Columbus +9,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Lap 2024
Columbus +9,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Lap 2024

Tarptautinei bendrovei „Mondelēz“ EK skyrė 337,5 mln. eurų baudą

2024/05/23


Europos Komisija (EK) tarptautinei bendrovei „Mondelēz International, Inc.“ („Mondelēz“)skyrė 337,5 milijono eurų baudą už ES konkurencijos taisyklių pažeidimus: trukdymą tarpvalstybinei prekybai šokoladu, sausainiais ir kavos produktais tarp valstybių narių.

„Mondelēz“, kurios būstinė yra JAV, yra viena didžiausių šokolado ir sausainių produktų gamintojų pasaulyje. Jos portfelyje yra gerai žinomi šokolado ir sausainių prekių ženklai „Côte d'Or“, „Milka“, „Oreo“, „Ritz“, „Toblerone“ ir „TUC“, o iki 2015 m. – kavos prekės ženklai „HAG“, „Jacobs“ ir „Velours Noir“.

EK nustatė, kad „Mondelēz“ pažeidė ES konkurencijos taisykles: 1) sudarydama antikonkurencinius susitarimus arba suderindama veiksmus, kuriais siekė apriboti tarpvalstybinę prekybą įvairiais šokolado, sausainių ir kavos produktais; ir 2) piktnaudžiaudama savo dominuojančia padėtimi tam tikrose nacionalinėse šokolado tablečių pardavimo rinkose.

Komisija padarė išvadą, kad dėl neteisėtos „Mondelēz“ praktikos mažmenininkai negalėjo laisvai įsigyti produktų valstybėse narėse, kuriose kainos mažesnės, ir buvo dirbtinai padalyta vidaus rinka. „Mondelēz“ siekė, kad dėl tarpvalstybinės prekybos kainos šalyse nemažėtų. Dėl tokios neteisėtos praktikos galiausiai bendrovė pakenkė ES vartotojams.

Nustatydama baudos dydį EK atsižvelgė į pažeidimų sunkumą ir trukmę, pardavimų vertę bei pažymėjo, kad „Mondelēz“ bendradarbiavo su Komisija ir aiškiai pripažino savo atsakomybę dėl ES konkurencijos taisyklių pažeidimo. Todėl bauda buvo sumažinta 15 proc. – iki 337,5 mln. Eur.

Tyrimą atliko savo iniciatyva

Prekiautojai ir mažmenininkai stengiasi pirkti produktus vidaus rinkoje, kurioje kainos yra mažesnės, ir prekiauja jais rinkose, kuriose kainos yra didesnės. Tai paprastai lemia kainų mažėjimą šalyse, kuriose kainos yra didesnės. Tokios lygiagrečios prekybos apribojimai gali lemti nacionalinės rinkos izoliaciją, kai gamintojas ar tiekėjas gali nustatyti didesnes kainas, tuo darydamas žalą vartotojams. Jie taip pat gali lemti mažesnę produktų įvairovę.

Vykdydama tyrimą savo iniciatyva dėl įtariamos antikonkurencinės praktikos Komisija 2019 m. lapkričio mėn., iš anksto nepranešusi, atliko patikrinimus „Mondelēz“ patalpose Austrijoje, Belgijoje ir Vokietijoje. Komisija oficialią procedūrą pradėjo 2021 m. sausio mėn.

ES antimonopolines taisykles pažeidusioms bendrovėms skirtos baudos mokamos į bendrąjį ES biudžetą. Šios pajamos nėra skirtos konkrečioms išlaidoms, tačiau valstybių narių įnašai į kitų metų ES biudžetą atitinkamai sumažinami. Todėl baudos padeda finansuoti ES ir sumažinti mokesčių mokėtojams tenkančią naštą.

 

EK informacija

Nuotr.: Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Margrethe Vestager dėl konkurencijos bylos šiandien surengė spaudos konferenciją

Dalintis