Ashburn +4,3 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024
Ashburn +4,3 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024

Tarptautinės operacijos metu sulaikyti asmenys, neteisėtai per Lietuvoje veikusią finansų įstaigą legalizavę daugiau kaip 2 mlrd. eurų

2024/02/27


Šiandien Lietuvos, Latvijos ir Italijos teisminės ir teisėsaugos institucijos tarptautinės operacijos metu sulaikė du asmenis, įtariamus neteisėtu lėšų legalizavimu per anksčiau Lietuvoje veikusią finansų įstaigą. Įtariama, kad nuo 2017 m. du pagrindiniai įtariamieji neteisėtai legalizavo apie 2 mlrd. eurų, naudodamiesi pasauliniu mastu veikusiu priedangos įmonių tinklu. Minėti asmenys, įtariama, teikė internetines nusikalstamu būdu gautų lėšų legalizavimo paslaugas nusikaltėliams.

Šios operacijos metu Italijoje sulaikytas dar vienas įtariamasis – kitai organizuotai nusikalstamai grupuotei vadovavęs asmuo. Teisėsaugos institucijų turimi duomenys leidžia pagrįstai įtarti, jog šis įtariamasis galėjo apgaule iš Italijos valdžios institucijų įgyti 15 mln. eurų valstybės lėšų. Šios lėšos, įtariama, buvo neteisėtai legalizuotos per tą patį priedangos įmonių tinklą, susijusį su viena anksčiau Lietuvoje veikusia finansų įstaiga.

Tarptautinės operacijos metu Lietuvos, Italijos ir Latvijos teisėsaugos veiksmus derino ir koordinavo Eurojusto ir Europolo pareigūnai.

2022 m. Lietuvos finansų ir teisėsaugos institucijos nutraukė šios mūsų šalyje veikusios elektroninių mokėjimų įstaigos veiklą. Dėl pinigų plovimo prevencijos taisyklių nesilaikymo jai buvo panaikinta banko licencija ir inicijuota bankroto procedūra. Įtariama, kad ši finansų įstaiga tūkstančiams nusikaltėlių visoje Europos Sąjungoje siūlydavo nusikalstamu būdu gautų lėšų legalizavimo paslaugą, atlikdama fiktyvias finansines operacijas per įmonių, kurioms vadovavo statytiniai, tinklą.

Ši įmonė savo teikiamas neva konsultavimo paslaugas reklamavo internete, o ją 2016 m. Lietuvoje įsteigė, įtariama, Italijos organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai. Finansų įstaigai vadovavo du pagrindiniai įtariamieji, Lietuvoje ir Latvijoje gyvenę Italijos piliečiai. Tokiu būdu organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai neteisėtai legalizuodavo lėšas, gautas iš įvairių nusikalstamų veikų, tarp jų – vengimo mokėti mokesčius, sukčiavimo elektroninėje erdvėje, prekybos narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis. Manoma, kad 2017-2022 metais iš viso galėjo būti legalizuota apie 2 milijardus eurų, dalis nusikalstamu būdu įgytų lėšų buvo investuotos Latvijoje ir Lietuvoje perkant nekilnojamąjį turtą bei transporto priemones.

Tarp neteisėtai legalizuotų lėšų buvo ir 15 mln. eurų suma, gauta iš Italijos nacionalinių valdžios institucijų, įtariama, neteisėtai įgijus valstybės paramą statinių renovacijai. Šios lėšos būdavo skiriamos už esamų pastatų renovacijos ir apšiltinimo darbus bei kitas energijos taupymo priemones, tačiau realiai jokie remonto darbai nebuvo atliekami, pareiškėjai nebuvo tų pastatų savininkai arba tokie pastatai išvis neegzistavo. Įtariama, kad pagrindinis šio sukčiavimo vykdytojas buvo mokesčių konsultantas, kuris organizavo 72 asmenų, žinojusių apie vykdomą piktnaudžiavimą, paraiškų pateikimą minėtai paramai gauti.

Vilniaus apygardos prokuratūroje 2022 m. sausio mėn. pabaigoje buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl, įtariama, neteisėtu būdu gauto turto legalizavimo. Tyrimas pradėtas gavus duomenų, kad iš Italijos į kelių Lietuvoje veikiančių įmonių sąskaitas buvo perverta daugiau kaip 3 mln. 101 tūkst. eurų. Atlikus šių įmonių pavedimų analizę, tyrimo metu buvo nustatytos ir kitos šioje nusikalstamoje veikloje dalyvaujančios įmonės, analizuoti jų piniginiai srautai. Gavus duomenų, patvirtinančių, kad pervestos lėšos gali būti įgytos nusikalstamu būdu, buvo nedelsiant imamasi veiksmų apriboti teisę su nusikalstamu pasauliu susijusiems asmenims disponuoti šiomis lėšomis.

Tyrimai dėl organizuotos nusikalstamos grupuotės veiklos pradėti Italijoje, Neapolio ir Lečės prokuratūrose, bei Latvijoje. Po pranešimų apie įtartinas finansines operacijas, prokurorų nutarimais trijose šalyse buvo areštuotos milijoninės sumos, nekilnojamojo turto objektai ir prabangios transporto priemonės, kurios galės būti konfiskuotos.

2022 m. Eurojustas padėjo įsteigti jungtinę tyrimo grupę tarp visų susijusių nacionalinių institucijų ir koordinavo vienu metu trijose šalyse vykdomus veiksmus. Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorai, dalyvaudami tyrimo grupės veikloje, kartu su šių šalių pareigūnais atliko procesinius veiksmus Italijoje bei Latvijoje.

Paminėtina, kad Italijos valstybei grąžinta daugiau kaip 3 mln. eurų neteisėtai pasisavintų valstybės piniginių lėšų, kurios buvo areštuotos Lietuvos prokurorų iniciatyva.

Tarptautinėje operacijoje dalyvavo apie 250 Lietuvos, Italijos ir Latvijos pareigūnų, iš viso suimti 7 asmenys, 11įtariamųjų paskirtas namų areštas, atliktos 55 kratos, įšaldytas 11,5 mln. eurų vertės turtas.

Veiksmai trijose šalyse buvo vykdomi šių institucijų prašymu ir jų iniciatyva:

  • Lietuva: Vilniaus apygardos prokuratūra; Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas;
  • Italija: Neapolio ir Lečės prokuratūros; Guardia di Finanza;
  • Latvija: Latvijos generalinė prokuratūra, Rygos apygardos prokuratūra, Centrinės kriminalinės policijos departamentas.

 

Bendras Generalinės prokuratūros ir Eurojust pranešimas

Dalintis
2024/04/23

Gyvulių augintojams ir pašarų gamintojams – dar vienas apynasris

Nuo kitų metų įsigaliosiantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 2023/1115 dėl tam tikrų su miškų naikinimu ir alinimu siejamų biržos prekių ir produktų tiekimo Europos Sąjungos (ES) rinkai bei jų eksportui iš ES, kit...
2024/04/23

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komi...
2024/04/23

Martynas Tyla. Sutvarkykime įstatymą, kad neliktų absurdiškų situacijų

Šiuo metu LR Seime svarstomi Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimai, susiję su galimybe mugėse, parodose ir masiniuose renginiuose prekiauti alkoholiniais gėrimais iki 15 laipsnių, nepaisant to, kokiu būdu jie yra pagaminti. Priimti pakeit...
2024/04/23

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkursas 2024

Etninės kultūros globos taryba kartu su Lietuvos kaimo turizmo asociacija, Žemės ūkio ministerija ir Turizmo rinkodaros asociacija kviečia Lietuvos kaimo turizmo sodybų šeimininkus dalyvauti Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2024.
2024/04/23

Seimas sudarė geresnes sąlygas ginkluotės gamybai Lietuvoje

Seimas priėmė Investicijų įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pataisas, kuriomis nuspręsta sudaryti palankesnes sąlygas stambiems projektams, užtikrinantiems neatidėliotinus valstybės saugumo ir gynybos poreikius.
2024/04/23

Reguliuojama pieno kaina. Kodėl ne?

Ūkininkai deda nemažai vilčių į Ūkio subjektų, perkančių ir parduodančių žalią pieną, nesąžiningų veiksmų draudimo, vadinamąjį Pieno, įstatymą, kurio projektą Seimas paskyrė tobulinti Ekonomikos komitetui (EK). Iškelta mintis, kad pieno sek...
2024/04/23

Sužinokite, kiek institucijų dirba, kad rinkėjai gautų patikimą informaciją apie kandidatus

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) puslapyje viešai paskelbtus kandidatų į Respublikos Prezidentus duomenis analizuojantys rinkėjai ne visada susimąsto, kiek tarnybų ir institucijų dirba, kad pagrindinio Lietuvos rinkimų organizatoriaus ...
2024/04/23

Vietos maisto produktai – mūsų stiprybė, kurią mokomės įvaldyti

(VDU ŽŪA langas) Gyvename sparčiai kintančiomis išorinės aplinkos sąlygomis. Pokyčius spartina kompleksas priežasčių, tarp kurių – klimato kaita ir neatsinaujinančių išteklių brangimas; geopolitinė aplinka, galinti transformuot...
2024/04/23

Šiandien – nacionalinių parkų ir Viešvilės rezervato gimtadieniai

Prieš 33 metus (1991 m. balandžio 23 d.) Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos nutarimu įsteigti Dzūkijos, Kuršių nerijos, Žemaitijos nacionaliniai ir Trakų istorinis nacionalinis parkai, o pirmajam Lietuvos nacionaliniam parkui su...