Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023

Tiekimo grandinių atsparumas: kas tai?

2023/02/15


Pastaraisiais metais tiekimo grandinės keitėsi kardinaliai. Šioms transformacijoms įtakos turėjo tiek COVID-19 pandemija, tiek karas Ukrainoje, tiek natūralūs skaitmeninimo bei automatizavimo procesai, žaliasis kursas. Tai, kas prieš keletą metų atrodė jau nusistovėję ir savaime suprantama – išsibalansavo. Kai kurios tiekimo grandinės paprasčiausiai iširo, kitos – transformavosi, trečios vis dar ieško geriausio sprendimo, kaip ilgiau išlikti rinkoje, o ketvirtos – formavimosi etape.

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Verslo technologijų ir verslininkystės katedros vedėja prof. dr. Ieva Meidutė-Kavaliauskienė pastebi, kad analizuojant aukščiausio lygio verslo analitikų bei mokslininkų įžvalgas, aktualiausi klausimai, į kuriuos ieškoma atsakymų – kas yra atspari tiekimo grandinė ir kaip ją suformuoti?

VILNIUS TECH novatorė pabrėžia, kad tai ganėtinai sudėtingi klausimai, o vieno atsakymo ar priemonės, kurią pritaikius viskas susidėlios į savo vietas – nėra. Išanalizavus daugelį atsparios tiekimo grandinės apibrėžimų, geriausiai situaciją apibūdinantis yra mokslininkų Benjamino R. Tukamuhabwa, Marko Stevenson, Jerrio Busby ir Martos Bell 2015 m. pateiktas apibrėžimas. Jame teigiama, kad tiekimo grandinės atsparumas yra susijęs su pritaikomu (adaptyviu) tiekimo grandinės gebėjimu pasiruošti ir / arba reaguoti į sutrikimus, laiku ir ekonomiškai efektyviai atsigauti, t. y. pereiti prie veiklos geresnės būsenos po sutrikimo (idealiu atveju) negu prieš. Šis apibrėžimas yra labai aktualus šiandieniniam verslui, šiandieninėms tiekimo grandinėms, jų kūrėjams.

„Analizuojant pagrindines tendencijas tiekimo grandinėse, logistikos ekspertų nuomones, susijusias su jų atsparumo vertinimu, galima pastebėti, kad norint, jog tiekimo grandinė būtų atsparesnė, įmonės turi imtis suderintų veiksmų tiek strateginiame, tiek taktiniame bei operaciniame lygiuose. Dauguma įmonių sprendžia tik dalį problemų, susijusių su atsparumu, nekoordinuoja tarpusavio veiksmų, todėl dažnai rezultatas yra ne toks, kokio buvo tikėtasi“, – dėmesį atkreipia I. Meidutė-Kavaliauskienė.

Pasak novatorės, siekiant to išvengti, vadovų veiksmai visuose lygiuose turi būti aiškūs, koordinuoti bei apimti keturis pagrindinius aspektus, jei siekiama suformuoti atsparią tiekimo grandinę. Pirmiausia reikėtų peržiūrėti tiekimo grandinės struktūrą – galbūt ši konfigūracija jau nebeaktuali, gal pasikeitė tiekimo grandinės dalyviai ir būtina adaptacija, gal yra kitų priežasčių, dėl kurių yra būtina pertvarka. Taip pat – įvertinti bendradarbiavimą su tiekimo grandinės partneriais: ar jie atitinka keliamus lūkesčius, gal laikas juos keisti, gal atsirado naujų ir pan. Dar vienas svarbus aspektas – darbuotojų elgsena bei turimos kompetencijos bei tiekimo grandinės judrumo įvertinimas.

„Didelį dėmesį reiktų skirti planavimui, pasirenkant tinkamus įrankius visuose trijuose planavimo lygiuose – strateginiame, taktiniame bei operaciniame. Reikėtų nepainioti skirtingiems lygiams priskirtų planavimo procesų, juos aiškiai apsibrėžti ir priskirti būtent ten, kur jie ir turi būti“, – sako Verslo technologijų ir verslininkystės katedros vedėja.

Dar vienas svarbus momentas – galimų scenarijų kūrimas, kurie, kaip rodo praktika, padeda užbėgti įvykiams už akių, numatyti galimas grėsmes, bandyti jas modeliuoti ir priimti tai situacijai geriausius sprendimus. Pastaraisiais metais daug investuojama į planavimo sistemų tobulinimą. Jos suteikia galimybę įmonėms analizuoti savo sprendimų pagrįstumą įvairiais aspektais, taip pat ir atsparumo didinimo užtikrinimui.

„Siekis suformuoti atsparią tiekimo grandinę nėra lengvas uždavinys, jo sprendimui įmonė, visų pirma, turi būti pasiruošusi pati. Pasiruošę turi būti ir visi kiti tiekimo grandinės dalyviai, kad įvykus bet kokiam trikdžiui ji sugebėtų nesubyrėti, o išlikti ir pakilti iš susidariusios situacijos“, – pabrėžia VILNIUS TECH novatorė.

 

VILNIUS TECH informacija

Dalintis

2023/03/28

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.
2023/03/28

Planuojami 2023 metų paukščių monitoringo stebėjimai

Šiais metais sukanka 30 metų, kai Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdo paukščių populiacijų gausos stebėseną. Šią prasmingą ir reikalingą visuomeninę mokslinę veiklą grupelė entuziastų pradėjo dar 1994 m. Mokslinį-taikomąj...
2023/03/28

Mažėja vaistais apsinuodijusių žmonių skaičius

Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės, skalbikliai, pesticidai, trąšos, kosmetika, vaistai, maisto papildai ir vitaminai. Neatsargiai vartojamos &scaron...
2023/03/28

Susipažinkite, kaip ministerija siūlo paskirstyti 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė taisyklių projektą, kaip iš valstybės biudžeto paskirstyti papildomą 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams, ypač nukritus žalio pieno supirkimo kainoms.
2023/03/28

Smulkusis verslas kritikuoja idėją verslo liudijimą išduoti 30-čiai dienų

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Finansų ministerijai siūlant griežtinti verslo liudijimų išdavimą ir nustatyti jo galiojimo laiką 30 dienų iš eilės, smulkusis verslas tokią idėją kritikuoja, tuo metu parlamentarų vertinimai skiriasi &ndas...
2023/03/28

Teritorijos, kuriose turi būti laikomasi GAAB ir Valdymo reikalavimų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau yra galimybė pasitikinti, ar jums bus taikomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR).
2023/03/28

Seimas pritarė Prezidento siūlymui atleisti Ž. Bartkų iš STT direktoriaus pareigų

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nusprendė pritarti Žydrūno Bartkaus atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų, pasibaigus kadencijai.
2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...