Nesodinkite bet kur
Trešnėms paieškokite vandeniui laidžios žemės, priesmėlio ar priemolio, nes šie kaulavaisiai nemėgsta užmirkusių, sunkios mechaninės sudėties dirvožemių. Gruntinis vanduo turi būti 1–1,5 m nuo dirvos paviršiaus. Kaip ir kiti sodo augalai mėgsta trąšius dirvožemius, kurių pH 5,5–7.
Verta atminti, kad trešnės yra šilumamėgiai ir šviesamėgiai augalai. Jos žydi palyginti anksti, todėl joms parenkama nuo šaltesnių vėjų apsaugota vieta – žiemos metu medeliai ir jų žiediniai pumpurai mažiau pašąla. Nereikėtų pamiršti, kad kaulavaisinių augalų ištvermingumas šaltą žiemą gali sumažėti ir nuo per vešlaus augimo bei gausaus derėjimo, ligų plitimo, todėl mūsų sąlygomis gyvena trumpiau.
Trešnės blogai auga uždarose lygumose, todėl geriau sodinti dirvose su nedideliais nuolydžiais į šiltesnę pusę. Pietiniuose nuolydžiuose augalams gali trūkti drėgmės, dirva greičiau ją praranda, čia pasodinti medeliai greičiau pavasarį pabunda ir gali nukentėti nuo šalnų. Šiauriniuose šlaituose medeliai nespėja pasiruošti žiemai.
Rinkitės tik sveiką sodinuką
Vienas iš pagrindinių veiksnių, lemiantis derlingumą, yra sodinukai ir jų kokybė. Nuo sodmenų kokybės priklauso kaulavaisinių augalų ilgaamžiškumas ir derėjimas. Soduose gali būti sodinami vienų ar dvejų metų sodinukai, atitinkantys standarto reikalavimus (kai formuosime medį), ir vienų metų sodinukai be vainiko (kai formuosime krūmą).
Sodinuko kokybiniai duomenys priklauso nuo poskiepio, veislės ir vainiko formavimo būdo. Trešnėms su sėkliniu ar vegetatyviniu poskiepiu sodinukas turi būti 120–140 cm aukščio, kamienėlio aukštis 50–60 cm, jo storis 1,2–1,4 cm, apie vainiką proporcingai išdėstytos ne mažiau kaip trys šakos, kurios horizontalios, ne trumpesnės kaip 30–40 cm ilgio. Viršūnė aiški, be konkurentinių ūglių. Liemuo ir šakos – be mechaninių pažeidimų, neligotos ir neapniktos kenkėjų. Šaknys 20–25 cm ilgio.
Sodinimas ir priežiūra
Trešnės kryžmadulkės, todėl joms būtinos veislės apdulkintojos. Gausiau dera, kai sode auga kelių veislių medeliai, kurie sodinami anksti pavasarį prieš sprogstant pumpurams.
Medelių šaknys prieš sodinant turi būti sumirkytos molio ir karvių mėšlo tyrėje. Taip paruoštos bus apsaugotos nuo kaitrios saulės, o pasodintos dirvoje gerai šaknysis, medeliai greičiau prigis. Sodindami rankomis, iškaskite 45–50 cm gylio ir 60 cm pločio duobes, jei ilgesnės šaknys joje netelpa, nebijokite trumpinti.
Šaknis įstatykite į duobę ant puraus žemės kauburėlio, užpilkite žeme ir gerai suspauskite. Pasodintą sodinuką paliekite (vienam augalui reikės 5–10 l vandens), o pomedį mulčiuokite durpėmis, kompostu ar 5–7 cm storio drožlių sluoksniu.
Medelį virvele pritvirtinkite prie kuolo. Jei reikia, suformuokite vainiką.
Vandens lašeliai apsaugos nuo šalnų
Jei buvo pažeisti žiedynai, vaismedžiai tuoj pat gali būti nupurkšti šaltu vandeniu. Vanduo neleis taip greitai atšilti ledo kristalams ir žiedynai iš dalies bus apsaugoti nuo šalnos.
Naudojant vandenį galima sumažinti šalnų iki –7 °C pavojų. Vanduo gali būti išpurškiamas specialiai virš vainikų įrengtais purkštukais. Šalnų pavojų mažina ir drėgnas dirvos paviršius.
Formavimas ir genėjimas
Formuojant ir genint trešnes svarbu žinoti, kad jų šakelių žiediniuose pumpuruose labai silpni vegetatyviniai elementai, todėl vėlesniais metais šakos palaipsniui apsinuogina.
Jei metūglius trumpiname, daugėja žiedinių pumpurų. Patrumpinus juos iki 20 cm ilgio, iš jų šoninės šakelės neišaugs ir derlingumas mažės, todėl trumpinti metūglius geriausiai paliekant 40 cm jų ilgio. Labai svarbu netrumpinti daugiau kaip 70 cm ilgio trešnių šakų, nes jos gali žūti, o žaizdos gyja labai prastai.
Pavasarį augalus genėkite iki pumpurų brinkimo. Trešnes galima genėti ir vasarą, tuo metu mažesnė tikimybė jas apkrėsti žievės ligomis, o ir žaizdos gerai sugyja. Išpjaunant ar trumpinant šakas būtina palikti apie 10 cm ilgio stuobrelius, kurie palengvina žaizdų gijimą, vėliau nudžiūvusius juos galima išlaužti.
Augančias trešnes anksti pavasarį patręškite azoto ir magnio trąšomis. Jas berkite šaknų zonoje, jų kiekis priklauso nuo vainiko projekcijos skersmens.
Asociatyvios 123rf nuotr.
Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.