. Tai sąlygoja betarpiškas žemės ūkio sąryšis su gamta. Moksliniuose darbuose ir politiniuose dokumentuose bei sprendimuose pažymim...
2024/02/26

Protestuojantys Lenkijos ūkininkai tikrins, kas vežama per Lietuvos-Lenkijos sieną (papildyta ŽŪM komentaru; KRK reakcija)

Protestuojantiems Lenkijos ūkininkams ketinant nuo kovo 1 dienos savaitę blokuoti kelią Lietuvos-Lenkijos pasienyje, protesto organizatorius Karolis Pieczynskis (Karolis Piečynskis) sako, kad Lenkijos protestuotojai tikrins, kas vilkikais vežama p...
2024/02/26

V. Janulevičius: Vienintelis kelias nugalėti rusiją

Vakar Ukrainos prezidentas V. Zelenskis paskelbė, kiek ukrainiečių gyvybių nusinešė jau dvejus metus trunkantis plataus masto karas su rusija. 31 tūkstantis žmonių aukų.
2024/02/26

Pagal „off grid“ filosofiją gyvenantis dailininkas: „Vilnius dabar – mūsų kaimas“

Kai žinomas dailininkas Vygantas Vėjas nutarė mesti sostinę, dažnas stebėjosi. Kodėl buvusiam Vilniaus Užupio respublikos rezidentui, praeityje gyvenusiam Tokijuje, apkeliavusiam pusę pasaulio, reikėjo atsidurti vos ne džiunglėse prie Baltarusijos...
2024/02/26

Koks ryšys tarp saulės elektrinės ir gardžios mėsos?

Trečius metus iš eilės saulės elektrinę Lietuvoje galima tiesiog laimėti. Tereikia įsigyti mėsos gaminių ir dalyvauti akcijoje „Krekenavos perki – saulės jėgainę vėl laimi“.