Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024


BNS

 

Teismui nurodžius vertinti miškų kirtimo poveikį „Natura 2000“, bus keičiama jų tvarka

2023/12/12


Teismui praėjusią savaitę galutinai paskelbus, kad tvirtinant miškotvarkos projektus privaloma atlikti planuojamų miškų kirtimų poveikį esamoms ir būsimoms saugomoms teritorijoms, aplinkos ministras Simonas Gentvilas sako, kad numatoma keisti kirtimus reglamentuojančius teisės aktus.

Bylą teismuose inicijavęs Viešojo intereso gynimo fondo advokatas sako, kad po teismo sprendimo būtina keisti miškų kirtimo tvarką. Valstybinės miškų tarnybos (VMT) vadovas neatmeta, kad nustačius pažeidimų gali būti panaikinti iki šiol išduoti miškų kirtimo leidimai.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) gruodžio 6-ąją galutinai pripažino, kad VMT direktoriaus įsakymas, patvirtinęs Ignalinos regiono valstybinių miškų vidinės miškotvarkos projektas, yra neteisėtas tiek, kiek buvo numatyti pagrindiniai miškų kirtimai įsteigtose ir potencialiose Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijose bei aplink jas.

VMT vadovas Saulius Vasiliauskas BNS sakė manantis, kad reikėtų aiškiau reglamentuoti Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymą, įvertinti tokios veiklos reikšmingumą įvairių plotų miškams.

„Mes galvojame apie Poveikio aplinkai vertinimo įstatymą aiškesnį, reglamentavimą, poįstatyminius aktus, reikšmingumo vertinimą – ar tai taikoma didelėms valdoms, ar mažoms valdoms. Teismas tuo klausimu nepasisakė aiškiai, tai reikės mums tada susidėlioti, kad būtų aišku visiems: ir dviejų hektarų miško savininkui, ir tūkstančio hektarų“, – kalbėjo S. Vasiliauskas.

Pasak jo, dėl LVAT sprendimo planuojama įvertinti ir pagal dabartinę tvarką išduotus miškų kirtimo leidimus. S. Vasiliauskas neatmetė, kad nustačius pažeidimus šie leidimai gali būti panaikinti.

„Tokios kaip ir prievolės tiesioginės nematome, bet irgi planuojame įvertinti ir priimti sprendimą. Jeigu matysime, kad galimai pažeistas įstatyme nurodytas įvertinimo principas, taip, tada mes galime ir naikinti išduotus leidimus, bet dar tokio atsakymo tvirto neturiu“, – BNS sakė S. Vasiliauskas.

Jo teigimu, tarnyba su Aplinkos ministerija jau pradėjo tartis, ką ir kaip reikėtų keisti.

„Aptarėme su ministerija, ką reikėtų koreguoti, nes vidiniai teisės aktai neįpareigojo mūsų tiesiogiai taip, kaip teismas išaiškino, tai būtina pasikoreguoti“, – BNS sakė S. Vasiliauskas.

Pasak S. Gentvilo, Lietuvoje buvo žinoma apie užsienyje vertinamą tokių kirtimų poveikį, tačiau praktika dar nesusiformavo, todėl reikės atnaujinti galiojančius teisės aktus.

„Mes žinojome Estijos praktiką, kad Estijoje reikalavo miškų kirtimams (poveikio – BNS) reikšmingumo vertinimo, tai jau turėjome tą omeny, Lietuvoje praktika nebuvo susiformavusi, tai natūralu, kad atnaujinsime teisės aktus“, – BNS sakė S. Gentvilas.

Tarnybos vadovo įsakymą teismui skundė aplinkosaugos, bendruomenių, miesto želdynų ir kitose viešojo intereso bylose visuomenei atstovaujantis Viešojo intereso gynimo fondas. Jo advokatas Saulius Dambrauskas BNS teigė, kad po LVAT sprendimo teks būtinai keisti miškų kirtimo tvarką.

„Jie dabar privalo visą administracinę praktiką, kuria vadovavosi, kiekvieną kartą privalo įvertinti, ar ūkinė veikla, kuri planuojama – tame tarpe ir miško kirtimai – nepadarys reikšmingo poveikio ten. (...) Ir ne šiaip įvertinti, bet tas įvertinimas turės būti pagrįstas moksliniu pagrindimu“, – BNS sakė S. Dambrauskas.

„Yra saugoma teritorija „Natura 2000“ ir jos artima aplinka dėl to, kad ten yra kokia nors vertybė, pavyzdžiui, paukščių lizdai. Tai jeigu jie saugomi, tai visiškai logiška, kad planuojant, pavyzdžiui, plynus kirtimus, reikėtų atsakyti, ar ta ūkinė veikla nepakenks vertybei, dėl kurios buvo įkurta ta „Natura 2000“, – aiškino teisininkas.

S. Dambrauskas teigė penkerius metus tai bandęs įrodyti Lietuvos teismams, prezidentui ir aplinkos ministrams, Seimo Aplinkos apsaugos komitetui.

„Visą laiką rašiau ir skalambijau, kad šitas reguliavimas, taikomas Aplinkos ministerijos, prieštarauja Europos teisės reguliavimui, dešimt teisminių procesų esu inicijavęs, keliu tą patį teisės klausimą (...). Mūsų ministerija spekuliatyviai naudoja tam tikras teisės normas“, – aiškino S. Dambrauskas.

Jo vertinimu, analogiškas LVAT sprendimas turėtų būti priimtas ir ginče dėl Širvintų miškotvarkos projekto.

Anot neskundžiamos LVAT nutarties, miškotvarkos projektą rengusi Valstybinių miškų urėdija neinicijavo poveikio reikšmingumo nustatymo nepaisant to, jog visuomenės atstovai tokią būtinybę nurodė projektą svarstant viešai.

VMT ir Valstybinių miškų urėdija LVAT skundė Regionų apygardos administracinio teismo Panevėžio rūmų sprendimą – šis 2022 metų gegužę taip pat panaikino tarnybos vadovo įsakymą.

 

Autorius Valdas Pryšmantas / BNS

Asociatyvi ŪP redakcijos nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Vidmantas Janulevičius. Kad Rusija mūsų nepultų

Savaitgalį džiaugėmės, kad JAV Atstovų Rūmai pritarė milijardinei paramai Rusijos užpultai Ukrainai. Nepaprastai svarbus momentas Ukrainai. Ir nors skeptikai vis tiek kabinėjasi prie paramos teikimo formos, bet ne skeptikai galų gale priima pasaul...
2024/04/25

Minint Vaistinių augalų sektoriaus šimtmetį, atidaryta paroda VDU Botanikos sodo parke

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Vaistinių augalų skyrius šiemet švenčia savo šimtąsias metines. Minint šią progą, sodo parkas pasipuošė istorinių nuotraukų ir dokumentų paroda, kurioje peržvelg...
2024/04/25

Darbštūs žemaičiai po išbandymų nepasidavė

Šilalės r. Burkėnų k. ūkininkaujančių Loretos ir Vytauto Šacauskų ūkininkavimo patirtį bene geriausiai apibūdintų žinomas posakis – kai užsidaro durys, atsiveria langas. Susidūrę su sunkumais, užsispyrę darbštūs žemaičia...
2024/04/25

Panevėžio veterinarijos tarnybai gresia pardavimas

Panevėžys (JP.lt). Pažagieniuose ruošiamasi parduoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Panevėžio departamento patalpas. Bus pardavinėjami keli pastatai. Kol kas aukcionas nepaskelbtas, bet VMVT Panevėžio departamento darbu...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...
2024/04/25

Sodininkai nuostolius skaičiuoja milijonais

Balandžio viduryje staiga kritusi oro temperatūra, gausus ir šlapias sniegas bei kruša daliai Europos sodininkų gal ir nebuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus, tačiau jau dabar aišku, kad dalies derliaus išgelbėti...