Kaunas -2,1 °C Debesuota
Šeštadienis, 7 Grd 2024
Kaunas -2,1 °C Debesuota
Šeštadienis, 7 Grd 2024

Tarpuvaldžiu – bandymai įteisinti naujus apribojimus per specialiąsias žemės naudojimo sąlygas
Asociatyvi 123rf nuotr.

Tarpuvaldžiu – bandymai įteisinti naujus apribojimus per specialiąsias žemės naudojimo sąlygas

2024/11/06


Lietuvoje – tarpuvaldis. Rinkėjų didžiausio pasitikėjimo sulaukusios partijos derasi dėl valdančiosios koalicijos formavimo, žiniasklaidos dėmesys sutelkta į tai. Tuo tarpu pasitelkus kasdienę biurokratinę rutiną toliau plėtojamos net kelios didelės apimties apribojimus ūkinei veiklai miškuose (ir ne vien) galinčios įtvirtinti iniciatyvos.

Pirmiausia, tai dar praeitais metais Aplinkos ministerijos ilgai rengtų LR specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo (SŽNSĮ) pakeitimų projektas, kurio nuostatomis norima nustatyti naujus draudimus medžiapjūtei vandens telkinių apsauginėse juostose (paliestų apie 9 tūkst. ha miškų).

Antra – Energijos skirstymo operatorius ESO toliau neapleidžia idėjos ne vien gerokai išplatinti proskynas šalia elektros linijų trasų (paliestų apie 12-15 tūkst. ha miškų), bet ir išvalyti medžius daug platesnėse el. oro linijų apsauginėse zonose (paliestų keliasdešimt tūkst. ha miškų).

Ir galiausiai – trijų Seimo narių iniciatyva pateiktas pasiūlymas visuotinai uždrausti plynus kirtimus 20 km pločio juostoje nuo sienos su Baltarusija ir Rusijos Federacija (Kaliningrado sritimi) bei 80-100 metrų juostose į abi puses nuo magistralinių, krašto ir vidaus kelių (paveiktų apie 400 tūkst. ha šalies miškų).

Vien tik šių iniciatyvų mastai ir kaina (jei būtų realizuotos siūloma apimtimi) yra milžiniški.

Trečiosios iniciatyvos atveju, Valstybinės miškų tarnybos (VMT) skaičiavimais, kasmetinėms kompensacijoms už įstatymo projektu siekiamus nustatyti apribojimus vien tik privatiems miškams reikėtų apie 20 mln. kub. m ir bendra kompensacijų suma siektų apie 870 mln. Eur. Tad logiška, kad kartu su apribojimais būtų teikiami ir konkretūs pasiūlymai Valstybės biudžete numatyti adekvačias lėšas kompensacijoms.

Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacija (LMSA) pateikė argumentuotus pasiūlymus bei pastabas, aktyviai dalyvauja aptarimuose ir teisėkūros procesuose.

Reikalingas aktyvus dalyvavimas tam, kad kartais trumpalaikio populiarumo siekiantys politikai būtų priversti atsisakyti nepagrįstų, nebūtinų, daug kainuojančių ir miškininkystės požiūriu kenksmingų apribojimų taikymo. O jei pakeitimai yra išties būtini, jų įgyvendinimo sąnaudų neužkrauti tik vienai socialinei grupei – miško ir žemės savininkams. Bendram viešajam interesui būtinus sprendimus reikia ir finansuoti solidariai, prisidedant visai visuomenei.

 

LMSA informacija

Dalintis