Ashburn +27,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 13 Bir 2024
Ashburn +27,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 13 Bir 2024

Tik nesakykite: „Gražu, bet nepraktiška“

2023/09/23


Vaisių pasaulyje ne dažnai išorės spalva sutampa su vidumi. Matyt, dėl to kartais vis dar nustebina obuoliai raudonu minkštimu. Jei rojaus obelaitės jau iškovojo savo vietą soduose, tai ne pro šalį daugiau sužinoti ir apie didesnius vaisius vedančias veisles, puikiai tinkančias sultims, kompotams ir uogienėms.

Neįtikėtinos istorijos

‘Redlove’ obuolių era prasidėjo, kai ši veislė buvo atgabenta į Didžiąją Britaniją. Jų minkštimas ryškiai rožinis, o atsikandus neparuduoja kaip įprastinių obuolių. Šveicarijos sodininkas, vaisių augintojas, selekcininkas Markas Kobertas yra sakęs, kad veislei sukurti prireikė 20 metų. Ji sukurta po daugybės kryžminimo kombinacijų tarp ‘Royal Gala’, ‘Braeburn’ ir raudoną minkštimą turinčios veislės, kuri laikoma paslaptyje.

obelų veislės
‘Redlove’

‘Hidden Rose’ obelis originaliais vaisiais buvo rasta Erlyje, Oregono valstijoje. Istorija prasidėjo, kai pievos viduryje augusi obelis buvo persodinta sode. 1960 m. sodas buvo parduotas. Pasakojama, kad po 20 metų pro seną sodą ėjęs žmogus nuo žemės pakėlė nuo didžiulės obels nukritusį obuolį – tos pačios, kuri kadaise buvo persodinta. Jį nustebino skaisčiai rožinis minkštimas. Vėliau šie obuoliai paplito ‘Hidden Rose’ veislės pavadinimu. 1992 m. pirmąjį ‘Hidden Rose’ obelų sodą pasodino Oregone ir Vašingtone ūkininkaujantis Erikas Švarcas.

obuolių veislės
‘Komsomolec’

Auginamos Lietuvoje

‘Veinioun’ – labai įdomi estiška obelų veislė. Žiedai ryškiai rožiniai, vaisiai vidutinio dydžio, tamsiai raudoni, minkštimas tamsiai rožinis, sultingas. Skonis, deja, gali nuvilti – juntamas lengvas aitrumas. Tiesa, iš šių obuolių galima pasigaminti puikaus skonio šviesaus rubino spalvos sulčių, kompoto, vyno. Ypač tinka gaminti marmeladą, džemą ir uogienę.

‘Komsomolec’ – tai sena, originali, rusiška obelų veislė, sukurta selekcininko I. Mičiurino. 1916 m. norėdamas gauti obels veislę su gražiai nusispalvinusiu raudonu minkštimu, jis ‘Belflioro kinietės’ žiedus apdulkino ‘Rubino’ žiedadulkėmis. Pirmą kartą hibridas užderėjo po dešimties metų.

Daugumos vaisių forma pailga, panaši į ‘Kandil sinap’. Obuoliai apie 80 g svorio, ryškiai rožinės spalvos, įsaulyje dar ryškesnių tonų, su mažomis pilkos spalvos dėmelėmis. Minkštimas sultingas, saldus, malonaus, kiek saldžiarūgščio skonio, rožinės spalvos. Sėklos šviesiai raudonos. Vaisiai išsilaiko iki vasario–kovo. Vaismedžiai nesunkiai atlaiko žiemos permainingą žiemos temperatūrą.

obelų veislės
‘Bernu Prieks’

Rojaus obelaitės

‘Bernu Prieks’ (liet. Vaikų džiaugsmas) – latviška, ankstyva rudeninė, raudonlapė, rožiniais žiedais rojaus obelaitė. Vaisiai tamsiai vyšninės spalvos, įdomios formos, rausvu minkštimu. Tinka kompotams, vynui, uogienėms (bruknių skonio).

‘Top milijonier’ – dar viena latviška rojaus obelaitė, sukurta selekcininko P. Upičio. Anksti pavasarį lapai įgauna rausvą spalvą, vėliau tampa žali. Žydi ir dera kasmet labai gausiai. Vaismedžiai gražūs ir pavasarį, ir rudenį, nes žiedai rausvai rožiniai, o vaisiai ryškiai raudoni. Minkštimas rausvas, sultingas, turi daug taninų. Sultys puikiai tinka sidro ir vyno gamybai.

obelų veislės
‘Top milijonier’

 

„Rasų“ informacija

Titulinėje nuotr. – veislė ‘Hidden Rose’

ŪP redakcijos ir 123rf nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis