Profesiniame akiratyje – ir pažangiausios technologijos, ir pasaulio paveldas
„Džiaugiuosi, kad šiandien studentai yra tokie pat entuziastai kaip ir aš, pasiryžę dirbti vadovaudamiesi tvarumo, ekologiškumo idėjomis, t. y. siekiantys kurti estetiškas lauko erdves, želdynus, kurių įrengimui ir priežiūrai reikėtų kuo mažiau išteklių. Mūsų specialybės žinios labai įvairios, todėl, visų pirma, savo studentams aiškinu, kad studijų programą Kraštovaizdžio dizainas pasirinkęs žmogus turės mokytis visą gyvenimą“, – teigia VDU ŽŪA lektorė Aurelija Lozuraitienė, pastebinti, kad šių specialistų kompetencijų kaupimo lauke – ir domėjimasis pažangiausiomis technologijomis, ir kelionės į įspūdingiausius pasaulio sodus bei parodas.
Kraštovaizdžio architektės specialybę įgijusi Vilniaus dailės akademijoje, tuometiniame Vilniaus dailės institute, lektorė A. Lozuraitienė pasakoja studijų metais, kaip ir dabartiniai jos studentai, taip pat daug laiko praleido gamtoje, mokėsi pažinti medžius, įvairius dekoratyvinius augalus. Tačiau VDU Žemės ūkio akademijoje studijos išsiskiria tuo, kad studijų programos Kraštovaizdžio dizainas studentai mokosi Agronomijos fakultete, kur jiems dėstomi dirvotyros, augalų fiziologijos bei kiti svarbūs dalykai, kurie vėliau profesinėje veikloje yra neįkainojami. „Tarkime, gali norėti sodinti vienus augalus, tačiau žinodamas sklypo dirvožemio sudėtį, vyraujančių vėjų kryptis, renkiesi kitus“, – teigia lektorė A. Lozuraitienė.
Ašis – ekologija ir klimato kaitos kontekstas
Ilgametę darbo su studentais patirtį sukaupusi lektorė pasakoja anksčiau projektuose daugiausia dėmesio skirdavusi estetikai, efektingam vaizdui. Šiuo metu ašimi tampa ekologija bei klimato kaitos kontekstas. „Jei projektuotojas žino, kiek savaičių ar mėnesių augalas gali išgyventi nelaistomas ir juos sugeba parinkti išmintingai, vėliau tokių želdynų priežiūra gana paprasta. Tarkime, šiuo metu projektuoju vietos bendruomenės piknikų vietą – viešąją erdvę šalia VDU ŽŪA esančioje Akademijos gyvenvietėje. Dominuojantys augalai joje bus itin atsparūs sausroms ir juos laistyti reikės tik tol, kol jie išleis gilią inkarinę šaknį, kuria vėliau vandeniu apsirūpins patys“, – patirtimi dalijasi pašnekovė, ir vardija svarbiausius akcentus, kuriuos stengiasi perduoti savo studentams. Tai – reiklumas sau, kompetencija, aukšta darbo kokybė ir drąsa. „Suprantama, studijuodama visko neišmokau pati, neišmokysiu ir savo mokinių, nes tai neįmanoma, tačiau svarbiausia, kad jie žinos teisingą kryptį“, – įsitikinusi lektorė A. Lozuraitienė.
Žinia visuomenei grindžiama argumentais
VDU ŽŪA lektorė atskleidžia, jog kraštovaizdžio specialistui perprojektuoti kito autoriaus darbą – ne itin maloni užduotis. O tai daryti, deja, tenka gana dažnai, nes Lietuvoje, pasak pašnekovės, tebevyrauja įsitikinimas, kad brangiai kainavusių pastatų aplinkas kažkas sutvarkys pusvelčiui. Tai tolygu sutvarkyti neprofesionaliai. Tiesa, kuo kokybiškiau yra suprojektuotas objektas, tuo paprasčiau, pigiau jį prižiūrėti, ir tuo jis bus ilgaamžiškesnis. O želdynų ilgaamžiškumas yra neatsiejama ekologiškumo dalis.
Dėl šios priežasties, ypač projektuodama viešąsias erdves, lektorė A. Lozuraitienė atsisako vienmečių augalų, tai daryti skatina ir studentus. „Vienmetės gėlės tikrai yra puikios. Tačiau daugiamečių žydėjimo visiškai pakanka. Želdyne svarbiau yra ne žydėjimas, o augalų vešlumas, dekoratyvumas viso sezono metu, todėl profesionalo užduotis yra visa tai numatyti iš anksto“, – pastebi ji.
Dar vienas svarbus aspektas, kurį lektorė A. Lozuraitienė siekia įskiepyti ugdytiniams – drąsa ir ryžtas ginti profesionaliai sukurtą projektą. „Viešųjų erdvių tvarkybos projektų užsakovai ypač dažnai yra linkę nusileisti visuomenės aktyvistų spaudimui būtinai išsaugoti senus medžius. Tai tikrai nėra teisingas reikalavimas. Naujas želdynas projektuojamas ne vieneriems metams ir kraštovaizdžio specialistas planuoja, kaip medis atrodys po dar 5–10 metų. Jis, tikėtina, bus dar neišvaizdesnis, tačiau tada jau nepažeidžiant viso objekto kokybės nebus galimybės medžio nei pašalinti, nei pakeisti. Todėl savo studentams visada sakau, kad gavus užsakymą reikia veikti drąsiai ir, profesionaliai įvertinus situaciją, žinią perduoti visuomenei, argumentais pagrindžiant savo sprendimus“, – teigia pašnekovė.
Naujas perspektyvas atveria ir jaunimui, ir praktikams su darbo stažu
Komentuodama studijų procesą, lektorė A. Lozuraitienė pasakoja, kad VDU ŽŪA studijų programos Kraštovaizdžio dizainas studentai nuo pat pirmojo kurso mokosi kompozicijos, agronominių disciplinų bei projektavimo, kuris laipsniškai sudėtingėja. Pradėję nuo nesudėtingų mažų objektų, savo baigiamuosiuose bakalauro darbuose studentai projektuoja parkus, reprezentacines viešąsias erdves, pateikdami išsamius dendrologinius planus bei projektinius pasiūlymus, skirtus įgyvendinti realiuose objektuose.
Baigę studijas absolventai kuria nuosavus verslus arba sėkmingai įsilieja į projektavimo įmonių, kuriose dažnai būna jau atlikę mokomąsias praktikas, komandas. „Džiugu matyti nuoširdų jaunų žmonių ryžtą savo darbe siekti kokybės. Mūsų profesijos tikslas – visapusiškai išanalizavus objektą priimti ryžtingus sprendimus, todėl kraštovaizdžio projektavime save sėkmingai gali atrasti motyvuoti, smalsūs, grožiui neabejingi ir aktyviai veikti nusiteikę žmonės – tiek abiturientai, tiek ir jau turintieji praktikos, tačiau stokojantys teorinių žinių“, – reziumuoja lektorė A. Lozuraitienė.
Įgyti universitetinį išsilavinimą „išprovokavo“ sodinukus perkantys klientai
Nuosavą sodininkystės verslą Šakių rajone vystanti Evelina Kazlauskienė – VDU Žemės ūkio akademijos studijų programos Kraštovaizdžio dizainas 2023 m. absolventė, kurios diplominis darbas buvo įvertintas 10 balų. 47-erių moteris pasakoja į studentišką suolą prieš kelerius metus grįžusi tam, kad savo medelyno klientams galėtų pasiūlyti ne tik sodinukų, bet ir suteiktų profesionalių patarimų, kaip „įdarbinti“ vaismedžius ir vaiskrūmius, kad šie kurtų estetišką ir patogią gyvenamąją aplinką.
„Į sodininkystės verslą atėjau iš visiškai kitos srities ir kitos specialybės, tad daug ko teko išmokti iš praktikos ir savų klaidų. Vis dėlto, mačiau, kad žmonės vis dažniau pageidauja ne tik nusipirkti ir pasisodinti obelį, bet nori ir turėti gražų vaizdą, aplinkos priežiūrai skirdami nedaug laiko. Dalyti tokius aukšto profesionalumo reikalaujančius patarimus tikrai neturėjau kompetencijos“, – universitetinių studijų poreikį komentuoja pašnekovė, su šypsena prisipažįstanti, kad iš naujo pradėti mokytis drauge su vyresniojo sūnaus vienmečiais jaunuoliais buvo tam tikras iššūkis. Tačiau studijų procese bendrų idėjų generavimas amžiaus skirtumą, pasak pašnekovės, ištirpdė labai greitai.
„VDU ŽŪA studijų programoje Kraštovaizdžio dizainas gali studijuoti įvairiausio amžiaus žmonės – aukščiausio lygio dėstytojai ekspertai čia kiekvieną veda už rankos. Klysta šioje srityje dirbantys praktikai, kurie mano, kad jie gali išsiversti be universitetinių žinių – studijų programa Kraštovaizdžio dizainas eina koja kojon su laiku ir joje nuolat atsiranda kas nors naujo ir tik studijuodamas turi galimybę tai sužinoti. Lengva nebuvo, tačiau su dėstytojų pagalba pavyko įvaldyti kompiuterines programas, skirtas projektavimui ir projektų vizualizacijai. Tai ne tik labai padeda tiesioginiame darbe, bet ir skatina didžiuotis savimi“, – šypsosi E. Kazlauskienė.
Su tiesioginiu darbu – sodo augalų verslu – susijęs ir pašnekovės studijų baigiamasis projektas. Jame VDU ŽŪA absolventė suprojektavo klientams patrauklią ir darbuotojams patogią prekybos vietą. Svarbiausiu jos akcentu ateityje turėtų tapti sumedėjusių augalų pavyzdinis sodas. Šiame sode bus atskleisti patys įvairiausi vaismedžių ir vaiskrūmių formavimo būdai bei demonstruojama, kokias funkcijas jie gali atlikti. Tai bus obelys į šonus supintomis šakomis, sudarančiomis apsauginį ekraną, kūgio, skėčio, įvairių kitokių formų medžiai ir krūmai, skirti pavėsinėms, gyvatvorėms. Taip pat bus rodoma, kaip tarpusavyje derinti augalus, siekiant gausesnio jų derliaus.
„Universitetas man suteikė ne tik žinių, bet ir naują tikslą. Tikiuosi, kad įgyvendinusi savo projektą ir sukūrusi pavyzdinę medelyno prekyvietę turėsiu ką parodyti ne tik klientams, bet ir į praktiką atvykstantiems būsimiems VDU ŽŪA studijų programos Kraštovaizdžio dizainas studentams“, – teigia naują profesinės veiklos puslapį verčianti medelyno įkūrėja E. Kazlauskienė.
VDU ŽŪA informacija
Viršelyje Aurelija Lozuraitienė