Ashburn +9,7 °C Debesuota
Penktadienis, 29 Kov 2024
Ashburn +9,7 °C Debesuota
Penktadienis, 29 Kov 2024

Šventės baigėsi – kur dėsime eglutes?

2023/01/07


Po Trijų Karalių naujas rūpestis – tenka nupuošti gruodį džiuginusias Kalėdų eglutes, bet kur dėti medelį? Dendrologijos draugijos ekspertės, dendrologės Rimos ŽEBRAUSKAITĖS nuomone, ką su jomis daryti teks spręsti patiems. Jeigu eglutė nukirsta, galite ją nunešti į specialią aikštelę – vėliau žaliaskarės tampa biokuru arba kompostuojamos. Jei pirkote vazonėlyje, galite pasodinti kieme, sodyboje ar kitame plote – taip medeliui leisite gyventi ilgiau ir džiuginsite aplinkinius.

Ne visos žaliaskarės ištveria šventes

Jau daugiau kaip dešimt metų madinga pirkti vazone pasodintą eglutę ir ją puošti žiemos šventėms. Vieniems patogu, kad nereikia sukti galvos kaip ją pastatyti, kiti tikisi ją dar išsaugoti ir praturtinti jau pradėtą sodinti eglių gojelį. Tačiau sėkmė lydi ne visus.

„Priežasčių daugybė: pirmiausia eglė gyvas organizmas, žiemą beveik sustoja vegetacija ir medelis tarsi užmiega. O mes ją atnešam į šiltą kambarį, priverčiam pabusti, eglutė ima leisti ūgelius, tačiau šiltas kambarys, tai visai ne ta aplinka, kur ji galėtų augti, – pastebi dendrologė. – Kita priežastis: kartais šeimininkas pamiršta medelį palaistyti, kartais kaip tik persistengia – laisto kasdien kol supūdo šaknis. Laistyti, žinoma, reikia, tačiau saikingai atsižvelgiant į kambario temperatūrą, į vazono dydį ir į tai, kiek vandens eglutė sugeria.”

Rima Žebrauskaitė primena, kad nereikėtų eglučių su vazonu statyti kur papuola, šviesioje ir vėsioje patalpoje jos turės daugiau galimybių sulaukti pavasario.

Prieš žiemos šventes kalėdinių medelių augintojai siūlo įsigyti ne tik paprastųjų eglių, bet ir dygiųjų (sidabrinių), serbinių, juodųjų, baltųjų ar jų žemaūgę veislę ‘Conica’, paprastųjų pušų, taip pat kėnių. „Pastebėjome, kad dažniausiai pavyksta išsaugoti paprastąją ir dygiąją eglę, kėniai blogiau iškenčia eksperimentus, – ­patirtimi dalijasi specialistė. – Be to, švenčių negandas geriau turėtų ištverti mažesnė eglutė nei didesnė.“

Eglutes, ypač didesnes, auginti vazonuose mažai kas ryžtasi, nes jos įnoringos ir kad būtų tikrai gražios reikia ypatingos priežiūros.

Kur laikyti po švenčių?

Šiltoje patalpoje pradeda brinkti spygliuočių pumpurai, išauga ūgeliai, tačiau jie būna liauni, silpni, blyškios spalvos. Pasibaigus šventėms, eglutė kambaryje tampa nereikalinga, o lauke dar žemė įšalusi, padengta sniego patalais, tad šviežiai susprogusios eglutės nėra kur dėti – į sniegą juk nesodinsi.

R. Žebrauskaitė pataria geriau eglutę statyti šviesioje, vėsioje (0–5°C) patalpoje ir saikingai laistyti, jei orai nešalti, gal ir į lauką išneštai nieko neatsitiks, bet geriau nerizikuoti. Ją lauke į nuolatinę vietą sodinkite kovą, kai tik iš žemės išeis įšalas. Dieną prieš sodinimą medelį paliekite, o prieš sodinant, įsitikinkite – ar nepažeistas šaknynas.

Pirmais metais eglutė nebus išvaizdi, bet reikia turėkite kantrybės – jei nenuvyto, nesudžiūvo, kitais metais pradės augti ir stiebtis, tada jau galėsite ir patręšti.

„Eglutę auginti vazone kelerius metus: ją puošti, paskui laikyti kieme, kitais metais vėl puošti, – tikrai nepatariame, – iš patirties sako specialistė. – Tą padaryti gali pavykti tik rimtiems bonsai medelių augintojams arba labai patyrusiems ar užsispyrusiems sodininkams, nes vazonuose Kalėdų medeliai nemėgsta augti, skursta, praranda dekoratyvumą.“

R. Žebrauskaitė sako, kad nors vietą eglutei greičiausiai renkatės pagal sklypo išplanavimą ir kitus augalus, jei norite, kad medelis gerai augtų, atsižvelkite ir į gruntą. Tarkime, paprastosios ar dygiosios eglutės gruntui nėra reiklios – ilgai auginamos, ateityje jos išaugs per 20 metrų. Baltosioms eglutėms (Picea glauca) ieškokite nuo vėjo ir iš dalies nuo kaitrios saulės apsaugotos vietos, su derlingu dirvožemiu. Tokios pat sąlygos reikalingos ir kėniams – juk ne visuomet Kalėdoms puošiate eglutes.

Kaip panaudoti nukirstas žaliaskares?

„Jei šventiniu laikotarpiu džiaugėtės nukirsta žaliaskare, nupuošus jos nemeskite į šiukšlių konteinerį. Tikrai rasite, kur ją panaudoti, – pataria dendrologė. – Jos šakomis galite apdengti šalčiui ir aktyviai žiemos saulei jautrius visžalius augalus: rododendrus, buksmedžius, lauralapes vyšnias, margalapius kadagius, puskiparisius, kukmedžius. Taip pat pravers aprišti vaismedžių kamienus, pridengti rožes ar braškių lysves. Plonas eglės šakas galite sudėti į komposto dėžę – bus puikus pagrindas, ateityje kompostuojant augalų liekanas. Arba susmulkinkite šakų smulkintuvu, o gautomis drožlėmis mulčiuokite augalus sode.”
Kelerius metus iš eilės daugelyje miestų vyksta akcija „Kalėdinė eglutė – namų šilumai“, kurios metu gyventojai skatinami nupuoštas eglutes atiduoti perdirbti. Surinktos eglutės perduodamos katilinėms, naudojančioms biokurą. Šiuo kuru šildomi gyventojų būstai. Nupuoštus medelius gyventojai kviečiami atnešti į specialius didelės talpos konteinerius, pažymėtus akcijai skirtais lipdukais.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Rūtos Antanaitienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/03/28

Įdomūs faktai apie augalų veislių selekcijos procesą

Augalų selekcija – mokslas, reikalaujantis kūrybiškumo, žinių, ir, žinoma, laiko. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkams uždavėme keletą klausimų apie augalų selekcijos procesą.
2024/03/28

Pasiūlė įsigyti saulės modulius – gautus pinigus pralošė

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose bus pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje marijampolietis kaltinamas dėl apgaule įgyto didelės vertės svetimo turto.
2024/03/28

Pajamos mažėjo, tačiau VMU išlaiko optimizmą

Nepaisant Lietuvos ekonomikos lėtėjimo, pramonės traukimosi, VĮ Valstybinių miškų urėdija (VMU) sugebėjo pasiekti prognozes viršijusius veiklos rezultatus. Neaudituotais duomenimis, pajamos už 2023 m. siekia 288,6 mln. Eur, grynasis ...
2024/03/28

Kur slepiasi ūkininko genas

„Atostogos – šventas dalykas“, – „Ūkininko patarėjui“ tikino Plungės r. Babrungo sen. Truikių kaime gyvenantis ūkininkas Virginijus Brezgys. Jis su žmona Marija valdo 180 ha žemės, augina šimtinę a...
2024/03/28

Nutarta: atsiskaitant grynaisiais bus apvalinamos bendros mokėtinos sumos

Seimas priėmė Atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumų apvalinimo įstatymą ir lydimųjų teisės aktų pakeitimus, kurie nuo 2025 m. gegužės 1 d. įpareigos atsiskaitant už prekes ar paslaugas grynaisiais pinigais apvalinti bendrą mokėtiną sumą.
2024/03/28

Į ką atkreipti dėmesį perkant kiaušinius, kad Velykinis margutis būtų ne tik stiprus, bet ir saugus vartoti?

Šv. Velykų pagrindinis akcentas - kiaušiniai, kurie yra neatsiejama šios šventės dalis. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai primena svarbiausią informaciją, kuri padės išsirinkti labi...
2024/03/28

Pakeistos susietosios paramos už ūkinius gyvūnus taisyklės

Žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos 2023–2027 m. susietosios pajamų paramos už mėsinius galvijus, avis ir ožkas administravimo taisyklės.
2024/03/28

Tyrimas atskleidė – rytinė ES siena visiškai atvira baltarusiškai medienai, neva atkeliaujančiai iš Azijos

Šiomis dienomis į viešumą iškilo Europos Sąjungos (ES) medienos sektorių kompromituojanti medžiaga. Nepriklausomo baltarusių portalo „Zerkalo.io“ žurnalistai paskelbė Baltarusijos tyrimų centro (BTC) medžiagą, atsk...
2024/03/28

Benzino didmeninės kainos jau didesnės už dyzelino kainas

Praėjusią savaitę vidutinė degalų kaina Lietuvoje pakito skirtingai – benzinas pabrango 1,4 proc., o dyzelinas atpigo 1,1 procento. Skirtumas tarp benzino ir dyzelino vidutinių kainų per savaitę sumažėjo nuo 0,07 Eur/l iki 0,03 Eur/l. Benzin...