Ashburn -1,1 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023
Ashburn -1,1 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023

Teisingai pasodinta trešnė duos daugiau derliaus

2023/10/02


Žemdirbiai turi du gražius mėnesius – rugpjūtį ir rugsėjį. Jeigu būtų sodininkų valia, spalį jie tikriausiai pavadintų, pavyzdžiui, vaisiasodžiu, medžiasodžiu ar kaip nors panašiai. Kad šis sodams svarbus mėnuo neatneštų nusivylimo ir pasodinti medeliai dosniai dovanų derlių, prisiminkime kur ir kaip sodinti, kaip mažuosius sodinukus prižiūrėti. Šįkart Buskų medelyno vadovė Loreta Buskienė pasakoja apie saldžiąsias trešnes.

Nesodinkite bet kur

Trešnėms paieškokite van­deniui laidžios žemės, priesmėlio ar priemolio, nes šie kaulavaisiai nemėgsta užmirkusių, sunkios mechaninės sudėties dirvože­mių. Gruntinis vanduo turi būti 1–1,5 m nuo dirvos paviršiaus. Kaip ir kiti sodo augalai mėgsta trąšius dirvožemius, kurių pH 5,5–7.

Verta at­minti, kad trešnės yra šilumamėgiai ir šviesamėgiai augalai. Jos žydi palyginti anksti, todėl joms parenkama nuo šaltesnių vėjų apsaugota vieta – žiemos metu medeliai ir jų žiediniai pumpurai mažiau pašąla. Nereikėtų pamiršti, kad kaulavaisinių augalų ištvermingumas šaltą žiemą gali sumažėti ir nuo per vešlaus augimo bei gausaus derėjimo, ligų plitimo, todėl mūsų sąlygomis gyvena trumpiau.

Trešnės blogai auga uždarose lygumo­se, todėl geriau sodinti dirvose su nedideliais nuolydžiais į šiltesnę pusę. Pietiniuose nuolydžiuose augalams gali trūkti drėgmės, dirva greičiau ją pra­randa, čia pasodinti medeliai greičiau pavasarį pabunda ir gali nukentėti nuo šalnų. Šiauriniuose šlaituose medeliai nespėja pasiruošti žiemai.

trešnės

Rinkitės tik sveiką sodinuką

Vienas iš pagrindinių veiksnių, le­miantis derlingumą, yra so­dinukai ir jų kokybė. Nuo sodmenų kokybės priklauso kaulavaisinių augalų ilgaamžiškumas ir derėjimas. Soduo­se gali būti sodinami vienų ar dvejų metų sodinukai, atitinkantys standarto reikalavimus (kai formuosime medį), ir vienų metų sodinukai be vainiko (kai formuosime krūmą).

Sodinuko kokybiniai duomenys priklauso nuo poskiepio, veislės ir vainiko forma­vimo būdo. Trešnėms su sėkliniu ar vegetatyviniu poskiepiu sodinukas turi būti 120–140 cm aukščio, kamienėlio aukštis 50–60 cm, jo storis 1,2–1,4 cm, apie vainiką proporcingai išdėstytos ne mažiau kaip trys šakos, kurios horizon­talios, ne trumpesnės kaip 30–40 cm ilgio. Viršūnė aiški, be konkurentinių ūglių. Liemuo ir šakos – be mechani­nių pažeidimų, neligotos ir neapniktos kenkėjų. Šaknys 20–25 cm ilgio.

Sodinimas ir priežiūra

Trešnės kryžmadulkės, todėl joms būtinos veislės apdulkintojos. Gausiau dera, kai sode auga kelių veislių mede­liai, kurie sodinami anksti pavasarį prieš sprogstant pumpurams.

Medelių šaknys prieš sodinant turi būti sumirkytos molio ir karvių mėšlo tyrėje. Taip paruoštos bus apsaugotos nuo kaitrios saulės, o pasodintos dirvoje gerai šaknysis, mede­liai greičiau prigis. Sodindami rankomis, iškaskite 45–50 cm gylio ir 60 cm pločio duobes, jei ilgesnės šaknys joje netelpa, nebijokite trumpinti.

trešnės

Šaknis įstatykite į duobę ant puraus žemės kauburėlio, užpilkite žeme ir gerai suspauskite. Pasodintą sodinuką paliekite (vie­nam augalui reikės 5–10 l vandens), o pomedį mulčiuokite durpėmis, kompostu ar 5–7 cm storio drožlių sluoksniu.

Medelį virvele pritvirtinkite prie kuolo. Jei reikia, suformuokite vainiką.

Vandens lašeliai apsaugos nuo šalnų

Jei buvo pažeisti žiedynai, vaismedžiai tuoj pat gali būti nupurkšti šaltu van­deniu. Vanduo neleis taip greitai atšilti ledo kristalams ir žiedynai iš dalies bus apsaugoti nuo šalnos.

Naudojant vandenį galima sumažinti šalnų iki –7 °C pavojų. Vanduo gali būti išpurškiamas specialiai virš vainikų įrengtais purkštukais. Šalnų pavojų mažina ir drėgnas dirvos paviršius.

Formavimas ir genėjimas

Formuojant ir genint trešnes svarbu žinoti, kad jų šake­lių žiediniuose pumpuruose labai silpni vegetatyviniai elementai, todėl vėlesniais metais šakos palaipsniui apsinuogina.

Jei metūglius trumpiname, daugėja žie­dinių pumpurų. Patrumpinus juos iki 20 cm ilgio, iš jų šoninės šakelės neišaugs ir derlingumas mažės, todėl trumpinti metūglius geriausiai paliekant 40 cm jų ilgio. Labai svarbu netrumpinti daugiau kaip 70 cm ilgio trešnių šakų, nes jos gali žūti, o žaizdos gyja labai prastai.

trešnės

Pavasarį augalus genėkite iki pumpurų brinkimo. Trešnes galima genėti ir vasarą, tuo metu mažesnė tikimybė jas apkrėsti žievės ligomis, o ir žaizdos gerai sugyja. Išpjaunant ar trumpinant šakas būtina palikti apie 10 cm ilgio stuobrelius, kurie palengvina žaizdų gijimą, vėliau nudžiūvusius juos galima išlaužti.

Augančias trešnes anksti pavasarį patręškite azoto ir magnio trąšomis. Jas berkite šaknų zonoje, jų kiekis priklauso nuo vainiko projekcijos skersmens.

 

Asociatyvios 123rf nuotr.

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/11/28

Didės valstybės reguliuojama elektros kainos dalis, kils ir planų su fiksuota elektros energijos kaina tarifai

Vidutinė elektros kainos Nord Pool biržoje lapkričio 1–28 d. buvo 0,101 Eur/kWh be PVM – apie 16 proc. didesnė už vidutinę spalio mėnesio kainą, kuri siekė 0,087 Eur/kWh be PVM. Šį padidėjimą lėmė tai, kad pastarųjų trijų savaič...
2023/11/28

Lucasas: pilkoji zona – migracija - KOMENTARAS

Kai Kremlius ankstesnį kartą puolė Suomiją, jis pasitelkė tankus ir naikintuvus. Praėjus aštuoniasdešimčiai metų, jam pakanka mikroautobuso. Rusų pareigūnai veža 55 prieglobsčio prašytojus iš dabar jau uždaryto pasienio...
2023/11/28

Iki gruodžio pabaigos išmokas už deklaruotus plotus gaus 98 procentai paramos gavėjų

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) nuo gruodžio 1 d. pradeda mokėti likusią tiesioginių išmokų ir paramos pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (Strateginis planas) bei pagal Lietuvos kaimo plėtros...
2023/11/28

Kaip iš tos pačios žemės uždirbti dvigubai daugiau?

Grūdų kainos nuolat kinta, žemdirbystė – vienas iš sunkiausiai nuspėjamų sektorių. Kiekvienų metų rezultatus smarkiai veikia politinės, klimato ir finansų rinkos aplinkybės. Todėl surasti būdą, kaip atliepti kasmet besikeičiančius sek...
2023/11/28

Sergančiųjų kas savaitę sparčiai daugėja

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSVC) duomenimis, per savaitę sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius dar padidėjo. Bendras sergamumo ši...
2023/11/28

Bendra eismo įvykių statistika

Lietuvos kelių policijos tarnyba pateikia duomenis apie eismo įvykius šalyje registruotus iki šių metų lapkričio 22 d. įskaitytinai.
2023/11/28

Kaimo gyventojų finansinis raštingumas – kokia situacija?

(VDU ŽŪA langas) Kalbėdami apie kaimiškųjų savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimą bei kaimo vystymą negalime apeiti finansinio raštingumo temos, tai yra viena pagrindinių kompetencijų XXI amžiuje – finansinį ra&...
2023/11/28

Skambiai nuaidėjo LŽŪKT Raseinių r. biuro organizuota 30-ojo gimtadienio šventė

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Raseinių r. biuro komandai paskutinis lapkričio penktadienis buvo šventiškas. Kavinėje „Isada“ šurmuliavo biuro klientai ir partneriai, rėmę biuro iniciuotą renginį...
2023/11/28

Tiriama sisteminė korupcija ir nusikalstamos finansinės schemos Vilniaus apskr. atliekų tvarkymo centre

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl sisteminės korupcijos ir finansinių nusikalstamų schemų Vilniaus regiono atliekų tvarkymo srityje, susijusių su stambaus masto ky...