Kaunas +17,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 20 Lie 2025
Kaunas +17,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 20 Lie 2025

Ties apsisprendimo slenksčiu: kada geriausia parduoti grūdus

2022/08/15

Niekas iš anksto negali pasakyti,  kada grūdų kaina bus didžiausia. Prognozių yra įvairių. Vieni ūkininkai juos veža parduoti tiesiai iš lauko, kiti – laukia geresnių laikų, kada grūdai pabrangs. Ir vienas, ir kitas pasirinkimas – savotiška loterija.

grudu kaina, orai, agrokoncernas

Prognozuoti sunku

Valstybinės įmonės  Žemės ūkio ir kaimo verslo centro  atlikta  grūdų analizė parodė, kad grūdų supirkimo kainos per metus padidėjo apie 40 proc. Labiausiai – 71 proc. – brango rapsai. Kad grūdų supirkimo kainos nekris, pavasarį rodė ir MATIF biržoje prognozuojami maistinių kviečių ir rapsų ateities sandoriai. Kai kurie ekspertai prognozavo, kad dėl karo vienoje didžiausių grūdų eksportuotojų – Ukrainoje – grūdų supirkimo kainos ir toliau augs.  Tačiau  pradėjus iš šios šalies laivais plukdyti dar pernykštį derlių, situacija, jei rusai nepakiš kojos, gali keistis ir jau matyti pirmieji to ženklai

Žemės ūkio ministerijos Strateginio planavimo departamento Ekonominės analizės skyriaus vedėjas  Evaldas  Pranckevičius ramina: dabartinis kainų lygis, net ir gaunant mažesnius derlius, augintojams turėtų tapti neblogu garantu užsitikrinti  pelningą ūkininkavimą. Tačiau, kol derlius dar laukuose, o ne aruoduose ar elevatoriuose, kokios nors prognozės – bergždžias  darbas.

Pasirinkimą diktuoja sandėliai

grudu kaina, agrokoncernas, ukininkai M. Puidokas: „Šių metų derliui parduoti turime sudarę ir išankstinių sutarčių – ir prastomis, ir geresnėmis kainomis. Stengiamės išskaidyti pardavimus, manome, kad tokia rizika pasiteisina. Čia, kaip žaidžiant pokerį, vieniems pasiseka, kitiems – ne. “

Vis dėlto įdomu, ką mąsto patys ūkininkai:  veš jie šiųmečius grūdus į elevatorių tiesiai nuo kombaino, palaikys keletą mėnesių ūkio sandėlyje ar lauks pavasario ir tik tada juos realizuos?

Lietuvos ūkininkų sąjungos Kelmės rajono skyriaus pirmininkas Martynas Puidokas sako, kad  dalį grūdų parduos tiesiai nuo kombaino, dalį – po mėnesio, o likusius – pagal situaciją rinkoje.

„Tokia yra mūsų šeimos ūkių praktika, aiškina ūkininkas. – Viena iš pagrindinių tokio pasirinkimo priežasčių – neturime pakankamai sandėlių. Šiek tiek derliaus galime saugoti specializuotame sandėlyje – grūdų bokšte, ribotą kiekį – laikinai angare, išgabenę  iš ten techniką, dar kitus saugome aikštelėje, uždengę plėvele.

Nevengia ir išankstinių sutarčių

M. Puidoko ūkyje – apie 150 ha grūdinių kultūrų. Dėl tam tikro kiekio jis sudaro ir išankstines pardavimo sutartis, kartais – net labai iš anksto. „Dėl šių metų derliaus pardavimo irgi turime sudarę tokių sutarčių – ir prastomis, ir geresnėmis kainomis, – neslepia ūkininkas. – Stengiamės išskaidyti pardavimus, manome, kad tokia rizika pasiteisina. Čia, kaip žaidžiant pokerį, vieniems pasiseka, kitiems – ne. Vienas būna gudresnis, kitas kvailesnis. Nereikia vienu ypu visą grietinėlę nugriebti, niekada negali žinoti, kada yra geriausias metas parduoti grūdus.“

grudu kaina, orai, agrokoncernas

Išlaiko iki žiemos

Pasvalio rajono Vaškų seniūnijoje ūkininkaujantis Aurimas Garlauskas  sako stengiasi palaikyti grūdus ir sulaukti geresnių kainų. „Kartais sulaukiame, kartais – ne. Tai jau sėkmės dalykas – pasiseka arba nepasiseka. Čia reikia ne tik sėkmės, bet ir stebėti rinką, numatyti jos posūkius. Todėl ir stengiamės pasaugoti grūdus. Iki vasaros neišlaikome, bet iki žiemos – tai tikrai.

Pernai, pasak ūkininko,  pasisekė, ilgiau išlaikęs grūdus pardavė brangiau. „Būna, kad ir nepasiseka, prisipažįsta A.Garlauskas. – Tačiau per javapjūtę derliaus parduoti nereikia. Negalima  vienu metu daryti dviejų darbų. Javapjūtė yra viena, o derliaus pardavimas – kita, tai ne rugpjūčio darbas. Vėliau būna daugiau laiko, galima ramiai sekti rinką, analizuoti tendencijas, surinkti informaciją, o tada jau imtis prekybos.

Sudarau ir išankstines minimalaus derliaus pardavimo sutartis, bet labiau esu linkęs palaukti geresnių kainų. Auginu 300 ha kviečių.“

Reikia pinigų degalams

Šiek tiek kitaip su grūdų derliumi elgiasi  Raseinių rajono Viduklės seniūnijos ūkininkas Vincentas Macijauskas. „Šiųmečių kviečių jau pardaviau apie 500 tonų pagal išankstinę sutartį, taip pat ir rapsų – 75 t. Neseniai nukūliau žieminius miežius, juos irgi iškart pardaviau – reikia pinigų degalams pirkti. Miežių bus nedaug – apie 150 t, nes labai išgulę. Du „Class“ kombainai visą dieną nukūlė 25 ha miežių. Paprastai vienas toks kombainas per dieną lengvai nupjauna 30 ha javų. Kombainai vis bandė gulinčius miežius, norėjosi kuo daugiau jų paimti, todėl darbo našumas buvo mažesnis.

Pasak jo, ilgai saugoti grūdų negalima, nes reikia pinigų. Dabar sunku ką nors protingai sugalvoti, nes situacija yra neapibrėžta. Neaišku, kada pasibaigs karas Ukrainoje.

„Išankstines šių metų derliaus pardavimo sutartis sudariau du kartus. Vieną labai gerai pataikiau – daugiau nei po 400 Eur už toną. Kito derliaus neskubėsiu parduoti, lauksiu, kol bus didesnė kaina, planuoja V. Macijauskas. – Kartą esu išlaikęs beveik tūkstantį tonų „Ekstra“ kokybės kviečių iki vasario ir pardaviau už tą pačią kainą, kokia buvo rugpjūtį. Pasitaiko, kad ir dar pigiau tenka parduoti. Taip elgiuosi jau daugelį metų, stengiuosi iškart neparduoti viso derliaus. Juk kainos svyruoja. Todėl ir reikia tą riziką paskaidyti.“

grudu kaina, grudu pridavimo kaina, agrokoncernas
Š. Šiušė: „Bandome sandorius sudarinėti įvairiu laiku, kad išvengtume didelio kainų kritimo. Grūdus parduodame neskubėdami – kontraktų sudarome ir žiemą, ir pavasarį, ir vasarą, kartais ir rudenį, nes belaukiant stebuklingų kainų, gali sulaukti ir mažesnių.“

Skaido rizikas

Kėdainių rajono Ažytėnų žemės ūkio bendrovės administracijos vadovas Šarūnas Šiušė neslepia nerimo: „Situacija įvairi, bet kai pastaruoju metu pasaulis toks neramus ir tų rizikų tikrai daug, bandome sandorius sudarinėti įvairiu laiku, kad išvengtume didelių kainų kritimų ir kitokių skaudžių dalykų. Grūdus parduodame pamažu – kontraktų sudarome ir žiemą, ir pavasarį, ir vasarą, kartais ir rudenį. Taip skaidome riziką, nes belaukiant stebuklingų kainų, gali sulaukti ir mažesnių.

Metams pasibaigus grūdų kainos nebūna maksimalios, bet ir ne minimalios. Iš tikrųjų, jei mes pasiekiame tų kainų vidurkį arba aukščiau vidurkio, tuo džiaugiamės. Ir neturime didesnių nuosmukių, o visų pinigų niekada nesurinksi ir neuždirbsi. Čia kaip loterija – belaukdami didesnių kainų galime jų ir nesulaukti.“

Situacija šiek tiek kitokia

Bendrovė dar augina ir sėklinių grūdų, kuriuos parduoda kompanijoms „Dotnuva Baltic“ ir „Baltic Agro“. „Todėl mūsų situacija šiek tiek kitokia, palyginti su kitais ūkiais, – aiškina bendrovės administracijos vadovas.– Šis verslas nėra toks, kad visą laiką viskas būtų gerai ir stabilu, reikia nuolat stebėti, sekti ir priimti sprendimus, kartais ir rizikingus. O kartais, pastebėjus, kad grūdų supirkimo kaina yra tinkama, daugiau žiūrėti į savikainą, o ne į maksimalią kainą. Jeigu ta kaina viršija savikainą, jau galima sudarinėti pardavimo sutartis. Tai nėra paprastas ir vienadienis procesas, tad labai sunku jį trumpai apibūdinti. Juk ir metai, ir grūdų kokybė būna labai skirtingi. Sudarant išankstines sutartis, visada reikia prisiimti riziką, atsakomybę, kad teks vykdyti sudarytus kontraktus. Taip jau yra gyvenime.“

 

Redakcijos nuotraukos 2022.08.15 Stasys BIELSKIS Susijusios temos - skaitykite: grūdų kaina, grūdų kokybė, Martynas Puidokas
Dalintis
2025/07/20

Kas gaivina senuosius amatus?

Technologijoms tobulėjant, kai kurios profesijos tampa nebeaktualios, o jų atstovai priversti persikvalifikuoti ir užsiimti kita veikla. Kas netolimoje ateityje laukia tradiciniais amatais užsiimančių tautodailininkų? Apie tai, ar jaučia grėsmę, k...
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

Septyniolika dienų – iki Žalgirio mūšio lauko

Šiauliai („Šiaulių kraštas“). Žmogus ir žirgas. Septyniolika dienų šiuo metu Kelmės rajone, Skruzdėlynės viensėdyje, gyvenantis Rytis Dragūnas savo Žemaitukų veislės žirgeliu Alniu jojo iki Griunvaldo, kur Ž...
2025/07/19

Grėsmė spygliuočių miškams

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos pristato Europos Sąjungos prioritetinių karantininių kenkėjų sąraše įtrauktą drugį – Dendrolimus sibiricus. Šio kenkėjas Lietuvoje kol kas neaptiktas, tačiau ...
2025/07/19

Baltijos šalyse pigiausi degalai yra Lietuvoje, o benzinas Lietuvoje pigesnis nei Lenkijoje

Praėjusią savaitę Lietuvoje benzino vidutinė kaina sumažėjo 0,8 procento, o dyzelino kaina padidėjo 0,3 procento. Europos Sąjungos šalių vidutinė svertinė benzino kaina nepakito, o dyzelino vidutinė kaina padidėjo 1 procentu. Palyginti su E...
2025/07/19

Žemės ūkio produkcijos ir trąšų prekybos grupei metai buvo nuostolingi

Žemės ūkio produkcijos ir trąšų prekybos grupė „Imlitex Holdings“ po pelningų 2023-ųjų pernai patyrė 1,86 mln. eurų grynojo nuostolio (užpernai – 757 tūkst. eurų pelno), jos konsoliduotos pajamos mažėjo 9,8 proc. iki 306 m...
2025/07/19

Nematomas pavojus duše: kodėl svarbu po atostogų bent minutei atsukti karšto vandens čiaupą?

Lietuvoje kiekvienais metais fiksuojama legioneliozės atvejų. Dėl šios priežasties gyventojams svarbu neužmiršti laikytis kelių paprastų taisyklių, kurios padės apsisaugoti. Efektyviausias būdas išvengti šios infekcijos...
2025/07/19

Rusijos alkoholio pramonė traukiasi

Rusija – keistų paradoksų šalis: nors rusai apskritai vartoja daugiau alkoholio, nei 2024 m., tačiau alkoholinių gėrimų gamyba smarkiai sumažėjo. Dėl to jau kenčia šalies biudžetas.